Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 15-06-08, 16:23
Το avatar του χρήστη Aceman1925
Aceman1925 Ο χρήστης Aceman1925 δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 13-03-2008
Μηνύματα: 1.513
Aceman1925 has a spectacular aura aboutAceman1925 has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από XBEAT Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ρωτησω και κατι αλλο, απο ποια χωρα ειναι καλυτερα να αγοραζουμε απο Ελλαδα?
να πρωτιμας το γερμανικο γιατι δεν εχει τελωνιο.αν βρεις ομως κατι στο αγγλικο πρεπει να πεις του πωλητη να στο στειλει με usps και οχι με ups γιατι τη usps δεν την ελεγχουν στο τελωνιο.απο κει και περα μπορεις να ζητησεις να στο στειλει και ως δωρο(send as gift)για μην στο σταματησουν στο τελωνιο.τα εχει και το αρχικο post μου αν το διαβασεις προσεκτικα (5. Μέθοδοι αποστολής / Τελωνείο).
__________________
Αν θέλεις να μην σε ξεχνούν γράφε πράγματα τα οποία αξίζει να διαβάζει κανείς
ή κάνε πράγματα για τα οποία αξίζουν τόσο ώστε να γράψει γι αυτά κάποιος άλλος.

Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-06-08, 16:37
Το avatar του χρήστη demis_330
demis_330 Ο χρήστης demis_330 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-07-2007
Μηνύματα: 908
demis_330 will become famous soon enough
Κατατοπιστηκότατος ο aceman1925 !

Πολλές απορίες για το ΕΒΑΥ έχουν ήδη απαντηθεί σε παλιότερο θρεντ εδώ ==> http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...t=%C5%C2%C1%D5

Καλές αγορές και φυσικά, πρώτα κάνουμε έλεγχο αγοράς, τσεκάρουμε την αξιοπιστία του πωλητή με τα στανταρτ κριτήρια του ΕΒΑΥ και μετά χτυπάμε !

__________________

Φεγγαράκι μου λαμπρό, φέγγε μου να οδηγώ
κι αν δεν φέξεις χέστηκα, έχω BMW εγώ !!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-06-08, 16:38
Το avatar του χρήστη silent
silent Ο χρήστης silent δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-12-2005
Μηνύματα: 246
silent will become famous soon enough
Nα συμπληρώσω και κάτι αυτονόητο που μπορεί να κάνει κάποιους να ψάχνουν απεγνωσμένα για κάτι και να μη το βρίσκουν, μιας και η αγορά της Αγγλίας έχει πολύ πράμα.
Αν κάποιος ψάξει απο ebay.co.uk σε όλη την Ευρώπη θα βγάλει όλα τα items απο Ευρώπη και Αγγλία. Τα items απο Αγγλία δεν εμφανίζονται απο ebay.de με search για όλη την Ευρώπη και άλλες Ευρωπαϊκές χώρες.
Για όσους ψωνίζουν απο χώρες εκτός EU καλό είναι κι αυτό το firefox addon που μετατρέπει το νόμισμα: https://addons.mozilla.org/el/firefox/addon/3399
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-06-08, 18:26
Το avatar του χρήστη asot
asot Ο χρήστης asot δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 501
asot will become famous soon enough
Να κάνω και γω κάποιες παρατηρήσεις
1. Εγώ εχω 38 συναλλαγές (100% feedback) μέσω ebay, εκ των οποίων οι 12 είναι ΠΩΛΗΣΕΙΣ.
Αυτό σημαίνει οτι είμαι αναξιόπιστος πωλητής ??? (Παρατήρηση στο 1ο σχόλιο)
2. Οσον αφορά το Post No11 (aceman) συμφωνώ με την αναζήτηση στο Γερμανικό ebay (ειδικα για BMW αντικείμενα) αλλα και από την Αγγλια (γενικά τις 27 χώρες της Ευρωπαικής Ενωσης) ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να πληρώσετε Τελωνείο, με οτι και να σας ταχυδρομήσουν, για οποιοδήποτε κόστος (οχι ολόκληρο αυτοκίνητο, έτσι..!!)
__________________
X5 3.0d (2004)
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-06-08, 18:41
Το avatar του χρήστη bill987
bill987 Ο χρήστης bill987 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 1.573
bill987 will become famous soon enoughbill987 will become famous soon enough


