Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 28-12-10, 22:07
Το avatar του χρήστη manosm3
manosm3 Ο χρήστης manosm3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 2.881
manosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to all
Δημητρη, αν ειχες στο Ε46 σου εναν κινητηρα τυπου tsi με 140 αλογα ή εστω εναν τουρμπο αμεσου ψεκασμου με αποδοση κοντα στα 140 αλογα θα ησουν δυσαρεστημενος;
__________________
Τουριστας!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sakkunen
Ο Μανος και η αδερφη του με κοροϊδευουν
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 28-12-10, 23:50
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manosm3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δημητρη, αν ειχες στο Ε46 σου εναν κινητηρα τυπου tsi με 140 αλογα ή εστω εναν τουρμπο αμεσου ψεκασμου με αποδοση κοντα στα 140 αλογα θα ησουν δυσαρεστημενος;
Ναι

Συγνώμη αλλά το TSi 140 ps είναι πιο αργό από το δικό μου και του ρίχνω και 100 κιλά άνετα.

Επίσης πιστεύω ότι θα καίει και 5% παραπάνω άνετα (10% στη δική μου καρότσα).

Το μοτέρ της Peugeot-BMW όμως 1.6Τ είναι καλύτερο

Είναι θέμα προτίμησης...προτιμώ ατμοσφαιρικό μοτέρ.
Εκτός αν ένα αυτοκίνητο που μου αρέσει πολύ βγαίνει με turbo.

Για να δεχτώ τις ιδιορυθμίες των turbo θα πρέπει να μου πρόσφεραν πολύ παραπάνω από τα ήδη 140-150ps... με κάτω των 1.8 λίτρων μοτέρ. Αλλιώς προτιμώ τα 2.0λίτρα ή και ...παραπάνω

Edit ξανά: Δεν είμαι τόσο ιδιότροπος. Ξέρω σε τι εποχή ζούμε, είμαι από τους πρώτους που επικροτούν την υπερτροφοδότηση (στο 1 Μ κουπέ π.χ.) γιατί δεν γίνεται αλλιώς.
Αλλά πως να το κάνουμε.
Τα μικρά downsized turbo δεν έφεραν τα πάνω κάτω σε επιδόσεις στις μικρές - μεσαίες κατηγορίες. Αν δείτε τα νούμερα και πως πηγαίνουν στην πράξη...
Αν δούμε τις καταναλώσεις...πάλι θα πούμε ότι δεν είναι και κανένα θαύμα.
Όταν τα πιέσεις δε....άστο...προσφέρουν 150 άλογα απόδοσης...με κατανάλωση 250 ps ατμοσφαιρικού 3-3.5lt...

Βέβαια έτσι κατάφερε η εταιρεία με τα μαυσωλεία του παρελθόντος να κοντράρεται (και να υπερισχύει λίγο στις επιδόσεις απέναντι σε άλλες μάρκες που τους ...έκαιγαν τις πόρτες μια ζωή)!
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dim77 : 28-12-10 στις 23:57
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 29-12-10, 00:03
Το avatar του χρήστη kacey
kacey Ο χρήστης kacey δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-07-2004
Μηνύματα: 962
kacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the rough
Συγνωμη, τι μοτερ/αυτοκινητο εχεις?
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 29-12-10, 00:13
Το avatar του χρήστη Fairytale
Fairytale Ο χρήστης Fairytale δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Μηνύματα: 3.775
Fairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
...
Βέβαια έτσι κατάφερε η εταιρεία με τα μαυσωλεία του παρελθόντος να κοντράρεται (και να υπερισχύει λίγο στις επιδόσεις απέναντι σε άλλες μάρκες που τους ...έκαιγαν τις πόρτες μια ζωή)!
μηπως να το κάνω υπογραφή; Έχω δακρυσει απο τα γέλια.
C U out there
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 29-12-10, 00:25
Το avatar του χρήστη nik200
nik200 Ο χρήστης nik200 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-08-2009
Μηνύματα: 1.081
nik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fairytale Εμφάνιση μηνυμάτων
μηπως να το κάνω υπογραφή; Έχω δακρυσει απο τα γέλια.
C U out there
πραγματι...εγραψε!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 29-12-10, 02:22
Το avatar του χρήστη kloukakis
kloukakis Ο χρήστης kloukakis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-05-2009
Μηνύματα: 796
kloukakis has a spectacular aura aboutkloukakis has a spectacular aura about
1ον)
Το παράδειγμα με το Μ3 και το prius το έχω ζήσει όταν είχα δανειστεί απο έναν φίλο μου το smart του για να πάω να επισκεφτώ αυθηνυχτών μια κοπέλα στην Πατρα. Δεν ήθελα να πάρω το αμάξι των γονιών μου γιατι ήταν(και είναι) ενα cherokee 3.7V6. Για να παω οικονομικά με το smart χρειαζόμουν 1 βδομαδα για να φτάσω, οπότε το πήγαινα με την ψυχή στο στόμα στον περιοριστή του(όπου δεν φυσούσε). Τελικά έκαψα να πάω και να ρθω παραπάνω απο 1 τεπόζιτο. Το θεριό σίγουρα θα έκαιγε πολύ λιγότερο στα ίδια χλμ!!

