Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά Z > Σειρά Z - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-04-10, 14:53
Το avatar του χρήστη GIO_KOTSIFAKIS
GIO_KOTSIFAKIS Ο χρήστης GIO_KOTSIFAKIS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 27-10-2009
Μηνύματα: 16
GIO_KOTSIFAKIS is on a distinguished road
Κάθε πότε αλλάζουμε λάδια τελικά?

Καλησπέρα παιδιά και Χρόνια Πολλά.
Πήγα πρόσφατα για service την Ζ4 3.0i του '03 που έχω και ενώ γενικά έμεινα πολύ ικανοποιημένος από το συνεργείο, μου είπαν κάτι που μου έκανε εντύπωση:
Να ξανα-αλλάξω τα λάδια σε 7000 χλμ και ΟΧΙ όταν μου πει ο υπολογιστής (που απότι ξέρω ζητά λάδια κάθε 20000+...).
Μάλιστα μου βάλαν και ένα χαρτάκι για να το θυμηθεί τονίζοντάς μου ότι είναι πολύ σημαντικό να τα αλλάζω νωρίς κλπ...
Εντάξει και εγώ πιστεύω πως πρέπει να τα αλλάζουμε νωρίς...αλλά αντί για 20000 στις 7000???
Δηλαδή 2-3 φορές το χρόνο λάδια αξίας 100€??
Το έχω 6 μήνες και δεν έχω παλαιότερη εμπειρία από Ζ4.
Μήπως είναι υπερβολή??
Να σημειώσω πως έβαλα 7l λάδι (που έγραφε απέξω) BMW 10-40.
Περιμένω σχόλια-συμβουλές..
__________________
If we are what we eat...then im fast, cheap and easy!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-04-10, 15:02
Το avatar του χρήστη alen77
alen77 Ο χρήστης alen77 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-03-2009
Μηνύματα: 199
alen77 is on a distinguished road
Φιλοσοφία δική μου κάθε 10.000! Και το τηρώ σε όλα τα αυτοκίνητα! Όσο για την Ε93 στις εξουσιοδοτημένες μου έλεγαν ότι λέει ο κατασκευαστής και σε εξειδικευμένο (το τελευταίο service πριν το πουλήσω) κάθε 7500 αν κάνω πολλά χλμ στην πόλη!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-04-10, 15:05
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Πρώτον, το λάδι που σου έβαλαν είναι λάθος. Δεν κάνει για τον κινητήρα σου.

Δεύτερον, ο υπολογιστής του αυτοκινήτου σου ξέρει μία χαρά το πότε χρειάζεται αλλαγή λαδιών το αυτοκίνητο. Δεν μετράει από τα χλμ. Αν βάζεις τα εγκεκριμένα λάδια που πρέπει να βάλεις, άντε να τα αλλάζεις λίγο πιο πριν απ'ότι λέει ο υπολογιστής για ψυχολογικούς λόγους ή 1 φορά τον χρόνο (1 τον χρόνο όμως απαραίτητα, κάνεις δεν κάνεις τα χλμ).


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alen77 Εμφάνιση μηνυμάτων
...ότι λέει ο κατασκευαστής και σε εξειδικευμένο (το τελευταίο service πριν το πουλήσω) κάθε 7500 αν κάνω πολλά χλμ στην πόλη!
Ο κατασκευαστής δεν λέει πουθενά τέτοιο πράγμα. Το manual του αυτοκινήτου σας λέει πάντα το πότε πρέπει να γίνονται τα σέρβις, το τι χρειάζεται να γίνει σε κάθε σέρβις και το τι τύποι λιπαντικού είναι εγκεκριμένοι.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-04-10, 15:50
Το avatar του χρήστη DaywalkeR
DaywalkeR Ο χρήστης DaywalkeR δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-12-2006
Μηνύματα: 605
DaywalkeR will become famous soon enoughDaywalkeR will become famous soon enough
Από όσο γνωρίζω τα σύγχρονα αυτοκίνητα δίνουν ένδειξη για αλλαγή λαδιών με βάση τις ώρες λειτουργίας του κινητήρα, οπότε δεν έχει σημασία το που κάνεις τα χλμ, αυτό ανάλογα με τις ώρες που έχει δουλέψει θα σου βγάλει και την ένδειξη, την οποία μπορείς να ακολουθήσεις αρκεί να βάζεις τον σωστό τύπο λαδιού για τον κινητήρα σου
__________________
Opinions are like assholes, everybody has one...
Arrogance and Ignorance are cousins of stupidity...
318 I (AΪ) S (ΣΙΧΤΙΡ)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-04-10, 15:54
Το avatar του χρήστη GIO_KOTSIFAKIS
GIO_KOTSIFAKIS Ο χρήστης GIO_KOTSIFAKIS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 27-10-2009
Μηνύματα: 16
GIO_KOTSIFAKIS is on a distinguished road
God γιατί λάθος λάδια?
Ποια είναι τα σωστά?
__________________
If we are what we eat...then im fast, cheap and easy!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-04-10, 17:27
Το avatar του χρήστη BMW_330i
BMW_330i Ο χρήστης BMW_330i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Μηνύματα: 882
BMW_330i is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GIO_KOTSIFAKIS Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα παιδιά και Χρόνια Πολλά.
Πήγα πρόσφατα για service την Ζ4 3.0i του '03 που έχω και ενώ γενικά έμεινα πολύ ικανοποιημένος από το συνεργείο, μου είπαν κάτι που μου έκανε εντύπωση:
Να ξανα-αλλάξω τα λάδια σε 7000 χλμ και ΟΧΙ όταν μου πει ο υπολογιστής (που απότι ξέρω ζητά λάδια κάθε 20000+...).
Μάλιστα μου βάλαν και ένα χαρτάκι για να το θυμηθεί τονίζοντάς μου ότι είναι πολύ σημαντικό να τα αλλάζω νωρίς κλπ...
Εντάξει και εγώ πιστεύω πως πρέπει να τα αλλάζουμε νωρίς...αλλά αντί για 20000 στις 7000???
Δηλαδή 2-3 φορές το χρόνο λάδια αξίας 100€??
Το έχω 6 μήνες και δεν έχω παλαιότερη εμπειρία από Ζ4.
Μήπως είναι υπερβολή??
Να σημειώσω πως έβαλα 7l λάδι (που έγραφε απέξω) BMW 10-40.
Περιμένω σχόλια-συμβουλές..
δεν ζητα λαδια καθε 20000 λαθος κανεις.καθε 10000 ναι οχι 20.το 20000 που λες σημαινει λαδια δυο φορες και ενδιαμεσα σερβις κλπ.βλεπε inspection 1 και 2 κλπ.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-04-10, 21:38
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GIO_KOTSIFAKIS Εμφάνιση μηνυμάτων
God γιατί λάθος λάδια?
Ποια είναι τα σωστά?
Γιατί λάθος...γιατί δεν είναι τα σωστά!