Μπράβο στον Ace για τον κατατοπιστικό οδηγό αγορών μέσω ebay!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 15-06-08, 23:16
Το avatar του χρήστη KATSARAIOS
KATSARAIOS Ο χρήστης KATSARAIOS δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-10-2007
Μηνύματα: 1.934
KATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aceman1925 Εμφάνιση μηνυμάτων
να πρωτιμας το γερμανικο γιατι δεν εχει τελωνιο.αν βρεις ομως κατι στο αγγλικο πρεπει να πεις του πωλητη να στο στειλει με usps και οχι με ups γιατι τη usps δεν την ελεγχουν στο τελωνιο.απο κει και περα μπορεις να ζητησεις να στο στειλει και ως δωρο(send as gift)για μην στο σταματησουν στο τελωνιο.τα εχει και το αρχικο post μου αν το διαβασεις προσεκτικα (5. Μέθοδοι αποστολής / Τελωνείο).
προφανως θα μπερδευτηκες με το αμερικανικο ebay.com
γιατι το αγγλικο ebay.co.uk δεν εχει τελωνειο
απλη διορθωση.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 16-06-08, 10:37
Το avatar του χρήστη Aceman1925
Aceman1925 Ο χρήστης Aceman1925 δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 13-03-2008
Μηνύματα: 1.513
Aceman1925 has a spectacular aura aboutAceman1925 has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από asot Εμφάνιση μηνυμάτων
Να κάνω και γω κάποιες παρατηρήσεις
1. Εγώ εχω 38 συναλλαγές (100% feedback) μέσω ebay, εκ των οποίων οι 12 είναι ΠΩΛΗΣΕΙΣ.
Αυτό σημαίνει οτι είμαι αναξιόπιστος πωλητής ??? (Παρατήρηση στο 1ο σχόλιο)
2. Οσον αφορά το Post No11 (aceman) συμφωνώ με την αναζήτηση στο Γερμανικό ebay (ειδικα για BMW αντικείμενα) αλλα και από την Αγγλια (γενικά τις 27 χώρες της Ευρωπαικής Ενωσης) ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να πληρώσετε Τελωνείο, με οτι και να σας ταχυδρομήσουν, για οποιοδήποτε κόστος (οχι ολόκληρο αυτοκίνητο, έτσι..!!)
για το (1):κοιτα να δεις ,αμα εσυ ηθελες να αγορασεις ενα σαλονι ή προφυλακτηρες για το αμαξι,ποιον θα εμπιστευοσουν? εναν με 38 συναλαγες και 100% ή εναν με 12947 συναλαγες και 98,6% ? νομιζω ειναι αυτονοητο οτι ο δευτερος μπορει να ειναι και μαγαζι αρα εχεις να κανεις με εναν επαγγελματια και εναν ιδιοτη.
για το (2) εχεις δικιο.παρασυρθηκα με το αμερικανικο..
__________________
Αν θέλεις να μην σε ξεχνούν γράφε πράγματα τα οποία αξίζει να διαβάζει κανείς
ή κάνε πράγματα για τα οποία αξίζουν τόσο ώστε να γράψει γι αυτά κάποιος άλλος.

Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 16-06-08, 16:07
Το avatar του χρήστη asot
asot Ο χρήστης asot δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 501
asot will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aceman1925 Εμφάνιση μηνυμάτων
νομιζω ειναι αυτονοητο οτι ο δευτερος μπορει να ειναι και μαγαζι αρα εχεις να κανεις με εναν επαγγελματια και εναν ιδιοτη
Εδώ, δεν σε καταλαβαίνω...
Ναι, έχεις να κάνεις ίσως με έναν ιδιώτη, τι σημαίνει αυτό?
Αν ψάξεις λίγο στο ebay, θα βρεις πολλές ιστορίες οπου "επαγγελματίες" με μερικές χιλιάδες πωλήσεις αποδεικνύονται ενίοτε αφερέγγυοι, ενώ ιδιώτες με ελάχιστες "σκιζονται" για να ικανοποιήσουν τους συναλλασόμενους.

Γενικώς, παίζουν διάφορα σενάρια, και απαιτείται ψάξιμο.

Εγώ ας πούμε, μπαίνω και διαβάζω ΓΙΑΤΙ έχει αρνητικό feedback κάποιος, ωστε να δω τι μπορεί να πάει στραβά...

