Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #951  
Παλιά 08-07-13, 15:51
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οπως και στα Ε8Χ, διαβασε λιγο πιο προσεκτικα πιο πανω το ποστ σεντονι που εγραψα που παραθετω ολα τα συμπτωματα τι εγινε κλπ και θα καταλαβεις...
Νόμιζα ότι οι πρώτες Ε87 έπαιρναν μπρος με κλειδί κανονικά, όχι με κουμπί.
Το διάβασα το "σεντόνι" απλά δεν το'χα πάρει χαμπάρι ότι πρόκειται για κουμπί.
Στη θέση σου πάντως μάλλον το μτχ θα έβαζα.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
  #952  
Παλιά 08-07-13, 22:15
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
Νόμιζα ότι οι πρώτες Ε87 έπαιρναν μπρος με κλειδί κανονικά, όχι με κουμπί.
Το διάβασα το "σεντόνι" απλά δεν το'χα πάρει χαμπάρι ότι πρόκειται για κουμπί.
Στη θέση σου πάντως μάλλον το μτχ θα έβαζα.
Ηταν με μπουτον απ την αρχη.

Τελικα το πηρα σημερα τ απογευμα τ αμαξι, απλα ειχε μπετωσει η μιζα, ειχαν λιωσει τα καρβουνακια, ειχαν φαγωθει τοσο και ειχαν κολλησει ολα, ευτυχως το τυλιγμα ηταν ανεπαφο, εαν ειχε κοπει τυλιγμα τοτε δε συνεφερε επαναπεριελιξη θα πηγαιναμε για νεα μιζα. Αλλαχτηκαν λοιπον οι ψηκτρες με νεες, αφου ανοιχτηκε καθαριστηκε, αλλαχτηκαν και τα κουζινετακια που εχει καθως και ο μηχανισμος επαναφορας της (ελατηριακι), δεθηκαν ολα, λιπανθηκε ο μηχανισμος, μπηκε πανω μια χαρα. Τιμη 140 ευρω, καλα θα λεγα σε σχεση με μια νεα μιζα που με εργατικα θα πηγαινε 500 περιπου ευρω.

Ουσιαστικα εκτος απ το τυλιγμα και το κελυφος αλλαχτηκαν ολα τα αλλα. Να δουμε ποσο θα αντεξει τωρα...

Ομως... Ο θορυβος που εχω αναφερει και σε προηηγουμενα ποστ, το συζητησα με το μηχανικο και ακουγεται σα να ερχεται μεσα απ το μοτερ και πιο συγκεκριμενα απ τον καθρεπτη, εκει που ειναι η καδενα...Τεντωτηρας καδενας εχει αλλαχτει στα πλαισια καμπανιας γι αυτα τα μοτερ. Ρωτησα αν πρεπει ναα βαλουμε αλλο τεντωτηρα ξανα και η απαντηση ηταν οτι ισως να φταινε οι γλιστρες-οδηγοι της καδενας. Λογω παρα πολλων χλμ και σκληρης χρησης του μοτερ, πιθανως αυτες να εχουν φθαρει εχοντας κανει αυλακι, ετσι η αλυσιδα ολισθαινει μεσα σ αυτο το αυλακι, αυξανεται το 'παιζο' της και υπαρχει κινδυνος αν εχει μεγαλες ελευθεριες να πηδηξει δοντι σε κανα γραναζι και να τα κουρεψει ολα μεσα το μοτερ στα καλα καθουμενα... Σε αυτο η μοναδικη λυση ειναι ανοιγμα του καπακιου του καθρεπτη του μοτερ για να δουμε σε τι κατασταση θα ναι οι γλιστρες κι αν απαιτηθει αλλαγη αυτων. Αυτες ειναι απο ενα σκληρο συνθετικο υλικο, σα σκληρο τεφλον ενα πραγμα σαν κοκκαλο. Λογικο πιστευω να φθειρονται με τη χρηση κι ας εχει σωστη λιπανση εκει...

http://bmwfans.info/parts/catalog/E8..._timing_chain/

Κι ενα σχεδιο για να γινει πιο κατανοητο πως ειναι η καδενα με τις γλιστρες της...

