Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά Z > Σειρά Z - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 17-09-10, 14:11
Το avatar του χρήστη Driftakos
Driftakos Ο χρήστης Driftakos δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 22-01-2009
Μηνύματα: 1.233
Driftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
να σοβαρευτούμε...
Δεν παίζει ρόλο η ακαμψία του πλαισίου και του πατώματος με τα σκισίματα, ούτε οι ροπές
που εφαρμόζει το κινητήριο σύνολο..
Παίζει ρόλο, ΜΟΝΟ το όριο ελαστικής παραμόρφωσης των μετάλλων και ο αριθμός
μέγιστων ταλαντώσεων που μπορεί να δεχτεί χωρίς metal fatigue. (κόπωση)
Κοινώς, ότι και να κάνεις σαν επισκευή, όσο καλά και αν νομίζεις οτι το κάνεις, το υλικό που
είναι κατασκευασμένο το πάτωμα του οχήματος, είναι για το πουλάκι καβάλα...
Αρα, μετά απο ισόποση καταπόνηση στους ίδιους κύκλους ταλάντωσης (και λιγότερους λόγω
της θερμικής καταπόνησης που θα δεχτεί το σημείο κατά την επισκευή), το όχημα θα παρουσιάσει το ίδιο πράγμα σε μετατοπισμένο σημείο..
Γιατι rapid εισαι τοσο απολυτος??
Με την ενισχυση που κανουμε στο πλαισιο, ουσιαστικα αλλάζουμε αυτά τα όρια. Την στιγμή που ενισχύουμε εκείνη την περιοχή [και οχι μόνο το σημείο] στην οποία εμφανίστηκε η αστοχία, υπαρχει πιθανότητα να μην ξαναεμφανιστει....
και με τον ορο "¨μεγιστες ταλαντωσεις" τι εννοεις??? [δεν το λεω ειρωνικα η για να το παιξω εξυπνος, απλα ειλικρινα δεν το καταλαβα]
Η κοπωση του υλικου ειναι χαρακτηριστικο του υλικου. Η αστοχια του υλικου, μπορει να προερχετε απο κόπωση, μπορει από υπέρβαση δυνάμεων, μπορει απο συνδυασμό δράσεων που ξεπερνα τα όρια αντοχης του υλικου. Κοινως, αν εγω οπου βρω λακουβα παω κ πεφτω, αν το σκιζω καθε μερα και ολη μερα με χειροφρενα και παντιλικια, υπαρχει πιθανοτητα να την ακουσει το πατωμα ή εν γένει ο σκελετός του αυτοκινήτου.
Το αν ειναι λογικο σε αυτοκήνητα τετοιας αξίας [και με τετοιο ειδικο βαρος ονόματος] να εμφανίζουν τετοια προβληματα ειναι αλλο θέμα.
__________________
ο Γιατρός μπορεί να θάψει τα λάθη του, ενώ ο αρχιτέκτονας το πολύ πολύ να σου προτείνει να φυτέψεις ένα αναρριχητικό φυτό...

avatar: special thnx to E36rules [driftson]
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 17-09-10, 14:18
Το avatar του χρήστη halkida116mpack
halkida116mpack Ο χρήστης halkida116mpack δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-12-2008
Μηνύματα: 366
halkida116mpack will become famous soon enoughhalkida116mpack will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driftakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι rapid εισαι τοσο απολυτος??
Με την ενισχυση που κανουμε στο πλαισιο, ουσιαστικα αλλάζουμε αυτά τα όρια. Την στιγμή που ενισχύουμε εκείνη την περιοχή [και οχι μόνο το σημείο] στην οποία εμφανίστηκε η αστοχία, υπαρχει πιθανότητα να μην ξαναεμφανιστει....
και με τον ορο "¨μεγιστες ταλαντωσεις" τι εννοεις??? [δεν το λεω ειρωνικα η για να το παιξω εξυπνος, απλα ειλικρινα δεν το καταλαβα]
Η κοπωση του υλικου ειναι χαρακτηριστικο του υλικου. Η αστοχια του υλικου, μπορει να προερχετε απο κόπωση, μπορει από υπέρβαση δυνάμεων, μπορει απο συνδυασμό δράσεων που ξεπερνα τα όρια αντοχης του υλικου. Κοινως, αν εγω οπου βρω λακουβα παω κ πεφτω, αν το σκιζω καθε μερα και ολη μερα με χειροφρενα και παντιλικια, υπαρχει πιθανοτητα να την ακουσει το πατωμα ή εν γένει ο σκελετός του αυτοκινήτου.
