Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #121  
Παλιά 30-12-10, 17:19
Το avatar του χρήστη xristaras
xristaras Ο χρήστης xristaras δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-10-2006
Μηνύματα: 593
xristaras will become famous soon enough
να πω και γω τη γνωμη μου, για μενα ένα πολυ καλο αμαξι απο ολες τις πλευρες και το οποιο εχω οδηγησει ειναι το παρακατω :
320i E90,facelift, 170 άλογα
+οικονομικο μοτερ
+ροπη
+ομορφια
+υλικά

-κυβικα

Για να κλειω να σας πω οτι αν τα κυβικα δεν ηταν προβλημα στην ελλάδα (π.χ 2000-3000) θα βλεπατε ποσοι θα επαιρναν 2000 κυβικα και ανω και μαλιστα ατμοσφαιρα
Απάντηση με παράθεση
  #122  
Παλιά 30-12-10, 18:35
Το avatar του χρήστη manosm3
manosm3 Ο χρήστης manosm3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 2.881
manosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ πάλι νομίζω πως η πραγματικότητα είναι κάπου στη μέση.

Όταν μιλάμε για 4κύλινδρα μοτέρ μέχρι δύο λίτρα, θεωρώ πως το τούρμπο εμφανίζει πολλά πλεονεκτήματα, τόσο λόγω της μεγάλης του ροπής η οποία βοηθάει συνήθως στην κατανάλωση, αφού δε χρειάζεται συνεχώς υψηλό στροφάρισμα για να μείνει σε σταθερά υψηλές ταχύτητες αλλά και στις επιδόσεις (αν και με ένα σωστά κλιμακωμένο κιβώτιο και τις σωστές αλλαγές, αυτό πάει κι έρχεται, αλλά με κόστος στην κατανάλωση όπως είπα).
Φυσικά, η σχετικά οικονομική βελτιωσιμότητα των κινητήρων αυτών είναι για αρκετούς άλλο ένα πλεονέκτημα, αλλά το βάζω στην άκρη αφού μιλάμε για εργοστασιακές εκδόσεις.
Τα τέλη όμως και τα ασφάλιστρα είναι κάτι βασικό και άλλος ένας λόγος να προτιμήσει κανείς ένα μικρό τούρμπο.

Όταν μιλάμε για υψηλό κυβισμό όμως και 6+ κυλίνδρους, δε νομίζω πως υπάρχει επαφή, όχι από θέμα επιδόσεων όσο όλων των άλλων. Και πάλι ένα δίλιτρο τούρμπο μπορεί να είναι πιο δυνατό με περισσότερη ροπή, αλλά who cares??
Οι διαφορές θα είναι σίγουρα μικρότερες, αφού ένας πχ 6κύλινδρος της bmw σε καμία περίπτωση δεν υστερεί σε δύναμη, ενώ παράλληλα έχει όλα τα σπορτίφ χαρακτηριστικά (ευστροφία, ήχο, αμεσότητα, γραμμικότητα) στα οποία η τουρμπίνα υπολείπεται.
Συνεπώς, όταν έχεις επαρκή δύναμη, αρχίζουν και μετρούν άλλα πράγματα τα οποία η τουρμπίνα συνήθως δεν τα δίνει. Χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν υπάρχουν πολύ καλά τουρμποκίνητα όπως τα evo, τα ΒΜW με το Ν54 κλπ. Οι φθορές σε βάθος χρόνου όμως δεν κάνουν διακρίσεις κι έτσι, αν μιλούμε για πολλά και απροβλημάτιστα χιλιόμετρα και πάλι η ατμόσφαιρα θα είναι περισσότερο συμφέρουσα.
Το σκεφτηκες πολυ το bold;;; Μηπως αναφερεσαι στους εξαπεταλουδους και οχι στους απλους εξακυλινδρους;
Δε νομιζω παντως το 997 turbo με τη μεταβαλλομενης γεωμετριας τουρμπινα να χαλαει κανεναν...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
Συνεπώς, στα χαμηλά κυβικά τούρμπο και στα ψηλά ατμόσφαιρα.
Τώρα, κινητήρες όπως κάποιοι δίλιτροι των 150-170 αλόγων αλλά και ορισμένοι ακόμα (πχ 1.8 140hp της honda), αποτελούν καλές και πολύ ισορροπημένες επιλογές, αφού συνδυάζουν αξιοπρεπείς επιδόσεις, φυσιολογική κατανάλωση και αξιοπιστία.
Κατά κανόνα όμως, η αγορά τούρμπο στις κατηγορίες αυτές (και κυρίως πιο κάτω), αποτελεί μονόδρομο για σβέλτες επιδόσεις χωρίς πολλά χρήματα.
Και υπάρχουν αξιόλογες τουρμπίνες όπως οι 1.6thp PSA-BMW, οι multiair της fiat, της renault κλπ, που μέχρι στιγμής έχουν δείξει καλά δείγματα.
ασχετο: ΜΟΤΕΡΑΚΛΕΣ οι multiair χαχαχαχαχα
__________________
Τουριστας!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sakkunen
Ο Μανος και η αδερφη του με κοροϊδευουν