Μόνο λιπαντικά με έγκριση BMW LL04 κάνουν για τον κινητήρα σου. Και μάντεψε, κανένα 10W40 δεν έχει έγκριση LL04.

Δες το βιβλιαράκι του αυτοκινήτου σου. H Castrol πάντως δίνει το Edge 5W30 για σένα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-04-10, 00:34
djkostas20 Ο χρήστης djkostas20 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-01-2008
Μηνύματα: 368
djkostas20 is on a distinguished road
Λοιπόν επειδή βλέπω μία σύγχηση...... Ο υπολογιστής λέει κάθε περίπου 25.000 χλμ να κάνεις σέρβις...
  • Oil Service
  • Inspection 1
  • Inspection 2
και φτού και απ'την αρχή....Φυσικά σε όλα αυτά γίνεται και η αλλαγή λαδιών!!!

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!! Κάθε φορά που σου αλλάζουν λάδι σου κρεμάνε ένα χαρτάκι με λίγο σύρμα μέσα στο χώρο στης μηχανής κάπου(εμένα συνήθως δίπλα στο φιλτροκούτι) που σου λέει ότι η επόμενη αλλαγή λαδιών πρέπει να γίνει σε 10.000 χλμ.... Γράφει χιλιόμετρα αλλαγής και χιλιόμετρα επόμενης αλλαγής ποθ άμα τα αφαιρέσεις είναι 10.000 χλμ........ π.χ. αν αλλάξεις λάδια στα 67,500 θα σου λέει ότι επόμενη αλλαγή λαδιών πρέπει να είναι στα 77.500 ή νωρίτερα!!!!


  • Από εκεί και πέρα οι απόψεις ποικίλουν.....Άλλοι λένε ότι ειδικά αν το τρέχεις πέρα από το συχνώ κοίταγμα για πιθανή έλλειψη, αλλαγή λαδιών πρέπει να γίνεται κάθε 5-6.000 χλμ.... Άλλοι μιλάνε για 15.000 και άλλοι σε κάθε σέρβις που στις περισσότερες εταιρίες είναι κάθε 20.000 χλμ ή κάθε χρόνο!!!

Επικρατέστερη άποψη όμως είναι ότι κάθε 10.000 χλμ είναι και η καλύτερη μέση προσέγγιση για να έχεις πάντα καλό λάδι μέσα στον κινητήρα σου!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-04-10, 07:38
ermis1975 Ο χρήστης ermis1975 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-12-2004
Μηνύματα: 773
ermis1975 will become famous soon enough
Ο κατασκευαστής ξέρει! Εμένα μου φτάνει να κάνω αυτό που λέει το manual και ο υπολογιστής. Τα συνεργεία κοιτάνε να στα πάρουνε και να πουλήσουνε περισσότερα λάδια. Λέτε να ενδιαφέρονται για τη καλή υγεία του ΙΧ μας περισσότερο απο εμάς?
Προυπόθεση βέβαια είναι να βάζουμε λάδια που προτείνει ο κατασκευαστής!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-04-10, 10:13
djkostas20 Ο χρήστης djkostas20 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-01-2008
Μηνύματα: 368
djkostas20 is on a distinguished road
Το χαρτάκι αυτό που σου κρεμάνε είναι της bmw και με γερμανικά γράμματα μάλιστα........Και αν δεν κάνω λάθος λέει και πάνω του με τυπωμένα γράμματα και όχι γραμμένο με στυλό από αυτούς ότι πρέπει να γίνει αλλαγή στα 10.000.......... Απλά έχει κενό για να συμπληρώσουν αυτοί τα χλμ.
Εξάλου μην μπερδεύει κανείς τον υπολογιστή!!! Αυτός έχει προγραμματιστεί να κάνει ένα πράγμα και μόνο αυτό.......... Να μετράει αντίστροφα 25.000 χλμ από την ώρα που μηδενιστεί(σε κάθε σέρβις το κάνουν αυτό) και να σου λέει και ποιό σέρβις ακολουθεί... Δεν ξέρει πότε πρέπει να γίνει αλλαγή λαδιών!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.