Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #221  
Παλιά 15-10-09, 08:27
Το avatar του χρήστη peter79
peter79 Ο χρήστης peter79 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-12-2004
Μηνύματα: 1.050
peter79 has a spectacular aura aboutpeter79 has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bimmer-corfu Εμφάνιση μηνυμάτων
απο εμένα πάντως που είχα και έχω και τα 2 αυτά αμάξια δεν άκουσες κακά λόγια...
δεν μίλησα για όλους, απλά τόνισα το γενικότερο κλίμα της συζήτησης.

να μην πω ότι ίσα ίσα ήσουνα ο πιο αντικειμενικός... για πολούς λόγους αλλά κυρίως γιατί όπως λες έχεις και τα 2!!!
__________________
Don't drive fast, just fly low!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη peter79 : 15-10-09 στις 08:30
Απάντηση με παράθεση
  #222  
Παλιά 15-10-09, 08:42
Το avatar του χρήστη dkaralis
dkaralis Ο χρήστης dkaralis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Μηνύματα: 112
dkaralis is on a distinguished road
Ρε παιδια η 316,κακα τα ψεμματα,ειναι λυση αναγκης.Ειδικα η τελευταια (με ολα τα ηλεκτρονικα,ηλεκτρογκαζα κτλ) δεν ανταποκρινεται στο βαρυ αμαξωμα.Μεχρι και την e36 ηταν καλα.Μετα...Τελοσπαντων.Η διαφορα των 200 ευρω στα τελη δεν ειναι τιποτα.Δωσε τωρα κατι παραπανω και παρε την 320.Η 316 κατασκευαζεται μονο για την Ελλαδιτσα και αλλο ενα κρατος,λογω φορολογικου συστηματος.Γνωμη μου,παρε καλυτερα 320 ενος ετους παρα 316 καινουρια.Φιλικα.
Απάντηση με παράθεση
  #223  
Παλιά 15-10-09, 10:52
Το avatar του χρήστη Nikos120i
Nikos120i Ο χρήστης Nikos120i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 1.157
Nikos120i has a spectacular aura aboutNikos120i has a spectacular aura about
320i...αν είναι να κοιτάξει κάποιος για 316i στα λεφτά αυτά υπάρχουν καλύτερα αυτοκίνητα όπως η 159 ΤΒΙ.
Απάντηση με παράθεση
  #224  
Παλιά 15-10-09, 16:15
thanblan Ο χρήστης thanblan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 582
thanblan will become famous soon enoughthanblan will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από peter79 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν μίλησα για όλους, απλά τόνισα το γενικότερο κλίμα της συζήτησης.

να μην πω ότι ίσα ίσα ήσουνα ο πιο αντικειμενικός... για πολούς λόγους αλλά κυρίως γιατί όπως λες έχεις και τα 2!!!
Κατά τη γνώμη μου, διαφορά επί της ουσίας έχει αν μπλέξεις με εξακύλινδρο.
Αν οι επιλογές είναι μεταξύ 316 και 320, πάρε αυτό που αντέχει άνετα η τσέπη σου.
Απάντηση με παράθεση
  #225  
Παλιά 16-10-09, 02:39
Το avatar του χρήστη nino x3
nino x3 Ο χρήστης nino x3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-11-2008
Μηνύματα: 998
nino x3 is just really nicenino x3 is just really nicenino x3 is just really nicenino x3 is just really nicenino x3 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MikeT328E36 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν νομιζω οτι τιθεται θεμα συγκρισης 316-320 κατα τη γνωμη μου.Το 320 καλυπτει ΟΛΕΣ τις αναγκες του μεσου οικογενειαρχη,καταναλωση,συντηρηση,προσπερασεις,ξε κουραστο ταξιδι και ψυχολογικα μια αισθηση οτι σε οποιαδηποτε δυσκολη στιγμη θ'ανταπεξελθει(Βλεπε προσπεραση σε ορεινο,ανηφορικο με 4 ατομα).Το 316 αποτελει καθαρα συμβιβασμο,δεν ειναι καν σβελτο με σκετο τον οδηγο!Προσωπικα πιστευω οτι το βγαζει η BMW μονο και μονο σαν φτηνοτερη επιλογη,να κερδισει μια μεριδα αγοραστων που τους νοιαζει ΜΟΝΟ το ονομα,η αιγλη(γι'αυτο και το συναντας και ως εταιρικη επιλογη Διευθυντων) και δινουν καποια χρηματα παραπανω απο ενα Insignia,Octavia,A4 κτλ.