Όπως επίσης το smart θα έκαιγε το 1/4(και λιγο λέω) απο το jeep για να κινηθεί μέσα στην πόλη.

2ον)
Στα πολλά χλμ παίζει δραματικό ρόλο η αεροδυναμική του αυτοκινήτου. Μεχρι 40 χαω δεν πάιζει κανέναν ρόλο, όσο ανεβαίνεις χαω η μπάλα χάνεται εκθετικά και αρχίζει να γίνεται αισθητό μετά τα 100-120χαω

Άλλο πολύ μεγάλο ρόλο παίζει και το φάρδος των ελαστικών που και όσο ανεβαίνουν τα χαω τόσο επιρεάζει.

3ον) Ας μου το εξηγήσει κάποιος
Λέμε ότι η τουρμπίνα χρησιμοποιεί την θερμότητα των καυσαερίων για να αποδώσει έργο, απο μόνη της δεν γυρνάει. Με ποιόν ακριβώς τρόπο μετατρέπει την θερμότητα σε κινητική ενέργεια????

Εγώ αντιλαμβάνομαι οτι χρησιμοποιεί την κινητική ενέργεια των καυσαερίων για να κινήσει την τουρμπίνα. Αυτή η ενέργεια τσάμπα είναι? Την πίεση που δημιουργείται λόγο της τουρμπίνας δεν την παράγει το μοτέρ?

??????
__________________
Όποιος βιάζεται... φτάνει πιο γρήγορα...
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 29-12-10, 03:11
Το avatar του χρήστη manosm3
manosm3 Ο χρήστης manosm3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 2.881
manosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι

Συγνώμη αλλά το TSi 140 ps είναι πιο αργό από το δικό μου και του ρίχνω και 100 κιλά άνετα.

Επίσης πιστεύω ότι θα καίει και 5% παραπάνω άνετα (10% στη δική μου καρότσα).

Το μοτέρ της Peugeot-BMW όμως 1.6Τ είναι καλύτερο

Είναι θέμα προτίμησης...προτιμώ ατμοσφαιρικό μοτέρ.
Εκτός αν ένα αυτοκίνητο που μου αρέσει πολύ βγαίνει με turbo.

Για να δεχτώ τις ιδιορυθμίες των turbo θα πρέπει να μου πρόσφεραν πολύ παραπάνω από τα ήδη 140-150ps... με κάτω των 1.8 λίτρων μοτέρ. Αλλιώς προτιμώ τα 2.0λίτρα ή και ...παραπάνω

Edit ξανά: Δεν είμαι τόσο ιδιότροπος. Ξέρω σε τι εποχή ζούμε, είμαι από τους πρώτους που επικροτούν την υπερτροφοδότηση (στο 1 Μ κουπέ π.χ.) γιατί δεν γίνεται αλλιώς.
Αλλά πως να το κάνουμε.
Τα μικρά downsized turbo δεν έφεραν τα πάνω κάτω σε επιδόσεις στις μικρές - μεσαίες κατηγορίες. Αν δείτε τα νούμερα και πως πηγαίνουν στην πράξη...
Αν δούμε τις καταναλώσεις...πάλι θα πούμε ότι δεν είναι και κανένα θαύμα.
Όταν τα πιέσεις δε....άστο...προσφέρουν 150 άλογα απόδοσης...με κατανάλωση 250 ps ατμοσφαιρικού 3-3.5lt...

