Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 05-10-11, 23:50
Το avatar του χρήστη propeller
propeller Ο χρήστης propeller δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-11-2004
Μηνύματα: 333
propeller is on a distinguished road
ερωτηση 1: απο καταναλωση καυσιμου πως πας??
ερωτηση 2: οταν το αμαξι το δουλευεις σε ανοιχτο δρομο, με ανω των 3.000rpm, εχεις ελλειψη δυναμης? Αυξηση καταναλωσης??
εγω περιστρεφω τη σκεψη γυρω απο το MAF. το δικο μου Ν42, στις χαμηλες rpm δειχνει απροθυμο κ με αυξημενη καταναλωση. Οταν το βγαλω εθνικη, κ ας το σκιζω, δεν ανεβαινει η καταναλωση πανω απο 8,5-9λτ/100 κ η αποδοση ειναι ακμαια. Γνωριζω οτι το ελλατωματικο MAF υποφερει περισσοτερο οταν υπαρχει χαμηλη ροη αερα, κ λιγοτερο στις υψηλες ταχυτητες

περιμενω νεα σου διοτι κ εγς στο επομενο σερβις θα ψαχνομαι....
αλλα πιο πολυ με τις τιμες του maf....
__________________

ετσι ξεκινησαν ολα...
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 06-10-11, 06:35
Το avatar του χρήστη tasos.kamv
tasos.kamv Ο χρήστης tasos.kamv δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Μηνύματα: 592
tasos.kamv will become famous soon enough
Καλημερίζω τους βαυαρούς!Φίλτατε "propeller",όπως αναφέρω πιο πάνω δοκίμασα άλλο maf αλλά δεν είδα διαφορά... πέρσα εχθές από το συνεργείο και μου είπε ότι τελικά το πρόβλημα οφείλεται σίγουρα στα vanos και στις ηλεκτροβαλβίδες των vanos... το κόστος διστάζω να το αναφέρω. Τιμές από αντιπροσωπεία 300€ έκαστη τροχαλία vanos και 100€ περίπου η κάθε ηλεκτροβαλβίδα... σύνολο 800€.... + εργασία....
Ξέρεις κανείς που μπορώ να αγοράσω καινούρια από το internet τα ανταλλακτικά αυτά...???
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 06-10-11, 06:59
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tasos.kamv Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερίζω τους βαυαρούς!Φίλτατε "propeller",όπως αναφέρω πιο πάνω δοκίμασα άλλο maf αλλά δεν είδα διαφορά... πέρσα εχθές από το συνεργείο και μου είπε ότι τελικά το πρόβλημα οφείλεται σίγουρα στα vanos και στις ηλεκτροβαλβίδες των vanos... το κόστος διστάζω να το αναφέρω. Τιμές από αντιπροσωπεία 300€ έκαστη τροχαλία vanos και 100€ περίπου η κάθε ηλεκτροβαλβίδα... σύνολο 800€.... + εργασία....
Ξέρεις κανείς που μπορώ να αγοράσω καινούρια από το internet τα ανταλλακτικά αυτά...???
Δεν έχω πολυπαρακολουθήσει τι έκανες, αλλά όταν αλλάζεις μαφ, θέλει adoptation 20
δευτερολέπτων, αλλιώς είναι σαν να μην έκανες τίποτα.
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 06-10-11, 10:23
Το avatar του χρήστη tasos.kamv
tasos.kamv Ο χρήστης tasos.kamv δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Μηνύματα: 592
tasos.kamv will become famous soon enough
Βαυαρέ rapid έκανα adaptation μετά την αλλαγή του maf, αλλά τελικά πάλι τα ίδια.. Το αμάξι εμφανίζει πολύ μειωμένη απόδοση και φυσικά αυξημένη κατανάλωση... Δοκίμασα την προηγούμενη βδομάδα μεταχειρισμένα vanos και ηλεκτροβαλβίδες και το αμάξι συνήλθε για 2-3 ημέρες και μετά πάλι τα ίδια... το dis έδειξε πρόβλημα στις μεταχειρισμένες ηλεκτροβαλβίδες. (δυστυχώς όταν δοκιμάζεις μεταχ/να ανταλλακτικά πιθανόν και αυτά να μην δουλεύουν για να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα) Το πρόβλημα με τη διαρροή αέρα δεν έχει λυθεί ακόμα και δεν ξέρω αν σχετίζεται με το γεγονός ότι το αμάξι δουλεύει "αχρόνιστο" και ίσως αυτό του προκαλεί αυξημένες τιμές στο λ (additive). Μάλλον είναι μονόδρομος η αλλαγή των vanos και των ηλεκτροβαλβίδων ώστε να στρώσει η λειτουργία και μετά βλέπουμε... δεν θα τη γλιτώσω απ'ότι φαίνεται και το χέρι πρέπει να μπει βαθιά στην τσέπη...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tasos.kamv : 06-10-11 στις 10:26