Θα πρεπει να μπουμε σε ξηλωματα χοντρα πλεον στο μοτερακι αλλα για μην εχω αλλα πιο χοντρα θα γινει καποια στιγμη ελπιζω ως τοτε να μη με προλαβει το κακο οπως με τη μιζα γιατι αν γινει κατι τετοιο θα ναι ... μεγαλο κακο!
  #953  
Παλιά 08-07-13, 23:02
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων

Μεχρι τωρα ειχα ηδη αλλαξει τον τεντωτηρα του ιμαντα και με το ελευθερο-'τρελο' ραουλακι καθως και το δυναμο με σχεδον καινουριο απο αλλο τρακαρισμενο, ειχε μονο 9000χλμ ενω το δικο μου ειχε 230.000χλμ και ηταν καλουτερα νομιζω αφου το βρηκα να το βαλω απ το να δωσω το δικο μου για ανακατασκευη.

εμενα η γνωμη μου ειναι αφου εχεις τοσα χιλιομετρα να αφήσεις τον θόρυβο ως εχει και πιθανόν να σου βγαλει αλλα 50 με 70 χιλιαδες χιλιομετρα και μετα αμα κουρεψη κανα γραναζακη
να βαλεις ενα πιο ξεκουραστο μοτερ με λιγοτερα χιλιομετρα

αλλα μπορει και να ειναι και τελειος λαθος το σκεπτικο μου
__________________
  #954  
Παλιά 08-07-13, 23:53
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MZ3 Εμφάνιση μηνυμάτων
εμενα η γνωμη μου ειναι αφου εχεις τοσα χιλιομετρα να αφήσεις τον θόρυβο ως εχει και πιθανόν να σου βγαλει αλλα 50 με 70 χιλιαδες χιλιομετρα και μετα αμα κουρεψη κανα γραναζακη
να βαλεις ενα πιο ξεκουραστο μοτερ με λιγοτερα χιλιομετρα

αλλα μπορει και να ειναι και τελειος λαθος το σκεπτικο μου
Αυτο το να 'κουρεψει κανα γραναζακι' ξερεις ποσο θα κοστισει... Απαξ και πηδηξει γραναζι η καδενα, ξεχρονιζεται το μοτερ, οι βαλβιδες κινουνται οπως να ναι και απλα καρφωνονται στα εμβολα με καταστρεπτικα αποτελεσματα...Ενα μτχ μοτερ ισως να κανει τοτε, μη σου πω και τωρα οσο κανει ολο το αυτοκινητο μαζι αν το βαλω αγγελια στο car! Και τι μοτερ θα ειναι, τι χρηση θα του εχει γινει, ποσο καιρο θα ναι πεταμενο σε μια μαντρα κλπ κλπ κλπ, βαλε την ταλαιπωρια βαλε και τα εργατικα μεσα φυσικα μη σου πω οτι καταστροφη μοτερ ισως να ειναι και σε επικινδυνη ωρα και μερος, να ειμαι σε μια εθνικη πχ δε σου λεω με πολλα, 120-130 και να γινει αυτο φραπεδιερα, κι αν χαλασει και κανα σασμαν παρεα...

