Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-02-11, 12:50
Το avatar του χρήστη ///M_Spartan
///M_Spartan Ο χρήστης ///M_Spartan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Μηνύματα: 550
///M_Spartan is just really nice///M_Spartan is just really nice///M_Spartan is just really nice///M_Spartan is just really nice
Ε46 Μ43 turbo

Γεια σας φιλοι μου.

Σκεφτομαι σοβαρα το δρομο της τουρμπινας για το Μ43Β19 μου.

Δεν θα θελα να αλλαξω μοτερ (ευκολη λυση) γιατι υστερα θα πρεπει να
το δηλωσω για να ειμαι καθολα νομιμος και οικονομικα σιγουρα θα
με ριξει εξω.
Εχω κανει τις σχετικες επαφες με μαστορες με επικρατεστερο ενα
φιλο μου ο οποιος εχει τουρμπισει αρκετα στην ευρυτερη περιοχη της λακωνιας
και μου εκανε λογο για ενα ετοιμο κιτ απο αμερικη το οποιο παει πακετο με αγραφο εγγεφαλο.

Στη συνεχεια θα κοιταξουμε για χταποδι εξατμηση και μονος μου ηδη εχω αρχισει να ψαχνω για
φρενα και δισκο πλατο προκειμενου να εχουμε αντοχη στα 200 αλογα που υπολογιζει οτι θα
βγαλει ο Μ43

Να μπω στη διαδικασια ????

Y.Γ Το αυτοκινητο μου εχει αυτη τη στιγμη 104,000 χλμ.

Ευχαριστω.
Αντωνης.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BMW Power : 09-02-11 στις 14:03
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-02-11, 13:05
george316 Ο χρήστης george316 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-10-2008
Μηνύματα: 803
george316 is a jewel in the roughgeorge316 is a jewel in the roughgeorge316 is a jewel in the rough
για να μπαινεις σε αυτη τη διαδικασια αναζητας δυναμη για το αμαξι σου.
οντως,οπως λες, ειναι μεγαλη η διαδικασια του να αλλαξεις κινητηρα και να το δηλωσεις...
η λυση του τουρμπισματος εμενα με βρισκει συμφωνο.ειναι ενας απο τους δυο τροπους ωστε να βγαλεις αλογα απο το αμαξι!!!!
αρκει να γινει σωστα.
σαφως μια μετατροπη ειναι πιο αξιοπιστη,αλλα νομιζω οτι και το τουρμπισμα οταν γινει σωστα και οταν χρησιμοποιειτε σωστα παλι αξιοπιστο ειναι.
για μενα προχωρησε το.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-02-11, 14:49
Το avatar του χρήστη E36 RULES!!
E36 RULES!! Ο χρήστης E36 RULES!! δεν είναι συνδεδεμένος
JDM as ファック
 
Εγγραφή: 01-06-2005
Μηνύματα: 5.490
E36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud of
DO EEEEEEEEEEEET!
__________________
There are two kinds of people: those who like me, and those who can go to hell...
Some day, we're gonna break free from the chains, and keep on, keep on, keep on, keep on, keep on FLYING...
Straights are for fast cars. Corners are for fast drivers...
I don't mean to be mean but it's all I can be, that's just me..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-02-11, 14:54
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Εχω παει βολτα με του Libanner το οποιο ειναι τουρμπατο Μ43Β16 E46 προ-facelift και επαθα πλακα..
Το αμαξι ειναι γυρω στα 200 αλογα και ακουγεται παει πολυ καλα..
Στις αγγελιες πουλαει το τουρμπο κιτ νομιζω, ριξε μια ματια και αν σ'ενδιαφερει μιλα μαζι του..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-02-11, 15:04
Το avatar του χρήστη TAZ118!
TAZ118! Ο χρήστης TAZ118! δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-11-2008
Μηνύματα: 684
TAZ118! has a spectacular aura aboutTAZ118! has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από E36 RULES!! Εμφάνιση μηνυμάτων
DO EEEEEEEEEEEET!
+1000000000!!!!!!!!!
BMW με 104000 χλμ. ειναι φρεσκοστρωμενη...
__________________
SIX TURNING,FOUR BURNING...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-02-11, 15:24
Το avatar του χρήστη ///M_Spartan
///M_Spartan Ο χρήστης ///M_Spartan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Μηνύματα: 550
///M_Spartan is just really nice///M_Spartan is just really nice///M_Spartan is just really nice///M_Spartan is just really nice
Παιδια εχω ακουσει παρα μα παρα πολλες γνωμες σχετικα με
αυτη μου την επιλογη και οι περισσοτερες ηταν του στυλ.
"καθε μερα στο γρυλο θα εισαι"
"αμα το κανεις αρχιζουν οι βλαβες" κλπ κλπ.