Αυτοκινητο που κοστιζει ουτε λιγο ουτε πολυ 40.000 ευρω (με αρκετα συντηρητικο εξοπλισμο) δεν στοχευει ουτε στοχευεται απο τον μεσο οικογενειαρχη.
Το ιδιο ισχυει και για την συντηρηση του τελη ασφαλειες κλπ.
Οσο για το 316 που το συναντας ως επιλογη πολλων διευθυντων οπως ανεφερες αυτο συμβαινει διοτι συνηθως αφορα διευθυντες τμηματων και οχι γενικους ,αλλα το κυριοτερο ειναι οτι οι εταιρειες "δινουν" αυτοκινητα σε αυτα τα στελεχη τους συνηθως μεχρι 1600 cc.
Εχεις να προτεινεις κατι καλυτερο απο το 316 ή το 116 σε αυτα τα κυβικα? αν ειχες τετοια επιλογη θα επαιρνες κατι αλλο?

υγ. το Α4 ειναι 1800 cc
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #226  
Παλιά 16-10-09, 14:59
Το avatar του χρήστη dkaralis
dkaralis Ο χρήστης dkaralis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Μηνύματα: 112
dkaralis is on a distinguished road
Σωστος ο nino....
Απάντηση με παράθεση
  #227  
Παλιά 17-10-09, 19:11
Giorgos70 Ο χρήστης Giorgos70 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 29-07-2009
Μηνύματα: 30
Giorgos70 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από peter79 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά αποφάσισες φίλε μου;
Η πλειοψηφία βλέπω λέει 320 και μάλλον αυτή θα είναι η επιλογή μου (εκτός αν γίνει η εκπληξη με το Α4 το οποιο δεν οδήγησα ακόμα - testdrive). Ηδη εχω 1600 κυβ με 110 αλογα και μου είναι στο όριο ουτε γρηγορο αλλά ουτε και αργό, και εφόσον η 316 εχει και 250 κιλά παραπάνω και μόνο 10 άλογα+, από το παλιό μου σαφώς θα είναι χειρότερα.
θα είχα αγοράσει ήδη αν είχα πουλήσει το παλιό. Πάντως οι τιμές πέφτουν. Την περασμένη εβδομάδα ρώτησα και η 316 πήγε 27000(απλή) και η 320 από 31000(απλή) περίπου όσο το Α4 στην επετειακή εκδοση που δίνουν τώρα με εξτρα που δεν ξέρω ακόμα τι είναι.
Αλλά βάλε κανα 2000€ εξτρα στην 320 και ίσως δέρμα μπαίνει και η c class στο κόλπο η οποία δεν μου αρέσει ιδιαίτερα και ούτε πήγα να τη δω.
Πάντως ευχαριστώ για τις γνώμες, εχετε πάνω από 220 απαντήσεις (!!!) στο τοπικ.
Απάντηση με παράθεση
  #228  
Παλιά 18-10-09, 09:06
Το avatar του χρήστη dkaralis
dkaralis Ο χρήστης dkaralis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Μηνύματα: 112
dkaralis is on a distinguished road
Καλημερα γιωργο.Αν τελικα πας σε A4 αλλαζουν τα δεδομενα.Παιρνεις το 1.8 ΤFSI με 28000 και επετειακο (edition) με πολλα και καλα extra,σχεδον οσο η απλη 316 (τετραπορτη,ουτε καν coupe).Ολο αυτο συνεπαγεται χαμηλοτερα τελη απο την 320,ασφαλειες κτλ.Δεν ειναι Beba βεβαια...Δεν εχει πισω κινηση...Εσυ θα αποφασισεις τελικα.
