Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 07-03-15, 21:56
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KAZA Εμφάνιση μηνυμάτων
Είδαμε και πάλι τα καυσαέρια ...είναι οκ
Έβγαλε βαλβίδα να την καθαρίσει και την τοποθέτησε πάλι έκανεκαι μια ρύθμιση
και βλέπουμε. Μετά απο 10 φορές που χρειάστηκε να σταματήσω σε φανάρια
ξανα τα ίδια κρατάει 1250 . Το έκανε 2 φορές μόνο αλλά το θέμα είναι οτι το έκανε ακόμη και
μετά τον καθαρισμο ..... Πάμε για αλλαγή η έχει και κάτι αλλο που δεν είδε;
Η πεταλούδα γκαζιού, η πεταλούδα γκαζιου... την είδε????
Ελα στο κοπή τη πίτα να το δούμε παρέα...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 08-03-15, 00:31
SUPERCHARGER Ο χρήστης SUPERCHARGER δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-08-2006
Μηνύματα: 841
SUPERCHARGER will become famous soon enoughSUPERCHARGER will become famous soon enough
πες μου οτι δεν εχουν τσεκαρει την πεταλουδα................
__________________
Τα αλογα δεν ειναι στραγαλια...............
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 08-03-15, 15:50
KAZA Ο χρήστης KAZA δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Μηνύματα: 652
KAZA will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SUPERCHARGER Εμφάνιση μηνυμάτων
ειμαστε σιγουροι οτι δεν ειναι ο αισθητηρας θερμοκρασιας ?
Αυτό τώρα το λέμε...μπορεί και να το είδε δεν μου είπε κάτι ούτε τον ρώτησα
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Η πεταλούδα γκαζιού, η πεταλούδα γκαζιου... την είδε????
Ελα στο κοπή τη πίτα να το δούμε παρέα...
Την είδα κι εγώ κάνει "κλικ - κλικ"
Θα το ήθελα αλλά είμαι απο Θεσσαλονίκη και μου είναι λίγο δύσκολο

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SUPERCHARGER Εμφάνιση μηνυμάτων
πες μου οτι δεν εχουν τσεκαρει την πεταλουδα................
Όπως έγραψα σε προηγούμενο μου post αλλά και παραπάνω την είδα μόνος μου μετά από
τις συμβουλές - οδηγίες του rapid αλλα μπορεί να την ξανά είδε

Το είχε 5 μέρες το αμάξι είχα και ενα άλλο θέμα , έχει λυθεί ευτυχώς , οπότε ήταν
να τα δει ΄απο την αρχή με περισσότερο χρόνο....
Θα επικοινωνήσω μαζί του να μου πει τι έλεγξε γιατί ήμουν βιαστικός όταν πήγα να
το παρω και δεν τα είπαμε αναλυτικά...
Θα σας ενημερώσω ....κάτι αλλο να ρωτήσω;
__________________
Έλεγε , λοιπόν , κλαίων ο Ισοκράτης ......
<<Η Δημοκρατία αυτοκαταστρέφεται , διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητος , διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα , την παρανομία ως ελευθερία , την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία ...>>
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 09-03-15, 17:28
KAZA Ο χρήστης KAZA δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Μηνύματα: 652
KAZA will become famous soon enough
Έγινε έλεγχος φυγοκεντρικου χρονισμου
Η πεταλούδα γκαζιού είναι εντάξει
Η βαλβίδα ρελαντί καθαρίστηκε
Κατέβασε και τα καυσαέρια γιατί ήταν ανεβασμενα....
Θα δει μπας και βρεί καμιά βαλβίδα άλλη να βάλουμε επάνω να δούμε τι θα κάνει...
Κάτι άλλο έχουμε;
__________________
Έλεγε , λοιπόν , κλαίων ο Ισοκράτης ......
<<Η Δημοκρατία αυτοκαταστρέφεται , διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητος , διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα , την παρανομία ως ελευθερία , την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία ...>>
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 10-03-15, 08:50
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KAZA Εμφάνιση μηνυμάτων
Την είδα κι εγώ κάνει "κλικ - κλικ"
Θα το ήθελα αλλά είμαι απο Θεσσαλονίκη και μου είναι λίγο δύσκολο
Το κάνεις όλο και πιο εύκολο...
Και εγώ απο την ίδια πόλη είμαι σύντροφε...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 05-04-15, 14:14
KAZA Ο χρήστης KAZA δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Μηνύματα: 652
KAZA will become famous soon enough
Φυσικά επειδή δεν μπορώ να περιμένω το μαστάρι πότε θα βρει βαλβίδα ρελαντί ….αν και είμαι σίγουρος ότι με έχει γράψει στα παλιά του τα παπούτσια …..και δεν μπορώ να πάω στο συνεργείο που μου συνέστησε ο rapid παρά μόνο εάν πάρω άδεια , το έχω όμως στο μυαλό μου για παν ενδεχόμενο.

