Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 23-08-11, 08:10
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Μακάρι να ήταν απλές προσθαφαιρέσεις αυτοί οι υπολογισμοί, θα είχε πολύ πλάκα.
To ότι το εκπαιδευτικό σύστημα στην Ελλάδα είναι σκουπίδι φαίνεται...ο καθένας δηλώνει επιστήμονας και μάλιστα προσπαθεί σώνει και καλά να αποδείξει ότι οι παράλογες θέσεις του είναι σωστές. Κατά τα άλλα, έχεις τελειώσει μηχανολόγος μηχανικός και δεν γνωρίζεις ούτε τον βασικότερο τύπο υπολογισμού εναλλακτών, και δεν εννοώ απ'έξω (που θα έπρεπε) αλλά έστω που να τον βρεις αντί να γράφεις ότι σου κατέβει στην κεφαλή. Το βασικότερο πράγμα που μαθαίνει κανείς σε θερμοδυναμική/μετάδοση θερμότητας αυτό είναι, αποκλείεται να μην σας το έκαναν στην σχολή σου, άρα εσύ ήσουν αλλού. Αντί να σου φταίνε οι πάντες και τα πάντα, άσε το "τα ξέρω όλα" γιατί, ακόμη και να το θες, ποτέ δεν θα μάθεις ούτε τα μισά. Προς το παρόν να ευχαριστείς τον Θεό που με κάποιον τρόπο πήρες πτυχίο και είτε συνέχισε να ρυθμίζεις συστήματα υγραερίου ή πάρε το απόφαση και συνέχισε τις σπουδές σου σε πολλά σκαλιά πιο πάνω από εκεί που τις παρέτησες και ασε το επιστημονιλίκι μέχρι να φτάσεις να γράφει η κάρτα σου "διδάκτωρ" γιατί εκθέτεις και τους πραγματικούς επιστήμονες.

Εμένα με συγχωρείτε, έχω καλύτερα πράγματα να κάνω από το να χαραμίζω την ώρα μου εξηγώντας σε κάποιον που τα ξέρει όλα όλα αυτά που νομίζει πως ξέρει...
Δυστυχώς, είναι απλές προσθαφαιρέσεις.. Και δεν υπάρχει ούτε η γνώση, ούτε η
ικανότητα για να γίνουν.
Επαυξάνω για το εκπαιδευτικό σύστημα της Ελλάδος, και οτι ο καθένας δηλώνει επιστήμονας..
Εγώ στην Αγγλία σπούδασα.. Ο τρόπος που πήρα το πτυχίο είναι σαφής..
Λάδωσα, έγλειφα καθηγητές, έκανα δημόσιες σχέσεις, έκανα καταλήψεις
και ήμουν και στην κλαδική του κόμματος..
Η κάρτα μου δεν γράφει διδάκτωρ, δικτάτωρ γράφει απο το 2000..
Ρυθμίζω και συστήματα υγραερίου.. Τι να κάνω, να αφήσω τον φίλο μου αβοήθητο??
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 24-08-11, 22:06
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων

Ο απλούστερος τύπος ισοζυγίου εναλλάκτη είναι:

m1*c2*(Thi-Tho)-m2*c2*(Tci-Tco) = 0
Εμείς στην Αγγλία, δεν είχαμε απλούς τύπους.. Είχαμε σύνθετους..
Νόμος του Newton για την ψύξη..
Newton's Law of Cooling όπως λένε στην Αγγλία..
δΘ/δΤ= -κ(θ-S)...
όπου δθ μάλλον η διαφορά θερμοκρασίας...
όπου δτ, μάλλον ο χρόνος...
όπου κ μάλλον ο συντελεστής απόδοσης...
όπου θ μάλλον η αρχική θερμοκρασία του υγρού μας...
όπου S μάλλον η θερμοκρασία του περιβάλλοντος χώρου...
όπως λέει ο ίδιος σε μια θεωρία για θερμική ισορροπία, η θερμότητα που χάνει ένα
σώμα, είναι ίδια με την θερμότητα που το άλλο αποκτάει...
Καλό είναι λοιπόν, μερικοί καθηγητές, μερικοί ερευνητές και μερικοί διδάκτορες,
να ανοίξουν και κανένα βιβλίο..
Ετσι για την κουλτούρα..
http://www.sosmath.com/diffeq/first/...on/newton.html
http://scienceworld.wolfram.com/phys...ofCooling.html
http://ugrad.math.ubc.ca/coursedoc/m...feqs/cool.html
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dim77 : 24-08-11 στις 22:38
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 24-08-11, 23:14
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Unhappy

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχουν τουλάχιστόν 9 είδη ψυγείων. Εγώ PDF όμως δεν βάζω γιατί είναι πριν το 1921 που έβαλες εσύ. Τουλάχιστον τώρα γνωρίζουμε τι φόρεσαν τα πρώτα αυτοκίνητα που κατασκευάστηκαν.

