Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-03-10, 23:10
Το avatar του χρήστη dafidack
dafidack Ο χρήστης dafidack δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Μηνύματα: 86
dafidack is on a distinguished road
Question Kαποιος με γνωσεις νομικης?

Καλησπερα παιδια.
Στις 8 Ιανουαριου 2010 καποιος νεαρος προσπερνωντας αντικανονικα ενα προπορευομενο οχημα (το οποιο υπεστει και αυτο μικρη ζημια) επεσε πανω μας (ΦΙΧ) που ερχομαστασταν απο την αντιθετη κατευθυνση.Η συγκρουση ηταν σφοδρη και το οχημα μας βγηκε ασυμφορο προς επισκευη,συμφωνα με την εκθεση του εκτιμητη.Ο οδηγος μου γλυτωσε με μολωπες και στουμπιγματα σε ολο του το σωμα με αποτελεσμα να μην μπορει να εργαστει για 15 μερες.Δεν κριθηκε ομως απαραιτητο να παραμεινει για νοσηλεια στο νοσοκομειο.
Ο υπαιτιος ανελαβε εξ'ολοκληρου την ευθυνη δηλωνοντας το στην ασφαλιστικη του εταιρια.Και εδω ειναι που ζηταω τη βοηθεια σας.
Η ασφαλιστικη για να με αποζημειωσει μου ζηταει τη δικογραφεια τις τροχαιας,η οποια τροχαια,δεν εχει καλεσει κανεναν ακομα για καταθεση.
Επισης μου ζηταει χαρτια νοσηλειας του οδηγου,αλλα το μονο που εχω ειναι η αδεια που πηρε απο το ΙΚΑ και που ειναι μονο 8 μερες (κρινανε οτι ηταν καλα και μπορουσε να δουλεψει).
Σε διαλογο που ειχα με ανθρωπο της τροχαιας μου ειπε οτι δεν χρειαζεται δικογραφεια απο τη στιγμη που παραδεχεται το φταιξιμο ο αλλος και οτι αυτο γινεται για να καθηστερησουν την πληρωμη.Θα μπορουσε να τελειωνε το θεμα κιολας.Ψαχνοντας στο internet διαβασα τα παρακατω:

Διευκρινίζεται ότι αυτή η Συμφωνία μεταξύ των εταιριών δεσμεύει αυτές και μόνον αυτές, εάν ο αναίτιος πελάτης δεν συμφωνεί με τους όρους και τις προϋποθέσεις αυτής της σύμβασης, δικαιούται να διεκδικήσει την αποζημίωσή του από την Εταιρία του υπαίτιου, κατά τον έως σήμερα εφαρμοζόμενο τρόπο (κατά το κοινό δηλαδή δίκαιο).

Πρέπει επίσης να τονίσουμε πως η εφαρμογή της Συμφωνίας δεν θίγει την εφαρμογή του νόμου 489/76 και των Υπουργικών Αποφάσεων που έχουν εκδοθεί σχετικά μ' αυτόν.

Οι προϋποθέσεις εφαρμογής της Συμφωνίας (πουθενα δεν λεει για νομοθεσια με αρ.νομου) , οι οποίες πρέπει να πληρούνται σωρευτικά για να εφαρμοστεί, είναι οι εξής:

Το τροχαίο ατύχημα να έχει αποκλειστικά και μόνο υλικές ζημιές ή σωματικές βλάβες μέχρι 2000 €.

1. Στο τροχαίο ατύχημα να μην εμπλέκονται περισσότερα από δύο αυτοκίνητα ασφαλισμένα σε διαφορετικές ασφαλιστικές εταιρίες.
2. Και οι δύο "εμπλεκόμενες" ασφαλιστικές εταιρίες πρέπει να έχουν προσχωρήσει στη συμφωνία του φιλικού διακανονισμού.
3. Το τροχαίο ατύχημα θα πρέπει να συμβεί στην Ελλάδα.
4. Η φιλική δήλωση τροχαίου ατυχήματος θα πρέπει να συμπληρωθεί και να υπογραφεί και από τους δύο οδηγούς.
5. Το ύψος των υλικών ζημιών δεν πρέπει να υπερβαίνει τα 6.000€.
6. Για την εφαρμογή του φιλικού διακανονισμού ισχύουν μόνο δύο ποσοστά ευθύνης των οδηγών: 100% και 50%.

Ατύχημα που προκλήθηκε από φορτίο ή από διαρροή υγρών ή υγραερίων κάθε φύσεως που χρησιμοποιούνται για τη λειτουργία του εμπλεκόμενου οχήματος ή από εξάρτημα που αποσπάσθηκε από εμπλεκόμενο όχημα, ακόμη και εάν δεν υπάρχει σύγκρουση μεταξύ των δύο εμπλεκομένων οχημάτων, εμπίπτει στο πεδίο εφαρμογής της Συμφωνίας.

