Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 27-08-08, 23:35
Το avatar του χρήστη BMW523i
BMW523i Ο χρήστης BMW523i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-09-2004
Μηνύματα: 928
BMW523i is on a distinguished road
Για το EWS απλά από ότι λέει δεν μπορείς να το απενεργοποιήσεις εκτός αν θες να παιδευτείς!
__________________
M5 Ε39 το απόλυτο μηχάνημα,και αμέσως μετά το 523i!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-08-08, 23:44
Το avatar του χρήστη Giannis e36
Giannis e36 Ο χρήστης Giannis e36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 123
Giannis e36 is on a distinguished road
μακάρι να ξεμπερδέψεις έτσι απλά όπως μας τα περιγραφής με το καλο να έρθει η "μοτερουκλα" φιλικά πάντα
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-08-08, 00:08
Το avatar του χρήστη EddyMerfy
EddyMerfy Ο χρήστης EddyMerfy δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 01-10-2007
Μηνύματα: 80
EddyMerfy is on a distinguished road
από κορδελιό είμαι . άμα θες δώσε μου το τηλ να σε πάρο για να βρεθούμε σε pm όμως . άντε καλή συνεχεια !!
__________________
BMW by Dream !!!!!!!!!! http://www.louis.de//shop/hersteller/17.gif
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-08-08, 00:16
Το avatar του χρήστη saikoE39
saikoE39 Ο χρήστης saikoE39 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-02-2005
Μηνύματα: 1.715
saikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nice
Μονο και μονο που το μοτερ ειναι απο 5αρα......ολα αξιζουν.........χαχαχα.......
Ευκολο ειναι......το ξερεις........προχωρα....!!!!!!!!!!!!!!
Μολις το φτιαξεις.....στειλτο μια σε μενα και στο bill......να το στρωσουμε λιγο...!!!!!



Για καρτερ....αν δεν κανω λαθος...σε εσας βαζεται απο Μ50 απο Ε34...δεν ειμαι σιγουρος.....
Αφου τα ξερεις αγορινααααα..........τι θες........προχωρα..........ΑΝΤΕΕΕΕΕΕ
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 28-08-08, 19:54
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από saikoE39 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μονο και μονο που το μοτερ ειναι απο 5αρα......ολα αξιζουν.........χαχαχα.......
Ευκολο ειναι......το ξερεις........προχωρα....!!!!!!!!!!!!!!
Μολις το φτιαξεις.....στειλτο μια σε μενα και στο bill......να το στρωσουμε λιγο...!!!!!



Για καρτερ....αν δεν κανω λαθος...σε εσας βαζεται απο Μ50 απο Ε34...δεν ειμαι σιγουρος.....
Αφου τα ξερεις αγορινααααα..........τι θες........προχωρα..........ΑΝΤΕΕΕΕΕΕ

Ξέρω ότι είναι εύκολο απλά τώρα είμαι απροετοίμαστος, κυρίως ψυχολογικά γιατί τρέχω και δε φτάνω με πολλά θέματα.


Ο Bill θα το δει ΜΟΝΟ ζωγραφιστό χαχαχαχαχαχα. αν του το δώσω θα το πάρω σε τεύχη!


Ναι το κάρτερ από Ε34 24βάλβιδο θέλει.

Προχωράμε (όσο βαστάει η τσέπη μας βασικά δλδ σιγά σιγά, ξεχρεώνω το μοτέρ και μετά το βάζω συνεργείο, δε θέλω να ανοίξω πληγές ούτε σε εμένα ούτε στο μηχανικό που τόσο καιρό εμπιστεύομαι!!