Το σωληνωτό είναι σωληνωτό, είτε έχει πτερύγια για θερμοαπαγωγή είτε όχι. Σωλήνας είναι, κάνει 5-10-200 στροφές και τελείωσε, είτε έχει πτερύγια να το βοηθούν είτε όχι.

Το κυψελωτό είναι κυψελωτό, δηλαδή το υγρό/φρέον/οτιδήποτε δεν περνά μέσω ενός μοναδικού σωλήνα από την μία μεριά στην άλλη αλλά μέσω κυψελών. Οι σωλήνες εισόδου-εξόδου δεν κόβουν βόλτες μέσα στο ψυγείο, τερματίζουν στα 2 άκρα του.

Το σωληνωτό όχι δεν βουλώνει από την οξείδωση, μάλιστα δεν βουλώνει ποτέ. Αν σωλήνας 8-10 χιλιοστών διατομής με μόλις 1-2 χιλιοστά τοίχωμα βουλώσει από οξείδωση, πολύ απλά δεν υπάρχει σωλήνας.

Οι πράξεις που κάνεις είναι παντελώς άκυρες. Να προσπαθείς να υπολογίσεις θερμοδυναμικά τι θα συμβεί χωρίς να υπολογίζεις καν τα βασικότατα που είναι ροή και των δύο μερών (αέρα και φρέον) και μέγεθος εναλλάκτη ενώ μπλέκεις θερμή και ψυχρή μεριά με μία απλή αφαίρεση δεν είναι απλώς αστείο, είναι γελοίο. Εδώ όμως έφτασες τα υγρά της μηχανής στους 110 βαθμούς (το νερό παρεπιπτώντος, που αν το βάλεις δεν παθαίνει τίποτα, βράζει στους 100) για να σου βγουν οι (λάθος) πράξεις σου, θέλοντας να υπολογίσεις θερμοκρασία εξόδου νερών 82 βαθμών. Το ότι η θερμοκρασία λειτουργίας όλων των αυτοκινήτων είναι 78 με 94 βαθμοί στην θερμότερη θέση απλώς δεν το έχεις υπ'όψη σου φαίνεται. Ο αισθητήρας θερμοκρασίας των νερών πάντως στην έξοδο του ψυγείου δεν είναι...

Τα ελάχιστα που πρέπει να γνωρίζεις είναι αυτά:

http://www.freecalc.com/hx.htm

Ο απλούστερος τύπος ισοζυγίου εναλλάκτη είναι:

m1*c2*(Thi-Tho)-m2*c2*(Tci-Tco) = 0

Όπου:
m1 = παροχή μάζας θερμού μέρους
m2 = παροχή μάζας ψυχρού μέρους
c1 = ειδική θερμότητα στοιχείου θερμού μέρους
c2 = ειδική θερμότητα στοιχείου ψυχρού μέρους
Thi = θερμοκρασία εισόδου θερμού μέρους
Tho = θερμοκρασία εξόδου θερμού μέρους
Tci = θερμοκρασία εισόδου ψυχρού μέρους
Tco = θερμοκρασία εξόδου ψυχρού μέρους

Εγώ δεν θα πιάσω τύπους να υπολογίσω γιατί όντως αν το κάνω θα εκτεθώ. Βλέπεις έχω το νοητικό και μαθησιακό επίπεδο να γνωρίζω ότι δεν ξέρω ούτε τα μισά που χρειάζομαι για να κάνω τις (σωστές) πράξεις, αλλά δεν είμαι και ανόητος ώστε να πιστεύω ότι ο αέρας πίσω από το ψυγείο κλιματισμού βγαίνει με 77 βαθμούς. Ούτε μαζί με το ψυγείο της μηχανής δεν φτάνει σε τέτοια θερμοκρασία ο αέρας. Επίσης σίγουρα δεν θα επινοήσω νούμερα και τύπους για να βγάλω "συμπεράσματα" ώστε να το παίξω ότι τα ξέρω όλα.

Τέλος, εάν ο αέρας περνούσε από το A/C και έβγαινε με 77 βαθμούς, από της μηχανής θα περνούσε τους 100. Ούτε τους 60 σύνολο δεν πιάνει. Εκτός αυτού, με κλειστό το A/C αυτομάτως θα σήμαινε ότι θα ήσουν 37 βαθμούς κάτω, που αυτομάτως σημαίνει ότι το ψυγείο της μηχανής θα δεχόταν αέρα τουλάχιστον 37 βαθμούς ψυχρότερο ενώ το σύστημα μπορεί να διατηρήσει την θερμοκρασία των νερών μόλις 5 βαθμούς πάνω από του αέρα, άρα τα νερά της μηχανής θα πήγαιναν στους 60 βαθμούς περίπου (εσύ είσαι που δεν υπολογίζεις ροές...).

