Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-06-08, 23:25
Το avatar του χρήστη nikos_E34
nikos_E34 Ο χρήστης nikos_E34 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 28-07-2004
Μηνύματα: 613
nikos_E34 will become famous soon enough
αποριες για χρονομισθωση

καλησπερα παιδες..βλεπω εδω στο φορουμ να λετε για χρονομισθωση...μπορειτε να μου εξηγησετε τι σημαινει αυτο και αν εγω σαν φυσικο προσωπο (οχι εταιρεια) μπορω να παρω αμαξι με χρονομισθωση και αν συμφερει βεβεα...μπορειτε να μου δωσετε και links
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-06-08, 01:24
tasospou44 Ο χρήστης tasospou44 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-06-2008
Μηνύματα: 314
tasospou44 is an unknown quantity at this point
νομιζω οτι δικαιουνται μονο εταιριες με καποιο συγκεκριμενο ογκο συνναλαγων-τζιρο ανα ετος....δεν το γνωριζω σιγουρα αν κανω λαθος διορθωστε με....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-06-08, 03:46
Το avatar του χρήστη manosm3
manosm3 Ο χρήστης manosm3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 2.881
manosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to all
Αυτοκινητο με χρονομισθωση-leasing μπορει να παρει οποιος θελει. Εχω αρκετους γνωστους με χρονομισθωμενα αυτοκινητα.
__________________
Τουριστας!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sakkunen
Ο Μανος και η αδερφη του με κοροϊδευουν
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-06-08, 04:38
Το avatar του χρήστη MaSt0RaS
MaSt0RaS Ο χρήστης MaSt0RaS δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-02-2007
Μηνύματα: 1.463
MaSt0RaS is on a distinguished road
καποιος να εξηγησει τι ακριβως παιζει? εχω ακουστα τον ορο αλλα δεν τον πολυ κατεχω μονο στο περιπου!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-06-08, 13:02
ermis1975 Ο χρήστης ermis1975 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-12-2004
Μηνύματα: 773
ermis1975 will become famous soon enough
Είναι περίπου σα να νοικιάζεις 1 αυτοκίνητο με δικαίωμα στο τέλος να το κρατήσεις δικό σου, ή να το επιστρέψεις. Αλλάζει το ποσό μίσθωσης ανάλογα.
Εχει μέσα στη τιμή, μεικτή ασφάλεια, service τέλη, όλα πληρωμένα, όπως και αντικατάσταση σε περίπτωση που το πάς για service. Πολλές εταιρίες αν χρειαστεί service το παραλαμβάνουν απο το γραφείο σου, σου φέρνουν άλλο και δε μένεις ποτέ χωρίς αυτοκίνητο.
Εχει φοροαπαλλαγές για τις εταιρίες σίγουρα. Επειδή δε ξέρω λεπτομέρειες, αν κάποιος ξέρει αν υπάρχουν απαλλαγές και για μισθωτούς ας μας πεί.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-06-08, 14:30
Το avatar του χρήστη MaSt0RaS
MaSt0RaS Ο χρήστης MaSt0RaS δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-02-2007
Μηνύματα: 1.463
MaSt0RaS is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ermis1975 Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι περίπου σα να νοικιάζεις 1 αυτοκίνητο με δικαίωμα στο τέλος να το κρατήσεις δικό σου, ή να το επιστρέψεις. Αλλάζει το ποσό μίσθωσης ανάλογα.
Εχει μέσα στη τιμή, μεικτή ασφάλεια, service τέλη, όλα πληρωμένα, όπως και αντικατάσταση σε περίπτωση που το πάς για service. Πολλές εταιρίες αν χρειαστεί service το παραλαμβάνουν απο το γραφείο σου, σου φέρνουν άλλο και δε μένεις ποτέ χωρίς αυτοκίνητο.
Εχει φοροαπαλλαγές για τις εταιρίες σίγουρα. Επειδή δε ξέρω λεπτομέρειες, αν κάποιος ξέρει αν υπάρχουν απαλλαγές και για μισθωτούς ας μας πεί.
πολυ καλο ακουγεται αλλα θα κρυβει πολλα μεσα.... δεν παιζει να ειναι τοσο απλο!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-06-08, 14:41
Το avatar του χρήστη billys13
billys13 Ο χρήστης billys13 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-03-2008
Μηνύματα: 202
billys13 is on a distinguished road
Στην προηγουμενη δουλεια που ημουν ειχαν ενα αυτοκινητο με leasing.Πριν προχωρησουν στο leasing τα ειχαν ψαξει καλα,στη χρονομισθωση επειδη ειναι εταιρια οταν κλεισει το χρονικο οριο που εχουν θεσει τους ειπαν οτι το αυτοκινητο το επιστρεφουν,ειναι δηλαδη σαν να πληρωνουν ενοικοιο καθε μηνα για το αυτοκινητο,η διαφορα με το leasing ειναι οτι μετα το τελος της χρονικης διαρκειας και με ενα ελαχιστο ποσο που εχουν συμφωνησει το αυτοκινητο γινεται δικο τους.Αυτη ειναι η διαφορα μεταξυ leasing και χρονομισθωσης,τωρα το αν συμφερει καποιον ιδιωτη να το κανει δεν το γνωριζω,τις εταιριες παντως τις συμφερει γιατι μπαινουν στα εξοδα που δηλωνουν μειωνεται το ΦΠΑ τους και παιρνουν καποια χρηματα επιστροφη.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-06-08, 14:52
Το avatar του χρήστη teopoulos
teopoulos Ο χρήστης teopoulos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-03-2008
Μηνύματα: 115
teopoulos is an unknown quantity at this point
Λιγο που εψαξα βρηκα αυτα....
αναμενουμε περισσοτερα