Ανεξάρτητα από την τυχόν ύπαρξη άλλων ζημιών, οι καλυπτόμενες ζημιές (που δεν πρέπει να υπερβαίνουν το συμφωνημένο όριο εφαρμογής της Συμφωνίας) περιλαμβάνουν:

Α) Το κόστος επισκευής & ανταλλακτικών ή την αποζημίωση λόγω ολικής καταστροφής του οχήματος, συμπεριλαμβανομένων των φόρων, καθώς και

Β) Το κόστος μεταφοράς του οχήματος.

Η συμφωνία αυτή μεταξύ των εταιριών εφαρμόζεται και στην περίπτωση ύπαρξης κάλυψης ιδίων ζημιών των εμπλεκομένων οχημάτων.

Για όλα τα τροχαία ατυχήματα που δεν έχουν τις ανωτέρω προϋποθέσεις θα συνεχίσει να ισχύει ο διακανονισμός όπως σήμερα, δηλαδή η εταιρία του υπαίτιου οδηγού αναλαμβάνει την ευθύνη και την καταβολή της αποζημίωσης.


Και τελος,ο οδηγος μου με πιο τροπο θα αποζημειωθει για ολα αυτα που υπεστει?

Οπως καταλαβαινετε δεν θελω να παω δικαστικως για ευνοητους λογους.

Ζητω συγνωμη αν σας κουρασα και αν καποιος ειναι γνωστης ας μου δωσει μια απαντηση.Ευχαριστω!
__________________
My baby!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dafidack : 08-03-10 στις 23:17
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-03-10, 23:25
Το avatar του χρήστη κυριακος
κυριακος Ο χρήστης κυριακος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-08-2008
Μηνύματα: 765
κυριακος will become famous soon enoughκυριακος will become famous soon enough
Αυτά που γράφεις στα κόκκινα γράμματα είναι αυτά που ισχύουν και δεν θέλει να εφαρμόσει η ασφαλιστική.
Αρα ένας τρόπος νομίζω ότι υπαρχή για να γίνεις κατανοητός προς αυτούς:

να ζητήσεις το δίκιο σου με την παρουσία κάποιου δικηγόρου,μην προσπαθείς να βγάλεις δηλαδή άκρια μονός σου, πολύ περισσότερο αν δεν γνωρίζεις τα τερτίπια τους.
Τραβηξετω και μάλλον θα κάνουν πίσω αυτοί και θα αρχίζουν να συζητηνα την γλώσσα σου.
Την Δικογραφία της Τροχαίας πολύ καλός κάνουν και στην ζητάνε αφού υπάρχουν και σωματικές βλάβες οι όποιες δεν υπολογίζονται όπως οι λαμαρίνες με την συγκατάθεση απλός του υπαίτιου ότι έφταιγε και τέλειωσε.
Νομίζω ότι αφού δεν ήρθε τροχαία και δεν νοσηλευτικέ σε νοσοκομεία ο οδηγος αρα δεν έχει τίποτα χειροπιαστό από ιατρικής πλευράς τότε την αποζημίωση του οδηγού ξεχασετινα.


Για ποιους ευνοήτους λόγους δεν θέλεις να πας δικαστικός? άλλοι κάνουνε κρα για να κονομισουνε και να βγάλουν από την μύγα ξίγκι
__________________
FOLDING TOP......... CART1
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-03-10, 23:30
Το avatar του χρήστη dafidack
dafidack Ο χρήστης dafidack δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Μηνύματα: 86
dafidack is on a distinguished road
Τροχαια ηρθε.Αφου εκλεισε μεχρι και ο δρομος.
Δικαστικως δεν θελω να παω γιατι θα κρατησει χρονια η "κολωνια"
__________________
My baby!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-03-10, 23:51
Το avatar του χρήστη κυριακος
κυριακος Ο χρήστης κυριακος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-08-2008
Μηνύματα: 765
κυριακος will become famous soon enoughκυριακος will become famous soon enough
Ναι λάθος για την τροχαία εκ παραδρομής ,νοσοκομειακό ήθελα να πω.