Οπότε να πήγα χθες το πρωί σε συνεργείο – μαγαζί που κάνει διαγνώσεις καθαρισμό μπεκ κ.τ.λ. το οποίο έχω επισκεφτεί στο παρελθόν και έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος , για την ιστορία είχα ένα θέμα με το νρεσιπμιτερ και γνωστή αντιπροσωπεία στα ανατολικά της Θεσσαλονίκης με ταλαιπωρούσε ένα χρόνο και το εν λόγω συνεργείο το βρήκε μέσα σε δέκα λεπτά και ησύχασα.

Στο θέμα μας ….αφού του είπα όλη την ιστορία πως έχει αρχίζει ο άνθρωπος να το ψάχνει να μετρά τα πάντα με το πολύμετρο και μου λέει τα εξής …αυτό που έχω πάνω (την βαλβίδα ρελαντί) δεν είναι για το αμάξι μου γιατί αυτό λέγεται μοτέρ ρελαντί κι εγώ θέλω αναρροφητή – απορροφητή κάτι τέτοιο δεν θυμάμαι καλά. Του λέω πως αυτό το έχω κοντά στα 15 χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα και ότι απλά το πρόβλημα παρουσιάστηκε αφού αντικατέστησα έναν εύκαμπτο σωλήνα της βαλβίδας – μοτέρ ρελαντί ….τρελάθηκε ….μου λέει είσαι σίγουρος ότι δούλεψε το αμάξι σωστά; Στο τέλος το μόνο που μπορούσε να υποθέσει πως δούλευε με αυτό το πράγμα πάνω είναι ότι τα έξυπνα μαστόρια της αντιπροσωπίας να μπούκωσαν με κάτι το εύκαμπτο σωλήνα έτσι ώστε να περιορίσουν την ροή μέσα του ….κάτι που η καινούργια σωλήνα που τοποθέτησα εγώ να μην το έχει γιαυτο άρχισε να κρατά ψηλά ρελαντί!

Κάτι ακόμη που μου είπε είναι ότι αλλιώς δουλεύει η βαλβίδα – μοτέρ ρελαντί κι αλλιώς αυτό που θα έπρεπε να είχα πάνω στο μοτέρ μου και είναι για το μοτέρ μου …το λεγόμενο αναρροφητή – απορροφητή.

Επίσης η βαλβίδα – μοτέρ ρελαντί που είχα έπαιρνε λάθος ρεύματα από 12 βολτ να μου τα κάνει 5 με αποτέλεσμα να το γονατίζει το αμάξι!

Ακόμη βρήκε την λάθος συνδεσμολογία του αβάνς …..
Τα τσακάλια της αντιπροσωπίας όταν μου άλλαξαν το ντρεσιμπιτέρ μετά από δική μου πίεση δεν μου σύνδεσαν τίποτα άφησαν και τα δύο σωληνάκια να κρέμονται ….! Όταν το είδε μετά από δική μου παρατήρηση και ερώτηση τι είναι αυτά τα δύο σωληνάκια που κρέμονται ….; το άλλο αστροπελέκι μαστόρι ….μου σύνδεσε το ένα που φεύγει από το ντρεσημπιντερ σε μια υποδοχή κάτω από την εισαγωγή και το άλλο να κρέμεται πάλι …όταν τον ρώτησα αυτό γιατί περισσεύει άρχισε να μου τα μασάει …..

Επίσης βρήκε που ήταν παραχωμένα τα καλώδια για το λαμπάκι στο ντουλαπάκι του συνοδηγού ….που και πάλι το μαστόρι αστροπελέκι μου είχε αλλάξει το ψυγείο του a/c και φαίνεται πως τα έκανε πουτ@ν@ και είπε δεν βαριέσαι τώρα που να ψάχνω που τα παράχωσα …άστο έτσι…. Κι εγώ νόμιζα ότι είχε καεί το λαμπάκι κι αυτό δεν ήταν καν συνδεμένο με το ρεύμα!

Τέλος αφού το μάζεψε το αμάξια από όλα αυτά τοποθετήσαμε και το σωστό ανταλλακτικό (μεταχειρισμένο για δοκιμή) μετά από πολλές δοκιμές που του έκανε να το βάζει να το βγάζει για να δει εάν δουλεύει σωστά (να ζεσταίνεται και να κρυώνει) ρεύμα από αλλού και με τα σωστά βολτ…. το αμάξι άψογο τέλειο οι στροφές όπως παλιά , ευχαριστημένος με το παραπάνω , μου είπε έλα την Δευτέρα να δοκιμάσου και ένα άλλο μήπως είναι ακόμη καλύτερο (στο θέμα χρόνου , πόσο χρόνο κάνει για να ζεσταθεί).

