Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-12-10, 19:42
Το avatar του χρήστη kloukakis
kloukakis Ο χρήστης kloukakis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-05-2009
Μηνύματα: 796
kloukakis has a spectacular aura aboutkloukakis has a spectacular aura about
Upgrade δίσκος για Ε36?

Λοιπόν φίλοι μου, επειδή ο δίσκος μου είναι έτοιμος να παραδώσει, πρέπει σχετικά άμεσα να τον αλλάξω. Για μετακινήσεις είναι καλά, αλλά για πίστες και άλογα στο μέλλον δεν είναι.

Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια λύση? Απο μεγαλύτερο BMW ή aftermarket?
Επίσης σκέφτομαι μήπως βάλω κάποιο κιτάκι μαζί με τα γύρω γύρω. Το μόνο που ξέρω είναι της UUC.

Μοτερ Μ42
__________________
Όποιος βιάζεται... φτάνει πιο γρήγορα...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-12-10, 21:57
Το avatar του χρήστη Fairytale
Fairytale Ο χρήστης Fairytale δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Μηνύματα: 3.775
Fairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud of
Αν νομίζεις ότι θα μπορέσεις να συγκρατηθείς και να μην ψωνίσεις από προβληματικά έως άχρηστα πράγματα που ήδη έχεις στο μυαλό σου (ή ακόμα χειρότερα θα σου προτείνουν οι διάφοροι φουντωτές) η λύση σου βρίσκεται εδώ.
Φτηνή, δοκιμασμένη και επιτυχημένη. Δηλ. συνταγή ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΗ που σε καλύπτει και για όσα θες να κάνεις με το project.
Να σε δω όταν ανέβεις Αθήνα, ε;
C U out there
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-12-10, 23:01
Το avatar του χρήστη ziaba
ziaba Ο χρήστης ziaba δεν είναι συνδεδεμένος
ɹƃ˙ʇɹodsɹoʇoɯ-ʍɯq˙ʍʍʍ
 
Εγγραφή: 27-04-2010
Μηνύματα: 1.348
ziaba will become famous soon enoughziaba will become famous soon enough
Μπορείς να κάνεις μετατροπή κ το δικό σου δίσκο κ γω τέτοιο ήθελα να βάλω αλλά μετά εμαθα ότι δε είναι για κάθεμέρηνη χρήση πιο πολύ για πίστα φθείρονται πιο γρήγορα απο τους απλούς κ μ@μ@νε το βολαν απο πάνω κ το άφησα το θέμα
__________________
B M W - M o t o r s p o r t . g r

__________________

عشق دریفت
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-12-10, 23:07
Το avatar του χρήστη E36 RULES!!
E36 RULES!! Ο χρήστης E36 RULES!! δεν είναι συνδεδεμένος
JDM as ファック
 
Εγγραφή: 01-06-2005
Μηνύματα: 5.490
E36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud of
Sachs νομιζω φοραει και ο fz, οταν το πηγα βολτα δεν ειχε καμμια ιδιαίτερη δυσκολία μην νομίζεις, απλα ηταν λιιιιιιιιιιιιγο πιο αποτομο απο τον δικο μου χιλιοκλωτσημενο μαμα...
__________________
There are two kinds of people: those who like me, and those who can go to hell...
Some day, we're gonna break free from the chains, and keep on, keep on, keep on, keep on, keep on FLYING...
Straights are for fast cars. Corners are for fast drivers...
I don't mean to be mean but it's all I can be, that's just me..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-12-10, 23:15
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Nα βάλεις βολάν από Μ20 (αφού ελαφρωθεί), και να χρησιμοποιήσεις και τον συμπλέκτη του
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-12-10, 12:58
Το avatar του χρήστη kloukakis
kloukakis Ο χρήστης kloukakis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-05-2009
Μηνύματα: 796
kloukakis has a spectacular aura aboutkloukakis has a spectacular aura about
Nice μαλλον ο sachs ειναι αυτό που ψάχνω. Απλά βρε νίκο θέλω να βάλω κάτι που θα κάνει για την χρήση που του κάνω και να μην πάει για πέταμα μετα από λίγο καιρό....Οκ μου αρέσει να βάζω το κάτι παραπάνω I admit, αλλά είναι θέμα χαρακτήρα, μου αρέσει το λίγο περισσότερο απο το λίγο λιγότερο.

Μιας και θα μπω στην διαδικασία τι άλλο μπορώ να αλλάξω για κερδίσω κάτι?

ΥΓ μόλις ανέβω θα ενημερώσω να τα πούμε και απο κοντά, να μου κάνεις και κανένα ιδιαίτερο
__________________
Όποιος βιάζεται... φτάνει πιο γρήγορα...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-12-10, 13:20
Το avatar του χρήστη Fairytale
Fairytale Ο χρήστης Fairytale δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Μηνύματα: 3.775
Fairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud of
Αυτό που σου έγραψε ο Νίκος (και που έχω κάνει εγώ στο αμάξι) είναι το μόνο επόμενο στάδιο που θα μπορούσα να σου προτείνω ανεπιφύλακτα (ξεφεύγει όμως σε κόστος σε σχέση με αυτό που σου έδειξα πριν) αλλά μόνο αν γίνει το project σου και μόνο αν περάσεις τα 25 κιλά ροπής (πράγμα δύσκολο).

