Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #2081  
Παλιά 21-06-11, 12:10
Το avatar του χρήστη alpaneras
alpaneras Ο χρήστης alpaneras δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-06-2006
Μηνύματα: 493
alpaneras has a spectacular aura aboutalpaneras has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια δεν παω να κανω τον πολυξερo, αλλα ουτε και να ξεκινησω τιποτα διαμαχες.

Για την περιπτωση του λευκου νομιζω οτι κανετε λαθος. Ενα Μ5 σκετο καλο μοτερ εχει το λιγοτερο και στην καλυτερη περιπτωση 4500 και αμα μιλαμε για 3,8 παμε στα 5000. Για να μπει ο συγκεκριμενος κινητηρας σωστα και οχι πανω στα ραμφη σε ενα Ε30 θελει πολλα λεφτα. Θελει αλλες βασεις, θελει ολο το συστημα ψυξης απο Ε28 Μ5, θελει custom ψυγειο νερου, θελει την πολλαπλη απο Ε28 Μ5 για να μην κανεις πατεντες στον Χ εξατμισα και κοψε ραψε (η οποια ειναι πανακριβη αλλα μονο τοτε δουλευει σωστα αυτο το μοτερ) θελει παρα πολυ καλη αναρτηση (coilover) γιατι το μοτερ αυτο ειναι αρκετα βαρυ, θελει μπομπα αζωτου η οποια παλι ειναι ακριβη για μια καλη που δεν εχει διαρροες ωστε να εχεις σωστα φρενα, θελει, θελει, θελει.

Το οτι το αυτοκινητο αυτο δεν εχει ηλιοροφη δεν παει να πει οτι το καροτσι του δεν ειναι καλο. Το οτι εχει πανω του αλλα φωτα, ζαντες, κλπ αυτο εχει να κανει με το γουστο του εκαστoτε ιδιοκτητη. Παντως καποιος που θελει να ξεκινησει ενα Ε30 απο την αρχη και να το κανει Μ3 με δυνατο 6 κυλιδρο μοτερ και οχι τα φορτηγο μαντεμια τα 3,5 καλο θα ηταν να μαζεψει ολα τα στοιχεια (κοστος ανταλλακτικων φανοποιας, κοστος φανοποιου, βαφη, ακρα – γεφυρες, οργανα, καθισματα, μοτερ, σασμαν) και τοτε θα καταλαβει εαν κατι αλλο ειναι ακριβο η μια καλη βαση.

Εγω σαν πρωτη βαση αμα θα με ενδιεφερε ενα τετοιο Μ3 (6 cyl) θα το πηγαινα σε ενα γατο φανοποιο που εμπιστευομαι και γνωριζω οτι ξερει απο τετοια αυτοκινητα ωστε να μου πει τι ρολο βαραει το καροτσι, αμα επαιρνα το ΟΚ απο εκει θα κοιταγα να δω αμα το μοτερ ειναι σωστο απο ολες τις αποψεις (βασεις και ολα τα παρελκομενα – μηχανικα, κλπ), αμα θα εμενα ευχαριστημενος και απο εκει μετα θα εκανα μια λιστα με τα πραγματα (ζαντες, φαναρια, σαλονι, τιμονι, οργανα, κλπ) που θα αλλαζα για να γινει το αυτοκινητο του γουστου μου, θα εκανα τα μαθηματικα μου και αμα εβλεπα οτι για να φτιαξω το ιδιο αυτοκινητο θα ηθελα 30,000+ και αυτο μπορω να το παρω με 18, 000 cash τοτε θα εκανα μια προταση στον ιδιοκτητη αναλογη. Το να βγαινουμε και να λεμε οτι εγω δινω μεχρι 8,000 δεν ειναι σωστο. Για πλακα η φανοποια του σε ανταλλακτικα πιανει ενα 5000 + 2 με 2500 τα ακρα του αμα ειναι γνησια + το μοτερ του που ειπαμε ποσο παιζουν.

Ξαναλεω δεν παω να κανω τον πολυξερo αλλα επειδη εχω φτιαξει και εχω βοηθησει σε 2 αλλα και εχω πουλησει και καροτσα Μ3 για ανταλλακτικα ξερω ακριβως τι λεω.

