Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-11-09, 11:58
tomiss Ο χρήστης tomiss δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-03-2009
Μηνύματα: 172
tomiss is an unknown quantity at this point
Επιτέλους!!!! Μπλοκέ σε Ε36

Αφού ανέβαλα συνεχόμενα την εγκατάσταση μπλόκε διαφορικού λόγω εκτακτων οικονομικών αλλαγών,τελικά κατέστρεψα το παλιό(άθελα μου)οποτε είμαι υποχρεωμένος να αγοράσω άμεσα καινούριο..Παρήγγειλα καινούριο από γερμανία το οποιο και θα έρθει σε 10 μέρες..Λεπτομερείς ακριβώς δεν ξέρω ακόμα διότι εμπιστευτικά τελείως τον μηχανικό μου που πάω το αμάξι 4 χρονια εκεί.Πρόκειται πάντως για μπλόκε διαφορικό και αισθητά πιο κοντό(ο μάστορας είπε ότι το αμάξι θα πάει σουζα πλέον και να προσέχω πράγμα το οποιο δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς εννοεί...).Πάντως όλοι μου λένε ότι το αμάξι θα αλλάξει σε επιδόσεις με το καινούριο και κυρίως σε οδική συμπεριφορά..Το μονο που ελπίζω είναι να μην πηγαίνω με 120 και είμαι με 4000rpm...Δέχομαι κάθε συμβουλή διότι άκουσα ότι το κοντό διαφορικό θέλει προσοχή με τις απότομες αλλαγές και μπορεί να μου μείνει στα χερια..Ισχύει κάτι τέτοιο?Καλλίτερα να μάθω από τώρα τρόπο χρήσης παρα στην πράξη..800 ευρώ είναι αυτά....Επισης εχοντας αφαιρεσει τον κοφτη θελω ιδιαιτερη προσοχη με το κοντο διαφορικο μην μου φυγουν οι στροφες και εχουμε αλλα?Ευχαριστω για το χρονο σας εκ των προτερων
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-11-09, 12:00
BILL007 Ο χρήστης BILL007 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-12-2006
Μηνύματα: 3.956
BILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the rough
Μεγειά φίλε μου...Εύχομαι να το ευχαριστηθείς και να είναι έτσι ακριβώς όπως το έχεις ονειρευτεί...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-11-09, 12:13
Το avatar του χρήστη dkaralis
dkaralis Ο χρήστης dkaralis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Μηνύματα: 112
dkaralis is on a distinguished road
Μολις το τοποθετησεις γραψε εντυπωσεις.Αντε μεγιες...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-11-09, 13:11
tomiss Ο χρήστης tomiss δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-03-2009
Μηνύματα: 172
tomiss is an unknown quantity at this point
Ευχαριστω παιδια οταν εχω νεα θα σας πω
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-11-09, 11:58
tomiss Ο χρήστης tomiss δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-03-2009
Μηνύματα: 172
tomiss is an unknown quantity at this point
Κοιτα που βρεθηκε στις αποθηκες ενα αλλα τελικα ηταν τοσο κοντο μου ειπαν οπου θα μου δημιουργουσε προβλημα....Οποτε παραγγειλαμε ενα βημα μεγαλυτερο..Το 10ημερο δεν το γλιτωνω...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-11-09, 15:12
tomiss Ο χρήστης tomiss δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-03-2009
Μηνύματα: 172
tomiss is an unknown quantity at this point
Παιδια βοηθεια!!!Εχω αρχισει να βλεπω εφιαλτες!!!κανω το λαθος και ρωταω απο δω και απο κει φιλους και ακουω τερατα!!Μου ειπαν 2 ατομα οτι με το κοντο διαφορικο παιζει να μην φτανω τα 200 σε τελικη..Και δεν με ενδιαφερει αυτο αλλα το οτι θα παω ας πουμε 120 με ποσο?3700rpm 4000?Δηλαδη ξεχναω ανετα ταξιδια και ωραιες καταναλωσεις ξεχναω τα παντα?Αλλοι λενε οτι θα σπασει ο καθενας το μακρυ και το κοντο του.Παρακαλω καποιον γνωστικο η καποιον που εχει κανει κατι αντιστοιχο να με καθησυχασει η να μου πει την αληθεια οποια και να ειναι μηπως προλαβω να αρω την παραγγελεια!!Συγνωμη για το χαζο ποστ αλλα ειλικρινα σε οποιον το ειπα με βομβαρδιζει με πληροφοριες,αλλεσ καλες αλλες οχι και δεν ξερω τι να κανω
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-11-09, 16:03
M5_K Ο χρήστης M5_K δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 22-09-2008
Μηνύματα: 27
M5_K is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tomiss Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια βοηθεια!!!Εχω αρχισει να βλεπω εφιαλτες!!!κανω το λαθος και ρωταω απο δω και απο κει φιλους και ακουω τερατα!!Μου ειπαν 2 ατομα οτι με το κοντο διαφορικο παιζει να μην φτανω τα 200 σε τελικη..Και δεν με ενδιαφερει αυτο αλλα το οτι θα παω ας πουμε 120 με ποσο?3700rpm 4000?Δηλαδη ξεχναω ανετα ταξιδια και ωραιες καταναλωσεις ξεχναω τα παντα?Αλλοι λενε οτι θα σπασει ο καθενας το μακρυ και το κοντο του.Παρακαλω καποιον γνωστικο η καποιον που εχει κανει κατι αντιστοιχο να με καθησυχασει η να μου πει την αληθεια οποια και να ειναι μηπως προλαβω να αρω την παραγγελεια!!Συγνωμη για το χαζο ποστ αλλα ειλικρινα σε οποιον το ειπα με βομβαρδιζει με πληροφοριες,αλλεσ καλες αλλες οχι και δεν ξερω τι να κανω
E Πόσο κοντο εβαλες δηλαδη ??? Για να γινει αυτο που λες , δηλ να μην περνας τα 200 χλμ/ω , θα πρεπει να βαλεις ενα 4,10 βημα. ΔΥΣΤΥΧΩΣ αν εβαλες κατι τετοιο το μονο που θα καταφερεις θα ειναι να παντιαζεις καταπληκτικα εως ακρως εντυπωσιακα με ελαχιστη προσπαθεια και δυναμη αλλα αμφιβαλω αν ενας που θελει να λεγεται μηχανικος και ενω ξερει την χρηση που κανεις και εχεις τοι αυτοκινητο σου να σου προτεινε ή ακομα χειροτερα να σου παρηγγειλε τετοιο βημα . Αν τελικα οντως σου εχει παραγγειλει τετοιο βημα .... Καλη διασκεδαση και καλόπιοτο και στειλε μου p.m να σου συστηυσω " σωστοτερο " μαστορα . Θελω να πιστευω ομως πως απλα τζαμπα φοβασαι . Δεν νομιζω , ξαναλέω , ενας σωστος μαστορας γνωριζοντας σε και γνωριζοντας την χρηση που κανεις και θελεις απο το αυτοκινητο σου να σου πηρε κατι τετοιο ...