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη manosm3 : 30-12-10 στις 18:39
Απάντηση με παράθεση
  #123  
Παλιά 30-12-10, 19:01
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.552
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kloukakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν θυμάμαι που το είχα διαβάσει.
Πιστεύεις ότι ένα μέταλλο που κατεργάζεται για πρώτη φορά(όπως αυτό των BMW) είναι το ίδιο με ένα που εχει δουλευτεί ξανα και ξανα?
Ανάλογα με την καθαρότητα και των δύο!!

Γιατί νομίζεις το πρωτογενές μέταλλο βγαίνει σε κομμάτια από την γη ή ότι το χρησιμοποιούν αυτούσιο; Χωρίς χύτευση, καθαρισμό κτλ κτλ;
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #124  
Παλιά 30-12-10, 19:37
Το avatar του χρήστη nik200
nik200 Ο χρήστης nik200 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-08-2009
Μηνύματα: 1.081
nik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of light
παντως παλι καλα που δεν εχουμε κανα hondakia εδω μεσα να μας πρηξει για στροφαρισμα και ατμοσφαιρα...οχι οτι δεν εχουν ωραια μοτερ...ολο το υπολοιπο περιτυλιγμα ειναι ψιλομαπα...χιχιχιχιχιχιι..την ειπα την κακια μου παλι!!!

περα απο την πλακα τα λιγα ατμοσφαιρικα μοτερ στα μικρα κυβικα που στεκονται αρκετα καλα διπλα σε τουρμπατα ειναι τα honda πιστευω πρεπει να το πουμε..ασχετα απο το αν μας αρεσει ο τροπος λειτουργιας τους!!βεβαια το φτιαξιμο τους ακριβη υποθεση αλλα ποτε η ατμοσφαιρα ηταν φτηνη σαν φτιαξιμο-πειραγμα?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #125  
Παλιά 30-12-10, 19:42
Το avatar του χρήστη panos 316T
panos 316T Ο χρήστης panos 316T δεν είναι συνδεδεμένος
Ε36 turbomaniac
 
Εγγραφή: 10-02-2009
Μηνύματα: 667
panos 316T is just really nicepanos 316T is just really nicepanos 316T is just really nicepanos 316T is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sak1100 Εμφάνιση μηνυμάτων
για να ξεχωριζουμε τα πράγματα έχω το Ε90 320ι με τα 170hp και πριν λίγο καιρό άλλαξα ζάντες, 18άρες με 225 μπροστά και 255 πίσω δεν είδα διαφορά στην απόδοση και στο καύσιμο μου ανέβασε 0,1 λίτρο, δε νομίζω ότι ένα turbo με αυτές τις διαστάσεις με 1,4 κινητήρα και με 1500 κιλά θα μπορούσε να πάρει τα πόδια του.
όντως μπορεί να μην είδες διαφορά στην απόδοση ΕΣΥ φίλε μου, άλλοι πχ βλέπουν ένα ολόκληρο δευτερόλεπτο στα 0-100...
__________________
τούρμπο και πράσινα άλογα...
Απάντηση με παράθεση
  #126  
Παλιά 30-12-10, 19:50
Το avatar του χρήστη manosm3
manosm3 Ο χρήστης manosm3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 2.881
manosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos 316T Εμφάνιση μηνυμάτων
όντως μπορεί να μην είδες διαφορά στην απόδοση ΕΣΥ φίλε μου, άλλοι πχ βλέπουν ένα ολόκληρο δευτερόλεπτο στα 0-100...
Και επισης καποιος που θα εβαζε αυτες τις διαστασεις σε οχημα που δεν τις χρειαζεται, δε θα νοιαζοταν καθολου για επιδοσεις.
__________________
Τουριστας!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sakkunen
Ο Μανος και η αδερφη του με κοροϊδευουν
Απάντηση με παράθεση
  #127  
Παλιά 30-12-10, 20:07
Το avatar του χρήστη panos 316T
panos 316T Ο χρήστης panos 316T δεν είναι συνδεδεμένος
Ε36 turbomaniac
 
Εγγραφή: 10-02-2009
Μηνύματα: 667
panos 316T is just really nicepanos 316T is just really nicepanos 316T is just really nicepanos 316T is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manosm3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και επισης καποιος που θα εβαζε αυτες τις διαστασεις σε οχημα που δεν τις χρειαζεται, δε θα νοιαζοταν καθολου για επιδοσεις.
μα αυτό έγραψε ο φίλος πιο πάνω και γω το άλλο άκρο.

