Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά Z > Σειρά Z - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-02-13, 14:01
Andreasz3 Ο χρήστης Andreasz3 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 17-01-2012
Μηνύματα: 25
Andreasz3 is on a distinguished road
Bmw z3 τούρμπισμα

Καλησπέρα παιδιά.Κατ αρχην θα ηθελα να μαθω αν καποιος γνωριζει καποιο συνεργειο που να ασχολειται με το τουρμπισμα των bmw και συγκεκριμενα με τον δικο μου κινητηρα (1.9 is μ44).Πηρα τηλ τον Καρα στο αργος και που ειπε οτι πλεον δεν βγαινει καποιο κιτακι γι αυτο το μοτερ και δεν φτιαχνει ο ιδιος πλεον αυτο το μοτερ.Με ενδιαφερει να φτασω στα 190-210 αλογα.Εχω βρει καποια κιτακια στο ebay αλλα δε ξερω κατα ποσο ειναι αξιοπιστα και ποιος αναλαμβανει να κανει τη τοποθετηση.Αν καποιος εχει ασχοληθει με αυτο το μοτερ και ξερει καποιον που να τουρμπιζει θα με βοηθουσε πολυ.Επισης αν καποιος ξερει και το κοστος στο περιπου. Ευχαριστω πολυ!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-02-13, 14:35
Το avatar του χρήστη tasos.kamv
tasos.kamv Ο χρήστης tasos.kamv δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Μηνύματα: 592
tasos.kamv will become famous soon enough
Αυτό που ψάχνεις είναι οι φίλοι paganis & Panos 316T...
Αν και αυτοί έχουν 8-βάλβιδο μοτέρ (Μ43) σίγουρα μπορούν να σε βοηθήσουν...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-02-13, 14:47
paganis Ο χρήστης paganis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-06-2009
Μηνύματα: 2.177
paganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nice
μιας και φορας τον μ44..θα σου δωσω μια αλλη εναλλακτικη απο το τουρμπισμα!
υπαρχει η dawning atlanta...οπου εβγαζε ενα κιτ με κομπρεσσορα της eaton , root type...οπου στο μοτερ σου απεδιδε πανω απο 200 αλογα...περιπου στο 0.7bar...με μομα μοτερ-εξατμιση
το κακο ειναι πως εχει σταματησει η παραγωγη του...αλλα καπου καπου παιζουν μεταχειρισμενα αλλα και καινουρια στοκ...ητε εδω ητε απο ebay..
στα θετικα ..το κιτακι ειναι αξιοπιστο..αποδιδει καλα...και ειναι ευκολο στην τοποθετηση..μια μερα δουλεια ειναι...
στα αρνητικα...δεν το βρισκεις ευκολα...δεν κανει χρηση ιντερκουλερ(κακο για τις ζεστες μερες)..δεν χρησιμοποιει καποιον παραλληλο εγκεφαλο..παρα μονο εναν ρυθμιστη πιεσης βενζινης...με αποτελεσμα να αφηνει τον μαμα εγκεφαλο να κανει διορθωσεις αβανς..και με τον ρυθμιστη να ριχνει βενζινες στο φουλ στο πατημα...αν και εχω ακουσει απο καποιους,πως στα ψηλα,ισως δουλευε φτωχο
παντως καποιοι με αυτο το κιτακι...προχωρησαν στην τοποθετηση παραλληλου εγκεφαλου...οχι ομως οτι δεν δουλευε ικανοποιητικα και πριν...
εγω στο δικο μου ζ3 μ43 1,9 8ν...εμπευσμενος και απο αυτο το κιτακι ..εβαλα μεγαλυτερο κομπρεσσορα eaton m62..ιντερκουλερ και παραλληλο εγκεφαλο...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη paganis : 21-02-13 στις 14:53
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-02-13, 15:01
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Ωραίο κιτάκι το Downing Atlanta, εγώ προσωπικά θα το έβαζα μαζί με μια τετράδα μεγαλύτερα και πιο σύγχρονα μπεκ και θα έφτιαχνα ένα custom πρόγραμμα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-02-13, 15:12
paganis Ο χρήστης paganis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-06-2009
Μηνύματα: 2.177
paganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραίο κιτάκι το Downing Atlanta, εγώ προσωπικά θα το έβαζα μαζί με μια τετράδα μεγαλύτερα και πιο σύγχρονα μπεκ και θα έφτιαχνα ένα custom πρόγραμμα.
για μπεκ...μπορει να βαλει απο punto gt..230cc ή και τα λιγο μεγαλυτερα απο το τελευταιο μοντελο.εγω αυτο εχω κανει...τα καθαρισα και τους εκανα μια ογκομετρηση...
οσο για custom προγραμμα θα το απεφευγα...μιας και ο εργοστασιακος εγκεφαλος δεν ειναι και οτι καλυτερο για πιεσης ανω του 0,7 bar,
θα προτιμουσα τον δικο μου τροπο...με παραλληλο εγκεφαλο...και αντικατασταση του ανεπαρκους μαφ...με μαπ...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-02-13, 15:12
Andreasz3 Ο χρήστης Andreasz3 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 17-01-2012
Μηνύματα: 25
Andreasz3 is on a distinguished road
Ευχαριστω για τις απαντησεις!Θα ειμαι στο ψαξιμο λοιπον και αν παρει το ματι σας κατι θα το εκτιμουσα να με ενημερωνατε..Αν βρεθει καποιο μοτερ τουρμπισμενο απο e36 θεωρειτε οτι ειναι καλη κινηση να το βαλω στο z3?Ταιριαζει σε ολα, ετσι δεν ειναι;Η κανω λαθος;;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-02-13, 15:16
paganis Ο χρήστης paganis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-06-2009
Μηνύματα: 2.177
paganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nice
αν ειναι μ44...λογικα ναι...αν ειναι μ43 ή μ42...θα θες αλλες καλωδιωσεις και εγκεφαλο..
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-02-13, 15:21
panos z3 Ο χρήστης panos z3 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 25-08-2011
Μηνύματα: 23
panos z3 is on a distinguished road
καλησπερα παιδια!ενημερωτικα το κοστος για κατι τετοιο ποσο ειναι περιπου?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-02-13, 15:26
Andreasz3 Ο χρήστης Andreasz3 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 17-01-2012
Μηνύματα: 25
Andreasz3 is on a distinguished road
Τα κιτακια(turbo) που υπαρχουν στο ebay τα εμπιστευεστε;μιλαω για κιτ τουρμπο και οχι κομπρεσορα γιατι αυτα βρηκα..και αν ναι ποιος θα ασχοληθει να το τοποθετησει;;paganis ευχαριστω για τις απαντησεις σου!Ελπιζω να βρω καποια λυση..
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-02-13, 15:39
Το avatar του χρήστη InsaneDriver
InsaneDriver Ο χρήστης InsaneDriver δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-06-2004
Μηνύματα: 2.889
InsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to behold
Μίλα με τον Μήτση http://www.mitsisbmw.gr/index.php?sid=23 , ο οποίος δουλεύει ακόμα τέτοια κιτάκια για πελάτες του και είναι αξιόπιστα από όσο έχω δει.
Στην ουσία αυτά τα κιτάκια είναι copy-paste και αξιόπιστα, από μηχανικούς που τα πρωτοξεκίνησαν στην αγορά όπως ο Καρράς που λες.

Με κιτάκια ebay δεν θα ασχολούμουν...
__________________

"Exhaust gases go into the turbocharger and spin it, witchcraft happens, and you go faster..." - Jeremy Clarkson
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.