Στο παράδειγμα σου 12947 συναλλαγες και 98,6% feedback, σημαίνει πρακτικά 181 ΑΡΝΗΤΙΚΑ feedback τον τελευταίο χρόνο!!!
Εμένα, θα με προβλημάτιζαν περισσότερο από τον άλλο με 38 και 100%!!!
__________________
X5 3.0d (2004)
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 16-06-08, 23:08
Το avatar του χρήστη teothekid
teothekid Ο χρήστης teothekid δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-09-2006
Μηνύματα: 701
teothekid is on a distinguished road
Λοιπον ναι παιδια, εχετε δικιο σε οοολα οσα λετε πραγματικα, ομως εγω θα ελεγα οτι ειναι αρκετα και θεμα τυχης το κ@@@ebay, εγω εκανα αγορα απο καποιον (εταιρια μαλλον) 100% feedback κατι χιλιαδες πωλησεις και μου εσυειλε τα '3' μου, απαντηση καμμια μετα την πωληση, το δε ebay ελεγε ενα σωρο παπαριες (μην σβησετε αυτην τη λεξη γιατι πραγματικα τετοια μου ελεγαν) και δικιο δεν βρηκα Π Ο Υ Θ Ε Ν Α, τι θελω να πω? ασφαλεια σε τετοιου ειδους αγορες δεν υπαρχει, και κταγγελια να κανετε δεν προκειτε να γινει απολυτως Τ Ι Π Ο Τ Α, γιατι ενω εγω πηρα τα αχαμνα μου, ο κυριος συνεχιζει να πουλαει ακαθεκτος και αν και απευθηνθηκα απο τον σκουπιδιαρη του ebay μεχρι την υπευθηνη για Ευρωπη αυτα που ελαβα ηταν απαντησεις για χαζους και forms επισης για χαζους. Οχι δεν καταλαβατε δεν κατηγορω το ebay μιας και πριν απο λιγο χτυπησα ενα κινητακι για το ''μωρακι'' απλα λεω οτι εαν νομιζετε οτι εσεις ειδικα θα την πατησετε μην ξεκινατε τπτ, αν παλι δε μασατε χτυπηστε αφοβα.........Σας ευχαριστω......Α ναι και για να μην ξεχασω συμφωνω με ΟΛΟΥΣ τους προλαλησαντες
__________________
Εμεις οι Ελληνες εεεεεεεεεχουμε λεφτα.......¥€$
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 17-06-08, 01:54
Το avatar του χρήστη Aceman1925
Aceman1925 Ο χρήστης Aceman1925 δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 13-03-2008
Μηνύματα: 1.513
Aceman1925 has a spectacular aura aboutAceman1925 has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από asot Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδώ, δεν σε καταλαβαίνω...
Ναι, έχεις να κάνεις ίσως με έναν ιδιώτη, τι σημαίνει αυτό?
Αν ψάξεις λίγο στο ebay, θα βρεις πολλές ιστορίες οπου "επαγγελματίες" με μερικές χιλιάδες πωλήσεις αποδεικνύονται ενίοτε αφερέγγυοι, ενώ ιδιώτες με ελάχιστες "σκιζονται" για να ικανοποιήσουν τους συναλλασόμενους.
Γενικώς, παίζουν διάφορα σενάρια, και απαιτείται ψάξιμο.
Εγώ ας πούμε, μπαίνω και διαβάζω ΓΙΑΤΙ έχει αρνητικό feedback κάποιος, ωστε να δω τι μπορεί να πάει στραβά...
Στο παράδειγμα σου 12947 συναλλαγες και 98,6% feedback, σημαίνει πρακτικά 181 ΑΡΝΗΤΙΚΑ feedback τον τελευταίο χρόνο!!!
Εμένα, θα με προβλημάτιζαν περισσότερο από τον άλλο με 38 και 100%!!!

αν το παρουμε ετσι ο "επαγγελματιας" με 2 χρονια πωλησεων στο ebay για παραδειγμα ειχε 540 πωλησεις το μηνα με +15 προβληματικες.ακομα πιο συγκεκριμενα 18 πωλησεις τη μερα με μονο μιση ακομα προβληματικη.
__________________
Αν θέλεις να μην σε ξεχνούν γράφε πράγματα τα οποία αξίζει να διαβάζει κανείς
ή κάνε πράγματα για τα οποία αξίζουν τόσο ώστε να γράψει γι αυτά κάποιος άλλος.

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.