Χωρις παρεξηγηση και με καμια προθεση επιθεσης κι εντελως φιλικα αλλα ειναι εντελως λαθος οπως το θετεις. Ειναι σα να ξερεις οτι καποια στιγμη καποιο μηχανημα που χρησιμοποιεις, οχι απαραιτητα αυτοκινητο, θα χαλασει και δεν κανεις κατι για να το αποτρεψεις απλα περιμενεις την καταστροφη του αδιαφορωντας! Οποτε καλυτερα για μενα να προλαμβανουμε παρα να θεραπευουμε! Γιατι πολλες φορες αντι για θεραπεια, γινεται...'κηδεια'!
  #955  
Παλιά 09-07-13, 01:28
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
εχεις δικιο οπως το λες
αλλα και εσυ αφηνεις να ενωειθει οτι δεν ειναι και τιποτα δύσκολο να βρεθει τρακαρισμένο μοτερ με 9000 χιλιομετρα οποτε με αυτη την λογικη ειναι καλυτερα να το ξανακανεις καινουριο παρα να φτιάχνεις πραγματάκια που ο μηχανικος λεει ισος ειναι αυτο και μετα να συνεχισει να στο κανει αφου θα λείπει ήδη απο το πορτοφόλι σου ενα σεβαστό ποσό
και οταν φτιαξεις τον θορυβο να θελει κανενα ρεκτιφιε μετα λόγο χιλιομέτρων


τα λεω πολύ χοντρικά αλλα καταλαβαίνεις το νόημα

και εγώ συμφωνώ με εσένα πόσο μάλλον για την ασφάλειά μας στον δρόμο που δεν χωράει τζιγκουνιες

ποσα μοτερ σαν το δικο σου έχουν σπάσει απο τον λόγω που φοβάσαι?
και τι ενδείξεις ειχαν πριν?
__________________
  #956  
Παλιά 09-07-13, 13:39
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Το μοτέρ μας Γιάννη δεν είναι ίδιο με τα 46άρια? Κάτι τέτοιο νομίζω..

Εκεί υπήρχαν σπασίματα?
  #957  
Παλιά 09-07-13, 13:44
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MZ3 Εμφάνιση μηνυμάτων
εχεις δικιο οπως το λες
αλλα και εσυ αφηνεις να ενωειθει οτι δεν ειναι και τιποτα δύσκολο να βρεθει τρακαρισμένο μοτερ με 9000 χιλιομετρα οποτε με αυτη την λογικη ειναι καλυτερα να το ξανακανεις καινουριο παρα να φτιάχνεις πραγματάκια που ο μηχανικος λεει ισος ειναι αυτο και μετα να συνεχισει να στο κανει αφου θα λείπει ήδη απο το πορτοφόλι σου ενα σεβαστό ποσό
και οταν φτιαξεις τον θορυβο να θελει κανενα ρεκτιφιε μετα λόγο χιλιομέτρων


τα λεω πολύ χοντρικά αλλα καταλαβαίνεις το νόημα

και εγώ συμφωνώ με εσένα πόσο μάλλον για την ασφάλειά μας στον δρόμο που δεν χωράει τζιγκουνιες

ποσα μοτερ σαν το δικο σου έχουν σπάσει απο τον λόγω που φοβάσαι?
και τι ενδείξεις ειχαν πριν?
Για το μοτερ απο τρακαρισμενο με λιγα χλμ εγραψα γιατι ετυχε και υπηρχε ενα για λιγο στο συνεργειο το οποιο και εφυγε, δεν του μεινε. Πιο ευκολα βρισκεις πλεον 2λιτρα παρα 1600αρια! Ξερω τουλαχιστον μια περιπτωση απο 3αρα Ε90 και ασσο Ε87 σαν το δικο μου με ακριβως την ιδια καταστροφικη βλαβη και με λιγα χλμ μαλιστα! Το αιτιο καταστροφης τους ομως ηταν οτι δεν ειχαν αλλαξει τον τεντωτηρα της καδενας ενω επρεπε και ειχε γινει και αντιστοιχη καμπανια γι αυτο το εξαρτημα απ τα πρωτα χρονια μαλιστα που κυκλοφορησαν αυτα τα μοτερ.

Για ρεκτιφιε που λες και παλι θεωρω οτι ειναι ασυμφορο σε σχεση με το να αλλαξεις με ενα μτχ μοτερ λιγοτερων χλμ κι αυτο λογω του οτι θα πρεπει να βγει το μοτερ, να λυθει, να παει στο ρεκτιφιε, να αλλαχτουν ελατηρια εμβολων, να ξαναδεθει και να μπει, ολοκληρος μπελας και με ρισκο κατι να μην παει καλα. Εκει αν ερθει η ωρα απλα το ρισκαρεις να βαλεις ενα μτχ μοτερ πανω κι απλα προληπτικα θα πρεπει να γινει φουλ σερβις σ αυτο, νερα, λαδια, μπουζι κλπ και μετα ευχεσαι να σου βγει καλο!

