Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-02-09, 16:43
greekalaxan Ο χρήστης greekalaxan δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 13-02-2009
Μηνύματα: 4
greekalaxan is on a distinguished road
υποψήφιος αγοραστής bmw m3 e46 cabrio 02 ζητά βοήθεια....

καταρχήν συγχαρητήρια για όλα τα άρθρα που υπάρχουν στο forum σας τα οποία και θεωρώ ιδιαίτερα κατατοπιστικά για ένα υποψήφιο αγοραστή σαν εμένα .καταρχήν θα ήθελα να ξεκινήσω με μερικά στοιχειά για εμένα .Για 8 χρόνια είμαι κάτοχος ενός Honda s2000 και νομίζω πως ήρθε η στιγμή να αλλάξω κατηγορία, με ένα σαφώς πιο γρήγορο αλλά και ευκολοδήγητο αυτοκίνητο (εδω δεν ξέρω εάν είμαι λάθος).Βρήκα λοιπόν ένα bmw m3 e46 cabrio χρονολογία 2002 με 130.000 km (πραγματικά) χειροκίνητο και όχι smg , και σκέπτομαι την πιθανότητα να το αγοράσω.

η τιμή που το παίρνω είναι ικανοποιητική (δεν θα ήθελα να πω πόσο) ,αλλά θα ήθελα την γνώμη-βοήθεια σας σε μερικά ερωτήματα.

1)εάν γνωρίζει κάποιος εάν παρουσιάζεται και στο cabrio μοντέλο τα ιδία φαινόμενα με το coupe στο θέμα του subframe(κομενο πατωμα).

2)τι άλλο θα πρέπει να προσέξω ,ειδικά στο θέμα του μοτέρ?

3)μπορεί κάποιος να μου προτείνει ένα συνεργείο να πραγματοποιήσω ένα πιο επισταμένο έλεγχο και να πάρω μια πιο σωστή άποψη.?

4)καλύπτομαι ακόμα από την εγγύηση όσο αφόρα το θέμα επιστροφής του μοτέρ ως ελαττωματικού, ενώ θα έπρεπε να είχε ήδη αντικατασταθεί από την bmw, και εάν ναι θα με καλύψει η bmw hellas στο συνολικό κόστος (αν και σε ένα άρθρο διάβασα πως ένας άλλος από το forum ταλαιπωρείται ήδη με κάτι αντίστοιχο)?

5)αν τελικά το αποφασίσω σε αυτά τα km (130.000) τι service να περιμένω κοντά,(από θέμα ανταλλακτικών αλλά και τιμής)?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-02-09, 16:55
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Κατ'αρχην, καλως ηρθες...

Υπαρχει πολυ "θεμα" εδω στο φορουμ για να διαβασεις... Mπορεις και με το search να κανεις αναζητηση και να δεις πολλα παλια θεματα με το τι πρεπει να προσεξεις..

Εδω ειναι ενας που ηταν στην ιδια κατασταση με σενα (αλλα εκεινος ηθελε coupe M3) http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=16791

Εγω θα ελεγα να μην βιαστεις για την αγορα του συγκεκριμενου Μ3 γιατι στις μερες μας βρισκεις Μ3 σε πολλη καλη τιμη, απλα θελει υπομονη και ΠΟΛΥ ψαξιμο...
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη zaharias : 25-02-09 στις 16:58
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-02-09, 17:03
BILL007 Ο χρήστης BILL007 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-12-2006
Μηνύματα: 3.956
BILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the rough
Καλωσήρθες φίλε μου και απο εμένα...Εύχομαι να βρεις τις απαντήσεις που θες...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-02-09, 18:02
Το avatar του χρήστη Fanis
Fanis Ο χρήστης Fanis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-09-2004
Μηνύματα: 1.134
Fanis will become famous soon enoughFanis will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από greekalaxan Εμφάνιση μηνυμάτων
1)εάν γνωρίζει κάποιος εάν παρουσιάζεται και στο cabrio μοντέλο τα ιδία φαινόμενα με το coupe στο θέμα του subframe(κομενο πατωμα).

