Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 5 > Σειρά 5 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-03-12, 14:55
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Thumbs up Test Drive BMW 523i F10 προσφορά της BMW Σφακιανάκης

Test Drive BMW 523i F10 προσφορά της BMW Σφακιανάκης.

Κατ' αρχάς να ευχαριστήσω τη BMW Σφακιανάκης για το test drive και όλα τα δώρα που προσέφερε στο forum μας.

Παρέλαβα το αυτοκίνητο την Παρασκευή και ακολούθησε ο δρόμος της επιστροφής.

Αρχικά στην οδήγηση, με ευχαρίστησε η άριστη ορατότητα και η καλή αίσθηση του χώρου που καταλαμβάνει το αυτοκίνητο, κάνοντας το πολύ φιλικό στην οδήγηση (της ...πρώτης φοράς).

Το αυτόματο κιβώτιο πίστεψα ότι θα είναι σπαζοκεφαλιά καθώς δεν είχα ξαναοδηγήσει αυτοκίνητο με αυτόματο κιβώτιο (πλην μιας βόλτας σε 1 χιλιομέτρου στον άπλετο χώρο του αεροδρομίου πρόσφατα).
Όμως δεν ήταν. Ήταν ότι έπρεπε για να κάνει την οδήγηση πιο εύκολη και ευχάριστη. (Φυσικά για τον περισσότερο κόσμο -τι μας λέει θα αναρωτιούνται όλοι- , αλλά είπαμε, είμαι λίγο ...neanderthal σε αυτό το θέμα).

Το αυτοκίνητο είναι θωρηκτό με την καλή έννοια.
Σε απομονώνει από τα πάντα που μπορεί να σε ενοχλουν στις μετακινήσεις σου. Από τους θορύβους, από τον αέρα, από την άσχημη μυρωδιά από το καυσαέριο των άλλων οχημάτων. Από τις κακοτεχνίες του δρόμου.
Το ίδιο το αυτοκίνητο δεν ακούγεται καθόλου, και το καλύτερο του είναι με 120-130-140kmh και 2000rpm και κάτι...
Φυσικά μπορείς να πείς και το 150-160 με 2800rpm αλλά είναι περιττό.

Στην απλή λειτουργία (normal mode) το αυτοκίνητο είναι τέλειο, αγχολυτικό, οικονομικό (9.0-9.5lt/100km). Μην ξεχνάμε ότι πρόκειται για 3λιτρο sedan 1700+κιλών με αυτόματο σασμάν.
Μετά από 500km και κάτι έφτασα στο πάρκινγκ με 9.9lt/100km που έγιναν 10.0 όσο έμεινα στο ρελαντί. Και πήγα φυσιολογικά, και σε κίνηση οδήγησα και προσπέρασα και επιτάχυνα και επιβράδυνα και ευχαριστήθηκα το αυτοκίνητο χωρίς να κάνω επιτηδευμένα οικονομική οδήγηση.

Το αυτοκίνητο πέραν της άνεσης, ακόμα και στο normal χωρίς να ασχολείσαι με τίποτα (sport-αλλαγές ταχυτήτων κλπ) μπορεί φυσικά να κινηθεί ταχύτατα, ότι ώρα θελήσεις, με μια απειροελάχιστη καθυστέρηση στο kickdown.

Στο sport το αυτοκίνητο γίνεται ακόμα πιο σωστή ...BMW. Το τιμόνι σταματάει να είναι Mercedes (αυτό είναι πολύ καλό στην Εθνική και σε απλές μετακινήσεις), βαραίνει και αποκτά τέλεια αίσθηση.
Το ίδιο και η απόκριση του γκαζιού, που δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από καλό παλιό ατμοσφαιρικό μοτέρ με συρματόσχοινο. (Η απόκριση του γκαζιού είναι καλύτερη από τα ''μαμά'' παλαιότερα BMW π.χ. Ε46).
Το κιβώτιο σε αυτό το επίπεδο λειτουργίας κατεβάζει άμεσα χωρίς καμιά καθυστέρηση ή δισταγμό και εύκολα (έχει συνήθως αλλαγές στις 3000rpm αντί για τις 2000rpm του normal) και κρατάει τη σχέση όταν αφήνεις αρκετά πριν περάσει την επόμενη (που στο νόρμαλ περνάει στη μέγιστη σχέση για πλάκα).

Επίσης η ανάρτηση σφίγγει όσο πρέπει για το χαρακτήρα του αυτοκινήτου. Η λειτουργία της στο sport είναι εκπληκτική και μπορώ να πώ ότι νιώθεις ότι είναι πιο άνετο κιόλας το αυτοκίνητο καθώς στο νόρμαλ έχει μια μικρή τάση πλεύσης στις συνεχείς κυματοειδής ανωμαλίες ακόμα και της εθνικής.