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 06-10-11, 19:31
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tasos.kamv Εμφάνιση μηνυμάτων
Βαυαρέ rapid έκανα adaptation μετά την αλλαγή του maf, αλλά τελικά πάλι τα ίδια.. Το αμάξι εμφανίζει πολύ μειωμένη απόδοση και φυσικά αυξημένη κατανάλωση... Δοκίμασα την προηγούμενη βδομάδα μεταχειρισμένα vanos και ηλεκτροβαλβίδες και το αμάξι συνήλθε για 2-3 ημέρες και μετά πάλι τα ίδια... το dis έδειξε πρόβλημα στις μεταχειρισμένες ηλεκτροβαλβίδες. (δυστυχώς όταν δοκιμάζεις μεταχ/να ανταλλακτικά πιθανόν και αυτά να μην δουλεύουν για να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα) Το πρόβλημα με τη διαρροή αέρα δεν έχει λυθεί ακόμα και δεν ξέρω αν σχετίζεται με το γεγονός ότι το αμάξι δουλεύει "αχρόνιστο" και ίσως αυτό του προκαλεί αυξημένες τιμές στο λ (additive). Μάλλον είναι μονόδρομος η αλλαγή των vanos και των ηλεκτροβαλβίδων ώστε να στρώσει η λειτουργία και μετά βλέπουμε... δεν θα τη γλιτώσω απ'ότι φαίνεται και το χέρι πρέπει να μπει βαθιά στην τσέπη...
Δε θέλω να σε προβληματίσω, αλλά θα το κάνω...
Οταν αλλάζουμε τέτοια καλούδια, μηδενίζουμε τον εγκέφαλο..
Οσο λειτουργεί η μηχανή, τόσο κάνει εξισορρόπηση μέγιστων και ελάχιστων τιμών, και με αυτές καθορίζει και τη μέση τιμή λειτουργίας..
Αυτό φοβάμαι στην περίπτωση σου...
Πρίν κάνει οτιδήποτε που έχει κόστος, κάνε έναν μηδενισμό και δές αν φτιάχνει..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 06-10-11, 21:10
BMW-Racing Ο χρήστης BMW-Racing δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-09-2004
Μηνύματα: 373
BMW-Racing is on a distinguished road
Συμφωνο με τον rapid fast..!Οτι κ να αλλαξεις χρειαζεται κ το σωστο προγραμματισμο ,περαν της σωστης τοποθετησης...Φυσικα πανω απο ολα κ ΜΗΧΑΝΙΚΟ με γνωσεις κ εμπειρια.
__________________
Thomas BMW Racing Car
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 09-10-11, 21:11
Το avatar του χρήστη propeller
propeller Ο χρήστης propeller δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-11-2004
Μηνύματα: 333
propeller is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tasos.kamv Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερίζω τους βαυαρούς!Φίλτατε "propeller",όπως αναφέρω πιο πάνω δοκίμασα άλλο maf αλλά δεν είδα διαφορά... πέρσα εχθές από το συνεργείο και μου είπε ότι τελικά το πρόβλημα οφείλεται σίγουρα στα vanos και στις ηλεκτροβαλβίδες των vanos... το κόστος διστάζω να το αναφέρω. Τιμές από αντιπροσωπεία 300€ έκαστη τροχαλία vanos και 100€ περίπου η κάθε ηλεκτροβαλβίδα... σύνολο 800€.... + εργασία....
Ξέρεις κανείς που μπορώ να αγοράσω καινούρια από το internet τα ανταλλακτικά αυτά...???
να επανελθουμε λεγοντας να κανεις μηπως μια λεπτομερη διαγνωση με διαγνωστικο?
οι τιμες που βγαζει με την διαγνωση ειναι ΟΚ ? (πχ τιμες στο MAF)

