Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση

Συντήρηση Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τη συντήρηση του αυτοκινήτου μας (service, επισκευές, φανοποιία)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιά 10-04-14, 12:50
Το avatar του χρήστη 6ylinder
6ylinder Ο χρήστης 6ylinder δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2011
Μηνύματα: 1.341
6ylinder will become famous soon enough6ylinder will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bmw 1600T Εμφάνιση μηνυμάτων
του ειπα για να μου βαλει αλλα μου ειπε οτι θα ξαναχαλασει μαλλον
...μήπως εννοούσαν λόγω replica ζαντών;;
__________________
E36 M44B19
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 10-04-14, 12:54
bmw 1600T Ο χρήστης bmw 1600T δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 19-07-2013
Μηνύματα: 41
bmw 1600T is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 6ylinder Εμφάνιση μηνυμάτων
...μήπως εννοούσαν λόγω replica ζαντών;;
δεν ξερω να σου απαντησω.παντως η ζαντα με την προσθηκη φαινοταν οτι δεν καθεται καλα...
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 10-04-14, 23:10
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
μπραβο που φτιαχτηκε. ολα καλα λοιπον.
μην αγχωνεσαι με το σημαδι, το κανεις κ μονος σου οταν θα χρειαστει να το αφαιρεσεις (ειτε εσυ ειτε καποιος αλλος) .
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 11-04-14, 01:20
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Η ζυγοσταθμιση εγινε επανω με τους τροχους στ αμαξι; Κι αν επιτρεπεται ποσο σου πηγε;..
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 11-04-14, 09:49
bmw 1600T Ο χρήστης bmw 1600T δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 19-07-2013
Μηνύματα: 41
bmw 1600T is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LefterisK Εμφάνιση μηνυμάτων
μπραβο που φτιαχτηκε. ολα καλα λοιπον.
μην αγχωνεσαι με το σημαδι, το κανεις κ μονος σου οταν θα χρειαστει να το αφαιρεσεις (ειτε εσυ ειτε καποιος αλλος) .
δεν με πειραζει για το σημαδι η σιγουρια του με παρεξενεψε...
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 11-04-14, 11:35
KAZA Ο χρήστης KAZA δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Μηνύματα: 652
KAZA will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bmw 1600T Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα στην παρεα.καταρχην θελω να ευχαριστησω και τον 6ylinder για την βοηθεια του που τελικα πηγα σε αυτον που μου συστησε.τα παιδια ασχοληθικαν κ με το παραπανω κ εγινε σωστη δουλεια επιτελους.φευγω απο το μαγαζι κ περιμενω πως κ πως να πατησω να δω.στριβω ενα τσιγαρο κ το αμαξι πηγαινει ευθεια...λεω επιτελους!!!φτανω καποια στιγμη στην κυμης παταω πουθενα τρεμουλο!!!το αμαξι ηταν τελειο.οι λογοι που μου ειπαν για το τρεμουλο ηταν οι αποστατες κ οι replica ζαντες τελικα.το μονο μειονεκτημα ειναι οπως ειπατε κ εσεις ετσι κ βγουν οι ζαντες παλι θα τρεμει..
Μα καλά συγνώμη τώρα ....έχεις αποστάτες ....και τότε τι έψαχνες , τι έψαχναν....
Καλά στα λένε θα χαλάσει πάλι
Με τους αποστάτες να ξέρεις πως δημιουργούνται κι άλλα προβλήματα!
__________________
Έλεγε , λοιπόν , κλαίων ο Ισοκράτης ......
<<Η Δημοκρατία αυτοκαταστρέφεται , διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητος , διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα , την παρανομία ως ελευθερία , την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία ...>>
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 11-04-14, 11:59
bmw 1600T Ο χρήστης bmw 1600T δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 19-07-2013
Μηνύματα: 41
bmw 1600T is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KAZA Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα καλά συγνώμη τώρα ....έχεις αποστάτες ....και τότε τι έψαχνες , τι έψαχναν....
Καλά στα λένε θα χαλάσει πάλι
Με τους αποστάτες να ξέρεις πως δημιουργούνται κι άλλα προβλήματα!
δεν νομιζω να ειμαι ο μονος που εχω αποστατες ρε φιλε.ειχα κ αλλο αμαξι με αποστατες κ 19αρες κ ποτε δεν ειχα προβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 11-04-14, 14:29
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bmw 1600T Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν νομιζω να ειμαι ο μονος που εχω αποστατες ρε φιλε.ειχα κ αλλο αμαξι με αποστατες κ 19αρες κ ποτε δεν ειχα προβλημα.
καλησπέρα,σίγουρα δεν είσαι ο μόνος με αποστάτες.Πέρα από προβλήματα ευθυγράμμισης-ζυγοστάθμισης,καταπονούνται περισσότερο και τα ρουλεμάν των τροχών.Ολα σχετικά είναι πάντως.Εξαρτάται από τη χρήση και ενίοτε και από την τύχη η φθορά...
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 17-05-14, 14:42
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
ο ιος της ζυγοσταθμισης με χτυπησε κ εμενα.