Το οτι ολοι εσεις που απαντησατε μεχρι στιγμης ειστε συμφωνοι
με εμενα μου δινει δυναμη να ασχοληθω περισσοτερο με το θεμα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-02-11, 15:37
Το avatar του χρήστη E36 RULES!!
E36 RULES!! Ο χρήστης E36 RULES!! δεν είναι συνδεδεμένος
JDM as ファック
 
Εγγραφή: 01-06-2005
Μηνύματα: 5.490
E36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud of
Για το θεμα της αξιοπιστίας πιστεύω μπορείς να ρωτήσεις και τον Πάνο (panos316T)

Nα ασχοληθείς, να ασχοληθείς! (Γιατι μαζευουμε λεφτα και μερικοι αλλοι νομιζεις ) Προχώρα!
__________________
There are two kinds of people: those who like me, and those who can go to hell...
Some day, we're gonna break free from the chains, and keep on, keep on, keep on, keep on, keep on FLYING...
Straights are for fast cars. Corners are for fast drivers...
I don't mean to be mean but it's all I can be, that's just me..
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-02-11, 15:49
Το avatar του χρήστη ///M_Spartan
///M_Spartan Ο χρήστης ///M_Spartan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Μηνύματα: 550
///M_Spartan is just really nice///M_Spartan is just really nice///M_Spartan is just really nice///M_Spartan is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από E36 RULES!! Εμφάνιση μηνυμάτων
Για το θεμα της αξιοπιστίας πιστεύω μπορείς να ρωτήσεις και τον Πάνο (panos316T)

Nα ασχοληθείς, να ασχοληθείς! (Γιατι μαζευουμε λεφτα και μερικοι αλλοι νομιζεις ) Προχώρα!
Μαριε το θρεντ για το τουρμπισμα του Ε36 Μ43Β16 το εχω πραγματικα
ξεκοκκαλισει γιατι ετσι κι αλλιως το ιδιο μοτερ εχουμε απλα το δικο μου
ειναι 1895 cc.
Οσο αφορα το θεμα της αξιοπιστιας πιστευω οτι αν απ την αρχη
γινει σωστη εγκατασταση και στη συνεχεια σωστη χρηση απο τον οδηγο
τοτε δεν θα προκυψουν προβληματα.

Στον μαστορα αυτον εχω εμπιστοσυνη και πιστευω οτι θα
αναλαβει τις ευθυνες του σε τυχον βλαβη.

Δεν φανταζομουν οτι τοσος κοσμος συμφωνει με
το τουρμπισμα μιας BMW .

Μπραβο ρε μαγκες
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-02-11, 17:30
Το avatar του χρήστη Libanner
Libanner Ο χρήστης Libanner δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-03-2007
Μηνύματα: 949
Libanner will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zaharias Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω παει βολτα με του Libanner το οποιο ειναι τουρμπατο Μ43Β16 E46 προ-facelift και επαθα πλακα..
Το αμαξι ειναι γυρω στα 200 αλογα και ακουγεται παει πολυ καλα..
Να σαι καλά Ζαχαρία,όταν έρθεις θα ξαναπάμε βολτούλα!



Πράγματι το τούρμπο είναι μια λύση για περισσότερη ιπποδύναμη.Ο Μ43 παρότι αδικημένος από την μαμά BMW (μόνο στο θέμα της απόδοσης κατά τα άλλα είναι τέρας αξιοπιστίας) ενδείκνυται για τουρμποκαταστάσεις.