Το αν ειναι λογικο σε αυτοκήνητα τετοιας αξίας [και με τετοιο ειδικο βαρος ονόματος] να εμφανίζουν τετοια προβληματα ειναι αλλο θέμα.
παιδια εμενα παντως δεν μου ακουγεται καθολου cool αυτο...μιλαμε για το πιο δυνατο σημειο του αυτοκινητου...και σκιζεται?????νομιζω οτι αν το ειχα εγω θα του εβαζα ενα εμπλαστρο απο κατω,θα φοραγα ενα κουστουμακι και θα πηγαινα να το πουλησω...(η γνωμη μου...απαραδεκτο για bmw)
__________________
ντί μπέστεν κουαλιτάτ (μα'ι' ας)
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 17-09-10, 18:54
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driftakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι rapid εισαι τοσο απολυτος??
Με την ενισχυση που κανουμε στο πλαισιο, ουσιαστικα αλλάζουμε αυτά τα όρια. Την στιγμή που ενισχύουμε εκείνη την περιοχή [και οχι μόνο το σημείο] στην οποία εμφανίστηκε η αστοχία, υπαρχει πιθανότητα να μην ξαναεμφανιστει....
και με τον ορο "¨μεγιστες ταλαντωσεις" τι εννοεις??? [δεν το λεω ειρωνικα η για να το παιξω εξυπνος, απλα ειλικρινα δεν το καταλαβα]
Η κοπωση του υλικου ειναι χαρακτηριστικο του υλικου. Η αστοχια του υλικου, μπορει να προερχετε απο κόπωση, μπορει από υπέρβαση δυνάμεων, μπορει απο συνδυασμό δράσεων που ξεπερνα τα όρια αντοχης του υλικου. Κοινως, αν εγω οπου βρω λακουβα παω κ πεφτω, αν το σκιζω καθε μερα και ολη μερα με χειροφρενα και παντιλικια, υπαρχει πιθανοτητα να την ακουσει το πατωμα ή εν γένει ο σκελετός του αυτοκινήτου.
Το αν ειναι λογικο σε αυτοκήνητα τετοιας αξίας [και με τετοιο ειδικο βαρος ονόματος] να εμφανίζουν τετοια προβληματα ειναι αλλο θέμα.
Δεν είμαι απόλυτος εγώ,
η τεχνολογία μετάλλων είναι..
Με την ενίσχυση αλλάζεις τα όρια στο σημείο προβλήματος (χωρίς να ξέρεις όμως πως),
και μεταφέρεις το πρόβλημα, στις νέες ραφές, προσθέτοντας θερμική καταπόνηση κατά
την κόλληση.
Και απο εκεί που μία δύναμη εφαρμοζόταν σε μία περιοχή π.χ. 15 εκατοστών,
την εκτονώνεις στα 25 εκατοστά.
Με δεδομένο ότι το εργοστασιακό μέταλλο αντέχει π.χ. 15.000 ΕΛΑΣΤΙΚΕΣ ταλαντώσεις ύψους Α, τόσες και λιγότερες θα αντέξει στην ραφή όπου είναι καταπονημένο το υλικό
απο την θερμοκρασία κόλλησης.
Οταν ξεπερνάει η ταλάντωση το ύψος Α, ξεπερνάμε την ελαστική παραμόρφωση,
και έχουμε πλαστική παραμόρφωση. Εκεί είναι άλλο φαινόμενο, και μπορεί να σκιστεί
το πάτωμα απο την πρώτη στιγμή.
Τα αυτοκίνητα, δεν είναι φτιαγμένα όμως να περπατάνε σε στρωμένα κόκκινα χαλιά..
Και είναι φτιαγμένα να αντέχουν κάθετα περισσότερα απο 400g με πλήρες φορτίου.
Απο αυτά, λιγότερο απο 1 g θα φτάσει στον οδηγό και το σασσί, λόγω ανάρτησης..