Σας ευχαριστω και ελπιζω να μην σας κουρασα.
Συμφωνώ και επαυξάνω!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2082  
Παλιά 21-06-11, 12:50
Το avatar του χρήστη stef
stef Ο χρήστης stef δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Μηνύματα: 3.953
stef is just really nicestef is just really nicestef is just really nicestef is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BMW Power Εμφάνιση μηνυμάτων

Δεν το είχα το 203
Πάρε και το 489

http://www.bmw-syndikat.de/bmwsyndik...BMW_-_E30.html
__________________
BMW-SHEER DRIVING PLEASURE

Καλοκαιρινές διακοπές για πάααντα...!
Απάντηση με παράθεση
  #2083  
Παλιά 21-06-11, 20:24
Το avatar του χρήστη dimitris 029/505
dimitris 029/505 Ο χρήστης dimitris 029/505 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Μηνύματα: 392
dimitris 029/505 is on a distinguished road
Κατι τελευταιο για το ασπρο Μ3 και να το κλεισουμε το θεμα....ηταν ενα απλο και ταπεινο Ε30 που του βαλαν ενα μοτερ απο Μ5 Ε34 ΚΑΙ ΕΤΡΕΧΕ ΣΕ ΝΤΡΑΓΚΣΤΕΡ!!!!!!!!!!!!!!Αυτο λεει πολλα.............

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitris 029/505 : 21-06-11 στις 20:32
Απάντηση με παράθεση
  #2084  
Παλιά 21-06-11, 20:29
Το avatar του χρήστη dimitris 029/505
dimitris 029/505 Ο χρήστης dimitris 029/505 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Μηνύματα: 392
dimitris 029/505 is on a distinguished road
Τετοιο καλυμα-κουκουλα ξερει κανεις που θα βρουμε???????3735219.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #2085  
Παλιά 21-06-11, 21:58
E30MANIAC Ο χρήστης E30MANIAC δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-07-2004
Μηνύματα: 575
E30MANIAC is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitris 029/505 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατι τελευταιο για το ασπρο Μ3 και να το κλεισουμε το θεμα....ηταν ενα απλο και ταπεινο Ε30 που του βαλαν ενα μοτερ απο Μ5 Ε34 ΚΑΙ ΕΤΡΕΧΕ ΣΕ ΝΤΡΑΓΚΣΤΕΡ!!!!!!!!!!!!!!Αυτο λεει πολλα.............

Γιατι το μαυρο που αγορασε ο φιλος μας δεν ηταν ενα απλο και ταπεινο Ε30 που απλως δεν του βαλανε πολυ δυνατο μοτερ??
Οσο για τα angel eyes κτλ ειναι καθαρα θεμα θποκειμενικο κια δεν μπορει να χαρακτηριζει καλο η οχι ενα αμαξι.
__________________
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Ε30 325i TURBO
E30 325i N/A
CUBE Night Club
Αγ.Παρασκευης 58 Μπουρναζι
Απάντηση με παράθεση
  #2086  
Παλιά 22-06-11, 07:33
giogio Ο χρήστης giogio δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-08-2004
Μηνύματα: 227
giogio is on a distinguished road
Εγω πιστευω οτι το ολλο θεμα με μια μετατροπη,ειναι να ειναι σωστη η βαση του.Δεν εχω δει το συγγεκριμενο,αλλα εχω δει αρκετες μετατροπες που ελαχιστες ηταν καλες.Ενας καλος φανοποιος μονο σε σωζει στην προκειμενη περιπτωση με ενα σωστο καροτσι.Στα διαταυτα για το λευκο ειναι λαμαρινα η πολυεστερας?Θα συμφωνησω με το οτι μια μετατροπη ενος Ε30 με τετοιο κινητηρα κοστιζει αρκετα αλλα θεωρο υπερβολικο ποσο τα 20κ.Οσο για τα παρελκομενα,αγγελοφωτα,τιμονια και συναφη παντα ειναι στο γουστο του εκοστοτε ιδιοκτητη

Η χειροτερη μετατροπη που ειδα ηταν ενα καμπριο ε30,που εκτος απο το οτι του αφησαν τα φτερα τα πισω απο μεσα,το πισω μερος ειχε στραβωσει αρκετα που δεν καθοταν προφυλακτηρες και συναφη,αλλα η εκπληξη ηταν απο κατω
Απάντηση με παράθεση
  #2087  
Παλιά 22-06-11, 08:49
Το avatar του χρήστη m_power_lunatic
m_power_lunatic Ο χρήστης m_power_lunatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-07-2004
Μηνύματα: 2.578
m_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to behold
Smile .......