2)τι άλλο θα πρέπει να προσέξω ,ειδικά στο θέμα του μοτέρ?

3)μπορεί κάποιος να μου προτείνει ένα συνεργείο να πραγματοποιήσω ένα πιο επισταμένο έλεγχο και να πάρω μια πιο σωστή άποψη.?

4)καλύπτομαι ακόμα από την εγγύηση όσο αφόρα το θέμα επιστροφής του μοτέρ ως ελαττωματικού, ενώ θα έπρεπε να είχε ήδη αντικατασταθεί από την bmw, και εάν ναι θα με καλύψει η bmw hellas στο συνολικό κόστος (αν και σε ένα άρθρο διάβασα πως ένας άλλος από το forum ταλαιπωρείται ήδη με κάτι αντίστοιχο)?

5)αν τελικά το αποφασίσω σε αυτά τα km (130.000) τι service να περιμένω κοντά,(από θέμα ανταλλακτικών αλλά και τιμής)?
Από τα λίγα που γνωρίζω:

1. Δεν γνωρίζω.
2. Εάν έχει κάνει την ανάκληση για το προβλημα με τα μέταλλα των μπιελών. Εάν έχει γίνει, θα πρέπει να υπάρχει καταγεγραμμένο στο βιβλίο service. Εάν δεν έχει κάνει, 2 τινά συμβαίνουν: α) Δεν χρειάζεται το συγκεκριμένο ή β) θα χρειαστεί σύντομα (ο ιδιοκτήτης το αμέλησε).
3. Δεν ξέρω αν μπροώ να προτείνω συνεργείο εδώ. Καλύτερα με ΠΜ.
4. Λογικά ναί, αλλά για να είσαι 100% σίγουρος μόνο ένα εξουσιοδοτημένο συνεργείο (ή η BMW Hellas) μπορεί να σου απαντήσει.
5. Δεν γνωρίζω.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-02-09, 16:51
S 2000 Ο χρήστης S 2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-11-2008
Μηνύματα: 107
S 2000 is on a distinguished road
Επειδη τα πρωτα μοντελα ειχαν παρουσιασει καποια
θεματακια οπως μεταλλα,πατωμα κτλ. και επειδη
το αυτοκινητο που θελεις να παρεις εχει 130000 χλμ
(δεν λεω οτι ειναι παρα πολλα αλλα δεν ειναι κ λιγα)
πρεπει να το ψαξεις αρκετα..
Καλο θα ηταν σε αυτη τη περιπτωση να γνωριζεις το
αυτοκινητο που θα παρεις, εαν ομως αυτο δεν ειναι εφικτο
θελει πολυ καλο ψαξιμο σε συνεργειο που να γνωριζει καλα τα ///Μ3..
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-02-09, 17:46
Το avatar του χρήστη m_power_lunatic
m_power_lunatic Ο χρήστης m_power_lunatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-07-2004
Μηνύματα: 2.578
m_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to behold
Cool .....///M

Mην σε φοβιζουν τα χλμ αν ειναι καλα συντηρημενο το αυτοκινητο και καλοδουλεμενο.Αυτο που πρεπει να προσεξεις ειναι να ειναι ΑΤΡΑΚΑΡΙΣΤΟ/ΑΒΑΦΤΟ με ΑΛΗΘΙΝΑ ΧΛΜ και να εχει κανει ολες τις ανακλησεις και κυριως για τις βιδες στις μπιελες /μεταλλα.Ενα μεγαλο κεφαλαιο ειναι και το θεμα του πατωματος πισω στο διαφορικο...δυστυχως αυτο δεν μπορεις να το προβλεψεις αν συμβει στα χερια σου αλλα προδιδει την χρηση που εχει υποστει το αυτοκινητο-παρατεταμενα ντριφτ και σβουρες-εκκινησεις σε αγρια ασφαλτο κτλ.Αυτο που μπορεις να κανεις βεβαια ειναι να δεις να μην το εχει ηδη παθει το αυτοκινητο οταν πας και το αγοραζεις για να ξερεις τι παιρνεις.Δυστυχως αυτο συμβαινει σε ΟΛΑ ΤΑ Μ3 Ε46 απο 2000-2006 και οχι μονο στα πρωτα και στην πλειοψηφια τους στα SMG απο οτι βλεπω και εχω δει μεχρι τωρα στατιστικα λογω της χρησης/τροπου λειτουργιας του σασμαν με τις καρφωτες αλλαγες και εκκινησεις απο σταση......κατα τα αλλα ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ!