Όταν όμως χαμηλώνουμε το αυτοκίνητο, ή βάζουμε πιό σκληρά αμορτισέρ-ελλατήρια,
ανεβάζουμε κατακόρυφα τα g που ασκούνται σε εμάς και το αυτοκίνητο και μειώνουμε
την διάρκεια ζωής του..
Τόσο απλά..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 17-09-10, 19:11
Το avatar του χρήστη Driftakos
Driftakos Ο χρήστης Driftakos δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 22-01-2009
Μηνύματα: 1.233
Driftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of light
Μεχρι εδώ μαζί σου.
Εκει που κολλάω είναι οτι
Από την στιγμή που αυξάνουμε την επιφάνεια στην οποία ασκείται το φορτίο, μειώνουμε τις τάσεις που εφαρμόζονται σε αυτό. (F=P/A, P= φορτίο, Α επιφάνεια, F = τάση). Επομένως, θεωρητικά, αντέχει παραπάνω φορτία. Για την μείωση λόγω θερμικής καταπόνησης, συμφωνώ εν μέρει. Υπάρχουν μέθοδοι συγκόλλησης και υλικά με τα οποία η μείωση αυτή δεν είναι και τόσο αισθητή. Και εκτός αυτού αλλάζει η δυσκαμψία του νέου συγκολλημένου στοιχείου, αρα και η ταλάντωση, αλλα αν το συνεχίσουμε θα πάει μακριά η βαλίτσα.
Βασικά το σκεπτικο μου είναι, αφού σαν βλάβη σε Ζ και σε άλλα μοντέλλα είναι έντονη, τα κολλημένα δεν θα πρεπε να ξανακοπούν. Και επειδή έχει τύχει να γνωρίσω άτομα που είχαν τέτοιο πρόβλημα [και σε δυνατά αυτοκινητα] μετα την ενίσχυση δεν ξανάνοιξαν.
__________________
ο Γιατρός μπορεί να θάψει τα λάθη του, ενώ ο αρχιτέκτονας το πολύ πολύ να σου προτείνει να φυτέψεις ένα αναρριχητικό φυτό...

avatar: special thnx to E36rules [driftson]
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 17-09-10, 19:56
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driftakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μεχρι εδώ μαζί σου.
Εκει που κολλάω είναι οτι
Από την στιγμή που αυξάνουμε την επιφάνεια στην οποία ασκείται το φορτίο, μειώνουμε τις τάσεις που εφαρμόζονται σε αυτό. (F=P/A, P= φορτίο, Α επιφάνεια, F = τάση). Επομένως, θεωρητικά, αντέχει παραπάνω φορτία. Για την μείωση λόγω θερμικής καταπόνησης, συμφωνώ εν μέρει. Υπάρχουν μέθοδοι συγκόλλησης και υλικά με τα οποία η μείωση αυτή δεν είναι και τόσο αισθητή. Και εκτός αυτού αλλάζει η δυσκαμψία του νέου συγκολλημένου στοιχείου, αρα και η ταλάντωση, αλλα αν το συνεχίσουμε θα πάει μακριά η βαλίτσα.
Βασικά το σκεπτικο μου είναι, αφού σαν βλάβη σε Ζ και σε άλλα μοντέλλα είναι έντονη, τα κολλημένα δεν θα πρεπε να ξανακοπούν. Και επειδή έχει τύχει να γνωρίσω άτομα που είχαν τέτοιο πρόβλημα [και σε δυνατά αυτοκινητα] μετα την ενίσχυση δεν ξανάνοιξαν.
Ναι για το φορτίο..
Ομως, για τους κύκλους ελλαστικής παραμόρφωσης του υλικού, δεν αλλάζει κάτι.
Χοντρικά, αν ραγίσει το σκάφος απο την ελαστική παραμόρφωση στούς 15.000 κύκλους
και το επισκευάσεις, μετα απο 15.000 κύκλους, θα ξαναραγίσει..
