Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά Z > Σειρά Z - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 25-01-10, 22:06
Το avatar του χρήστη theoman01
theoman01 Ο χρήστης theoman01 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-01-2008
Μηνύματα: 122
theoman01 is on a distinguished road
πολύ ωραία εξήγηση!!!σε όλα τα προηγούμενα αυτοκίνητα που είχα γιατί δεν ακουγόταν τίποτα παρόμοιο???
Μόνο στα BMW ισχύει αυτό??
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-01-10, 22:31
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που ακούτε, είναι το γρανάζι του τεμπέλη...
Όταν πατάς συμπλέκτη το κιβώτιο δε γυρίζει, άρα δεν κάνει και θόρυβο ο τεμπέλης.
Ολα τα κιβώτια με περισσότερες των 4 σχέσεων, έχουν τεμπέλη που ακούγεται...
Όποιος δεν το ακούει, έχει λάθος λάδι (πιο παχύρρευστο)
καλύτερα να μην εκφέρεις άποψη γιατί δεν έχεις ιδέα περί τίνος πρόκειται
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-01-10, 23:13
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
καλύτερα να μην εκφέρεις άποψη γιατί δεν έχεις ιδέα περί τίνος πρόκειται
Δεν αναφέρεσαι στον ήχο του τεμπέλη, ή τρελού?
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-01-10, 23:17
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theoman01 Εμφάνιση μηνυμάτων
πολύ ωραία εξήγηση!!!σε όλα τα προηγούμενα αυτοκίνητα που είχα γιατί δεν ακουγόταν τίποτα παρόμοιο???
Μόνο στα BMW ισχύει αυτό??
Σε όσα παίρνουν χτυπητή την όπισθεν και έχουν περισσότερες των 4 ταχυτήτων..
Αλλά απο οτι διαβάζω παραπάνω, για κάτι άλλο λέτε μάλλον...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-01-10, 23:20
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν αναφέρεσαι στον ήχο του τεμπέλη, ή τρελού?
Δεν ξέρω τι είναι τεμπέλης, και τρελός, απλά στο είπα γιατί δεν είναι νορμάλ ήχος που πρέπει να συγκεντρωθείς και να έχει ησυχία γύρω για να το ακούσεις, στο ρελαντί ακούγεται πάρα πολύ, και ακούγεται ακριβώς όπως ένα διαλυμένο ρουλεμάν, και όταν πατάς συμπλέκτη σταματάει. Κανένα από τα 2 παιδιά εδώ που έχουν πρόβλημα δεν έχουν λάθος βαλβολίνη μέσα, και οι 2 τις εργοστασιακές βαλβολίνες είχαν, και μόλις έβαλαν την Red Line ησύχασε. Απαράδεκτος θόρυβος, ακόμα και ένας άσχετος επιβάτης το ακούει όταν μπει.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-01-10, 01:08
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξέρω τι είναι τεμπέλης, και τρελός, απλά στο είπα γιατί δεν είναι νορμάλ ήχος που πρέπει να συγκεντρωθείς και να έχει ησυχία γύρω για να το ακούσεις, στο ρελαντί ακούγεται πάρα πολύ, και ακούγεται ακριβώς όπως ένα διαλυμένο ρουλεμάν, και όταν πατάς συμπλέκτη σταματάει. Κανένα από τα 2 παιδιά εδώ που έχουν πρόβλημα δεν έχουν λάθος βαλβολίνη μέσα, και οι 2 τις εργοστασιακές βαλβολίνες είχαν, και μόλις έβαλαν την Red Line ησύχασε. Απαράδεκτος θόρυβος, ακόμα και ένας άσχετος επιβάτης το ακούει όταν μπει.
Αν εισαι απο θεσσαλονίκη, πάμε σε ένα συνεργείο να πιούμε καφέ, να ακούσεις τον ήχο σε αυτοκίνητα με γκετραγκ απο το 1984. Στο τεσάρι δεν κάνει τίποτα, στο πεντάρι το κάνει.
Το ακούω και σε εξάρια κιβώτια της καινούριας τριάρας αλλά πολύ λιγότερο..
Αν λέμε για τον ίδιο ήχο, είναι απο το γρανάζι τελικής. Είναι το μοναδικό γρανάζι που μοιράζεται το χιτώνιο και τον δευτερευοντα άξονα με την όπισθεν. Οταν δεν πατάς συμπλέκτη, το πλατώ πατάει στον πρωτευοντα άξονα και τον κομπλάρει, ενώ ο δευτερεύοντας άξονας είναι ελεύθερος και στο ενδιάμεσο της διαδρομής. Επειδή και αυτός περιστρέφεται, αλλά δεν είναι κομπλαρισμένος και απλά γυρίζει.
Επειδή όμως ο άξονας είναι σπαστός, η ένωση του περνάει κραδασμούς στο γρανάζι τελικής και κάνει αυτόν τον ήχο.
Οταν έχει πολύ κρύο, και τα υγρά του κιβωτίου είναι παχύρευστα, δεν ακούγεται ο θόρυβος.
Οταν ζεσταθεί το κιβώτιο, τότε ακούγεται.
Δε λέω οτι τα παιδιά είχαν λάθος βαλβολίνες, το αντίθετο είπα.. Οποιος δεν το ακούει δεν έχει μάλλον το σωστό λάδι..
Δεν ειναι λογικό οτι αν θα έχεις πιο παχύρευστο λάδι, θα κρύψεις ήχους???..
Είναι όμως σωστό?