Οπως σωστα ειπωθηκε,υπαρχουν μετατροπες και μετατροπες.Σαν αυτοκινητο αν ειναι ΣΩΣΤΑ φτιαγμενο οδηγικα δεν θα παρει χαμπαρι ΚΑΝΕΝΑΣ αν οδηγησει γνησιο και μετατροπη back-2-back.Κανενας ομως.......

Εχω φερει τρανο παραδειγμα τα αγωνιστικα του DTM που ανακατασκευαστηκαν μετα απο χοντρα ατυχηματα ή πολλα αγωνιστικα χλμ (το περιφημο TIC-TAC εχει 70% αλλη λαμαρινα και αλλη μουρη κολλημενη μπροστα).Πολλα αγωνιστικα στις πιστες της Ευρωπης βασιζονται σε απλα σασι και το αποτελεσμα ειναι αναλογο των εργοστασιακων.Σασι της ομαδας LINDER επισημο εργοστασιακο 2.3 Μ3 Ε30 πληρως ανακατασκευασμενο μετα απο χοντρο χτυπημα μπροστα (καταλαβαινουμε ολοι οσοι ξερουμε απο φανοποιια οτι το αγωνιστικο σασι με roll cage που χτυπαει δεν ισιωνει ευκολα) πουλιεται αυτη την στιγμη στο εξωτερικο ''παλαβο'' νουμερο λογω της ιστοριας του και του palmares του και οχι γιατι ειναι το ''τελειο εργοστασιακο σασι''.

Το θεμα της τιμης που πουλιεται στην αγορα ειναι ''αλλου παππα ευαγγελιο''.......πουλιεται οσο ειναι διατεθειμενος ο αγοραστης να πληρωσει για αυτο το αγαθο (η πρωτη κουβεντα που θα ακουσει κανεις σε οποιαδηποτε οικονομικη σχολη).

Υπαρχουν μετατροπες-πραγματικες αθλιες,υπαρχουν γνησια τρισαθλια και ''γνισυα'' παρα πολλα στην Ελλαδα,οσα δεν φανταζεται κανεις.

Οπως ειπε και ο φιλος giogio πιο πανω παιζει και πολυ πολυεστερας στις μετατροπες Μ3 Ε30,υπαρχουν μετατροπες που εχουν γινει πανω σε πολυ τρακαρισμενα Ε30 (για να ειναι φθηνη η βαση) και βεβαια παιζει ρολο και η πληροτητα των πραγματων της μετατροπης.

Προσωπικα,δεν μου αρεσει να μηδενιζω κατι χωρις να δω πρωτα.Η Μ3 Ε30 εχει πολυ ζητηση πλεον και δυσκολα καποιος θα βρει κατι κατω απο 8-9χιλιαρικα.Οτι ειδα στην αναζητηση μου σε αυτη την τιμη ηθελε παρα πολλα χρηματα και ΟΜΩΣ οι ιδιοκτητες τους δεν τα αποχωριζονταν για λιγοτερα χρηματα με τιποτα.Μιλαμε για αυτοκινητα που δεν ειχαν κανει ανακατασκευη ουτε για αστειο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2088  
Παλιά 22-06-11, 11:12
Το avatar του χρήστη Vasilis M3
Vasilis M3 Ο χρήστης Vasilis M3 δεν είναι συνδεδεμένος
M3 E30...new target CSL!
 