(εκτός αν προσθέσεις απορροφητήρα κραδασμών για να εξαφανίσεις τις ταλαντώσεις στα
μικρά φορτία οπότε αυξάνεις τον χρόνο που θα χρειαστεί να παρουσιαστούν οι 15.000 κύκλοι)
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 17-09-10, 20:00
Το avatar του χρήστη Driftakos
Driftakos Ο χρήστης Driftakos δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 22-01-2009
Μηνύματα: 1.233
Driftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of light
Αρα του ξαναδινεις 15000 κυκλους ζωης.... επομενως δεν ειναι οτι δεν αξίζει να επισκευαστεί.. απλα καποια στιγμη, μετα απο καμποσα χρονια θα το ξαναεμφανίσει...
το λεω να μην τραγικοποιούμε τα πράγματα...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bmwz3m44 Εμφάνιση μηνυμάτων
να το θεωρω αχρηστο δηλαδη το αμαξι?οτι και να γινει θα παρουσιαστει παλι αυτο?μετα απο ποσο περιπου καιρο?αν θελετε εξηγηστε μου.
__________________
ο Γιατρός μπορεί να θάψει τα λάθη του, ενώ ο αρχιτέκτονας το πολύ πολύ να σου προτείνει να φυτέψεις ένα αναρριχητικό φυτό...

avatar: special thnx to E36rules [driftson]
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 17-09-10, 20:12
bmwz3m44 Ο χρήστης bmwz3m44 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-02-2009
Μηνύματα: 152
bmwz3m44 will become famous soon enough
οι μεθοδοι συγκολησης ειναι με ηλεκτροποντα, με mig(αργκον),με ειδικες κολλες και αλλες μεθοδοι.εγω ποιον λαμαρινα να προτιμησω?δηλαδη με ποιον τροπο να επισκευαστει?υπαρχει καλυτερη και χειροτερη μεθοδος ή υπαρχουν περιπτωσεις και περιπτωσεις?σας ρωτω για να με κατευθυνετε.βοηθηστε!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 18-09-10, 02:13
Z3_Roadster Ο χρήστης Z3_Roadster δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-07-2006
Μηνύματα: 147
Z3_Roadster is on a distinguished road
Φίλε σου έχω στείλε p.m επειδή ζήτησες καλό λαμαρινά στην Θεσσαλονίκη. Εγώ εμπιστεύομαι έναν αλλά δεν έχω πάει το Ζ3 μου εκεί γιατί -δόξα το Θεό- ακόμα δεν χρειάστηκε. Γνωρίζω όμως απο φίλους BMWάκηδες ότι ο τύπος είναι εγγύηση!

Αν δεν το πας αντιπροσωπεία και θέλεις λαμαρινά, επικοινωνήσε για λεπτομέρειες.

Καλά ξεμπερδέματα σε ότι κι αν επιλέξεις φίλε...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 18-09-10, 09:27
Το avatar του χρήστη promitheas81
promitheas81 Ο χρήστης promitheas81 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-01-2009
Μηνύματα: 146
promitheas81 is on a distinguished road
Φίλε μου γειά σου,
Μήν ανησυχείς καθόλου για το πρόβλημα, η Argon είναι η καλύτερη λύση εάν το αναλάβει κάποιος που ξέρει να τη δουλέψει σωστα. Πιθανόν το πρόβλημα να ξεκίνησε απο διάβρωση του χρώματος ή απο σκληρή ανάρτηση ή απο το κομένο συνεμπλόκ του διαφορικού ( έπαιζε το διαφορικό και τα μπόσικα τα απορροφούσε στο σημείο σύνδεσης) Αλλα δέν έχει πλέον σημασία πλέον.
Ρίξε μία ματιά σε αυτο το thread:
http://www.m3forum.net/m3forum/showt...=313876&page=2
Είναι για ε46 μ3.
__________________
Στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα να έφτιαχνα κατευθείαν το Μ3 να ξεμπέρδευα.........
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 18-09-10, 09:50
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driftakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρα του ξαναδινεις 15000 κυκλους ζωης.... επομενως δεν ειναι οτι δεν αξίζει να επισκευαστεί.. απλα καποια στιγμη, μετα απο καμποσα χρονια θα το ξαναεμφανίσει...
το λεω να μην τραγικοποιούμε τα πράγματα...
Ε,
ναι αυτό κάνεις, νομίζω το έγραψα και την πρώτη φορά..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.