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-01-10, 02:41
manos---- Ο χρήστης manos---- δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 11-02-2009
Μηνύματα: 51
manos---- is on a distinguished road
τον συνγεκρημενο 8οριβο που οταν πατας τον συμπλέκτη τον κανουν ολα τα αυτοκηνητα, πχ απο 1600 μεχρι 5000 κυβυκα στο χ3 κ το ζ4 που εχω τον κανει κ εμενα αλα δεν νομηζο να ειναι τιποτα το ανησηχιτικο, οσο για το red--line ειμαι της γνωμης να μην το βαλης καλο δεν λεω αλα εχει πιστοποιιτηκα, καλητερα να βαλεις αυτο που σου το δηνουν απο την αντηπροσοπεια για λογους ασφαλειας ....
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 26-01-10, 08:01
Το avatar του χρήστη theoman01
theoman01 Ο χρήστης theoman01 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-01-2008
Μηνύματα: 122
theoman01 is on a distinguished road
εμένα μου το έκανε κρύο, όταν ζεσταινόταν (μετά από πολύ ώρα) σταματούσε...Από την στιγμή που καλύπτονται οι προδιαγραφές που ζητά η κάθε εταιρία, δεν υπάρχει πρόβλημα....
manos λες να χρησιμοποιώ τα λάδια της αντιπροσωπίας? όταν η αντιπροσωπία σου δίνει λάδι μηχανής 5-30 για το καλοκαίρι και τους λες ρε παιδια αυτό το λαδι δεν κάνει για το καλοκαίρι, θα εξατμηστεί, και σου απαντάνε <<ε, αυτό δίνουμε εμείς, δεν πειράζει να συμπληρώσεις και λίγο>> (το οποίο λίγο είναι κανά λίτρο στην πλάκα στα 7500-9000 χλμ) τι να τους πεις....δηλαδή εγώ που έβαλα τα Castrol egde sport 0W-40 χειμώνα καλοκαίρι που καλύπτουν τις προδιαγραφές LL-04 της BMW και δεν μου καίει σταγόνα στα 12500 που τα αλλάζω δεν είναι καλά?
ο σημαντικότερος λόγος που άλλαξα τις βαλβολίνες ήταν ότι η BMW λέει ότι δεν τις αλλάζεις ποτέ!!!Ξέρετε εσείς κανένα παράγωγο του πετρελαίου το οποίο δεν έχει φθορά κατά την χρήση του σε μηχανικά μέρη?????Εγω που τις άλλαξα στα 60000 χλμ είδα το κιβώτιο να μεταμορφώνεται....πριν είχε χάσει εντελώς την αίσθησή του και ειδικά στις γρήγορες αλλαγές δεν κούμπωνε μερικές φορές σωστά..... γιατί δεν έβαλα τις <<μαμά>> ξανά???απλούστατα διότι μετά από πολύ έρευνα σε Αμερική και Αγγλία οι συγκεκριμένες της redline είναι οι πιο δημοφιλείς για τα bmw....
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 26-01-10, 10:38
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theoman01 Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω έβαλα τα redline MTL SAE 70W80 API GL-4 Gear oil......
Διάβασα λίγο για το λάδι που έβαλες... Είσαι σίγουρος οτι ταιριάζει?
Είχα την εντύπωση οτι τα κιβώτια θέλουν λάδι αυτομάτου την σημερον ημέρα...

SAE Viscosity Grade (Gear Oil) 70W80
Vis @ 100°C, cSt 10.6 αντί 7.5
Vis @ 40°C, cSt 56.2 αντί 34.0
Viscosity Index 183 αντί 198
Pour Point, °C -50 αντί -60
Flash Point, °C 232 αντί 225
Brookfield Viscosity @ -40°C, Poise 120 αντί 52

Τέλος πάντων, για εμένα το συγκεκριμένο λάδι είναι εντελώς ακατάλληλο καθότι είναι
2 φορές πιο παχύρευστο απο ότι λέει ο κατασκευαστής...
Αλήθεια, δεν ξέρω τι θόρυβοι κρύβονται, (που οτιδήποτε καινούριο λάδι έβαζες θα άκουγες διαφορά) αυτό που ξέρω είναι οτι την ίδια δουλειά μπορούσες να την κάνεις αν απλά έριχνες μέσα στο κιβώτιο πριονίδι..
Βέβαια αυτό που σου λέω τώρα ακούγεται ανόητο, αν και αληθές 100%, αλλά στο λέω σαν παράδειγμα για να σου πώ, οτι κάπως έτσι βλέπω και εγώ τα δύο λάδια μεταξύ τους...
Με κάθε καλή διάθεση στα λέω αυτά, δε θέλω να με παρεξηγήσεις..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 26-01-10, 17:03
Το avatar του χρήστη GIANNISKW
GIANNISKW Ο χρήστης GIANNISKW δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-04-2008
Μηνύματα: 168
GIANNISKW is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που ακούτε, είναι το γρανάζι του τεμπέλη...
Όταν πατάς συμπλέκτη το κιβώτιο δε γυρίζει, άρα δεν κάνει και θόρυβο ο τεμπέλης.
Ολα τα κιβώτια με περισσότερες των 4 σχέσεων, έχουν τεμπέλη που ακούγεται...
Όποιος δεν το ακούει, έχει λάθος λάδι (πιο παχύρρευστο)
ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΩΣΤΟΣ
ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΣΦΙΞΕ ΛΙΓΟ Ο ΜΟΧΛΟΣ..
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BMW Power : 27-01-10 στις 09:32
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.