Τι είναι Μακροχρόνια Μίσθωση
Η Μακροχρόνια Μίσθωση προσφέρει τη δυνατότητα ενοικίασης ενός αυτοκινήτου για μικρό χρονικό διάστημα (1 έως 5 έτη). Ο εκμισθωτής παραχωρεί τη χρήση του οχήματος στο μισθωτή έναντι ενός προκαθορισμένου μισθώματος, καλύπτοντας έτσι την αξία του οχήματος, τα έξοδα αλλά και την απόδοση της επένδυσης του εκμισθωτή.

Σε ποιούς απευθύνεται
Απευθύνεται σε επιχειρήσεις με στόλο οχημάτων, σε ελεύθερους επαγγελματίες αλλά και σε ιδιώτες. Βέβαια τα προγράμματα Leasing για τους ιδιώτες δεν είναι ακόμα πλήρως ανταγωνιστικά -όπως στην υπόλοιπη ευρωπαϊκή αγορά- για το λόγο ότι δεν προκύπτουν ανάλογες φορολογικές ελαφρύνσεις με τις αντίστοιχες των επιχειρήσεων.

Ποιά τα πλεονεκτήματα
• Φορολογική έκπτωση (κυρίως για εταιρείες).
• Μείωση εξόδων διαχείρισης στόλου.(με λιγα λογια δεν πληρωνεις service)
• Απαλλαγή από τον κίνδυνο μείωσης της υπολειμματικής αξίας του αυτοκινήτου.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-06-08, 20:37
ermis1975 Ο χρήστης ermis1975 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-12-2004
Μηνύματα: 773
ermis1975 will become famous soon enough
Στην Αθήνα κυκλοφορούν πολλά αυτοκίνητα με τη μέθοδο leasing, κυρίως εταιρικά, τα οποία και αλλάζονται κάθε 3-4 χρόνια, χωρίς εξαγορά. Εκεί υπάρχει έκπτωση και συμφέρει τις εταιρίες και τους ελεύθερους επαγγελματίες (μέχρι κάποια κυβικά).
Δεν υπάρχει τίποτα κρυφό, και όλα αναλύονται στο συμβόλαιο. Υπάρχει όριο ετήσιων χιλιομέτρων, που πρέπει να το διαπραγματευτείς, όπως και αν καλύπτουν πχ αλλαγή ελαστικών.
Παλαιότερα είχα πάρει προσφορά σαν ιδιώτης αλλά δε με συνέφερε. Στα γράφουν αναλυτικά στη προσφορά. Οτι μάθετε πάντως δημοσιεύστε το, μπας και έχει αλλάξει κάτι.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-06-08, 21:21
Το avatar του χρήστη Aceman1925
Aceman1925 Ο χρήστης Aceman1925 δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 13-03-2008
Μηνύματα: 1.513
Aceman1925 has a spectacular aura aboutAceman1925 has a spectacular aura about
διορθοστε με αν κανω λαθος.
ανοιγω ενα καταστημα με οτιδιποτε.μπορω με τη μεθοδο leasing να παρω μια αμαξαρα με την δικαιολογια οτι το χρειαζεται η επιχειριση μου και να μην εχω δανεια και τετοια? να εχω δηλαδη ενα μηνιαιο ποσο που θα εχει μεσα και ασφαλιες και σερβις και και...εχοντας μονο τις βενζινες στο μυαλο μου?και οταν το βαρεθω μετα απο καμια τριετια...αλλο???
__________________
Αν θέλεις να μην σε ξεχνούν γράφε πράγματα τα οποία αξίζει να διαβάζει κανείς
ή κάνε πράγματα για τα οποία αξίζουν τόσο ώστε να γράψει γι αυτά κάποιος άλλος.

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.