Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 5 > Σειρά 5 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-02-10, 18:19
Το avatar του χρήστη zami
zami Ο χρήστης zami δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-11-2009
Μηνύματα: 510
zami will become famous soon enough
Κάλυμμα (τζάμι) φαναριού Ε39

Καλησπέρα σε όλους.εχω ενα θέμα.Τα μπροστινά μου φανάρια έχουν πάρει υγρασία (πολύ) ,αποτέλεσμα τοποθέτησης after market angel eyes και κακής στεγανοποίησης (προφανώς)και εκτός αυτού είναι λιγο εως αρκετα ταλαιπωρημένα(θαμπά).ετσι λοιπόν θα τα ξηλώσω ,λέω να βγάλω τα καλύμματα (τζαμια) για καθάρισμα και στεγανοποίηση.Είδα στο real Oem οτι υπάρχει ΟΕΜ ανταλλακτικό τζάμι της Hella και κιτ στεγανοποίησης .Εχει βάλει κανείς απο εσάς ?γνωρίζουμε κόστος?Αξίζει τετοια βελτίωση η καλύτερα να πάρω ένα ζευγάρι after market (FK-280€ ) τα οποία θα έχουν angel eyes και φακό για xenon (μπίλια)?σας παραθέτω και τα ανάλογα λίνκς

το ΟΕΜ ανταλλακτικό νο 1 στο σχεδιάγραμμα : http://www.realoem.com/bmw/showparts...01&hg=63&fg=05