Eddy check pm.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 28-08-08, 20:19
Το avatar του χρήστη DaywalkeR
DaywalkeR Ο χρήστης DaywalkeR δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-12-2006
Μηνύματα: 605
DaywalkeR will become famous soon enoughDaywalkeR will become famous soon enough
Με το καλο να ξεκινησεις και να τελιωσεις, αντε να δυναμωνουν τα 30αρια αντε γιατι μερικοι βγαζουν γλωσσα λεμε...
Οσο για το προτζεκτ, κατεγραφε καθε βημα αναλυτικα, θελουμε πληρη ενημερωση για ολα, ποτε δεν ξερεις, ισως τα χρειαστουμε κι εμεις τα φωτα σου μετα
__________________
Opinions are like assholes, everybody has one...
Arrogance and Ignorance are cousins of stupidity...
318 I (AΪ) S (ΣΙΧΤΙΡ)
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 28-08-08, 21:10
BILL007 Ο χρήστης BILL007 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-12-2006
Μηνύματα: 3.956
BILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπιλυ δηλωνεται κανονικα και με το νομο,και νομιμα οχι παρανομα, πρέπει να το κάνεις να έχεις το χαρτι αγοράς του μοτέρ ένα χαρτί ότι είναι ελεγμένο από μηχανολόγο μηχανικό, το πας στο ΚΤΕΟ ελληνικου, και στο ελέγχουν και μετά από δύο μέρες είσαι οκ.
Χμμ...Για να το λες σημαίνει οτι το έχεις ψάξει...Γιατί εγώ έχω ακούσει ότι για να περάσεις απο τη συγκεκριμένη επιτροπή στο ελληνικό δεν παίζει ούτε με σφαίρες...Αν ήταν έτσι και οσοι έχουν εισαγώμενα και θέλουν να βάλουν πάνω απο 25% πάνω μοτέρ βάζανε πχ απο 1600cc το 2500cc στο Ε46 περνάγανε απο τη συγκεκριμένη επιτροπή και βγάζανε άδεια...Όμως κάτι τέτοιο δεν γίνεται... Τι να πω...Πρόσεξε τα πάντως τα χαρτιά...Είναι το Α και το Ω...Όλα τα άλλα γίνονται...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 30-08-08, 19:17
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
οσα μοτερ δεν μυρηζανε βενζινα απλα δεν ειχε προλαβει να τα καθαρισουνε
συνηθος βγαζουνε το πανο καπακι και με βενζινα πλενουνε τα παντα ωστε οταν ο μηχανικος λυση το ψευτοκαπακο για να παρει μια γευση τι πεζει με το μοτερ να τα δει ολα λαμπικος και να ειναι σηγουρος οτι ολα θα πανε καλα, ακομα και να μην το λυση και να βαλει μονο δακτυλο μεσα απο την ταπα να ειναι καθαρα και να μην εχει κατακαθια λαδιου.. κοινος αστρωτο
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 30-08-08, 19:59
E30MANIAC Ο χρήστης E30MANIAC δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-07-2004
Μηνύματα: 575
E30MANIAC is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλοι και φίλες καλησπέρα!!!!!


Όπως μερικοί κατάλαβαν από τα πρηξαρχ@@@@κα pm μου χτύπησα μπιέλα πριν κανά μήνα.

Πριν κάτι μέρες βρήκα ένα μοτέρ Μ52Β28 σε ΑΚΡΩΣ δελεαστική τιμή και σκέφτομαι να το κλείσω.

Μίλησα με το μηχανικό μου (το όνομα του οποίου θα δωθεί με πμ όταν ολοκληρωθεί η μετατροπή) και είπε ότι θα το αναλάβει.

Ξέρω ότι είναι μανούρα και ότι θα πέσει αρκετή πατέντα, είναι ένα είδος μετατροπής ψιλόάγνωστο στην Ελλάδα.

Μετά από αρκετό ψάξιμο έχω βρει πάνω κάτω τι θα χρειαστώ για τη μετατροπή.