Απάντηση με παράθεση
  #229  
Παλιά 18-10-09, 20:24
Το avatar του χρήστη montoya
montoya Ο χρήστης montoya δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-01-2007
Μηνύματα: 1.910
montoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nino x3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτοκινητο που κοστιζει ουτε λιγο ουτε πολυ 40.000 ευρω (με αρκετα συντηρητικο εξοπλισμο) δεν στοχευει ουτε στοχευεται απο τον μεσο οικογενειαρχη.
Το ιδιο ισχυει και για την συντηρηση του τελη ασφαλειες κλπ.
Οσο για το 316 που το συναντας ως επιλογη πολλων διευθυντων οπως ανεφερες αυτο συμβαινει διοτι συνηθως αφορα διευθυντες τμηματων και οχι γενικους ,αλλα το κυριοτερο ειναι οτι οι εταιρειες "δινουν" αυτοκινητα σε αυτα τα στελεχη τους συνηθως μεχρι 1600 cc.
Εχεις να προτεινεις κατι καλυτερο απο το 316 ή το 116 σε αυτα τα κυβικα? αν ειχες τετοια επιλογη θα επαιρνες κατι αλλο?

υγ. το Α4 ειναι 1800 cc
To 320 με συντηρητικό εξοπλισμό (comfort) κοστίζει κοντά στα 34-35 χιλιάρικα.
Προσωπικά, όταν θέλω να αγοράσω αυτοκίνητο, δεν τα κατατάσσω με τα κυβικά αλλά με την τιμή. Δηλαδή, αν για παράδειγμα διαθέτω 30.000, θα κοιτάξω τι παίρνω με αυτά τα χρήματα. στην συγκεκριμένη περίπτωση, 316 ή Α4 (με 120ps). Αν διέθετα 35.000 θα διάλεγα μεταξύ 320 και Α4 (με 160 ps)
__________________
Από τη θέση του οδηγού.....
Απάντηση με παράθεση
  #230  
Παλιά 18-10-09, 21:02
Το avatar του χρήστη nino x3
nino x3 Ο χρήστης nino x3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-11-2008
Μηνύματα: 998
nino x3 is just really nicenino x3 is just really nicenino x3 is just really nicenino x3 is just really nicenino x3 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από montoya Εμφάνιση μηνυμάτων
To 320 με συντηρητικό εξοπλισμό (comfort) κοστίζει κοντά στα 34-35 χιλιάρικα.
Προσωπικά, όταν θέλω να αγοράσω αυτοκίνητο, δεν τα κατατάσσω με τα κυβικά αλλά με την τιμή. Δηλαδή, αν για παράδειγμα διαθέτω 30.000, θα κοιτάξω τι παίρνω με αυτά τα χρήματα. στην συγκεκριμένη περίπτωση, 316 ή Α4 (με 120ps). Αν διέθετα 35.000 θα διάλεγα μεταξύ 320 και Α4 (με 160 ps)
Η τιμη που αναφερεις ειναι για 320 comfort με την μειωση του ειδικου τελους ταξινομησης (αραγε υπαρχουν εκτελωνισμενα ετοιμοπαραδοτα αυτοκινητα?) και δεν ειναι συντηρητικος εξοπλισμος ειναι ενα αμαξι σχεδον γυμνο ουτε ζαντες αλουμινιου δεν εχει για να μη μιλησω για cruise control, servotronic ηλιοροφες pdc κλπ. Αν τωρα προσθεσεις τα στοιχειωδη απο αυτα η τιμη παει εκει που εγραψα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.