η εγκατάστασή του :http://www.bmwdiy.info/non-celis-front/index.html
ευχαριστώ...
__________________
once a BMWer,always a BMWer...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-02-10, 20:04
Το avatar του χρήστη XT660
XT660 Ο χρήστης XT660 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-07-2008
Μηνύματα: 156
XT660 is on a distinguished road
με ενδιαφερει και εμενα το θεμα, το πλαστικο αυτο τζαμι εχει θολωσει και εχει χτυπηματα απο πετρες με συνεπεια να διαχεεται και το φως λανθασμενα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-02-10, 23:22
Το avatar του χρήστη onyx
onyx Ο χρήστης onyx δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-04-2007
Μηνύματα: 267
onyx will become famous soon enoughonyx will become famous soon enough
Σιγουρέψου ότι το φανάρι σου είναι αυτό που βλέπεις... υπάρχουν διαφορές ανάλογα με τη χρονολογία. Ειδικά τα πιο καινούργια με το κάλυμα κολλημένο με τσίχλα θέλουν ολόκληρη διαδικασία για να ανοίξουν...
Επειδή πρόσφατα άνοιξα το φανάρι μου ο καθαρισμός από μέσα του καλύματος από τη σκόνη έκανε διαφορά. Μια και ανοίγεις κάνε καθαρισμό και των δύο επιφανειών των δύο κρυστάλλων.
Η υγρασία όμως δεν πρέπει τόσο να είναι θέμα στεγανότητας όσο αερισμού. Υπάρχουν σωληνάκια αερισμού που κανονικά πρέπει να μην επιτρέπουν να παραμείνει υγρασία τόση που να θολώνει. Τσέκαρε λοιπόν τα λαστιχένια σωληνάκια αερισμού μήπως είναι βουλωμένα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-02-10, 12:18
Το avatar του χρήστη zami
zami Ο χρήστης zami δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-11-2009
Μηνύματα: 510
zami will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από onyx Εμφάνιση μηνυμάτων
Σιγουρέψου ότι το φανάρι σου είναι αυτό που βλέπεις... υπάρχουν διαφορές ανάλογα με τη χρονολογία. Ειδικά τα πιο καινούργια με το κάλυμα κολλημένο με τσίχλα θέλουν ολόκληρη διαδικασία για να ανοίξουν...
Επειδή πρόσφατα άνοιξα το φανάρι μου ο καθαρισμός από μέσα του καλύματος από τη σκόνη έκανε διαφορά. Μια και ανοίγεις κάνε καθαρισμό και των δύο επιφανειών των δύο κρυστάλλων.
Η υγρασία όμως δεν πρέπει τόσο να είναι θέμα στεγανότητας όσο αερισμού. Υπάρχουν σωληνάκια αερισμού που κανονικά πρέπει να μην επιτρέπουν να παραμείνει υγρασία τόση που να θολώνει. Τσέκαρε λοιπόν τα λαστιχένια σωληνάκια αερισμού μήπως είναι βουλωμένα.
το εχω κάνει double check οτι ειναι το συγκεκριμένο φανάρι(και με μοντέλο και τηλεφωνικα),ειναι το ΄΄ευκολο΄΄ αλλα και πάλι και το άλλο να ηταν , εχει ξανα ανοιχτεί οπότε δεν θα ηταν θέμα.Το ερωτημα ειναι πόσο στοιχίζουν τα νεα πλαστικα τζάμια και αν τελικά αξιζει ο κοπος να πάρεις νεα η να παρεις ολοκληρο φαναρι after market.σιγουρα ομως προς το παρον θα ανοιχτούν τα υπάρχοντα και θα καθαριστούν λεπτομερώς (εως οτου αποφασισω ,ευρω επιτρεποντως ,τι να κάνω).Οι εξαεριστηρες που λές ,που ακριβως είναι για να τους ελεγξω?
__________________
once a BMWer,always a BMWer...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-02-10, 14:43
Το avatar του χρήστη gregE36
gregE36 Ο χρήστης gregE36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-11-2008
Μηνύματα: 1.072
gregE36 is on a distinguished road
επειδη τα εχω ανοιξει και τα εχω καθαριση και στεγανοποιησει δεν στρωνει γιατι ο προηγουμενος ειχε κανει τρυπουλες για να περνει αερα .καλυτερα να αλαξεις φαναρια για νμα βαλεις και xenon και να μην γκαβωνεις κοσμο....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-02-10, 00:56
Το avatar του χρήστη onyx
onyx Ο χρήστης onyx δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-04-2007
Μηνύματα: 267
onyx will become famous soon enoughonyx will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zami Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι εξαεριστηρες που λές ,που ακριβως είναι για να τους ελεγξω?
Δεν το έχω πρόχειρο αλλά είναι λαστιχένια ευπίεστα σωληνάκια σχήματος Γ πάχους μικρού δακτύλου, νομίζω δύο, νομίζω στις άκρες του φαναριού (από πίσω).
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-02-10, 11:24
Το avatar του χρήστη zami
zami Ο χρήστης zami δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-11-2009
Μηνύματα: 510
zami will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από onyx Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν το έχω πρόχειρο αλλά είναι λαστιχένια ευπίεστα σωληνάκια σχήματος Γ πάχους μικρού δακτύλου, νομίζω δύο, νομίζω στις άκρες του φαναριού (από πίσω).
ευχαριστω πολύ φίλε μου ,χθες τα ειδα απο μόνος μου .ξηλωσα τα φαναρια τελικά χθες αλλα λίγα πραγματα μπορεσα να κάνω.οι εξαεριστηρες ηταν μία χαρα.δεν προσπάθησα καν να βγάλω τα στρογγυλα κρυσταλλα των φαναριών ωστε να μπορεσω να σκουπίσω το πλαστικό τζαμι απο μέσα.ηταν κολυμένα μαζι με τα after market angel eyes και φοβηθηκα τα χειρότερα.απλά αρκεστηκα στο να στραγγίξω το λιμναζων νερό απο μεσα.Οταν μπορεσω,θα παρω δυο after market φαναρια και θα τελειώσει η υπόθεση......
__________________
once a BMWer,always a BMWer...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-02-10, 11:31
Το avatar του χρήστη onyx
onyx Ο χρήστης onyx δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-04-2007
Μηνύματα: 267
onyx will become famous soon enoughonyx will become famous soon enough
Εσύ δεν έχεις θέμα υγρασίας αλλά εισροής νερού, όντως τα σωληνάκια αερισμού δεν φτάνουν για αυτό, είναι αερισμού και όχι αποστράγγισης, θέλεις στεγανοποίηση, κάπου έχεις θέμα με τις τσιμούχες ή την τσίχλα.... Εκτός αν έχεις ρωγμή.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-02-10, 18:25
Το avatar του χρήστη zami
zami Ο χρήστης zami δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-11-2009
Μηνύματα: 510
zami will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από onyx Εμφάνιση μηνυμάτων
Εσύ δεν έχεις θέμα υγρασίας αλλά εισροής νερού, όντως τα σωληνάκια αερισμού δεν φτάνουν για αυτό, είναι αερισμού και όχι αποστράγγισης, θέλεις στεγανοποίηση, κάπου έχεις θέμα με τις τσιμούχες ή την τσίχλα.... Εκτός αν έχεις ρωγμή.
ακριβως αυτό είναι....και επειδη ειναι ''πειραγμενα'' οτι και να κανω δεν θα στρωσουν...γιαυτό λοιπόν ,αλλαγη
__________________
once a BMWer,always a BMWer...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-02-10, 09:02
Το avatar του χρήστη onyx
onyx Ο χρήστης onyx δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-04-2007
Μηνύματα: 267
onyx will become famous soon enoughonyx will become famous soon enough
Μπορείς να τα σιλικονάρεις.... αν το κάνεις καλά δεν θα περνάει τίποτα (εκτός αν έχεις ρωγμή που σου ξεφύγει). Απλά μετά θα είναι πολύ δύσκολο να ξανανοίξεις το φανάρι.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.