Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #101  
Παλιά 17-12-15, 22:41
Το avatar του χρήστη s1fis
s1fis Ο χρήστης s1fis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-11-2011
Μηνύματα: 150
s1fis is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tasos.kamv Εμφάνιση μηνυμάτων
Πλέον πόση κατανάλωση έχεις μετά την επισκευή "από πάνω" στα τσιμουχάκια??
Λιγότερο από 1lt / 10.000km??
Ξανά επανέρχομαι στην ερώτηση σου. Επέστρεψα επιτέλους την προηγούμενη βδομάδα και προχθές πήγα κ τ' άλλαξα. Είχα κάνει 8.000 χλμ. Στην βέργα έλειπε το 1/4 με 1/3 περίπου. Άρα κάπου στα 250-300 γραμ. (Ε; τόσο δεν είναι
Ανεκτό δεν είναι αυτό; έχει και 211 χιλιάδες τ'αμαξάκι!
Μέχρι τώρα πάντως έβαζα 10w-40. Τώρα άλλαξα κ έβαλα 5-40 να δω διαφορές.
__________________
Όταν ένας άντρας ανοίγει την πόρτα του αυτοκινήτου στη σύζυγό του, δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν: Ή είναι καινούρια σύζυγος ή είναι καινούριο το αυτοκίνητο!
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 18-12-15, 08:56
Το avatar του χρήστη tasos.kamv
tasos.kamv Ο χρήστης tasos.kamv δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Μηνύματα: 592
tasos.kamv will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από s1fis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξανά επανέρχομαι στην ερώτηση σου. Επέστρεψα επιτέλους την προηγούμενη βδομάδα και προχθές πήγα κ τ' άλλαξα. Είχα κάνει 8.000 χλμ. Στην βέργα έλειπε το 1/4 με 1/3 περίπου. Άρα κάπου στα 250-300 γραμ. (Ε; τόσο δεν είναι
Ανεκτό δεν είναι αυτό; έχει και 211 χιλιάδες τ'αμαξάκι!
Μέχρι τώρα πάντως έβαζα 10w-40. Τώρα άλλαξα κ έβαλα 5-40 να δω διαφορές.
Μια χαρά είσαι!
Έχω την αίσθηση ότι το 10w-40 καίγεται πιο εύκολα απ ότι το 5w-40, παρόλο που είναι πιο "παχύρευστο". Το 10w-40 είναι ημισυνθετικό, ενώ το 5w-40 φουλ συνθετικό με πρόσθετα & μεταλλικά στοιχεία που το κάνουν να καίγεται πιο δύσκολα.
Εκτιμώ ότι και με το 5w-40 θα παίζεις στα ίδια επίπεδα κατανάλωσης λιπαντικού!
Συνεπώς... η "ημι-επισκευή" που έκανες (κατά τον αγαπητό Rapid ) θεωρείται επιτυχημένη!
Καλές διαδρομές!
Keep Valvetroning!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tasos.kamv : 18-12-15 στις 09:00
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 18-12-15, 11:30
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tasos.kamv Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια χαρά είσαι!
Έχω την αίσθηση ότι το 10w-40 καίγεται πιο εύκολα απ ότι το 5w-40, παρόλο που είναι πιο "παχύρευστο". Το 10w-40 είναι ημισυνθετικό, ενώ το 5w-40 φουλ συνθετικό με πρόσθετα & μεταλλικά στοιχεία που το κάνουν να καίγεται πιο δύσκολα.
Εκτιμώ ότι και με το 5w-40 θα παίζεις στα ίδια επίπεδα κατανάλωσης λιπαντικού!
Συνεπώς... η "ημι-επισκευή" που έκανες (κατά τον αγαπητό Rapid ) θεωρείται επιτυχημένη!
Καλές διαδρομές!
Keep Valvetroning!
Σας είχα πει οτι μετά την αλλαγή του μοτέρ valvtronic για κάποιον ανεξήγητο λόγο σταμάτησε να καίει λάδια...
Άλλαξα και κάτι o-ring μετά, σε αισθητήρες βάνος..
Η επισκευή θα θεωρηθεί επιτυχημένη εάν και εφόσον πάει πλακωμένος με 6000 στροφές,
και δεν του κάψει τίποτα σε 1000 χιλιομετρα..
Εγώ δεν έχω ξανασυμπληρώσει λάδι εδώ και 35.000 χιλιόμετρα...
Το ξέρω οτι είναι παράλογο και ακατανόητο...
Δεν το χωράει ο νούς μου...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 18-12-15, 12:14
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Επειδή το βαλβτρονικ ρυθμίζει το βύθισμα, κάποιο μικρό πρόβλημα προφανώς δημιουργείται και αφήνει κάποιο μικρό κενό έστω και για κλάσματα δευτερολέπτου, από το οποίο φεύγει το λαδάκι....
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 19-12-15, 01:40
Το avatar του χρήστη s1fis
s1fis Ο χρήστης s1fis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-11-2011
Μηνύματα: 150
s1fis is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tasos.kamv Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια χαρά είσαι!
Έχω την αίσθηση ότι το 10w-40 καίγεται πιο εύκολα απ ότι το 5w-40, παρόλο που είναι πιο "παχύρευστο". Το 10w-40 είναι ημισυνθετικό, ενώ το 5w-40 φουλ συνθετικό με πρόσθετα & μεταλλικά στοιχεία που το κάνουν να καίγεται πιο δύσκολα.
Εκτιμώ ότι και με το 5w-40 θα παίζεις στα ίδια επίπεδα κατανάλωσης λιπαντικού!
Συνεπώς... η "ημι-επισκευή" που έκανες (κατά τον αγαπητό Rapid ) θεωρείται επιτυχημένη!
Καλές διαδρομές!
Keep Valvetroning!
Σ'ευχαριστώ πολύ.