P.S Αληθεια περιμενεις η BMW να σου καλυψει κινητηρα???Σε αλλη χωρα μπορει ΕΔΩ στην BMW HELLAS αστο...ανεκδοτο θυμιζει!
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη m_power_lunatic : 26-02-09 στις 17:48
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-02-09, 18:24
Το avatar του χρήστη billys13
billys13 Ο χρήστης billys13 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-03-2008
Μηνύματα: 202
billys13 is on a distinguished road
Φιλε σου ευχομαι να κανεις την αγορα που ειπες αλλα αν θες περιμενε και λιγο καιρο ακομα γιατι τα αμαξια θα πεσουν κι αλλο.....Οσο για τα χλμ που λες τετοιο μοτερ δεν περνει χαμπαρι εκτος και αν ο προηγουμενος το εχει τσακισει.....!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-02-09, 12:08
Το avatar του χρήστη Strax
Strax Ο χρήστης Strax δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 2.285
Strax has a spectacular aura aboutStrax has a spectacular aura about
Αν το αυτοκίνητο έχει 130.000 πραγματικά χιλιόμετρα, τότε θα έχεις λιγότερα χιλιόμετρα από το 90% των Μ3 που πουλιούνται...

Φρόντισε να έχει κάνει την ανάκληση για τα μέταλλα των μπιελών και να είναι καλοσυντηρημένο.

Το πάτωμα μπορεί να συμβεί σε οποιαδήποτε χρονολογία. Μάλιστα σε μια δημοσκόπηση που είχα δει σε μεγάλο αμερικάνικο φόρουμ, οι περισσότερες περιπτώσεις αφορούσαν μοντέλα 2004-2006. Γενικά, είναι τυχαίο το θέμα, αλλά και να σου συμβεί δεν είναι το τέλος του κόσμου. Φτιάχνεται εύκολα και χωρίς να θέλει κάποιο τρελό ποσό.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-02-09, 13:11
basias Ο χρήστης basias δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 20-06-2007
Μηνύματα: 72
basias is on a distinguished road
Να ρωτήσω γιατί ανεφέρεστε τόσο πολύ στο αν τα χιλιόμετρα είναι πραγματικά. Δεν είναι το πρώτο πράγμα και το πιο εύκολο να διαπιστωθεί μέσω του βιβλίου service και απο τα εισερχόμενα σε συνεργεία???
__________________
Z4 2.5i SMG
530xi LCI e60
520i supercharger e39
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-02-09, 13:53
Το avatar του χρήστη manos///3
manos///3 Ο χρήστης manos///3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-10-2008
Μηνύματα: 773
manos///3 has a spectacular aura aboutmanos///3 has a spectacular aura aboutmanos///3 has a spectacular aura about
Τα χλμ ειναι πολλα για το αυτοκινητο εκτος και αν η τιμη του ειναι χαμηλη και αυτο ψαχνεις..

Απο την αλλη ομως ενα Μ δεν ξεσκιζεται τοσο ευκολα..Ειναι τοσο δυνατο αυτοκινητο που θεωρω αδιανόητο να μπορει να ξεσκιζεται καθημερινα..Και μεχρι τις 6.000 σ.α.λ. να οδηγείται καθημερινα δε τρεχει τιποτα, και εκτιμω οτι καπου εκει ειναι ο μεσος ορος οδηγησης (και πολυ λεω) ..Το βλεπω απο μενα, δεν υπαρχουν ευκαιριες καθε μερα για να πηγαινεις μπαλα..Πιο πολυ το λυπαμαι οταν οδηγω σαν τη μαμα μου παρα οταν το σκιζω...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.