Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-09-07, 13:49
Το avatar του χρήστη bmwlover
bmwlover Ο χρήστης bmwlover δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-07-2006
Μηνύματα: 215
bmwlover is on a distinguished road
Βελτιωση σε Ε46

Φιλοι bmwηδες καλησπερα θα ηθελα τα φωτα σας.
Μιας και εχω το μικροβιο της βελτιωσης και διαβαζοντας και βλεπωντας τα κατορθωματα του φιλου jmuller με το θηριο του μου δημιουργηθηκε η εξης απορια.
Ο φιλος μας καταφερε να τουρμπισει ενα ε36 318 βγαζοντας 350 αλογα τροχο και αρκετα αξιοπιστα μεχρι τωρα (φτου να μην το ματιασω).

Απο ενα Ε46 τι μπορουμε να περιμενουμε.
Αν υποθεσουμε οτι εχουμε ενα Ε46 320 με 170 αλογα ποσο μπορουμε να το φτασουμε;

Αν εχουμε ενα Ε46 330 με 230 αλογα ποσο μπορει να φτασει;
Η αντιστοιχα εχει τουρμπισει κανεις Ε46 και τι αποτελεσματα ειχε;

Υ.Γ. Μπορει να ειναι καπως θεωρητικο το θρεντ μου αλλα πιστευω οτι μπορει να δωσει λυσεις και ιδεες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-09-07, 14:00
Το avatar του χρήστη shido
shido Ο χρήστης shido δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Μηνύματα: 2.669
shido is just really niceshido is just really niceshido is just really niceshido is just really niceshido is just really nice
Καλησπερα,υπαρχουν αρκετα θεματα στην κατηγορια βελτιωσεις.που θα σε βοηθησουν στα ερωτηματα σου
Τα δικα μας μπλοκ ειναι αλουμινενια και η λυση της τουρμπινας λιγο δυσκολη...Προσωπικα δεν ξερω πολλα εξακυλινδρα τουρμπο.Οι πιο πολλοι προτιμουν κομπρεσορα,οπου υπαρχουν και αρκετες λυσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-09-07, 14:54
Το avatar του χρήστη bmwlover
bmwlover Ο χρήστης bmwlover δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-07-2006
Μηνύματα: 215
bmwlover is on a distinguished road
Φιλε shido πιστευω πως αρκετα εξακυλινδρα μπορει να ειναι τουρμπο ισα ισα που τουρμπινα με πολλα κυβικα ειναι πολυ καλος συνδυασμος.
Π.χ. υπαρχουν Μ3 Ε46 που ειναι τουρμπατα.
Τα Μ3 δεν εχουν αλουμινενιο μπλοκ;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-09-07, 15:00
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Τα πάντα είναι άμεση συνάρτηση του τι θες και κυρίως πόσα χρήματα διαθέτεις.

Παλαιότερα εδώ υπήρχε κάποιος με Ε46 τουρμπο - νίτρο Μ3, οπότε καταλαβαίνεις.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-09-07, 15:10
Το avatar του χρήστη bmw316turbo
bmw316turbo Ο χρήστης bmw316turbo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-07-2006
Μηνύματα: 430
bmw316turbo has a spectacular aura aboutbmw316turbo has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bmwlover Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλοι bmwηδες καλησπερα θα ηθελα τα φωτα σας.
Μιας και εχω το μικροβιο της βελτιωσης και διαβαζοντας και βλεπωντας τα κατορθωματα του φιλου jmuller με το θηριο του μου δημιουργηθηκε η εξης απορια.
Ο φιλος μας καταφερε να τουρμπισει ενα ε36 318 βγαζοντας 350 αλογα τροχο και αρκετα αξιοπιστα μεχρι τωρα (φτου να μην το ματιασω).

Απο ενα Ε46 τι μπορουμε να περιμενουμε.
Αν υποθεσουμε οτι εχουμε ενα Ε46 320 με 170 αλογα ποσο μπορουμε να το φτασουμε;

Αν εχουμε ενα Ε46 330 με 230 αλογα ποσο μπορει να φτασει;
Η αντιστοιχα εχει τουρμπισει κανεις Ε46 και τι αποτελεσματα ειχε;

Υ.Γ. Μπορει να ειναι καπως θεωρητικο το θρεντ μου αλλα πιστευω οτι μπορει να δωσει λυσεις και ιδεες.
Αν το χερι μπει πολυ βαθια στη τσεπη ,ας πουμε μεχρι την γαμπα, τοτε οποιοδηποτε αμαξι φτανει οπουδηποτε.......Ορεξη να υπαρχει και ρευστο και οπωσδηποτε γνωση του αντικειμενου.
Ενας κομπρεσορας αρχιζει να δινει απο +40 αλογα στροφαλο plug n play οπουδηποτε τον βαλεις με κλειστο μοτερ και φτανει στο θεο αναλογα με την τσεπη.
Αρα σε καθε κατηγορια που εθεσες προσθετεις απο +40 αλογα περιπου.Τωρα για αξιοπιστια λεφτα να υπαρχουν να μπορεις με πειραματισμους να δεις ενα αλουμινιου μπλοκ ποσο αντεχει και καθε επιμερους εξαρτημα.Μονο ετσι θα δεις ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ POTENTIAL ΕΝΟς ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ. Πειραματισμος ,δοκιμη, ρευστο, υπομονη, ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΞΙΟΛΟΓΗ ΤΕΧΝΟΓΝΩΣΙΑ για αμεση εφαρμογη. ΚΟΙΝΩς ΕΞΕΛΙΞΗ.
ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΠΑΝΤΑ
__________________
A TO Z DEVELOPMENTS
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-09-07, 15:36
Το avatar του χρήστη agrotis328
agrotis328 Ο χρήστης agrotis328 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-12-2006
Μηνύματα: 840
agrotis328 will become famous soon enoughagrotis328 will become famous soon enough
υπαρχουν ετοιμα κιτ αρκετα αξιοπιστα για καθε τσεπη,για 330 εδινε καπου 600 αλογακια στροφαλο με κοστος 12000 δολαρια
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-09-07, 16:21
Christos 330i ///M Ο χρήστης Christos 330i ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-03-2006
Μηνύματα: 5.426
Christos 330i ///M is a jewel in the roughChristos 330i ///M is a jewel in the roughChristos 330i ///M is a jewel in the rough
ΤS2 μια ειναι η επιλογη για εμενα παιδες . . . !