Κοίτα, αν ισχύει αυτό που λες κ δω διαφορά στην κατανάλωση λαδιού τότε αυτό θα είναι το τελικό χτύπημα για ν' αλλάξω μάστορα!
Βασικά θα πρεπε ήδη αλλά δεν ξέρω που να πάω!!! Δηλαδή ξέρω αλλά μου πέφτει μακριά.

ΥΓ: άλλος μου άλλαξε τα τσιμουχάκια.
__________________
Όταν ένας άντρας ανοίγει την πόρτα του αυτοκινήτου στη σύζυγό του, δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν: Ή είναι καινούρια σύζυγος ή είναι καινούριο το αυτοκίνητο!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη s1fis : 19-12-15 στις 01:43 Αιτία: ελλειπές
Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 19-12-15, 09:38
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από s1fis Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ'ευχαριστώ πολύ.

Κοίτα, αν ισχύει αυτό που λες κ δω διαφορά στην κατανάλωση λαδιού τότε αυτό θα είναι το τελικό χτύπημα για ν' αλλάξω μάστορα!
Βασικά θα πρεπε ήδη αλλά δεν ξέρω που να πάω!!! Δηλαδή ξέρω αλλά μου πέφτει μακριά.

ΥΓ: άλλος μου άλλαξε τα τσιμουχάκια.
Φίλε Σήφη,σε βλέπω να αλλάζεις μάστορα οσονούπω...Το 5-40 (και το 0-30) είναι το προτεινόμενο ιξώδες για απλά Βmw μοτέρ.Το 10-40 οι περισσότεροι το βάζουν όταν έχουν φθορά στον κινητήρα να μαζέψουν τα ασυμμάζευτα.
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 13-07-16, 14:48
Το avatar του χρήστη xristaras
xristaras Ο χρήστης xristaras δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-10-2006
Μηνύματα: 593
xristaras will become famous soon enough
Τελικά μετά από ένα χρόνο αποφάσισα πριν μια εβδομάδα και άλλαξα τα τσιμουχάκια βαλβίδων στο δικό μου, Ε90/320i/2005.
~450 € ανταλλακτικά γνήσια και εργασία, δουλειά 2-3 ημέρες και φλάντζα-κάρτερ.

€.......

Νομίζω τα BMW της περιδου 2005-2010 (Ε90,91,92) αλλά και κάποια Ε46 (2003-2005) δεν βγήκαν αξιόπιστα (τσιμουχάκια, πολλαπλασιαστές κλπ), νομίζω οι σειρές F έχουν βελτιωθεί γενικά και έχουν ξεπεράσει τέτοια προβλήματα (θα το δείξει βέβαια η πορεία).
Να προσθέσω ότι έχω 120,000 χλμ με νορμαλ και ενίοτε ζόρικη οδήγηση πράγμα που δεν δικαιολογεί την παρουσιάση αυτών των προβλημάτων (τουλάχιστον για τα τσιμουχάκια).
Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 13-07-16, 15:17
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
Εμένα εκεί που πάει το δικό μου μυαλό είναι οτι μάλον έχει βάλει η bmw τσιμουχάκια απο ανακυκλωμένο πλαστικό/ελαστικό και γιαυτό μάλλον δεν κρατάνε όσο πρέπει. Δεν είναι τυχαίο οτι πιο παλιά δεν είχε θέμα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 13-07-16, 21:54
Το avatar του χρήστη tasos.kamv
tasos.kamv Ο χρήστης tasos.kamv δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Μηνύματα: 592
tasos.kamv will become famous soon enough
Καλές διαδρομές Χρήστο!!! Μπόμπα θα είσαι πλέον!!! Δεν θα έχεις άλλα θέμα με το όμορφο 90άρι σου!!!
Τα χουμε πει δυστυχώς... Ν40/42/45/46 σε Ε46 & Ε90 είναι τραγωδία η φάση με τα τσιμουχάκια...
Στο δικό μου έχει παγιωθεί η κατανάλωση εδώ και καιρό σε 1lt/1000km .... 2 stroke engine....
Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 13-07-16, 22:16
Το avatar του χρήστη dimimav
dimimav Ο χρήστης dimimav δεν είναι συνδεδεμένος
bmw supertronic
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Μηνύματα: 178
dimimav is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tasos.kamv Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλές διαδρομές Χρήστο!!! Μπόμπα θα είσαι πλέον!!! Δεν θα έχεις άλλα θέμα με το όμορφο 90άρι σου!!!
Τα χουμε πει δυστυχώς... Ν40/42/45/46 σε Ε46 & Ε90 είναι τραγωδία η φάση με τα τσιμουχάκια...
Στο δικό μου έχει παγιωθεί η κατανάλωση εδώ και καιρό σε 1lt/1000km .... 2 stroke engine....
Δεν ξέρω κατα ποσο ισχυει αυτό και στον n40.
Το πρόβλημα δημιουργείται απο το σύστημα βαλβετρονικ .
Ο n40 έχει μόνο διπλό vanos.το δικο μου με 225 χιλιαδες καίει απειροελαχιστα
__________________
Το να ρωτας τις μηχανες αν μπορουν να σκεφτουν είναι σα να ρωτας τα υποβρυχια αν μπορουν να κολυμπουν
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.