Εγγραφή: 13-04-2010
Μηνύματα: 647
Vasilis M3 has a spectacular aura aboutVasilis M3 has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stef Εμφάνιση μηνυμάτων
Το έχει μπασταρδέψει λίγο το Cecotto ή μου φαίνεται???
__________________
Lunatic ζούμε,με Μ3 να σε δούμε!
Απάντηση με παράθεση
  #2089  
Παλιά 23-06-11, 08:29
Το avatar του χρήστη m_power_lunatic
m_power_lunatic Ο χρήστης m_power_lunatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-07-2004
Μηνύματα: 2.578
m_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to behold
Talking ///M3 E30 madness.....

Φαινεται οτι το 2011 ειναι η χρονια της Μ3 Ε30 στη χωρα μας (ισως και με αφορμη της συμπληρωσης των 25χρονων του μοντελου).

Σε πασιγνωστο συνεργειο που ειδικευεται σε μετατροπες-βελτιωσεις στον Ν.Κοσμο λογω τρελας-αρρωστιας του ιδιοκτητη με τα Ε30 ετοιμαζεται το πιο δυνατο ατμοσφαιρικο Μ3 Ε30 στην Ελλαδα με κινητηρα M5 E39 V8.Χθες ειδα και τη δουλεια ολοκληρωμενη ''απο κατω'' και εψαχνα το σαγονι μου!!!Η λεξη εργοστασιο μαλλον δεν αρκει,το καπω θα κλεινει κανονικα,τα ηλεκτρολογικα ηρθαν απο Γερμανια και η δουλεια ειναι αναλογη εξωτερικου.Ο ψειρας ιδιοκτητης που δεν λυπαται φραγκο σε συνδυασμο με το εμπειρο συνεργειο θα δωσουν φοβερο αποτελεσμα.

Στον ιδιο χωρο,αλλο Μ3 Ε30 φιλου με κινητηρα Μ5 Ε34 3.8 και look sport evo (jet black ρωμα,κοκκινη ριγα,''τσεκουρια ζαντες''-μουν@ρ@) ξεκινησε μια μινι ανακατασκευη και φρεσκαρισμα της καροτσας.Πραγματικα το 2011 ειναι η χρονια απο τις πανεμορφες και κακιασμενες και στριμενες φουσκωτουλες!!!!!!!!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2090  
Παλιά 23-06-11, 08:33
Το avatar του χρήστη alpaneras
alpaneras Ο χρήστης alpaneras δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-06-2006
Μηνύματα: 493
alpaneras has a spectacular aura aboutalpaneras has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από m_power_lunatic Εμφάνιση μηνυμάτων
Φαινεται οτι το 2011 ειναι η χρονια της Μ3 Ε30 στη χωρα μας (ισως και με αφορμη της συμπληρωσης των 25χρονων του μοντελου).

Σε πασιγνωστο συνεργειο που ειδικευεται σε μετατροπες-βελτιωσεις στον Ν.Κοσμο λογω τρελας-αρρωστιας του ιδιοκτητη με τα Ε30 ετοιμαζεται το πιο δυνατο ατμοσφαιρικο Μ3 Ε30 στην Ελλαδα με κινητηρα M5 E39 V8.Χθες ειδα και τη δουλεια ολοκληρωμενη ''απο κατω'' και εψαχνα το σαγονι μου!!!Η λεξη εργοστασιο μαλλον δεν αρκει,το καπω θα κλεινει κανονικα,τα ηλεκτρολογικα ηρθαν απο Γερμανια και η δουλεια ειναι αναλογη εξωτερικου.Ο ψειρας ιδιοκτητης που δεν λυπαται φραγκο σε συνδυασμο με το εμπειρο συνεργειο θα δωσουν φοβερο αποτελεσμα.

Στον ιδιο χωρο,αλλο Μ3 Ε30 φιλου με κινητηρα Μ5 Ε34 3.8 και look sport evo (jet black ρωμα,κοκκινη ριγα,''τσεκουρια ζαντες''-μουν@ρ@) ξεκινησε μια μινι ανακατασκευη και φρεσκαρισμα της καροτσας.Πραγματικα το 2011 ειναι η χρονια απο τις πανεμορφες και κακιασμενες και στριμενες φουσκωτουλες!!!!!!!!!!!
Λές να πάω και γώ για μοτέρ Μ5, μήπως το Μ3 Ε46 είναι μικρό και ταπεινό????
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
m3 30


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.