Παρόλα αυτά ακόμα και στο νορμαλ μπορείς να κινηθείς ...διαστημικά γρήγορα καθώς όταν ζορίζεται το όχημα το πλαίσιο δείχνει τα ''δόντια'' του και δύσκολα θα χρειαστεί να επέμβουν τα ηλεκτρονικά και πέραν της αρχικής δυσαρέσκειας του οχήματος, στρίβει.

Απλά στρίβει. Χωρίς δράματα.

Νομίζω πως λογικός άνθρωπος δεν θα καταφέρει να κανει το αυτοκίνητο να χασει στροφή εκτός και αν το κάνει επίτηδες.

Η αίσθηση του φρένου είναι τέλεια και το ίδιο και η απόδοση των φρένων φυσικά (αν και ομολογώ ότι δεν χρειάστηκε να τα ''δοκιμάσω'').

Ο κινητήρας είναι εκπληκτικός και κρίμα που εγκατέλειψε την σταδιοδρομία του πια. Ήσυχος εκεί που πρέπει, με πολύ ωραίο ήχο ψηλά (καλύτερο του Μ54), και δυνατός από το 0 μέχρι
τις 7000rpm. (Εντάξει μέχρι τις 6700 και μετά θα άλλαζα ταχύτητα, αλλά το κιβώτιο επιμένει μέχρι τον κόφτη)
Στο sport νιώθεις ότι το αυτοκίνητο είναι πιο γρήγορο από όσο χρειάζεσαι.

Θα ήθελα (μπορεί να γίνεται μέσω των ρυθμίσεων του iDrive), στο νόρμαλ όπως είναι η ρύθμιση, να μπορεί να έχει μόνο την ανάρτηση στο σπορ συνέχεια καθώς ήταν τέλεια για το γούστο μου.
Αναγκάζεσαι(?) να το έχεις στο σπορ όπου στην Εθνική έχει το σασμάν 1 ταχύτητα κάτω (δηλαδή 7η αντί για την 8η). Δεν είναι κάτι τραγικό αφού και η 7η είναι πολύ μακριά, απλά
εμένα προσωπικά μου αρέσει να περνάω την τελευταία σχέση στο σασμάν και όταν χρειαστεί κατεβάζουμε.

Εν τέλει, αφήνεις το αυτοκίνητο στο normal mode και απολαμβάνεις τη διαδρομή ξεχνώντας και τις πλεύσεις που δεν είχες παρατηρήσει μέχρι που πάτησες το sport.


Σε επαρχιακη διαδρομή δοκίμασα και τη manual λειτουργία που είναι πολύ καλή, αλλά εδώ έχω το πρώτο μειονέκτημα (για πολύ ιδιότροπους, το 99.9% των οδηγών δεν θα το θεωρεί πρόβλημα), στα paddles που είναι σταθερά στο τιμόνι και σε πολύ κλειστές στροφές που έχεις αλλάξει θέση των χεριών στο τιμόνι δεν είναι πια στα χέρια σου, αλλά και πάλι υπάρχει το πολύ καλό λεβιεδάκι που έχει και τη σωστή φορά αλλαγής σχέσεων. Κάτω ανεβάζει, και πάνω (προς το ταμπλό) κατεβάζει, όπως και στα αγωνιστικά (που κάτι ξέρουν που τα έχουν έτσι)...Ούτε ανάποδα, ούτε δεξιά αριστερά που καταλήγουν να είναι μόνο για μάρκετινγκ τελικά.
Μπράβο στη BMW για αυτό γιατί νομίζω είναι και η μόνη που τα έχει έτσι.



Η λειτουργία του iDrive είναι πάρα πολύ καλή και εύκολη, μπορείς να ελέγξεις-ρυθμίσεις σχεδόν τα πάντα (ακόμα και να διαβάσεις το βιβλίο του κατασκευαστή). Το συνήθισα σε 5-10 λεπτά μέσα στην κίνηση.
Η οθόνη πληροφοριών στο κέντρο, είναι επίσης όπως ακριβώς πρέπει, ευανάγνωστη χωρίς να σου αποσπά την προσοχή από το δρόμο.

Φυσικά τα καθίσματα και το σαλόνι είναι πολύ άνετο και έχει πολύ ευχάριστη ατμόσφαιρα το αυτοκίνητο.

Ο κλιματισμός είναι υπέροχος χωρίς επιπλέον σχόλια.



Γενικά το αυτοκίνητο είναι εκπληκτικό και πολύ όμορφο κατά τη γνώμη μου.