ειχα αλλαξει προσφατα ενα ζευγαρι ελαστικα (μαρτιο) αλλα εκανα ζυγοσταθμιση και στο παλιο ζευγαρι που κρατησα και που εβαλα απο εμπρος στον πισω αξονα. μετα απο κανα μηνα ειδα οτι το τιμονι ειχε θεμα 90-110. πηγα στο καταστημα οπου ανεφερα το θεμα και ξανακαναμε ζυγοσταθμιση στα μπροστινα. βρεθηκε διαφορα 10γρ μονο στην μια ζαντα που κατα τον μαστορα ηταν ελαχιστη ( !!! ). τεσπα, κανω ενα αρκετα μακρυνο ταξιδι οπου διαπιστωνω οτι το ευρος μεσα στο οποιο τρεμει το τιμονι διευρυνθηκε και απο 90-110 εγινε 80-120 με τη διαφορα οτι αυξομειωνεται η ενταση του τρεμουλου με μεγιστο στα 100 (δλδ ξεκιναει στα 80 με ηπιο τρεμουλο το οποιο δυναμωνει πολυ στα 100 και αρχιζει να σβηνει παλι μεχρι τα 120).
γυρισα πισω στο καταστημα κ τους εξηγησα την κατασταση. λιγο-πολυ αρχισαν να ισχυριζονται οτι οι ζαντες μου ειναι στραβες και οτι μπαινω με πολλα στις στροφες και οτι φταιει ο τροπος οδηγησης μου ο οποιος χαλαει τη ζυγοσταθμιση (ολα αυτα τα ισχυριζοταν η γραμματεας του καταστηματος, λες κ εγω ειμαι κομματακι ηλιθιος και δεν ξαναειχα αμαξι στη ζωη μου ουτε ξαναειχα αλλαξει ελαστικα στη ζωη μου και τωρα εμαθα να οδηγω). τεσπα ο μαστορας δηλωσε φουλ κ εκλεισα ραντεβου για την επομενη.
κατευθασα την επομενη στο μαγαζι για να δω οτι ειχαν ηδη βγαλει πορισμα οτι φταιει η ζυγοσταθμιση των πισω "παλιων" ελαστικων μου χωρις καν να το κουβεντιασουν κλπ και οτι αυτα ειναι το προβλημα για το τρεμουλο στο τιμονι που ξεκιναει στα 80 κ σβηνει στα 120. μου αρπαξαν τα κλειδια κ τα εδωσαν στον μαστορα. αφου ξεκινησε ο ανθρωπος αφαιροντας τον εναν τροχο, ξενερωσε οταν του ειπα οτι ηδη εχει κανει ζυγοσταθμιση στους εν λογω τροχους ενω εδειχνε οτι δεν το πιστευε. τεσπα, παλι βρεθηκε οτι ηθελε 10γρ ο ενας μονο απο τους δυο (παλι ελαχιστη διαφορα συμφωνα με τον μαστορα) .τον ακολουθησα μεσα στο γραφειο αφου ο ιδιος μου το ζητησε, οπου ενημερωσε το αφεντικο-ιδιοκτητη οτι πραγματι οι ζαντες μου ειναι ισιες και οτι ειχε ξαναγινει ζυγοσταθμιση απο αυτους (σε εκεινο το σημειο ξενερωσε απιστευτα η γραμματεας οπου αρχισε να ψαχνει πανικοβλητη αρχεια κλπ παροτι ηδη της ανεφερα την αρχικη ημερομηνια αγορας και εργασιων) και οτι η διαφορα ηταν ελαχιστη μονο 10γρ. Σε αυτο το σημειο ο μαστορας μας ειπε (εμενα κ του αφεντικου του) οτι απο θεμα ζυγοσταθμισης ειναι κομπλε και οτι <<το αμαξι (μου) εχει προβλημα, με τα διαφορικα του, τις κρεμαγιερες του, τα ακρομπαρα του κλπ>> και οτι εκει πρεπει να εστιασω...
εγω ειπα οτι αυτο ειναι περιεργο μιας κ το αμαξι εχει κανει πολυ προσφατο σερβις εχει ψαχτει κλπ κ μαλιστα βρεθηκε ενα ημιμπαρο που αλλαχθηκε μαζι με τα μπροστινα αμορτισερ του. οταν προτεινα μια δυναμικη ζυγοσταθμιση ως λυση για να φτιαξει το θεμα (μαλιστα απορισα γιατι εως τοτε δεν το ειχαν προτεινει κ οι ιδιοι και τελικα αποδειχθηκε οτι δεν το ανεφεραν μεχρι τωρα διοτι δεν το διαθετουν στο καταστημα τους) ο μεν μαστορας ειπε οτι θα μπορουσα να το κανω αλλα καλα ειναι να μην σκεπασω το υπαρκτο προβλημα και ο δε ιδιοκτητης -του καταστηματος- τονισε οτι απαιτει πολυ μεγαλη προσοχη κατι τετοιο ( ! ) καταληγοντας στο γνωστο σημαδι που πρεπει να μπει (για μια στιγμη νομισα οτι μπορει να ανατιναχθει το οχημα μετα απο μια δυναμικη ζυγοσταθμιση )
σιγουρα παντως δεν θα ξαναπαω στο συγκεκριμενο μαγαζι να αφησω τα λεφτα μου
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη LefterisK : 17-05-14 στις 14:56
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 17-05-14, 15:21
Το avatar του χρήστη 6ylinder
6ylinder Ο χρήστης 6ylinder δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2011
Μηνύματα: 1.341
6ylinder will become famous soon enough6ylinder will become famous soon enough
Ζυγοστάθμιση μόνο πάνω στο αμάξι Λευτέρη. Εμένα με ελαφρώς στραβές ζάντες, ταλαιπωρημένα μπαλάκια, σινεμπλόκ κλπ και με ξεκολλημένο και ένα βαρύδι δεν έτρεμε πουθενά....
__________________
E36 M44B19
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.