Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιά 06-01-12, 16:32
Το avatar του χρήστη Xristis_Smpena
Xristis_Smpena Ο χρήστης Xristis_Smpena δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Μηνύματα: 65
Xristis_Smpena is on a distinguished road
Απο συγκεκριμενα τσιμουχακια εννοω, αν μπορει να χαθει ο χρονισμος.
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 06-01-12, 17:50
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Αμα κανεις σερβις καθε 20.000χλμ, λογικο ειναι το μοτερακι να ΜΠΟΥΜ..
Αλλωστε, το δικο σου μοτερ, δεν εχει βανος..
Ο χρονισμος, για να αλλαξει, θα πρεπει καποιος να τον σκαλισει (δεν ξερω για ποιο λογο), αλλα στα καλα καθουμενα δεν γινεται..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 06-01-12, 18:45
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Συνηθως για να ξεχρονιστει ενα μοτερ ειναι συνδυασμος βλαβων μαζι. Οπως πχ να χαλασει η αντλια λαδιου, να μην υπαρχει ικανοποιητικη πιεση λαδιου και λιπανση, ή να χαλασει τεντωτηρας καδενας και να 'πηδηξει' δοντι εκκεντροφορου ή κατι τετοιο τελος παντων, δε νομιζω τοσο σοβαρη βλαβη εως καταστροφη κινητηρα να προελθει μονο απο βλαβη VANOS.
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 06-01-12, 19:08
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Xristis_Smpena Εμφάνιση μηνυμάτων
Μαλιστα να ρωτησω κατι, επειδη οπως εχω γραψει το αυτοκινητο μου φοραει καινουργιο μοτερ μαμα 1,6.
το προηγουμενο για καποιο λογο εχασε τον χρονισμο του, Ο ιδιοκτητης το πηγαινε για σερβις στη
Bmw καθε 20.000 και στα 86.000 Μπουμ. Μπορει η ζημια να προηλθε απο το βανος? Στις εργασιες δεν ξερω τι του εκαναν, το τυπικο σερβις της αντιπροσωπειας και οτι ελεγε το μανυαλ φανταζομαι.
Συνήθως στα Ν40 κόβεται ο εκκεντροφόρος και γίνεται η ζημιά απόσο ξέρω, και δεν έχει να κάνει τόσο με τη συντήρηση, με το vanos καθόλου.
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 07-01-12, 02:09
Το avatar του χρήστη Xristis_Smpena
Xristis_Smpena Ο χρήστης Xristis_Smpena δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Μηνύματα: 65
Xristis_Smpena is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Συνήθως στα Ν40 κόβεται ο εκκεντροφόρος και γίνεται η ζημιά απόσο ξέρω, και δεν έχει να κάνει τόσο με τη συντήρηση, με το vanos καθόλου.
παιδια επειδη εχω μπερδευτει και στο Internet για τον Ν40 οι αναφορες ειναι ελαχιστες, (στα πιο πολλα σαιτ ουτε που υπαρχει) μπορειτε να μου πειτε σε τι διαφερει απο τον Ν45??

Απο οσα βρηκα , βγηκε το 2002 και το 2005 αντικατασταθηκε απο τον Ν42 και τελος??
Μηπως ηταν προβληματικος??
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 07-01-12, 04:09
kefalismos Ο χρήστης kefalismos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-02-2008
Μηνύματα: 263
kefalismos will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Xristis_Smpena Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια επειδη εχω μπερδευτει και στο Internet για τον Ν40 οι αναφορες ειναι ελαχιστες, (στα πιο πολλα σαιτ ουτε που υπαρχει) μπορειτε να μου πειτε σε τι διαφερει απο τον Ν45??

Απο οσα βρηκα , βγηκε το 2002 και το 2005 αντικατασταθηκε απο τον Ν42 και τελος??
Μηπως ηταν προβληματικος??
Για τις χρονολογίες δε ξέρω να σου πω πολλά . Δεν υπάρχει κ νόημα έτσι κ αλλιώς , παίρνει κανείς τον αριθμό πλαισίου και βλέπει για το εκάστοτε αυτοκίνητο γιατί μερικοί κωδικοί βγαίναν και ταυτόχρονα .