Θα μπορούσε άνετα να είναι τέλεια επιλογή και σαν 518i με 1.6Τ (της 118) και 170ps(250Nm) ροπής. (Give Greece a chance, BMW που λέει και η νέα καμπάνια διαφήμισης της χώρας)

Όταν μετακινείσαι ή οδηγείς ή πάς βόλτα με το F10 δεν σε απασχολεί τόσο το αν έχει 207ps ή 180 ή 300. Θα χρησιμοποιήσεις πολύ λιγότερα και απλά ...δεν σε νοιάζει.
Σε αυτό το αυτοκίνητο το λιγότερο που σε νοιάζει είναι οι επιδόσεις. Όποιος μπορεί πάντως καλύτερα να δώσει 7-8000 για καλύτερο εξοπλισμό παρά 7-8000 για να πάρει μεγαλύτερο μοτέρ χωρίς:
Δερμάτινο σαλόνι
Steptronic sport+
Τις ενεργές αναρτήσεις (Εκτός αν πάρει m-pack που έχει m-sport ανάρτηση χωρίς ''ρυθμιση'')
Ηλιοροφή
Navigation έστω και με την μικρή οθόνη (που είναι υπεραρκετή 7'') με το εκπληκτικό iDrive.
Καλύτερα ηχεία (έχει 2 εξτρα επιλογές από όσο νομίζω).

Αν πάρεις F10 με αυτά, ας είναι και 1.6 λιτρα, πάλι είναι τέλειο αυτοκίνητο που σε ικανοποιεί και ευχαριστεί. (Αυτό αντιστοιχεί και σε πρόσφατο thread για Ε90 316).

Υπέροχο.

Ορίστε και μερικές φωτογραφίες του πολύ όμορφου αυτοκινήτου.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg 1105.jpg (287,5 KB, 71 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 1111.jpg (282,9 KB, 78 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 1114.jpg (285,7 KB, 74 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 1115.jpg (297,1 KB, 65 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 1128.jpg (230,7 KB, 53 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 1129.jpg (158,4 KB, 48 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 1112.jpg (291,8 KB, 45 εμφανίσεις)
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dim77 : 05-03-12 στις 15:37 Αιτία: Προσθήκη φωτογραφίας
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-03-12, 15:07
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Ευχαριστούμε Δημήτρη για το πολύ ωραίο review.

Είναι αλλού το F10 λέμε από κάθε άποψη.

Και να φανταστείς ότι ο ειδικός τύπος ήταν διστακτικός με το αυτοκίνητο κατά την παρουσίασή του.
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-03-12, 15:16
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Νομίζω ότι όποιος το οδηγήσει για 2-3 μέρες παύει να είναι διστακτικός.

Να προσθέσω ότι και εγώ την πρώτη φορά που το είδα από κοντά, βράδυ και μαύρο (αυτοκίνητο) μου φανηκε σαν μπαούλο. Όμως αργότερα και όταν το είδα καλύτερα και στο δρόμο και σε φώτο αλλαξα εντελώς γνώμη και μου αρέσει πολύ.

Εντάξει, πριν κυλίσουν στο δρόμο, σε όλους μας ξινίζουν συνήθως. Μετά ηρεμούμε.
Σήμερα είδα μια 116 στην έκθεση κόκκινη, σπορ, και ...μου άρεσε.
Πολύ θα ήθελε το Polo και τα φανάρια του(που και εγώ το έλεγα) να της μοιάζουν.

Γενικά οι BMW αρέσουν. Αλλά όχι σε όλους.
Απλά μόλις την οδηγήσουν, τότε αρέσει σε όλους.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-03-12, 15:25
paganis Ο χρήστης paganis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-06-2009
Μηνύματα: 2.177
paganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nice
την συγκεκριμενη την ειχα δει τον μαιο , σε δημοσια παρουσιαση, σε ενα παρκο της Βιεννης! ειναι μαουνα...και το κακο ειναι, πως δεν καταφερνει να κρυψει τον ογκο της, απο οποια γωνια και να την δεις! σχεδιαστικα,,οσες φορες και να της δω,,,θεωρω πως δεν θα την καταταξω στα ομορφα οχηματα , που εχει παραξει η bmw! σιγουρα θα ειναι, ενα παρα πολυ καλο αμαξι,,θα εχει κορυφαια παθητικη ασφαλεια, και συστηματα ανταξια της φημης της μαρκας! δυστηχως ομως ...σχεδιαστικα για ακομα μια φορα τα τελευταια χρονια η bmw ..απογοητευει!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-03-12, 20:25
Το avatar του χρήστη gsova
gsova Ο χρήστης gsova δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Μηνύματα: 624
gsova has a spectacular aura aboutgsova has a spectacular aura about
άααχχχχ, δώστε 518 τούρμπο στο λαό να σκάσει ο Βενιζέλος...

