Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση

Συντήρηση Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τη συντήρηση του αυτοκινήτου μας (service, επισκευές, φανοποιία)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 08-08-06, 21:29
Το avatar του χρήστη jackdaniels
jackdaniels Ο χρήστης jackdaniels δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-09-2004
Μηνύματα: 466
jackdaniels is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από doria
Εκτώς των MOTUL δεν γνωρίζω κανένα 10W-40 να ναι 100% συνθετικό όλα τα υπολοιπα που κυκλοφορούν στην αγορά είναι ημί-συνθετικά.

Αν το μοτεράκι σου είναι 316 τοτε έβαλες οκ λαδάκι,αν ειναι 6κύλινδρο τοτε δεν εβαλες καλό λαδάκι...συγκεκριμένα η BMW έχει βγάλει και ιδικό 10W-60 για κηνητήρες Μ
316 έχω αλλά κι ορυκταίλεο να του έβαζαν δεν θα με ενδιέφερε, θεωρό υπερβολική την αλλαγή κάθε 10.000χλμ
__________________
Πάντα βαριόμουν την ορθογραφία
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-08-06, 10:27
Το avatar του χρήστη doria
doria Ο χρήστης doria δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2005
Μηνύματα: 220
doria is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stefos
Άσχετα με την μάρκα των λαδιών που έβαλα, θέλω να είμαι σίγουρος ότι τα 5W40 είναι αναγνωρισμένα από την BMW για τον συγκεκριμένο κινητήρα και δεν θα προκαλεσουν πρόβλημα...Πάντως έχω προσέξει ότι έχει μειωθεί σημαντικά ο χαρακτηριστικός θόρυβος που κάνουν οι Valvetronic κινητήρες ενώ μου έχει δωθεί και η εντύπωση ότι αργεί να ανεβάσει στροφές πλεόν...Σαν να δυσκολεύεται.. Μπορει και να κάνω λάθος βεβαια..
Αν το λάδι που έβαλες είναι σε ανοιχτό ασιμή κουτί ναι είναι αναγνωρισμένο απο τη BMW και μάλιστα είναι και longlife
Σου παραθέτω τι πρέπει να γράφει πάνω το κουτί:API: SL/CF,ACEA:A3-02,B3-98(issue2),B4-02,Mercedes-Benz 229.3,229.1,Rover group RES.22.OL G4/PD-2,VW 502.00/505.00,BMW LonglifeOil,Porche,Rolls Royce Bentley.

SYNPOWER SAE 5W-40

αυτα για το λαδάκι που ζήτησες.αν πάλι ήταν σε μπλε κουτί χωρίς να θέλω να σε φοβήσω ήταν για πετρελαιοκινητήρα...όχι πως σου κάνει κακό στο μοτέρ απλα δεν έχει τις ίδιες αποδώσεις με το λάδι του βενζηνοκινητήρα.Ρίξε όμως μια ματιά να το τσεκάρεις
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-08-06, 10:40
Το avatar του χρήστη stefos
stefos Ο χρήστης stefos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-01-2006
Μηνύματα: 715
stefos will become famous soon enoughstefos will become famous soon enough
Υπέροχα....
Τον γ@μ@ς ή δεν τον γ@μ@ς τώρα;
Εν'τωμεταξύ σήμερα που μέτρησα και την ποσότητα που μου έβαλε διαπίστωσα ότι είναι λάθος. Η BMW με αλλαγή φιλτρου λαδιού δίνει 4,25 λίτρα, και αυτός μου έβαλε 5! Αν βγάλεις και δείς τον δείκτη, έχει λάδι σχεδόν μέχρι την κορυφή του δείκτη, αρκετά πιο πάνω από το κανονικό!!!!
__________________

Μεγάλωσα αλλά δεν έγινα 330....
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-08-06, 12:56
Το avatar του χρήστη doria
doria Ο χρήστης doria δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2005
Μηνύματα: 220
doria is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stefos
Υπέροχα....
Τον γ@μ@ς ή δεν τον γ@μ@ς τώρα;
Εν'τωμεταξύ σήμερα που μέτρησα και την ποσότητα που μου έβαλε διαπίστωσα ότι είναι λάθος. Η BMW με αλλαγή φιλτρου λαδιού δίνει 4,25 λίτρα, και αυτός μου έβαλε 5! Αν βγάλεις και δείς τον δείκτη, έχει λάδι σχεδόν μέχρι την κορυφή του δείκτη, αρκετά πιο πάνω από το κανονικό!!!!
Τελείως πληροφοριακα 180 ευρω εχει η κουτα των 12 λίτρων μαζί με το ΦΠΑ.

