Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-09-11, 17:14
Compact316 Ο χρήστης Compact316 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 12-09-2011
Μηνύματα: 8
Compact316 is on a distinguished road
Αγορά μεταχειρισμενου 316 compact m-pack

Καλησπέρα κύριοι , ως καινούργιος στο χρήστης να σας χαιρετίσω και να σας δώσω συνχαρητηρια για τον ιστοχωρο . Λίγο που διάβασα πήρα πολλές πληροφορίες για το BMW που θέλω να αγοράσω.
Έχω κάποιες ερωτήσεις για αρχή που με καίνε :

1. Τι αμορτισέρ φοράει ένα mpack 316 compact του 2004
και τι άλλη μάρκα προτείνεται .Μπορώ να χρησιμοποιήσω απλή ανάρτηση για 316 η πρέπει να είναι συγκεκριμένη για mpack Χρήση εντός πόλης και λίγα ταξίδια με ήρεμη οδήγηση .

2. Τι μάρκα ελαστικά προτείνετε μεσαίου κόστους ( 225χ45χ17) και ( 245χ40χ17) πίσω . Μπορώ να αλλάξω διαστάσεις ώστε να έχω πιο ψηλό προφίλ ( λόγω χρήσης στην πόλη);

3. Υπάρχει κάτι " ιδιαιτερο"που πρέπει να προσεξω στο πρώτο σέρβις (316 compact m-pac 60000 χμ)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-09-11, 20:29
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Compact316 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα κύριοι , ως καινούργιος στο χρήστης να σας χαιρετίσω και να σας δώσω συνχαρητηρια για τον ιστοχωρο . Λίγο που διάβασα πήρα πολλές πληροφορίες για το BMW που θέλω να αγοράσω.
Έχω κάποιες ερωτήσεις για αρχή που με καίνε :

1. Τι αμορτισέρ φοράει ένα mpack 316 compact του 2004
και τι άλλη μάρκα προτείνεται .Μπορώ να χρησιμοποιήσω απλή ανάρτηση για 316 η πρέπει να είναι συγκεκριμένη για mpack Χρήση εντός πόλης και λίγα ταξίδια με ήρεμη οδήγηση .

2. Τι μάρκα ελαστικά προτείνετε μεσαίου κόστους ( 225χ45χ17) και ( 245χ40χ17) πίσω . Μπορώ να αλλάξω διαστάσεις ώστε να έχω πιο ψηλό προφίλ ( λόγω χρήσης στην πόλη);

3. Υπάρχει κάτι " ιδιαιτερο"που πρέπει να προσεξω στο πρώτο σέρβις (316 compact m-pac 60000 χμ)
Αν έχεις αυθεντικό m-pack, τότε φοράς τα αμορτισέρ m-technics της BMW που συνήθως τα φτιάχνει κάποιος κατασκευαστής αμορτισέρ (π.χ Boge, Sachs) και ΔΕΝ είναι ακριβώς αντίστοιχα με τα αμορτισέρ εμπορίου των 2 εταιρειων.
Να χρησιμοποιείς την Mpack ανάρτηση που είναι σπορτιφ και ταυτόχρονα μαγικό χαλί.
Μην βάλεις άλλη μάρκα (bilstein-sachs-koni κλπ) αν το θέλεις για γενική χρηση, τα αυθεντικά mpack αμορτισέρ της BMW είναι ότι καλύτερο.

2) Μην αλλάξεις διαστάσεις ελαστικών.

3) Το πρώτο σερβις inspection Ι, θα πρέπει να έρχεται η ώρα του γύρω στα 43-45000χλμ.(υποτίθεται 25000 oilservice και 50000 inspectionI, αλλά κατεβαίνει πάντα πιο γρήγορα.
Δεν χρειάζεται κάποια ιδιαίτερη προσοχή, τα προκαθορισμένα πράγματα που έχουν στη λίστα του inspection I αλλάζουν.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-09-11, 23:01
Compact316 Ο χρήστης Compact316 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 12-09-2011
Μηνύματα: 8
Compact316 is on a distinguished road
σε ευχαριστω dim77 .
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-09-11, 23:21
tsilis Ο χρήστης tsilis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-04-2006
Μηνύματα: 559
tsilis has a spectacular aura abouttsilis has a spectacular aura abouttsilis has a spectacular aura about
να προσθέσω μόνο, ότι τα πίσω λάστιχα,αν σε παίρνει από φάρδος ζάντας να τα αλλάξεις σε 225/45/17 επίσης
Αυτά που φοράς είναι τουλάχιστον υπερβολικά για 316
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-09-11, 23:35
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsilis Εμφάνιση μηνυμάτων
να προσθέσω μόνο, ότι τα πίσω λάστιχα,αν σε παίρνει από φάρδος ζάντας να τα αλλάξεις σε 225/45/17 επίσης
Αυτά που φοράς είναι τουλάχιστον υπερβολικά για 316
+1 Και τα 225 κι αυτα ακομα υπερβολικα ειναι! Σου μιλαω εκ πειρας κι εγ αυτη τη διασταση εχω πισω και λογικα θα εχουμε και το ιδιο μοτερ καθως οι τελευταιες 3αρες με τις πρωτες σειρα 1 ειχαν ομοια μηχανικα μερη τουλαχιστον σε 1600αρι απ οσο ξερω.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-09-11, 15:05
Compact316 Ο χρήστης Compact316 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 12-09-2011
Μηνύματα: 8
Compact316 is on a distinguished road
Κυριοι οδηγησα το αυτοκινητο σημερα και ειναι η πρωτη μου φορα που οδηγαω bmw γενικα.....Ειναι πολυ διαφορετικο απο αυτα που ειχα οδηγησει μεχρι τωρα..... το αυτοκινητο ειναι σαν φρουριο και με την αναρτηση mpack νομιζω οτι "πλεω" πανω σε ρευστο. Τα φιλτραρει ολα και νοιωθω μεγαλη ασφαλεια. Φοβισμενος λιγο στην αρχη λογω οτι ειναι αριστης καταστασης (50000 χλμ και εργοστασιακα mpack ολα )δεν το εχω απολαυσει καθολου ακομα . Μολις ξεψαρωσω λιγο θα σας αναφερω την πληρη αποψη μου.

