Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Projects

Projects Εδώ γράφουμε με λεπτομέριες αξιόλογες μετατροπές κάθε είδους (μηχανικές, ηλεκτρονικές, ηλεκτρικές, ηχητικές κ.α) που έχουμε κάνει στα αυτοκίνητά μας, περιγράφουμε τη διαδικασία και τα κόστη. Ιδανικά βάζουμε και φωτογραφίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-05-14, 16:08
Το avatar του χρήστη P.kwstas E36
P.kwstas E36 Ο χρήστης P.kwstas E36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-06-2011
Μηνύματα: 227
P.kwstas E36 is on a distinguished road
///My E36 project

Μετα απο αρκετο καιρο απουσιας λογο παντρειας αλλα και αποκτησεις της ομορφοτερης μπεμπας του κοσμου (ναι ειμαι χαζο μπαμπας),αποφασησα να μοιραστω το τι εχει γινει και τι θα ακολουθησει στην βελτιωση αλλα και συντηριση του αυτοκινητου.Πριν αρχησω να λεω για την μπουμπου θελω να ευχαριστησω πρωτα τους admin για το ωραιο και φιλικο χωρο του φορουμ και μετα ολα τα παιδια για την βοηθεια σε ολες τις ''ανησυχειες'' περι BMW.Εδω εμαθα πολλα για της Γερμανιδες μας καθως και για την βελτιωση τους.Να σημειωσω οτι ειμαι απο νησι γι'αυτο δεν εχω βρεθει σε καμια συγκεντρωση αλλα παρ'ολα αυτα νιωθω σαν να σας γνωριζω μερικους απο εσας απο τα πολυ κατοπιστηκα thread's που διαβαζω με τις ωρες....
Στο ψητο λοιπον,η μπουμπου μου ειναι μια Ε36 facelift (97<) 316 δηλωμενη,την ειχα παρει τελη του '11 ετοιμη μετατροπη σε 325 με τα ολα της φορουσε και μπλοκε απο το 3.0 Μ3.Στην πορεια μπηκε και το μοτερ απο το 3.0 (λογο οικονομικου δεν ειχα παρει ακρα).εγινε ενα εξωτερικο βαψημο,στο εργωστασιακο φυσικα χρωμα λογο φθορας και καποια εξωτερικα μαζεματακια (λαστοιχα ντζαμιων,ηλιοροφης,κουμποματακια κτλ),ενα ζευγαρι φαναρια depo (190 ευρο),προβολακια με μαυρο κατοπτρα (40ευρο),look carbon καρδιες (απο ebay 68ευρο) και σηματακια τυπου carbon αλλα μπλε ασπρο οχι τα μαυρα που βαζουν (ebay 26ευρο).
Τα μπαξηματα που εγιναν ηταν φυσικα φρενα,απο Ε46 330 δαγκανες εμπρος με δισκους brembo max και πισω απο 325 με σωλινακια goodrige (ebay 130ευρο) (ειχα θεσει το ερωτημα για φρενα και ο φιλος Λεωνιδας με το 328 μου ειχε προτηνει αυτα,τον ευχαριστω ηταν καλη επιλογη) το κοστος για τα φρενα απο ebay με καινουργια τα παντα ηταν: δαγκανες και δισκοι περιπου μια 250αρα ευρο με μεταφορικα και τακακια textar 80 απο Ελλαδα.μετα μπηκαν αναρτησεις BC sport η οποιες ηρθαν για 325 (τα ακρα μου) αλλα παραγγελεια απο Αγγλια για τα specs του Μ3 (τα ελατηρια λογικα) τιμη 800 απο φιλαρακι που τις εισαγει Ελλαδα.
Ολα αυτα εγιναν σταδιακα και φτασαμε στα μεσα του '12 οπου επεσα στο thread του Everget περι Alpha N και εκει αρχησε πραγματικα το project...Με την βοηθεια του Αγγελου XR ηρθε στα χερια μου μια καρμπον εισαγωγη (η μεγαλη) παραγγελεια απο εξωτερικο (800 ευρο) βρηκα και τσιπακια απο ebay της H&H (120 ευρο) τα οποια ομως τα παραγγειλα να σηκωνουν και shrick 286 (1 σταδιο) αλλα μετα ολα εμειναν στο ραφι μεχρι.....χθες
Συγνωμη αν σας κουρασα,θα αποζημειωσω με φοτο και βιντεακι με το ''κουτι'' σε λειτουργεια..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη P.kwstas E36 : 12-05-14 στις 16:22
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-05-14, 17:09
Το avatar του χρήστη leonidaskal
leonidaskal Ο χρήστης leonidaskal δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-02-2012
Μηνύματα: 393
leonidaskal is on a distinguished road
αντε να δουμε να μαθουμε και εμεις τιποτα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-05-14, 17:12
Το avatar του χρήστη LEO328
LEO328 Ο χρήστης LEO328 δεν είναι συνδεδεμένος
bmw motorsport e36 maniac
 