Λοιπόν για να ξεμπερδευτείς με τους κωδικούς ...
Το Ν40 σχετίζεται με το Ν45 με τον τελευταίο να είναι ο διάδοχος ( σαν facelift μηχανής δες το ) . Αυτοί οι 2 είναι 1.600 . Υπάρχει και ν45 2000 που είναι το 320si . Kανείς από αυτους δεν έχει βαλβετρόνικ , είναι παρεμφερείς , κάποιες διαφορές στα κράματα τις κυλινδροκεφαλής έχουν από όσο ξέρω και κάτι μικροδιαφορές στην ηλεκτρονική μονάδα ίσως και συμπίεση ( το έχω διαβάσει κάπου αλλά δεν διευκρίνιζε ) κτλ με λίγα λόγια για τον απλό οδηγό ΔΕΝ έχουν διαφορά . Αυτοί οι 2 βγήκαν για τις χώρες που έχουν φορολόγιση με τα κυβικά , όπως η Ελλάδα , και χρησιμοποίηθηκαν μόνο σε αυτές τις χώρες . Για τις άλλες δεν υπάρχουν !

Το Ν42 σχετίζεται με το Ν46 με τον τελευταίο να είναι ο διάδοχος . Είναι και οι 2 1800 και 2000cc και έχουν και οι 2 βαλβετρόνικ . Και πάλι μικροδιαφορές με τον δεύτερο να είναι facelift του πρώτου .

Οπότε Ν40 Ν42 καμία σχέση είναι άλλα κυβικά Και διαφέρουν στα βαλβετρόνικ .

Στα λέω απλά ελπίζω να ξεμπερδευτείς !
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 07-01-12, 17:00
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kefalismos Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τις χρονολογίες δε ξέρω να σου πω πολλά . Δεν υπάρχει κ νόημα έτσι κ αλλιώς , παίρνει κανείς τον αριθμό πλαισίου και βλέπει για το εκάστοτε αυτοκίνητο γιατί μερικοί κωδικοί βγαίναν και ταυτόχρονα .

Λοιπόν για να ξεμπερδευτείς με τους κωδικούς ...
Το Ν40 σχετίζεται με το Ν45 με τον τελευταίο να είναι ο διάδοχος ( σαν facelift μηχανής δες το ) . Αυτοί οι 2 είναι 1.600 . . Kανείς από αυτους δεν έχει βαλβετρόνικ , είναι παρεμφερείς , κάποιες διαφορές στα κράματα τις κυλινδροκεφαλής έχουν από όσο ξέρω και κάτι μικροδιαφορές στην ηλεκτρονική μονάδα ίσως και συμπίεση ( το έχω διαβάσει κάπου αλλά δεν διευκρίνιζε ) κτλ με λίγα λόγια για τον απλό οδηγό ΔΕΝ έχουν διαφορά .[I] Αυτοί οι 2 βγήκαν για τις χώρες που έχουν φορολόγιση με τα κυβικά , όπως η Ελλάδα , και χρησιμοποίηθηκαν μόνο σε αυτές τις χώρες . Για τις άλλες δεν υπάρχουν ![/I]

Στα λέω απλά ελπίζω να ξεμπερδευτείς !
Αυτο που λες για φορολογιες και οτι δεν υπαρχουν στις αλλες χωρες απλα δεν ισχυει! Εγω αγορασα την 116i με κινητηρα Ν45Β16, στη Γερμανια, ως κατοικος Γερμανιας το 2004. Την παρειγγηλα εκει, την παρελαβα εκει και την ειχα εκει με Γερμανικες πινακιδες κανονικα για 2 και κατι χρονια εως που επαναπατριστηκα. (δυστυχως, αλλα αυτο ειναι για αλλο θεμα!).