Έλα όμως που μου χάλασε η μέρα αργά το απόγευμα …
Πάω να βάλω μπροστά μιζάρω πάει το στροφόμετρο 3000 το κλασικό και μετά να πέφτει κάτω από 500 με αποτέλεσμα να σβήνει!
Φτού λέω… ξανά βάζω τα ίδια …την 3 φορά βάζω και όταν πάει κοντά στις 1000 στροφές δίνω γκάζι και το κρατάω εκεί για κανένα λεπτάκι. Αφήνω το γκάζι να δω μήπως κάνει τα ίδια και ήταν όλα εντάξει , κανένα πρόβλημα μετά ούτε σε πορεία ούτε σε σταμάτημα ούτε εν κίνηση να βγάζω νεκρά και να σβήνει. Το μόνο πρόβλημα αυτό, που μπορώ να πω πως δεν με απασχολεί ιδιαίτερα ούτοση άλλος θα πήγαινα την Δευτέρα , αλλά και πιστεύω πως δεν είναι κάτι σημαντικό καμιά ρύθμιση στο βιδάκι που έχει πάνω του θα είναι ….

Υ.Γ. Ζητώ χίλια συγγνώμη αν σας κούρασα με το post σεντόνι αλλά καλό είναι να υπάρχει αναλυτικά μπας και έχει κάποιος άλλος ίδιο πρόβλημα.
Οι γνώμες σας και οι παρατηρήσεις σας δεκτές
Δεν με αφήνει να δώσω θετική στον rapid πέρα από την βοήθεια που προσφέρει με τις συμβουλές του σε όλους μας όπως και για όλα τα παιδιά εδώ …αλλά και για την υπογραφή του !!!!!!!!!!
__________________
Έλεγε , λοιπόν , κλαίων ο Ισοκράτης ......
<<Η Δημοκρατία αυτοκαταστρέφεται , διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητος , διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα , την παρανομία ως ελευθερία , την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία ...>>
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 06-04-15, 12:05
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Στην αντιπροσωπεία στο μανούριασαν έτσι?????????
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 06-04-15, 17:13
KAZA Ο χρήστης KAZA δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Μηνύματα: 652
KAZA will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην αντιπροσωπεία στο μανούριασαν έτσι?????????
Στην αντιπροσωπεία με μανουριασαν με το ντρεσιμπιτερ , στην αντιπροσωπεία τοποθετήθηκε η βαλβίδα - μοτερ ρελαντί πρίν 15 χρόνια περίπου γιατί το αμάξι έσβηνε...
σε αυτή τη θέση δεν ξέρω τι είχε...πάντως όχι τέτοιο.

Το μαστορι που αναφέρω είναι εξειδικευμένο συνεργείο BMW-MINI

Αυτό που πήγα τωρα μπας και βγάλω καμιά άκρηείναι γενικό για διαγνώσεις καθαρισμού μπεκ καρπιλατερ κ.τ.λ.
__________________
Έλεγε , λοιπόν , κλαίων ο Ισοκράτης ......
<<Η Δημοκρατία αυτοκαταστρέφεται , διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητος , διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα , την παρανομία ως ελευθερία , την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία ...>>
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 06-04-15, 17:24
KAZA Ο χρήστης KAZA δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Μηνύματα: 652
KAZA will become famous soon enough
Τα νεώτερα σήμερα είναι οτι δοκίμασε ενα άλλο...το θεώρησε καλύτερο και κράτησε αυτό.

Το πρώι εννοείτε οτι έκανε τα ίδια με την διαφορά οτι δεν ανέβαζε με το μιζαρισμα
πάνω απο 1500! Οπότε έκανα την ίδια διαδικασία , το κράτησα 1-2 λεπτακια στις 1100
περίπου και όταν άφησα το γκαζι ήταν 750.

Αυτό που δεν μου άρεσε τώρα που πήγα να το παρω ειναι οτι δουλεύει ρελαντί στις 900!
Πολύ δεν είναι;
Δεν ξέρω έχω απογοητευτεί δεν υπάρχει κανείς να μου λύση το προβλημα τι να πω....
Ασε που φοβάμαι μην έχω τώρα προβλημα με το φορτίο του a/c με αυτό που έβαλε....
__________________
Έλεγε , λοιπόν , κλαίων ο Ισοκράτης ......
<<Η Δημοκρατία αυτοκαταστρέφεται , διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητος , διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα , την παρανομία ως ελευθερία , την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία ...>>
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 06-04-15, 18:55
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KAZA Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα νεώτερα σήμερα είναι οτι δοκίμασε ενα άλλο...το θεώρησε καλύτερο και κράτησε αυτό.

Το πρώι εννοείτε οτι έκανε τα ίδια με την διαφορά οτι δεν ανέβαζε με το μιζαρισμα
πάνω απο 1500! Οπότε έκανα την ίδια διαδικασία , το κράτησα 1-2 λεπτακια στις 1100
περίπου και όταν άφησα το γκαζι ήταν 750.

Αυτό που δεν μου άρεσε τώρα που πήγα να το παρω ειναι οτι δουλεύει ρελαντί στις 900!
Πολύ δεν είναι;
Δεν ξέρω έχω απογοητευτεί δεν υπάρχει κανείς να μου λύση το προβλημα τι να πω....
Ασε που φοβάμαι μην έχω τώρα προβλημα με το φορτίο του a/c με αυτό που έβαλε....
915-925 είναι το ρελαντί στο Μ10
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.