Εγγραφή: 14-03-2011
Μηνύματα: 2.316
LEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the rough
μπαξε ανθρωπε μου αφοβα!!!!
κατι μου θυμιζουν ολα αυτα...
δωσε φωτο και info στο λαο!επισης λιωσε το μπλοκε!
__________________

its not what can you say,its what you can proove.(training day film-denzel washighton).
e36 till death!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ewpost&t=32556
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-05-14, 17:13
Το avatar του χρήστη LEO328
LEO328 Ο χρήστης LEO328 δεν είναι συνδεδεμένος
bmw motorsport e36 maniac
 
Εγγραφή: 14-03-2011
Μηνύματα: 2.316
LEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the rough
αμα θες παρε και ιδεες...http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...=view&id=13208 (αμα εχεις υπομονη να διαβαζεις...).
__________________

its not what can you say,its what you can proove.(training day film-denzel washighton).
e36 till death!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ewpost&t=32556
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-05-14, 19:50
Το avatar του χρήστη P.kwstas E36
P.kwstas E36 Ο χρήστης P.kwstas E36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-06-2011
Μηνύματα: 227
P.kwstas E36 is on a distinguished road
Η αληθεια ειναι οτι τα εγραψα λιγο γρηγορα και δεν ειναι πολυ τακτοποιημενα οπως τα δικα σου Λεω αλλα το δικο σου ειχα διαβασει και ειπα να γραψω...να συμπληρωσω οτι η μετατροπη σε Μ3 μου πηγε 2600 (μοτερ,εγγεφαλος,πλεξουδα,αξονας,επιλογεας ταχυτητων,σασμαν,εξατμηση,ψυγεια νερου/λαδιου) χρειαστηκα ηλεκτρολογο γιατι το μοτερ ηρθε απο Αγγλια και ηθελε ''τραμπαρισμα'' πλεξουδας για το αριστεροτιμονο (200 ευρο) και ο μηχανικος μου ηθελε 400 για ολα και η δουλεια πιστευω ηταν τελεια (υπαρχουν καποιες φοτο στο garage μου).καθος καναμε την μεταμοσχευση καρδιας αλλαξαμε και γεφυρα μαζι με βασεις μηχανης (80 ευρο) γιατι ηταν σαπια η προηγουμενη,επησεις κατα το βαψημο ειχα φτιαξει και τον ουρανο με τις κολονες γιατι ειχε κρεμασει κοστος 150 ευρο στο ιδιο υφασμα με το εργωστασιακο οχι δερματινη....μιας και το θυμησε ο Λεω το μπλοκε μου εκανε θορυβο στην αρχη και ειχα παρει ενα group απο τον Arci αλλα τελικα διαπιστοσαμε με τον μηχανικο μου οτι οι πατρινοι που πηρα το αμαξι ειχαν βαλει αναποδα τα γραναζια οποτε εμεινε καβαντζα (δεν θυμαμαι τιμη)...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-05-14, 12:34
Το avatar του χρήστη Lil
Lil Ο χρήστης Lil δεν είναι συνδεδεμένος
Just a Dreamer...
 