Βέβαια έτσι κατάφερε η εταιρεία με τα μαυσωλεία του παρελθόντος να κοντράρεται (και να υπερισχύει λίγο στις επιδόσεις απέναντι σε άλλες μάρκες που τους ...έκαιγαν τις πόρτες μια ζωή)!
Σου ειπα για τον συγκεκριμενο κινητηρα επειδη εχει δυναμη σε ολο το φασμα.
Με τα λεφτα που εχεις δωσει για φ.π.ε. στο βαλβτρονικ μοτερ, αν ειχες το tsi στην καροτσα σου, θα μετρουσες 210-220 αλογακια στο χαλαρο μαζι με 30+ κιλα ροπης. Καθολου ασχημα να πηγαινεις σαν ενα 330 ε;
Εγω, με το 1.6 ΤΗΡ, με σκετο προγραμμα, πιστευω οτι σφαζομαι με 330 Ε46, ενω ο Κωστας παιζει χαλαρα με Μ3 Ε36 απο ρολλαριστες. Φαντασου αυτα τα μοτερ να τα εβαζαν σε διθεσιο, πισωκινητο ροουντστερ. Μαλλον θα ηταν το απολυτο οχημα για τα ελληνικα δεδομενα (με εξαιρεση τον ηχο, που μειονεκτουν εναντι ενος εξακυλινδρου)
__________________
Τουριστας!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sakkunen
Ο Μανος και η αδερφη του με κοροϊδευουν
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 29-12-10, 07:35
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manosm3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σου ειπα για τον συγκεκριμενο κινητηρα επειδη εχει δυναμη σε ολο το φασμα.
Με τα λεφτα που εχεις δωσει για φ.π.ε. στο βαλβτρονικ μοτερ, αν ειχες το tsi στην καροτσα σου, θα μετρουσες 210-220 αλογακια στο χαλαρο μαζι με 30+ κιλα ροπης. Καθολου ασχημα να πηγαινεις σαν ενα 330 ε;
Εγω, με το 1.6 ΤΗΡ, με σκετο προγραμμα, πιστευω οτι σφαζομαι με 330 Ε46, ενω ο Κωστας παιζει χαλαρα με Μ3 Ε36 απο ρολλαριστες. Φαντασου αυτα τα μοτερ να τα εβαζαν σε διθεσιο, πισωκινητο ροουντστερ. Μαλλον θα ηταν το απολυτο οχημα για τα ελληνικα δεδομενα (με εξαιρεση τον ηχο, που μειονεκτουν εναντι ενος εξακυλινδρου)
Μάνο, δε με νοιάζει να σφάζομαι στις ευθείες...

Το Ε46 είναι αυτοκίνητο...το Tsi....είναι
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 29-12-10, 07:49
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Μην ξεχνάς, ότι πριν σχεδόν 5 χρόνια που πήρα το δικό μου, με τα ίδια χρήματα έπαιρνα καινούριο γκολφ gti 2.0.
Θα προτιμούσα ένα civic type r αντί για τα tsi...
Προτιμώ τους ατμοσφαιρικούς κινητήρες.
Εννοείται ότι δε το μετάνιωσα. Αν θα ήθελα 200 άλογα στο Ε46; ναι, αλλά προτιμώ 150 στη BMW.

To 207 είναι καλύτερο οδηγικα απο το vag απο οτι ξερω.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 29-12-10, 07:57
Το avatar του χρήστη Fairytale
Fairytale Ο χρήστης Fairytale δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Μηνύματα: 3.775
Fairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manosm3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σου ειπα για τον συγκεκριμενο κινητηρα επειδη εχει δυναμη σε ολο το φασμα.
Με τα λεφτα που εχεις δωσει για φ.π.ε. στο βαλβτρονικ μοτερ, αν ειχες το tsi στην καροτσα σου, θα μετρουσες 210-220 αλογακια στο χαλαρο μαζι με 30+ κιλα ροπης. Καθολου ασχημα να πηγαινεις σαν ενα 330 ε;
Εγω, με το 1.6 ΤΗΡ, με σκετο προγραμμα, πιστευω οτι σφαζομαι με 330 Ε46, ενω ο Κωστας παιζει χαλαρα με Μ3 Ε36 απο ρολλαριστες. Φαντασου αυτα τα μοτερ να τα εβαζαν σε διθεσιο, πισωκινητο ροουντστερ. Μαλλον θα ηταν το απολυτο οχημα για τα ελληνικα δεδομενα (με εξαιρεση τον ηχο, που μειονεκτουν εναντι ενος εξακυλινδρου)
Μάνο, πόσα λίτρα βενζίνης θέλει το προγραμματισμένο 1.6 THP για να ανέβει Θεσσαλονίκη σβέλτα; (σε 4 ώρες ας πούμε).
To 330ci δεν στεγνώνει το 62άρι τεπόζιτο του.
C U out there
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.