Μιλαω για το 330 . . .
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-09-07, 16:47
Το avatar του χρήστη NICK_M3
NICK_M3 Ο χρήστης NICK_M3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-09-2005
Μηνύματα: 1.221
NICK_M3 will become famous soon enoughNICK_M3 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bmwlover Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλοι bmwηδες καλησπερα θα ηθελα τα φωτα σας.
Μιας και εχω το μικροβιο της βελτιωσης και διαβαζοντας και βλεπωντας τα κατορθωματα του φιλου jmuller με το θηριο του μου δημιουργηθηκε η εξης απορια.
Ο φιλος μας καταφερε να τουρμπισει ενα ε36 318 βγαζοντας 350 αλογα τροχο και αρκετα αξιοπιστα μεχρι τωρα (φτου να μην το ματιασω).

Απο ενα Ε46 τι μπορουμε να περιμενουμε.
Αν υποθεσουμε οτι εχουμε ενα Ε46 320 με 170 αλογα ποσο μπορουμε να το φτασουμε;

Αν εχουμε ενα Ε46 330 με 230 αλογα ποσο μπορει να φτασει;
Η αντιστοιχα εχει τουρμπισει κανεις Ε46 και τι αποτελεσματα ειχε;

Υ.Γ. Μπορει να ειναι καπως θεωρητικο το θρεντ μου αλλα πιστευω οτι μπορει να δωσει λυσεις και ιδεες.
παρε ενα japan caro να του πετάξεις τα ματάκαι οξω να δεις ετοιμες λύσεις να έρχονται δεκάδες και μάλιστα πολυ αξιόπιστα....

μην πολυ μπλέκεις με βελτίωση στα bmw.....

αν τωρα θες σωνει και καλα και ντε και τούρμπισμα στο 4cyl παίζει και charger στα 6cyl παίζουν....

330 κομπρεσεράτο πάει άνετα 300-310....τώρα για μικρότρα μοτέρ δεν ξέρω να σου πω....

απλά ξαναλέω. θες γκάζι και φούσκωμα? πάρε japan να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο....απο τα 2 λιτρα μοτερ βγάζεις μέχρι 500 ΑΝΕΤΑ!!!!
__________________

Natural Aspirated...
12,7 compression ratio,CSL intake,288/280 cams,head work
much much more...
QSDS
...

Mια ζωή Μ3 που είναι πουταν@ και κυρία...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-09-07, 23:09
Konstantinos M SP II Ο χρήστης Konstantinos M SP II δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 29-05-2007
Μηνύματα: 1
Konstantinos M SP II is on a distinguished road
[COLOR="Blue"]Καλησπέρα σε όλους. Επικοινωνώ μέσω του φόρουμ για πρώτη φορά. Ο λόγος πολύ απλός, θα ήθελα να `ακούσω` γνώμες για αλλαγή κινητήρα. Εχω ενα Ε46 316 ci Μ Sportpaket II (9/2005) και θα ήθελα στο μέλλον να κάνω την υπέρβαση και να τοποθετήσω τον εξακύλινδρο κινητήρα των 3.000 cc με τα 231 άλογα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-10-07, 13:50
Το avatar του χρήστη bmwlover
bmwlover Ο χρήστης bmwlover δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-07-2006
Μηνύματα: 215
bmwlover is on a distinguished road
Ωραιες οι απαντησεις αλλα επειδη ξεφυγαμε λιγο ας το θεσουμε σε αλλη βαση.
Πρωτον ειμαι bmwακιας και δεν θελω αλλο αμαξι ουτε ο στοχος μου ειναι τα 600 αλογα.Απλα λεω οτι δεν γινεται να βλεπεις αλλες εταιριες με πολυ λιγοτερα κυβικα να τουρμπιζονται και να φτανουν αρκετα καλα νουμερα και εσυ με bmw με 2200 , 2500 και 3000 κυβικα να μην μπορεις.
Και για να το πουμε πιο απλα ας παρουμε το π.χ. ενος φιλου ο οποιος εχει bmw Ε46 320 μοντ 2003 και θελει να το βελτιωση και ψαχνεται για τουρμπο , γινεται να το τουρμπισει υπαρχει λυση η οχι;
Με 10 Κ ποσα μπορει να βγαλει;
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.