Εγγραφή: 18-12-2006
Μηνύματα: 3.885
Lil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to behold
αυτα ειναι ωραια thread... θυμηζουν κτ απο τα παλια!!!!
χαιρομαι να βλεπω 36αρια που χαιρουν τετοιας αντιμετωπισης... !!
Πολλα μπραβο Κωστα...
TeamE36!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-05-14, 16:39
Το avatar του χρήστη konc
konc Ο χρήστης konc δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-10-2005
Μηνύματα: 1.587
konc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to behold
Μπράβο στη χώρα που οι πολίτες της γράφουν δημόσια για παράνομα αυτοκίνητα, οι υπόλοιποι χειροκροτούν και δεν τρέχει κάστανο.
Το Ε36 το χαίρομαι και εγώ, όπως και αυτούς που ακόμα έχουν την τρέλα να ασχολούνται, μακάρι να μπορούσα να κάνω το ίδιο.
Η καλύτερα θα μπορούσα να κάνω το ίδιο, αλλά δεν είμαι ίδιος. Τεσπα σταματάω εδώ, είναι πια προφανές μετά από όσες φορές έχω σχολιάσει παρόμοια threads πως έχω κατέβει από άλλο πλανήτη και μάλλον δεν έπρεπε να γράψω ούτε αυτό.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-05-14, 17:30
Το avatar του χρήστη Lil
Lil Ο χρήστης Lil δεν είναι συνδεδεμένος
Just a Dreamer...
 
Εγγραφή: 18-12-2006
Μηνύματα: 3.885
Lil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to behold
ο αδηλωτος πληρωνει στο κρατος τα τελη για 1.6 ομως... ενω απο εμενα τον δηλωμενο 3 χρονια τωρα παιρνει τα @@ μου!!! .... ποιος χανει στην τελικη που το συστημα ειναι γτπ??

in any case μιας και ειμαστε ολοι καλοι χριστιανοι... αναμαρτητος πρωτος τον λιθον βαλετω.....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-05-14, 17:42
Το avatar του χρήστη PANOS320
PANOS320 Ο χρήστης PANOS320 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 19-11-2007
Μηνύματα: 62
PANOS320 is on a distinguished road
Σωστός!!!!!!!!!Είναι πολύ εύκολο να κρίνεις κάποιον χωρίς να κρίνεις εαυτόν πρώτα και δεν αναφέρομαι σε κάποιον προσωπικά. Ας δει το κράτος τον πολίτη με ένα μάτι και σίγουρα και ο πολίτης θα αλλάξει και αυτός με την σειρά του και ίσως να δεις το κράτος με δύο μάτια. Οπότε ειρήνη σε όλους και καλό κουράγιο.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-05-14, 20:04
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από konc Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπράβο στη χώρα που οι πολίτες της γράφουν δημόσια για παράνομα αυτοκίνητα, οι υπόλοιποι χειροκροτούν και δεν τρέχει κάστανο.
Το Ε36 το χαίρομαι και εγώ, όπως και αυτούς που ακόμα έχουν την τρέλα να ασχολούνται, μακάρι να μπορούσα να κάνω το ίδιο.
Η καλύτερα θα μπορούσα να κάνω το ίδιο, αλλά δεν είμαι ίδιος. Τεσπα σταματάω εδώ, είναι πια προφανές μετά από όσες φορές έχω σχολιάσει παρόμοια threads πως έχω κατέβει από άλλο πλανήτη και μάλλον δεν έπρεπε να γράψω ούτε αυτό.
Πλέον και να θες να δηλώσεις παρόμοιες μετατροπές δεν είναι εφικτό.Οπότε το ίδιο το κράτος σε ωθεί στην παρανομία.Και μην τρελαθούμε κιόλας,δεν είναι δα και τόσο μεμπτό όταν κάνεις μια μετατροπή στο αμάξι σου και δε το δηλώσεις.
Μεμπτό είναι να προσπαθείς να εξαπατήσεις 10 εκατομμύρια πολίτες,θεωρώντας τους μ@λ@κες κατάμουτρα.Να προσπαθείς με το έτσι θέλω να τους βάλεις το χέρι στην τσέπη και να τους πάρεις όσο το δυνατόν περισσότερα χρήματα επειδή έχουν τα αυτονόητα:ένα σπίτι και ένα αυτοκίνητο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.