αντικειμενικά έχει διαφορά και σε επιδόσεις και σε κατανάλωση είτε μικρές είτε μεγάλες είτε σε ενδιαφέρουν είτε όχι.

τέσπα μην βγαίνουμε OΤ
__________________
τούρμπο και πράσινα άλογα...
Απάντηση με παράθεση
  #128  
Παλιά 31-12-10, 13:56
Το avatar του χρήστη sak1100
sak1100 Ο χρήστης sak1100 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Μηνύματα: 145
sak1100 is on a distinguished road
παιδια BMW και παλι BMW και ας ειχε τα μισα αλογα, μονο που το οδηγαω με φτιάχνει και ας εχει μονο 170 αλογα
Απάντηση με παράθεση
  #129  
Παλιά 31-12-10, 14:37
Το avatar του χρήστη Speedy
Speedy Ο χρήστης Speedy δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-02-2006
Μηνύματα: 2.080
Speedy has a spectacular aura aboutSpeedy has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nik200 Εμφάνιση μηνυμάτων
παντως παλι καλα που δεν εχουμε κανα hondakia εδω μεσα να μας πρηξει για στροφαρισμα και ατμοσφαιρα...οχι οτι δεν εχουν ωραια μοτερ...ολο το υπολοιπο περιτυλιγμα ειναι ψιλομαπα...χιχιχιχιχιχιι..την ειπα την κακια μου παλι!!!

περα απο την πλακα τα λιγα ατμοσφαιρικα μοτερ στα μικρα κυβικα που στεκονται αρκετα καλα διπλα σε τουρμπατα ειναι τα honda πιστευω πρεπει να το πουμε..ασχετα απο το αν μας αρεσει ο τροπος λειτουργιας τους!!βεβαια το φτιαξιμο τους ακριβη υποθεση αλλα ποτε η ατμοσφαιρα ηταν φτηνη σαν φτιαξιμο-πειραγμα?
Eπειδη ασχοληθηκα αρκετα με τα Χοντα πιστευω οτι ειναι οτι καλυτερο παιζει σε ατμοσφαιρα στα μικρα κυβικα.
Ο B18C που φοραει το Ιντεγκρα ειναι μοτερ που δυστηχως δεν θα ξαναβγει οπως και καποια αλλα μοτερακια απο την Χοντα.

Και σαν πρωην Κατοχος Χοντα εχω να πω οτι υπαρχουν Χοντα που δεν εχουν μονο ιπποδυναμη αλλα και στριβουν και φρεναρουν για καποιους που πιστεουν το αντιθετο.
Απάντηση με παράθεση
  #130  
Παλιά 31-12-10, 18:23
Το avatar του χρήστη nik200
nik200 Ο χρήστης nik200 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-08-2009
Μηνύματα: 1.081
nik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από spyros75 Εμφάνιση μηνυμάτων
Eπειδη ασχοληθηκα αρκετα με τα Χοντα πιστευω οτι ειναι οτι καλυτερο παιζει σε ατμοσφαιρα στα μικρα κυβικα.
Ο B18C που φοραει το Ιντεγκρα ειναι μοτερ που δυστηχως δεν θα ξαναβγει οπως και καποια αλλα μοτερακια απο την Χοντα.

Και σαν πρωην Κατοχος Χοντα εχω να πω οτι υπαρχουν Χοντα που δεν εχουν μονο ιπποδυναμη αλλα και στριβουν και φρεναρουν για καποιους που πιστεουν το αντιθετο.
δεν αμφισβητω και δεν αμφιβαλλω...εξαλλου οι κολλητοι μου εχουν civic vti, crx vtec...οπου κανενα απο τα δυο δεν ειναι καλο αμαξι σαν συνολο...αλλη ιστορια το integra, αλλη το ep3 type r και αλλη το s2000....και σαν μοτερ φοβερα και σαν συνολα...αρκει να ξερεις τι παιρνεις...
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.