Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 16-04-12, 16:46
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
(Και εγώ έχω φύγει από συνεργείο για λάθος λάδι -10w40 παρακαλώ, που επέμεναν ότι έτσι είναι στην Ελλάδα...και μερικά άλλα παραπτώματα)
Εγώ πάω με λάθος λάδι για 269.000 χλμ, αλλά το αλλάζω όταν πρέπει και πάω..
Αν το άλλαζα κάθε 40.000 ή κάθε 100.000, ή ποτέ όπως μερικοί που ξέρω, δεν θα πήγαινα
ούτε με λάδι πυραύλου της ΝΑΣΑ..
Ο γίγαντας στο βίντεο, αμφιβάλω αν άλλαζε λάδι.. Κόκκινη μαρμελάδα έχει μέσα,
είπαμε, οι αρκούδες και οι κάλτσες του λείπουν απο μέσα..
Και δεν σπάει εκκεντροφόρος απο λάθος λάδι..
απο έλλειψη, υπερθέρμανση και φρακάρισμα σπάει..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 16-04-12, 18:30
Το avatar του χρήστη Mike_gr
Mike_gr Ο χρήστης Mike_gr δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-05-2008
Μηνύματα: 500
Mike_gr is on a distinguished road
παιδια να πουμε την αληθεια η bmw των 80's δεν εχει καμια σχεση σε ποιοτητα μεταλλων με τα καινουρια μοντελα!
τα valvetronic μοτερ, οικονομικα δεν ειναι, γκαζια δεν εχουν, προβληματα βγαζουν. ποιο το θετικο;
το συγκεκριμενο e46 ηταν ελληνικο, πρωτο χερι, το οδηγουσε γυναικα, το πηγαινε αηδιαστικα αργα
ειχε 160000χλ πραγματικα.εγω ετυχε να ημουν στο συνεργειο του φιλου μου για να το βγαλω βιντεο.
με 5w-40 λαδι που το εβαζε ο σπασμενος εκκεντροφορος δεν δικαιολογειται.
το e30 μου εχει περασει απο απιστευτα ζορισματα, εχει τωρα 276000χμ και δεν εχει κανενα προβλημα με το ιδιο magnatec 5w40 λαδι.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 16-04-12, 19:55
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mike_gr Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια να πουμε την αληθεια η bmw των 80's δεν εχει καμια σχεση σε ποιοτητα μεταλλων με τα καινουρια μοντελα!
τα valvetronic μοτερ, οικονομικα δεν ειναι, γκαζια δεν εχουν, προβληματα βγαζουν. ποιο το θετικο;
το συγκεκριμενο e46 ηταν ελληνικο, πρωτο χερι, το οδηγουσε γυναικα, το πηγαινε αηδιαστικα αργα
ειχε 160000χλ πραγματικα.εγω ετυχε να ημουν στο συνεργειο του φιλου μου για να το βγαλω βιντεο.
με 5w-40 λαδι που το εβαζε ο σπασμενος εκκεντροφορος δεν δικαιολογειται.
το e30 μου εχει περασει απο απιστευτα ζορισματα, εχει τωρα 276000χμ και δεν εχει κανενα προβλημα με το ιδιο magnatec 5w40 λαδι.
Φίλε mike, δεν είναι μόνο για τη BMW αυτό που λές. Είναι γενικό για την ποιότητα αντοχής των καινούριων. Αλλά δεν γίνεται να έχεις αυτοκίνητα με τη σημερινή παθητική ασφάλεια, με μέταλλα του 80 και να μη ζυγίζουν 3 τόνους ή μόλις ακουμπήσουν πεζό να τον κάνουν σκόνη.
Και τα σύγχρονα μοτέρ δεν έχουν σχέση με τα παλιά σε απλότητα και ανοχή σε κακό καύσιμο, κακή ανάφλεξη από ασταθές ρεύμα (βλ. πολ/στες σε πάμπολλα νέα αυτοκίνητα κάθε μάρκας).
Βγάζουν 10-20ps/lt παραπάνω με ροπή σε όλο το φάσμα στροφών που ήθελες 30% μεγαλύτερο μοτέρ για να πάρεις.
Και όλα αυτά με πολύ μεγαλύτερη οικονομία και εκπομπή ρύπων. (όχι μόνο το CO2, αλλά και τα υπόλοιπα που σχεδόν έχουν μηδενιστεί).
Αυτά όλα τα καθιστούν σχετικά ευαίσθητα.

Δευτερον...δεν είναι οικονομικό και δυνατό το Ν42-Ν46? Συγνώμη, βάλε δίπλα δίπλα Ε30 318-320 (που ζυγίζουν και 200κιλά λιγότερο) και κάνε σύγκριση και σε επιδόσεις και σε κατανάλωση. Για να μη σου πώ να βάλεις και 325 μ20 Ε30 δίπλα σε ένα πιο νέο 320 Ν43 γιατί είναι άδικο (για το Ε30).

Το ότι κινείται ένα αυτοκίνητο αργά δε σημαίνει ότι οδηγείται και σωστά ή αποκτά κάποιο μπόνους αντοχής αν άλλα πράγματα δεν τηρούνται σωστά. Καταρχάς αν κινείται μόνιμα με 1000-3000rpm αυτό (κατά την προσωπική μου γνώμη) είναι η νούμερο 1 αιτία να έχει προβλήματα το μοτέρ (οποιοδήποτε 4βάλβιδο/κύλινδρο μοτέρ βασικά)...

Το δικό σου Ε30 είναι φυσιολογικό να δουλεύει τέλεια με αυτό το λάδι. Το Ε46 δεν είναι όμως.

Το κακό γίνεται με κάποια αυτοκίνητα προ-2002 που είχαν ανακλήσεις σε διάφορα δευτερεύοντα εξαρτήματα που κάνουν μεγάλες ζημιές (πχ. λαμάκι-εκκεντροφόρος στο Ν40-Ν45Β16) οι οποίες είτε δεν έγιναν ποτέ, είτε έγιναν μισές (δουλειές).
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dim77 : 16-04-12 στις 20:00
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.