Επισης σε ταξιδια που εκανα σχεδον σε ολη την Ευρωπη εβλεπα 116i προ και μετα φ/λ και με τους 2 διαφορετικους κινητηρες 1600 κυβικων (με τα 115 και με τα 122 αλογα), σε ολες σχεδον τις Ευρωπαικες χωρες που πηγα.
Απλα εκει στην Ευρωπη δεν πουλησαν τοσο πολυ, λιγοτερο ακομα οι 3αρες, επειδη αγοραζαν ολοι σχεδον ντηζελ! Και εβλεπες ως επι των πλειστων 118d, 120d, 320d προ και μετα φ/λ αλλα και πολλα μεγαλυτερα μοντελα (6κυλ. ντηζελ και βενζινης)
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 07-01-12, 21:12
kefalismos Ο χρήστης kefalismos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-02-2008
Μηνύματα: 263
kefalismos will become famous soon enough
Τον άσσο δεν τον είχα καθόλου στο μυαλό μου . Για 46άρια μιλούσα μιας και το παλικάρι έχει 46άρι compact στην φωτογραφία . Ο άσσος το φόρεσε αναγκαστικά γιατί ήταν 1600 εκ σχεδιασμού. Τα 46άρια f/l όμως ήταν 1.8.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kefalismos : 07-01-12 στις 21:15
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 08-01-12, 02:36
Το avatar του χρήστη Xristis_Smpena
Xristis_Smpena Ο χρήστης Xristis_Smpena δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Μηνύματα: 65
Xristis_Smpena is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο που λες για φορολογιες και οτι δεν υπαρχουν στις αλλες χωρες απλα δεν ισχυει! Εγω αγορασα την 116i με κινητηρα Ν45Β16, στη Γερμανια, ως κατοικος Γερμανιας το 2004. Την παρειγγηλα εκει, την παρελαβα εκει και την ειχα εκει με Γερμανικες πινακιδες κανονικα για 2 και κατι χρονια εως που επαναπατριστηκα. (δυστυχως, αλλα αυτο ειναι για αλλο θεμα!).

Επισης σε ταξιδια που εκανα σχεδον σε ολη την Ευρωπη εβλεπα 116i προ και μετα φ/λ και με τους 2 διαφορετικους κινητηρες 1600 κυβικων (με τα 115 και με τα 122 αλογα), σε ολες σχεδον τις Ευρωπαικες χωρες που πηγα.
Απλα εκει στην Ευρωπη δεν πουλησαν τοσο πολυ, λιγοτερο ακομα οι 3αρες, επειδη αγοραζαν ολοι σχεδον ντηζελ! Και εβλεπες ως επι των πλειστων 118d, 120d, 320d προ και μετα φ/λ αλλα και πολλα μεγαλυτερα μοντελα (6κυλ. ντηζελ και βενζινης)
Nαι για Ε46 ηταν η ερωτηση που απαντησε ο φιλος. Απλα ο Ν40 οπως βλεπω ηρθε και εφυγε Υπερβολικα γρηγορα.
Ενα μοτερ εχει διαρκεια παραγωγης μια 10 ετια για πλακα και αυτο με ανυσηχει. Εχω και στο μυαλο μου το σπασιμο του προηγουμενου..
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 30-01-12, 15:58
aplicas Ο χρήστης aplicas δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 16-05-2008
Μηνύματα: 4
aplicas is on a distinguished road
καλησπερα παιδια.
εχω ενα Ε92 325, και μολις γυρισα απο την αντιπροσωπεια.Εχω το εξης θεμα.Πριν λιγο καιρο αλλαξα το ενα μοτερακι valvetronic (γυρω στα 80€).μετα απο νεο ελεγχο (σημερα)
μας βγηκε καινουργιο καπελο. πιθανη αλλαγη συστηματος vanos γυρω στα 750€.. εγκεφαλικο.εχω κανει 80.000 χλμ. ο τεχνικος ειπε οτι να το δουμε για περιπου 15 μερες, να του κανουμε παλι check και εαν εχει βγαλει παλι την ιδια βλαβη, να το αλλαξουμε.
απο ενδειξεις, δεν εχω καποιο μυνημα κτλ. Το μονο που μου κανει ειναι ενα ρεταρισμα στισ χαμηλες σαν να εχει κομπρεσορα.στιγμιαια και οχι συνεχεια..
τι εχετε να μου προτεινετε? σας ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.