Αυτά που θέλω να ρωτήσω είναι :

1)υπάρχει ΝΟΜΙΜΟΣ (οι παράνομοι με πμ) τρόπος να καταργήσω το ЕWS (δλδ να παρακάμψω το immobilizer) από τον εγκέφαλο και να δουλεύει σωστά; Ξέρω ότι για να γίνει αυτό σε αντιπροσωπεία πρέπει το όχημα να είναι ολόκληρο και αυτός που θα αναλάβει να το κάνει να έχει χαρτιά ιδιοκτησίας κτλ κτλ κτλ, κάτι το οποίο εγώ ΔΕΝ έχω καθώς το μοτέρ είναι σε μάντρα.
Η τοποθέτηση stand alone ECU δεν είναι δυνατή λόγω έλλειψης χρημάτων!
Το μοτέρ θα αγοραστεί με τον δικό του εγκέφαλο πλεξούδα (η οποία είναι ΟΛΟΚΛΗΡΗ μαζί με το κάλυμα του firewall), εγκέφαλο Immobilizer,την κεραία του και το κλειδί του καθώς και το καντράν.

2)χαζεύοντας εκεί στη μάντρα στα διάφορα μοτεράκια (εκ των οποίων δύο V12 και το ένα από αυτά manual...) με έφαγε η περιέργια, άνοιξα λοιπόν από καμιά 15αριά 24βάλβιδα μοτέρ την τάπα του λαδιού, αυτό που με παραξένεψε είναι ότι σε ΟΛΑ τα μοτέρ μύριζε διχρονίλα, δλδ λάδι και βενζίνη μαζί, κάτι το οποίο δε συνέβη σε 5 - 6 Μ20 και Μ10 τα οποία είδα (μετά κουτούλαγα από τη μαστούρα). Είναι κάτι ανησυχτικό αυτό;Με το συγκεκριμένο μαντρά (ΠΑΣΙΓΝΩΣΤΟΣ στην Β.Ελλάδα)έχω πάρε δώσε μέσω του μηχανικού μου (δλδ τα ανταλλακτικά του ο μηχανικός τα παίρνει από αυτό) εδώ και μια 4ετία και είμαι πολύ ευχαριστημένος.


3)Το μοτεράκι προέρχεται από Ε39 528 με 93 χιλ(τα είδα στο καντράν εκτός αν είναι γυρισμένα) χλμ και είναι αυτόματο.Εκτός από την τοποθέτηση ενός χειροκίνητου 5αριού θέλει κάτι άλλο;


Αλήθεια στα πόσα χρήματα γυρνάνε αυτά τα μοτέρ γιατί εγώ θεωρώ ότι μου το δίνει αρκετά φτηνά. Να σημειωθεί εδώ ότι δεν δίνει ΜΟΝΟ το συγκεκριμένο σε αυτή την τιμή αλλά όλα τα 28άρια.


Οποιαδήποτε γνώμη - απάντηση δεκτή.

Θα παρακαλούσα όποιον έχει κάνει κάτι αντίστοιχο ή ετοιμάζεται να κάνει να μου πει τι περίπου θα χρειαστώ για την τοποθέτηση του μοτέρ (πχ κάρτερ βάσεις κτλ), καθώς έχω μεν πολύ υλικό αλλά είναι στο δίσκο του PC μου το οποίο με τη σειρά του βάρεσε και αυτό μπιέλα (είχε και αυτό να σηκώσει καμιά 500gb υλικό μόνο για ενήλικες), οπότε η ξανά μανά αναζήτηση στο νετ θα μου πάρει χρόνο.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας και αναμένω τη βοήθειά σας.

Λευτέρης

Λευτερη,για να γλιτωσεις το EWS μια λυση ειναι πλεξουδα απο Μ50 OBD1 μαζι με εισαγωγη απο Μ50
__________________
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Ε30 325i TURBO
E30 325i N/A
CUBE Night Club
Αγ.Παρασκευης 58 Μπουρναζι
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 30-08-08, 20:44
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DaywalkeR Εμφάνιση μηνυμάτων
Με το καλο να ξεκινησεις και να τελιωσεις, αντε να δυναμωνουν τα 30αρια αντε γιατι μερικοι βγαζουν γλωσσα λεμε...
Οσο για το προτζεκτ, κατεγραφε καθε βημα αναλυτικα, θελουμε πληρη ενημερωση για ολα, ποτε δεν ξερεις, ισως τα χρειαστουμε κι εμεις τα φωτα σου μετα
Ευχαριστω Day!