Ας πάρουμε τον εντελώς λάθος τύπο σου και να βάλουμε αέρα 0 κελσίου με κλειστό το A/C. (110 θερμοκρασία νερών (λέμε τώρα) - 0 θερμοκρασία αέρα) Χ 0.8 απόδοση = 88 βαθμοί κάτω!!! Δηλαδή έχεις θερμοκρασία νερών 22 βαθμούς! Φοβερή μαθηματική εξίσωση πήγες και δημιούργησες επιστήμονά μου, είναι εντελώς άτοπη. Βάση αυτού δεν ανοίγει ποτέ θερμοστάτης εκτός αν η περιβαντολλογική φτάσει τους 70 βαθμούς. Ποιός εκτίθεται είπαμε;

Μακάρι να ήταν απλές προσθαφαιρέσεις αυτοί οι υπολογισμοί, θα είχε πολύ πλάκα.

To ότι το εκπαιδευτικό σύστημα στην Ελλάδα είναι σκουπίδι φαίνεται...ο καθένας δηλώνει επιστήμονας και μάλιστα προσπαθεί σώνει και καλά να αποδείξει ότι οι παράλογες θέσεις του είναι σωστές. Κατά τα άλλα, έχεις τελειώσει μηχανολόγος μηχανικός και δεν γνωρίζεις ούτε τον βασικότερο τύπο υπολογισμού εναλλακτών, και δεν εννοώ απ'έξω (που θα έπρεπε) αλλά έστω που να τον βρεις αντί να γράφεις ότι σου κατέβει στην κεφαλή. Το βασικότερο πράγμα που μαθαίνει κανείς σε θερμοδυναμική/μετάδοση θερμότητας αυτό είναι, αποκλείεται να μην σας το έκαναν στην σχολή σου, άρα εσύ ήσουν αλλού. Αντί να σου φταίνε οι πάντες και τα πάντα, άσε το "τα ξέρω όλα" γιατί, ακόμη και να το θες, ποτέ δεν θα μάθεις ούτε τα μισά. Προς το παρόν να ευχαριστείς τον Θεό που με κάποιον τρόπο πήρες πτυχίο και είτε συνέχισε να ρυθμίζεις συστήματα υγραερίου ή πάρε το απόφαση και συνέχισε τις σπουδές σου σε πολλά σκαλιά πιο πάνω από εκεί που τις παρέτησες και ασε το επιστημονιλίκι μέχρι να φτάσεις να γράφει η κάρτα σου "διδάκτωρ" γιατί εκθέτεις και τους πραγματικούς επιστήμονες.

Εμένα με συγχωρείτε, έχω καλύτερα πράγματα να κάνω από το να χαραμίζω την ώρα μου εξηγώντας σε κάποιον που τα ξέρει όλα όλα αυτά που νομίζει πως ξέρει...
Γνωρίζοντας ελάχιστα και χωρίς να είμαι διδάκτωρ,
ΞΕΡΩ ότι

Το νερό βράζει στους 100 βαθμούς Κελσίου στο επίπεδο της θάλασσας.
Στο Έβερεστ με την πίεση στο 0.4atm βράζει στους 80 (περίπου).
Σε πίεση 1.5atm (πχ. χύτρα ταχύτητας) βράζει στους 110 βαθμούς Κελσίου.

Στους κινητήρες τουλάχιστον 10ετίας πλέον (N4x) η θερμοκρασία λειτουργίας ΚΑΝΟΝΙΚΑ είναι 88-109 βαθμοί Κελσίου.
Σε πίεση (επιτάχυνση δυνατή) ανοίγει ο θερμοστάτης την κυκλοφορία και η θερμοκρασία τείνει στο 88.
Σε ήρεμη οδήγηση παίζεις συνέχεια 105+ όταν πάει 109 ξανανοίγει η κυκλοφορία και πεφτει η θερμοκρασία.
Τα νερά παραμένουν σε υγρή μορφή απόροια της αυξημένης πίεσης μέσα στο κύκλωμα.

Βρασμός = Σημείο αλλαγής της φάσης της ουσίας από υγρή σε αέρια.
Ακόμα πιο σωστά= Σημείο θερμοκρασίας κατά το οποίο η πίεση ατμών της ουσίας ισούται με την εξωτερική πίεση που περιβάλλει (την ουσία).

Ακόμα και σε παλαιότερα οχήματα με χαμηλότερους θερμοστάτες, τα νερά σε μέρος του κυκλώματος σκαρφαλώνουν πάνω από τους 100C χωρίς να ατμοποιούνται (ένα μικρό μέρος μέχρι να εξισωθούν οι πιέσεις υγρού και περιβάλλοντος χώρου) και πέφτουν όταν περνούν από το ψυγείο (για να κρυώσουν).

Για τα κυψελωτά-σωληνωτά ψυγεία και λοιπούς υπολογισμούς αδυνατώ να συμμετέχω. Μας κάψατε με τους τύπους. Δεν γνωρίζω, αλλά εδώ υπάρχει σύγχιση. Και ελπίζω να μην υπάρχει παρεξήγηση.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dim77 : 24-08-11 στις 23:48
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.