Πρέπει πάντως να ξέρεις οτι οι Μ43 στο Ε36 και στο Ε46 έχουν αρκετες διαφορές.Ακόμα και οπτικά μπορείς να καταλάβεις κάποιες.Πρώτα απο όλα η εισαγωγή στο Ε46 είναι πλαστική ενω στο Ε36 ειναι αλουμινένια,επίσης το μοτερ εχει διαφορά και στα σωθικά του,όπως λεπτότερες μπιέλες σε σχέση με τον προκάτοχο και διάφορα άλλα...Θέλω να καταλήξω οτι ο Μ43 στο ε36 είναι ακόμα ποιο ανθεκτικός στα τουρπίσματα.Με μαμά μοτερ στο Ε46 μπορείς να παίξεις απροβλημάτιστα με ένα light τουρμπο στην περίπτωση σου δηλαδή εκει κοντά στα 180 άλογα...Αν θες να δουλέψεις μεγαλύτερες πιέσεις πρέπει να κάνεις και άλλα πράγματα...
Τώρα το κόστος για όλα αυτά σίγουρα δεν είναι μικρο σίγουρα φτάνει το κόστος μιας μετατροπής σε 6κύλινδρο και ανάλογα που θες να φτάσεις το ξεπερνά κατα πολύ (μιλάω για καταστάσεις ανάλογες με αυτές του φίλου Πάνου).Βέβαια πρέπει να πούμε οτι γλυτώνεις από άλλου,τέλη,ασφάλιστρα,δηλώματα,ναι ακόμα και σε βενζίνες (όσο και αν ακούγεται περίεργο αυτό)
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-02-11, 18:40
Το avatar του χρήστη ///M_Spartan
///M_Spartan Ο χρήστης ///M_Spartan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Μηνύματα: 550
///M_Spartan is just really nice///M_Spartan is just really nice///M_Spartan is just really nice///M_Spartan is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Libanner Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σαι καλά Ζαχαρία,όταν έρθεις θα ξαναπάμε βολτούλα!



Πράγματι το τούρμπο είναι μια λύση για περισσότερη ιπποδύναμη.Ο Μ43 παρότι αδικημένος από την μαμά BMW (μόνο στο θέμα της απόδοσης κατά τα άλλα είναι τέρας αξιοπιστίας) ενδείκνυται για τουρμποκαταστάσεις.

Πρέπει πάντως να ξέρεις οτι οι Μ43 στο Ε36 και στο Ε46 έχουν αρκετες διαφορές.Ακόμα και οπτικά μπορείς να καταλάβεις κάποιες.Πρώτα απο όλα η εισαγωγή στο Ε46 είναι πλαστική ενω στο Ε36 ειναι αλουμινένια,επίσης το μοτερ εχει διαφορά και στα σωθικά του,όπως λεπτότερες μπιέλες σε σχέση με τον προκάτοχο και διάφορα άλλα...Θέλω να καταλήξω οτι ο Μ43 στο ε36 είναι ακόμα ποιο ανθεκτικός στα τουρπίσματα.Με μαμά μοτερ στο Ε46 μπορείς να παίξεις απροβλημάτιστα με ένα light τουρμπο στην περίπτωση σου δηλαδή εκει κοντά στα 180 άλογα...Αν θες να δουλέψεις μεγαλύτερες πιέσεις πρέπει να κάνεις και άλλα πράγματα...
Τώρα το κόστος για όλα αυτά σίγουρα δεν είναι μικρο σίγουρα φτάνει το κόστος μιας μετατροπής σε 6κύλινδρο και ανάλογα που θες να φτάσεις το ξεπερνά κατα πολύ (μιλάω για καταστάσεις ανάλογες με αυτές του φίλου Πάνου).Βέβαια πρέπει να πούμε οτι γλυτώνεις από άλλου,τέλη,ασφάλιστρα,δηλώματα,ναι ακόμα και σε βενζίνες (όσο και αν ακούγεται περίεργο αυτό)

Oταν μιλαμε για 180 αλογα κανουμε λογο για στροφαλο ή τροχο φιλε μου ?
Εχοντας σκεφτει ολα τα θεματα σχετικα με ασφαλειες και τελη κατεληξα σε αυτη τη λυση.
Το οτι ισως να μη δω και τρελες αυξησεις στην καταναλωση το εχω ακουσει και απο αλλους και για να πω την αληθεια μου ηταν λιγο δυσκολο να το πιστεψω αλλα
και παλι αφου τα κυβικα μενουν ιδια και η τουρμπινα δεν θα δουλευει συνεχεια
τοτε θεωρητικα ειναι εφικτο πιστευω.

Στοχος μου αρχικα ειναι 200 στο στροφαλο και στον τροχο (αν υπολογισουμε και κανενα 15 % αποκλιση) γυρω στα 155 με 160 αλογα.
Εχω βεβαια κι αλλα σχεδια γιαυτο το μοτερ αφου τελικος μου σκοπος ειναι
να φτιαξω ενα κινητηρα παρα πολυ ανθεκτικο σχεδον "αλεξισφαιρο" ας μου επιτραπει
η εκφραση.

Θα θελα να ξερω τι θα επρεπε να προσεξω σε ολα αυτα που σχεδιαζω
να κανω.
Που υπαρχει περιπτωση να "πονεσει" ο Μ43 ωστε να αποφυγω τις βλαβες
ή τουλαχιστον να τις περιορισω σημαντικα γιατι ως τωρα να μη τον ματιασω
μονο ενα ρελε ψεκασμου εχω αλλαξει με κοστος 10 ευρω χεχε
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.