Το θέμα είναι ότι έχω μέρος των χρημάτων, δε συνηθίζω να χρωστάω και δε θέλω να ανοιχτώ πέρα από εκεί που μπορεί να εκτεθώ!(λολ με έπιασε το οικονομικό τώρα).

Ίσως αργήσει αλλά επειδή είναι μεγάλο βήμα θα πάει σιγά σιγά, ίσως προς το παρόν (*και θα ΚΑΤΑΡΡΙΨΩ την έκφραση, ουδεν μονιμότερο του προσωρινου) βολευτώ με ένα <<τσιμπημένο>> 25άρι 12β.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BILL007 Εμφάνιση μηνυμάτων
Χμμ...Για να το λες σημαίνει οτι το έχεις ψάξει...Γιατί εγώ έχω ακούσει ότι για να περάσεις απο τη συγκεκριμένη επιτροπή στο ελληνικό δεν παίζει ούτε με σφαίρες...Αν ήταν έτσι και οσοι έχουν εισαγώμενα και θέλουν να βάλουν πάνω απο 25% πάνω μοτέρ βάζανε πχ απο 1600cc το 2500cc στο Ε46 περνάγανε απο τη συγκεκριμένη επιτροπή και βγάζανε άδεια...Όμως κάτι τέτοιο δεν γίνεται... Τι να πω...Πρόσεξε τα πάντως τα χαρτιά...Είναι το Α και το Ω...Όλα τα άλλα γίνονται...
Έχεις δίκιο σε αυτό που λες, όταν έρθει η ώρα της μετατροπής θα το ψάξω, δε γίνεται να μου πάρουν τα σώβρακα (ενώ θα έχω ήδη ξηλωθεί για τη μετατροπή).

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MZ3 Εμφάνιση μηνυμάτων
οσα μοτερ δεν μυρηζανε βενζινα απλα δεν ειχε προλαβει να τα καθαρισουνε
συνηθος βγαζουνε το πανο καπακι και με βενζινα πλενουνε τα παντα ωστε οταν ο μηχανικος λυση το ψευτοκαπακο για να παρει μια γευση τι πεζει με το μοτερ να τα δει ολα λαμπικος και να ειναι σηγουρος οτι ολα θα πανε καλα, ακομα και να μην το λυση και να βαλει μονο δακτυλο μεσα απο την ταπα να ειναι καθαρα και να μην εχει κατακαθια λαδιου.. κοινος αστρωτο
Μα ρε γμτ ξέρεις τι με παραξένεψε, και αυτό που λες το σκέφτηκα. Είναι ότι μοτέρ που κατέβηκαν πριν 3 ώρες από κοντέινερ (το οποίο είχε Γερμανικές πινακίδες) μύριζαν και αυτά.

Ελπίζω να μην την πατήσω, όταν πάω να το κλείσω πρέπει να δανειστώ συμπιεσόμετρο, και η εξόφληση δε θα γίνει πριν ανοιχτεί το καπάκι (όχι το ψευτοκάπακο).

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από E30MANIAC Εμφάνιση μηνυμάτων
Λευτερη,για να γλιτωσεις το EWS μια λυση ειναι πλεξουδα απο Μ50 OBD1 μαζι με εισαγωγη απο Μ50
Το ξέρω αλλά τότε θα έχεις ένα πιο βενζινοβόρο κυβισμένο Μ50 με αλουμινένιο μπλοκ. όχι Μ52, ο στόχος είναι το Μ52 γιατί είναι σχεδόν μια γενιά μετά.

Και στην τελική αν είναι να το κάνω αυτό θα πάρω ένα 25άρι και θα του αλλάξω εγώ τα σωθικά.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
e30 24v, e30 m50, kickass e30, orca, twincam e30


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.