Επειδή δεν μιλάμε για βάσεις σασμάν και ζάντες εδώ αλλά και επειδή φαντάζομαι τι έχεις στο μυαλό σου βαθιά (πέρασα από την ψυχολογία που έχεις εσύ τώρα) πρόσεξε... το κομπρεσσάρισμα σε συνδυασμό με ελαφρώματα σε βολάν είναι λύση με μεγάλους κινδύνους. Τα διάφορες (πολύφερνες νύφες) "lightweight flywheels/clutch kits" με "οργανικά" μέρη κλπ... μιλώντας με ανθρώπους που τα χρησιμοποίησαν, κατάλαβα ότι μόνο απροβλημάτιστα δεν είναι. Τα έχω χαρακτηρίσει στο 1ο post μου και ο χαρακτηρισμός προήλθε από όσους τα χρησιμοποίησαν !!!

Καφέ στην Αθήνα δεν έχουμε πιεί ε; μόνο στο νησί. χαχαχα
C U out there
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-12-10, 14:28
Το avatar του χρήστη kloukakis
kloukakis Ο χρήστης kloukakis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-05-2009
Μηνύματα: 796
kloukakis has a spectacular aura aboutkloukakis has a spectacular aura about
Μπερδεύτηκα....
Το ιδανικό είναι να βάλω βολαν απο Μ20 και να μην το ελαφρώσω?Πόσο ξεφεύγει και γιατί να μην το κάνω?

Δηλαδή υπάρχει κίνδυνος για κραου με τον κομπρέσσορα και ελαφρύ βολαν, ενώ αλλιώς είναι οκ?
Ευελπιστώ οτι θα περάσω τα 25 κιλά πάντως. Το πρόβλημα μου είναι οτι στην πίστα μετά απο λίγο ο δίσκος ζεσταίνεται και πατινάρει αβέρτα, και όχι μόνο εκει.
__________________
Όποιος βιάζεται... φτάνει πιο γρήγορα...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-12-10, 19:36
Το avatar του χρήστη Fairytale
Fairytale Ο χρήστης Fairytale δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Μηνύματα: 3.775
Fairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud of
Αρχίζω ανάποδα... ο δίσκος σου ζεσταίνεται και πατινάρει γιατί έχει ήδη πολύ μεγάλη φθορά και μάλλον είναι στα τελευταία του. Με καινούργιο ΟΕΜ δισκόπλατο δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα (μιας και αντέχει μέχρι 210nm ροπής) αν και βέβαια εξαρτάται τι ακριβώς κάνεις με το αυτοκίνητο και το πόσο ζορίζεις άσκοπα το δίσκο (πατινάροντας τον ας πούμε για να "γυρίσεις" το αμάξι).

Αναφέρομαι στα υπερβολικά ελαφρωμένα aftermarket βολάν. Είναι συνδυασμός του τρόμου με το κομπρεσσάρισμα που πάς να κάνεις. Γενικά από όσα έχω δει έχω καταλήξει στο να είμαι σφόδρα κατά του συνδυασμού πραγμάτων από ατμοσφαιρική βελτίωση (ελαφρώματα) με υπερσυμπίεση και ειδικά με κομπρέσσορα που πιέζει ακριβώς εκεί που πας να ελαφρώσεις.

Το μαμά βολάν σου είναι λίγο κάτω από τα 10kg, το Μ20 είναι στα 8.5kg.
Βέβαια επειδή το 228mm δισκόπλατο του Μ20 είναι σημαντικά βαρύτερο από το 215mm καταλήγεις σε συνολική διαφορά βολάν-δισκόπλατου στις 2 περιπτώσεις στο μισό κιλό.
Στα ελαφρώματα τώρα (και με προσεκτικό ελάφρωμα από γνώστη) το Μ42 θα έρθει στα 9kg ενώ το Μ20 λίγο κάτω από τα 7kg. Αλλά αυτό το -30% του Μ20 από το μαμά των σχεδόν 10kg του Μ42 είναι critical point για ατμοσφαιρικές βελτιώσεις... σε συνδυασμό με το κομπρεσσάρισμα που θες να κάνεις εσύ ΘΕΩΡΩ ότι είναι συνταγή καταστροφής.

Αν επιμένεις (ξέχωρα από τα ελαφρώματα) για το Μ20 conversion εδώ είμαστε βέβαια, αλλά θα ξεφύγεις στην τιμή σε σχέση με την αγγελία που σου δειξα. Και να σου πω την αλήθεια δεν πιστεύω ότι θα περάσεις εύκολα τα 250nm άρα η 1η λύση που σου πρότεινα είναι λουκούμι. Μην ξεχειλώνεις τόσο το badget σου με τα περιφερειακά ενώ δεν ξέρεις ακόμα αν θα τα χρειάζεσαι στο τέλος.
C U out there
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-12-10, 20:27
Το avatar του χρήστη kloukakis
kloukakis Ο χρήστης kloukakis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-05-2009
Μηνύματα: 796
kloukakis has a spectacular aura aboutkloukakis has a spectacular aura about
Οκ ας ξεχάσουμε λοιπόν τα ελαφρώματα.

Αφου με καλύπτει ο sachs λέω να πάω γι αυτόν, αλλα τι παραπάνω προσφέρει το κιτ του Μ20 εκτός απο αυτό το μισό κιλο? Παίζει μεγάλο ρόλο αυτό το μισό κιλό και πόσο θα παεί το μαλλί, ας πούμε για εγκυκλοπαιδικούς λόγους...?

Με τον sachs τι διαφορές θα δω?
__________________
Όποιος βιάζεται... φτάνει πιο γρήγορα...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.