Και τι άλλο να κάνεις αν δεν συνεννοείστε με αυτούς? να τους αλλάξεις την τακτική που έχουν εκπαιδευτή να εφαρμόζουν δεν γίνεται?
Πιο πολα χρόνια θα κρατήσει αν δεν τους στριμώξεις,οπότε άρχισε νωρίς για να τελειώνεις και νωρίς.
Ξεκίνα με έναν νομικό έμπιστο και μετρημένο που θα σου εξηγήσει τι δικαιούσαι να ζητήσεις και τι όχι και τι τελικά γίνεται στην πιάτσα
Δικηγόρους θα βρεις πολλούς που θα σου τάξουν και θα σου πούνε ο νομός λέει αυτό λέει εκείνο και τελικά στην πράξη άλλα γίνονται.
__________________
FOLDING TOP......... CART1
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-03-10, 23:58
Το avatar του χρήστη dafidack
dafidack Ο χρήστης dafidack δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Μηνύματα: 86
dafidack is on a distinguished road
Να γιατι δεν θελω να παω σε δικιγορο.Γιατι φοβαμαι οτι θα τον χρυσοπληρωσω και στο τελος θα μεινω με το δαχτυλο στο στομα.
Α,και νοσοκομειακο ηρθε και πυροσβεστικη για να καθαρισει το δρομο απο τα λαδια.
__________________
My baby!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-03-10, 00:05
Το avatar του χρήστη κυριακος
κυριακος Ο χρήστης κυριακος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-08-2008
Μηνύματα: 765
κυριακος will become famous soon enoughκυριακος will become famous soon enough
Νομική προστασία δεν έχεις μέσα στο συμβόλαιο μέχρι 15000ε δικαστικά έξοδα? (για ΦΙΧ δεν ξέρω μήπως είναι και παραπάνω)
Δεν μπορείς να την εφαρμόσεις σε αυτή την περίπτωση που θα καταφυγής δικαστικός?
__________________
FOLDING TOP......... CART1
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-03-10, 00:14
Το avatar του χρήστη dafidack
dafidack Ο χρήστης dafidack δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Μηνύματα: 86
dafidack is on a distinguished road
Ναι εχω νομξκη προστασια,αλλα και αυτη με συμβουλεψανε να λυθει το θεμα εκτος δικαστηριων.Μηπως φοβουνται να ξοδεψουν κανα ευρω?Και αν πεσω σε κανενα λαμογιο?
__________________
My baby!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-03-10, 00:37
Το avatar του χρήστη κυριακος
κυριακος Ο χρήστης κυριακος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-08-2008
Μηνύματα: 765
κυριακος will become famous soon enoughκυριακος will become famous soon enough
Σίγουρα σκέφτονται τα ευρώ τους, γιαυτό σου είπα να τους απαίτησις να ξενικησουν τις διαδικασίες που προβλέπονται.
Έτσι μονό θα συνεννοηθούν μεταξύ τους οι ασφαλιες και ο ένας θα παρακίνηση τον άλλον οπότε θα τα βρούνε.
Η δικογραφία παντός δεν αργεί να σχηματιστεί ,νομίζω μέσα σε 3ης μήνες.
Η τροχαία που ρωτησες ,τι λέει ότι προβλέπετε ως προ τον σχηματισμό δικογραφίας όταν δεν παρουσιάζονται οι καλούντες?
__________________
FOLDING TOP......... CART1
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-03-10, 22:16
Το avatar του χρήστη dafidack
dafidack Ο χρήστης dafidack δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Μηνύματα: 86
dafidack is on a distinguished road
Tωρα που το λες σα να εχεις δικιο.Να πιεσω τους δικους μου για να πιεσουν κι αυτοι με τη σειρα τους την ασφαλεια του αλλου.Η τροχαια δεν ειναι οτι δεν βρισκει τους υπευθυνους για να δωσουν καταθεση.Απλα δεν τους εχει καλεσει ακομα.!!!Ο ανθρωπος που εχει αναλαβει την υποθεση μου ειπε οτι κανονικα η ασφαλεια πρεπει να με αποζημειωσει και χωρις την δικογραφεια.Απο βδομαδα θα παω να μιλησω με τη νομικη προστασια μπας και βγαλω ακρη.
__________________
My baby!!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-03-10, 10:43
Dimpas Ο χρήστης Dimpas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-04-2008
Μηνύματα: 325
Dimpas has a spectacular aura aboutDimpas has a spectacular aura about
Φίλε μου ! Ελπίζω να έχεις καλά ξεμπερδέματα !
Να ξέριες ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ !

ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΕΙΝΑΙ Κ Λ Ε Φ Τ Ε Σ , όταν πρέπει να πληρώσουν αυτά που δικαιούσαι !

Για αυτό κάνε μια ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΝΟΜΙΚΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ( ARAG ή DAS ) Και άστους να τραγουδάνε !

ΤΟ δίκαιο είναι μαζί σου
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.