Ενα ρισκο τελικα ειναι ολα για την τσεπη και τα στομαχια μας τα ρημαδοαυτοκινητα!
  #958  
Παλιά 09-07-13, 14:24
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
οποτε ο τεντωτηρας που εβαλες ισως να μην ηταν ο σωστος αφου υπηρχε καμπανια και δεν ξερεις τη φορουσε το τρακαρισμενο

στην θεση σου θα εβαζα ενα τεντωτηρα και τιποτα αλλο
__________________
  #959  
Παλιά 09-07-13, 14:46
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MZ3 Εμφάνιση μηνυμάτων
οποτε ο τεντωτηρας που εβαλες ισως να μην ηταν ο σωστος αφου υπηρχε καμπανια και δεν ξερεις τη φορουσε το τρακαρισμενο

στην θεση σου θα εβαζα ενα τεντωτηρα και τιποτα αλλο
Μισο λεπτο να ξεκαθαριστει λιγο το θεμα γιατι ισως να μην εγινα κατανοητος μεσω της γραφης μου, εγραψα και πολλα!

Ο τεντωτηρας της καδενας που φορουσαν τα πρωτα μοτερ (Ν45Β16Α) των πρωιμων σειρων 1 και 3 (Ε87, Ε90) ετων 2004-2005, επρεπε να αλλαχτει απο τα επισημα εξουσιοδοτημενα συνεργεια δωρεαν.
Προσωπικα δε μου ειχε γινει καποια ενημερωση ή ανακληση απο καμια αντιπροσωπεια κι ας πηγαινα το αυτοκινητο απ την αγορα του καινουριο Νοε. του 04 εως και περιπου τελη του '07-αρχες του '08 ΜΟΝΟ σε επισημα εξουσιοδοτημενα συνεργεια.
Αρχες του '09 ημουν στα Χανια Κρητης και ετυχε και το πηγα σε συνεργειο αντιπροσωπειας εκει καθως δεν ηξερα αλλο εξειδικευμενο συνεργειο και εμπιστευθηκα την αντιπροσωπεια για σιγουρια. Ενω το ειχα παει για αλλη εργασια, ο τεχνικος υπευθυνος εκει μεσω του αρ πλαισιου ειδε στο 'συστημα' οτι στο συγκεκριμενο οχημα ΔΕΝ ειχε αλλαχτει το εν λογω εξαρτημα και το αλλαξε επι τοπου χωρις καμμια επιβαρυνση απο μερους μου.
Οποτε το μοτερ μου φοραει τον σωστο τεντωτηρα και δε χρειαζεται να μπει αλλος εφοσον ειναι το εξαρτημα που πρεπει και δεν αλλαζεται αυτο προληπτικα ουτε ειναι σε πλαισιο καποιας συντηρησης προληπτικη αντικατασταση του.
  #960  
Παλιά 09-07-13, 14:59
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostastnt Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μοτέρ μας Γιάννη δεν είναι ίδιο με τα 46άρια? Κάτι τέτοιο νομίζω..

Εκεί υπήρχαν σπασίματα?
Το μοτερ αυτο ειναι ας πουμε η εξελιξη των 1600αριων μοτερ των Ε46, μοιραζονται αρκετα κοινα μερη αλλα δεν ειναι πανομοιοτυπα, σιγουρα απ οτι ξερω εχουν διαφορετιικους εγκεφαλους και γενικα ηλεκτρικα και ηλεκτρονικα αλλα και σα μηχανικα μερη καποια ειναι ομοια αλλα δεν ειναι. Για αντιστοιχες ζημιες σε 3αρες Ε46 να σου πω την αληθεια δε γνωριζω...
Κλειστό Θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.