το προβλημα που σου βρηκαν στο vanos πως στο τεκμηριωσαν?
ειναι μεγαλο το κοστος, για αυτο προτεινω να ειμαστε προσεκτικοι.....
ενημερωσε μαςσε παρακαλω για την εξελιξη
__________________

ετσι ξεκινησαν ολα...
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 10-10-11, 19:21
Το avatar του χρήστη tasos.kamv
tasos.kamv Ο χρήστης tasos.kamv δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Μηνύματα: 592
tasos.kamv will become famous soon enough
Βαυαρέ propeller είμαι πιεσμένος με τη δουλειά και τρέχω λίγο παραπάνω. Το έχω αφήσει προς το παρόν πίσω το θέμα.... Πάντως θέλω να πιστεύω ότι βρίσκομαι κοντά στη λύση του... θα ενημερώσω μόλις έχω σίγουρα και οριστικά αποτελέσματα μετρήσεων μετά τις τελικές επεμβάσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 06-11-11, 09:35
Το avatar του χρήστη tasos.kamv
tasos.kamv Ο χρήστης tasos.kamv δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Μηνύματα: 592
tasos.kamv will become famous soon enough
Καλημερίζω την παρέα!!Επανέρχομαι με νέες εξελίξεις... Αγόρασα περίπου πριν 2 βδομάδες καινούριο γνήσιο MAF από το internet (ευτυχώς 151€!!!!) και το έβαλα πάνω. Δυστυχώς το προηγούμενο MAF που είχα δοκιμάσει δεν ήταν καινούριο και απ'ότι φάνηκε δεν μέτραγε και εκείνο σωστά... Άσχημο πράγμα να κάνεις δοκιμές με μεταχειρισμένα ανταλλακτικά τα οποία μπορούν εύκολα να σε οδηγήσουν σε λάθος συμπεράσματα... Οι μετρήσεις των λ με το νέο MAF έφτιαξαν και τελικά απ'ότι φάνηκε δεν υπήρχε διαρροή αέρα... Τσάμπα η όλη ταλαιπωρία και η σπατάλη χρημάτων..... Η κατανάλωση βελτιώθηκε σημαντικά, περίπου 1lt/100km!!! Ήμουνα γύρω στο 11.3lt/100km μέσα στην Αθήνα και η καινούρια μέτρηση που έκανα έδειξε περίπου στο 10.2lt/100km!Βέβαι είναι νωρίς ακόμα για ασφαλή συμπεράσματα...
Όμως έχω την αίσθηση ότι το τράβηγμα (ροπή) που σου δίνει δεν είναι αυτό που έχω στο μυαλό μου, εδικά στις χαμηλές στροφές (κάτω από 2000rpm) και μέχρι τις μεσαίες, περίπου 3.500rpm... Ειδικά κάτω από τις 2000rpm είναι τελείως "ψόφιο"
Έχω κάνει φυσικά clear mixture & reset adaptions μετά την αλλαγή του MAF για να βεβαιωθώ ότι αναγνωρίστηκαν οι αλλαγές στον εγκέφαλο...
Χθες βράδυ το έβαλα στον εγκέφαλο να ελέγξω τα vanos...
Οι τιμές που πήρα στο ρελαντί (700 rpm) είναι :
vanos inlet, actual position 80.4 cr angle
vanos exhaust, actual position 120cr angle
Adaption, inlet camshaft to crankshaft 119 cr angle
Adaption, exhaust camshaft to crankshaft 58.1 cr angle

Μπορεί κάποιος να μου πει αν οι τιμές αυτές στα Vanos είναι σωστές...??
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 06-11-11, 10:30
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ThaNOS E46coupe Εμφάνιση μηνυμάτων
Τάσο, απο μάφ πώς πάς? οι μετρήσεις του είναι σωστές? έλεγξε και πές μας....
για μιά φορά ακόμη δίκιο είχα... ευτυχώς ξέμπλεξες σχετικά φθηνά!!!!! μπράβο ρε πατρίδα!!!
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.