Οντως δεν ξερω γιατι αλλα τα ελαστικα 17 245χ45χ μου φαινονται και μενα υπερβολικα....αλλα ειναι μαμισια με το πακετο που ειχε ... conti 3 καινουργια με αζωτο

Ειναι πολυ νωρις κι δεν γνωριζω τιποτα για τα bmw ....αν πω καμια βλακεια η κατι ασχετο εχετε δικιο.

Τι διαστασεις φορανε μαματα με mpack ?? 316 compact τελος 2004 ειναι το αυτοκινητο.

Αν γνωριζει καποιος ..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-09-11, 15:18
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Oι διαστάσεις που αναφέρεις σωστές είναι, αυτές που δίνει το εργοστάσιο, απλά κάποιοι φίλοι παραπάνω σου προτείνουν να βάλεις 225 και πίσω, ορθώς, γιατί είναι πολύ φαρδιά για τις ανάγκες του κινητήρα σου. Αφαιρούν από τις επιδόσεις σου, και προσθέτουν κατανάλωση.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-09-11, 15:31
Compact316 Ο χρήστης Compact316 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 12-09-2011
Μηνύματα: 8
Compact316 is on a distinguished road
Παιδια χιλια ευχαριστω για τις απαντησεις σας ....απο το να μπλεξω με καποιον "ειδικο μαστορα" εξω προτιμω τις δικες σας πληροφοριες . Μολις βγαλω και καμια φωτο θα τις ανεβασω να το δειτε ..το αμαξι ειναι κουκλα και γεματο " πραγματα " τα οποια ειμαι εντελως ασχετος ( πρωην opel,suzuki,toyota....)

αν το συγκρινα με καποιο που εχω οδηγησει θα ηταν το opel ....και αυτο και μονο γιατι ηταν γερμανικο και ειχε λιγο δεμενο σασι. Αλλα μεχρι εκει.... το bmw το νοιωθω τουλαχιστον 3 φορες ανωτερο απο την πρωτη μερα (ποιοτηκα,εξοπλισμο,λεπτομερεια,ασφαλεια,ανεση και 100 ακομα λεξεις....)
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-09-11, 15:40
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Επειδή τα ίδια φοράω και εγώ, νομίζω είναι πολύ μικρή η διαφορά στις επιδόσεις και ειδικά στην κατανάλωση.

Αυτό που έχει διαφορά είναι στην τιμή όπου τα 225-45 είναι φτηνά και το ίδιο λάστιχο σε 245/40 είναι 50 ευρώ παραπάνω.

Απλά με τα 225 έχεις μια ελπίδα με καινούρια ελαστικά να σπινάρει και λίγο, όπου με τα 245 για 5-10.000χλμ ...απλά δεν σπινάρει με τίποτα. Μικρό το κακό για κάποιους.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-09-11, 15:50
Το avatar του χρήστη stelmaniac
stelmaniac Ο χρήστης stelmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Μίλαν-Κούντερα 3-0
 
Εγγραφή: 19-03-2007
Μηνύματα: 3.479
stelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή τα ίδια φοράω και εγώ, νομίζω είναι πολύ μικρή η διαφορά στις επιδόσεις και ειδικά στην κατανάλωση.

Αυτό που έχει διαφορά είναι στην τιμή όπου τα 225-45 είναι φτηνά και το ίδιο λάστιχο σε 245/40 είναι 50 ευρώ παραπάνω.

Απλά με τα 225 έχεις μια ελπίδα με καινούρια ελαστικά να σπινάρει και λίγο, όπου με τα 245 για 5-10.000χλμ ...απλά δεν σπινάρει με τίποτα. Μικρό το κακό για κάποιους.
Και το κυριοτερο: Καινουρια ελαστικα στις παραπανω διαστασεις κοστιζουν ενα μισθο...Σκεψου το...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.