παρε μια κουτα να σου βγαίνει και φθηνότερα η αλλαγή και να χεις και το κεφαλάκι σου ύσηχο.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 11-08-06, 15:38
Το avatar του χρήστη Strax
Strax Ο χρήστης Strax δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 2.285
Strax has a spectacular aura aboutStrax has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stefos
Υπέροχα....
Τον γ@μ@ς ή δεν τον γ@μ@ς τώρα;
Εν'τωμεταξύ σήμερα που μέτρησα και την ποσότητα που μου έβαλε διαπίστωσα ότι είναι λάθος. Η BMW με αλλαγή φιλτρου λαδιού δίνει 4,25 λίτρα, και αυτός μου έβαλε 5! Αν βγάλεις και δείς τον δείκτη, έχει λάδι σχεδόν μέχρι την κορυφή του δείκτη, αρκετά πιο πάνω από το κανονικό!!!!
Αυτό είναι το πιο ανησυχητικό στην ιστορία σου. Θα σου πρότεινα να βγάλεις επειγόντως το έξτρα λάδι (ανοίγοντας την τάπα από κάτω). Μπορεί να προκαλέσεις σοβαρή ζημια στους καταλύτες και κατά πάσα πιθανότητα για αυτό έχει χάσει ελαφρώς την ευστροφία του.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-02-07, 23:18
Το avatar του χρήστη Tasulis
Tasulis Ο χρήστης Tasulis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-11-2005
Μηνύματα: 553
Tasulis is an unknown quantity at this point
Οχι και την κάτω τάπα βρε παιδια. Με μια συριγγα τραβας το λάδι και εισαι οκ.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-02-07, 23:23
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strax Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό είναι το πιο ανησυχητικό στην ιστορία σου. Θα σου πρότεινα να βγάλεις επειγόντως το έξτρα λάδι (ανοίγοντας την τάπα από κάτω). Μπορεί να προκαλέσεις σοβαρή ζημια στους καταλύτες και κατά πάσα πιθανότητα για αυτό έχει χάσει ελαφρώς την ευστροφία του.

ασε που ο κηνητηρας οταν δουλευη εχει καπιο αερα μεσα.. οταν παραγεμειζη με λαδακη μειονετε ο αερας και ειναι πολη περισοτερο πεπιεσμενος απο οτι κανονικα με αποτεσμα να μην ειναι ευστροφος αλλα και να ζωρηζοντε ολες η τσιμουχες που εχει το μοτερ μεσα και μετα εχουμαι απολια λαδιον.. απο παντου
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 27-02-07, 23:30
Το avatar του χρήστη xaros
xaros Ο χρήστης xaros δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-12-2006
Μηνύματα: 787
xaros will become famous soon enoughxaros will become famous soon enough
μπορει να εχει και υδροδυναμικη αντισταση αν ο στροφαλος γυριζοντας βρισκει στο επιπλεον λαδι αντι να γυριζει στον αερα(μικροτερη αντισταση) οποτε δυσκολευεται
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 27-02-07, 23:47
Το avatar του χρήστη Tasulis
Tasulis Ο χρήστης Tasulis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-11-2005
Μηνύματα: 553
Tasulis is an unknown quantity at this point
Και ομως αρκετοι ΜΑΣΤΟΡΕς ρωταν εαν τσιμπάνε λάδια τα μοτερ μας και βάζουν μερικά γραμμαρια παραπάνω εν γνώση τους-μας.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 28-02-07, 00:05
Το avatar του χρήστη xaros
xaros Ο χρήστης xaros δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-12-2006
Μηνύματα: 787
xaros will become famous soon enoughxaros will become famous soon enough
παντως πιστευω οτι να ειναι μεγαλυτερος ο δευτερος αριθμος(40 αντι για 30)βοηθαει στις μεγαλυτερες εξωτερικες θερμοκρασιες,οπως της ελλαδος.αν κανω λαθος διορθωστε με,αν το νεο λαδι τηρει τις προδιαγραφες του κινητηρα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.