Και κατι ακόμα .... Γιατι πηρες καινουργιο μπλοκε ??? Μεταχειρισμένα δεν εβρισκες ????
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-11-09, 04:45
tomiss Ο χρήστης tomiss δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-03-2009
Μηνύματα: 172
tomiss is an unknown quantity at this point
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από M5_K Εμφάνιση μηνυμάτων
E Πόσο κοντο εβαλες δηλαδη ??? Για να γινει αυτο που λες , δηλ να μην περνας τα 200 χλμ/ω , θα πρεπει να βαλεις ενα 4,10 βημα. ΔΥΣΤΥΧΩΣ αν εβαλες κατι τετοιο το μονο που θα καταφερεις θα ειναι να παντιαζεις καταπληκτικα εως ακρως εντυπωσιακα με ελαχιστη προσπαθεια και δυναμη αλλα αμφιβαλω αν ενας που θελει να λεγεται μηχανικος και ενω ξερει την χρηση που κανεις και εχεις τοι αυτοκινητο σου να σου προτεινε ή ακομα χειροτερα να σου παρηγγειλε τετοιο βημα . Αν τελικα οντως σου εχει παραγγειλει τετοιο βημα .... Καλη διασκεδαση και καλόπιοτο και στειλε μου p.m να σου συστηυσω " σωστοτερο " μαστορα . Θελω να πιστευω ομως πως απλα τζαμπα φοβασαι . Δεν νομιζω , ξαναλέω , ενας σωστος μαστορας γνωριζοντας σε και γνωριζοντας την χρηση που κανεις και θελεις απο το αυτοκινητο σου να σου πηρε κατι τετοιο ...

Και κατι ακόμα .... Γιατι πηρες καινουργιο μπλοκε ??? Μεταχειρισμένα δεν εβρισκες ????
Κοιτα απο οτι καταλαβα για να παρηγγειλε κατι τετοιο θα πρεπει να του ειχα πει οτι το θελω για πιστα η οτι θελω να πηγαινω με τις 4..Εγω απλα ζητησα ενα πιο κοντο διαφορικο για να κερδισω λιγο μπαμ..Τωρα το καθημερινη οδηγηση σε μια τετοια προταση νομιζω εννοειται οποτε ισως να πρεπει να ηρεμησω λιγο..Σε ευχαριστω πολυ που μου το ξεδιαλυνες αυτο φιλε μου γιατι ειχα τρελαθει..Καινουριο πηρα γιατι δεν εμπιστευομαι μεταχειρισμενο...Σκεφτομαι πως αν ο χρηστης ειναι οπως εγω με το παλιο μαλλον δεν θα ειναι αξιοπιστο...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-11-09, 08:35
Το avatar του χρήστη Fairytale
Fairytale Ο χρήστης Fairytale δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Μηνύματα: 3.775
Fairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud of
Γιατί δεν ρωτάς τον μηχανικό σου τι βημα θα έχει το διαφορικό που θα σου πάρει;
To τωρινό σου τι βήμα έχει; Και σε ρωτάω γιατί στο γκαράζ σου λες ότι το αυτοκίνητο είναι μετατροπή.
Χοντρικά για να σου δώσω να καταλάβεις στο αμάξι σου στις 3.500rpm με βήμα 3.45 έχεις 120χλμ ενώ με 3.15 130χλμ.
To 4.10 θα είναι κουραστικά κοντό, είναι μόνο για παιχνίδι!
C U out there
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-11-09, 09:21
Το avatar του χρήστη gant
gant Ο χρήστης gant δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 13-02-2008
Μηνύματα: 300
gant is on a distinguished road
Βήμα 4.10 (315 γαρ) φορούσε και πιθανόν να φορά ακόμη το Ε21 με τον νέο του κάτοχο, στο οποίο είχα τοποθετήσει μοτέρ και σασμάν από Ε30 318i (115HP).
Η 3η στον κόφτη τερμάτιζε στα 120, η 4η στα 150 και η 5η έφτανε 190. Ηταν ζωντανό μεν για την εποχή του, κουραστικό όμως στην εθνική, συν το ότι σε κρεμούσε σε μιά προσπέραση γύρω στα 100-110 με την αλλαγή σε 4η.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.