(αν και που φράγκα να την αγοράσουμε πλέον )
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-03-12, 20:42
Το avatar του χρήστη stelmaniac
stelmaniac Ο χρήστης stelmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Μίλαν-Κούντερα 3-0
 
Εγγραφή: 19-03-2007
Μηνύματα: 3.479
stelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud of
αισθητικα καμια σχεση με το δραμα του Ε60.....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-03-12, 20:51
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Το αυτοκίνητο είναι πανέμορφο από κοντά παιδιά, αρμονικό και κρύβει τον όγκο του...

Όσοι νομίζουν ότι δεν κρύβει τον όγκο του, απλά δεν έχουν καταλάβει πόσο μεγάλο είναι.
Ενδεικτικά παρκαρισμένο κοντά στο γκαράζ το Ε46 μου...έμοιαζε με ...αυτοκινητάκι.

Και εγώ πέρσι είχα τις αμφιβολίες μου(την πρώτη φορά που το είδα από κοντά στο σκοτάδι και μαύρο, μου φάνηκε σαν ...φάλαινα), όμως έτυχε να το δώ στο δρόμο εν κινήσει και άλλαξα γνώμη.

Συμβιώνοντας μαζί του 2-3 ημέρες μπορώ να πώ ότι είναι όμορφο από όπου και αν το κοιτάξεις και φυσικά έχει υπέροχο ταμπλό-σαλόνι και είναι οδοστρωτήρας κατά την οδήγηση.

Πραγματική και καλή BMW
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-03-12, 22:25
Το avatar του χρήστη ditris
ditris Ο χρήστης ditris δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Μηνύματα: 977
ditris is just really niceditris is just really niceditris is just really niceditris is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το αυτοκίνητο είναι πανέμορφο από κοντά παιδιά, αρμονικό ...



Συμβιώνοντας μαζί του 2-3 ημέρες μπορώ να πώ ότι είναι όμορφο από όπου και αν το κοιτάξεις και φυσικά έχει υπέροχο ταμπλό-σαλόνι και είναι οδοστρωτήρας κατά την οδήγηση.

Πραγματική και καλή BMW
....όντως πανέμορφη η νέα 5ρα!Και η mpack πρεπει ναναι ακόμη πιο κούκλα!Μακάρι στο κοντινο μελλον ναρθει η τουρμπίσια 1,6lt που δεν θαχει κ τεραστια τελη(αναθεμα τα!) κ θαναι η ιδανικη επιλογη γ εναν οικογενειάρχη!

Υ.Γ Πολύ ωραία η περιγραφη σου(σε προηγούμενο post) για την ολιγοημερη(αλλα πολύ απολαυστική όπως καταλαβα) συμβιωση σου μαζί με την υπεροχη αυτη λιμουζιναρα......
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-03-12, 22:26
Πατσίκας Βασίλειος Ο χρήστης Πατσίκας Βασίλειος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-08-2009
Μηνύματα: 438
Πατσίκας Βασίλειος is on a distinguished road
ερχομαι να συμφωνησω με τα λεγομενα του δοκιμαστη..το αμαξι ειναι μαουνα και απομονωνει τα παντα οπου και αν περνας..το κιβωτιο απλα πρεπει να το δοκιμασεις για να ακυρωσεις τελειως το χειροκινητο σε ενα τοσο βαρυ μεγαλο αμαξι...για ποιοτητα μεσα ειναι στα επιπεδα 7αρας χωρις το δερμα(υπαρχει επιλογη) και ο σχεδιασμος ακομα και στην κανονικη εκδοση ειναι 90 τις εκατο αποδεκτοσ...πασχει λιγο μπροστα απο καποιες γωνιες που με το σπορ πακετο ομορφαινει....για το μοτερ πολυ καλο αλλα λιγη παραπανω δυναμη την θελει οταν βαζεις κοσμο...εχουμε στην οικογενεια το συγκεκριμενο και γενικα ειμαστε πολυ ευχαριστημενοι,,κριμα που ειναι τοσο μεγαλο και μερικες φορες οι δρομοι τοσο στεωοι που νομιζεις οτι εκανες λαθος που το πηρες απλα για βολτα..
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-03-12, 23:42
bmw_trelamenos Ο χρήστης bmw_trelamenos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-06-2007
Μηνύματα: 163
bmw_trelamenos is on a distinguished road
Παιδιά έχω το 5αρι Ε39 εγώ. Έχω την αίσθηση, βλέποντας το καινούργιο 5αρι από κοντά ότι είναι το αμέσως επόμενο μοντέλο από το δικό μου, σε σχεδιασμό. Καμιά σχέση με το Ε60. Τώρα, από οδήγηση, το λόγο έχουνε όσοι τυχεροί, είχανε την ευκαιρία να το τεστάρουν!!Όχι F10 απλώς, F16, λέμε!!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.