Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-12-14, 13:28
eru657 Ο χρήστης eru657 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 21-10-2014
Μηνύματα: 9
eru657 is on a distinguished road
DIY Rain/light/solar and condensation sensor

Χερετώ το Forum ! Καλές μας γιορτές με ασφαλή χιλιόμετρα.
Στο ζουμί ...

Είμαι, από τις αρχές Οκτόβρη, ένας ευτυχής κάτοχος του 116d ED. Το αυτοκίνητο είναι το Sport Line με cruise control, αυτόματο κλιματισμό, bluetooth κ.α. αλλά χωρίς τους αυτόματους γυαλοκαθαριστήρες.
Όλα δουλεύουν τέλεια αλλά με τις πρόσφατες βροχές στην Αθήνα κατάλαβα ότι οι (ουσιαστικά) 6 σκάλες στους γυαλοκαθαριστήρες δεν βοηθούν ιδιαίτερα.

Για αρχή οι έχοντες αυτόματους γυαλοκαθαριστήρες τους προτείνετε?

Αν ναι, με ένα ψάξιμο στο web βρήκα αυτό...

http://www.mediafire.com/view/naawal...r_Retrofit.pdf

το έχει κάνει κανείς?

Το esys που λέει το έχετε χρησιμοποιήσει?

Πιστεύετε ότι αξίζει?

Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-12-14, 13:47
Το avatar του χρήστη peter79
peter79 Ο χρήστης peter79 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-12-2004
Μηνύματα: 1.050
peter79 has a spectacular aura aboutpeter79 has a spectacular aura about
προσωπικά σε Ε90 δεν είμαι καθόλου ικανοποιημένος καθώς μπορείς να διαβαθμήσεις μεν και καλά την ευαισθησία του αισθητήρα αλλά δεν έχω δει ουσιαστική διαφορά. αποτέλεσμα να μην καθαρίζονται έγκαιρα ή πάλι να καθαρίζονται υπερβολικά πολύ σύντομα.

σε γενικές γραμμές αναγκάζομαι να χρησιμοποιήσω το manual τρόπο.

άσε που για να τους εγκαταστήσεις μετά αν δεν υπάρχουν είναι αν όχι ακατόρθωτο σίγουρα δαπανηρο. (νομίζω πως οι αισθητήρες είναι πάνω στο ίδιο το παρ-πριζ)
__________________
Don't drive fast, just fly low!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-12-14, 14:14
eru657 Ο χρήστης eru657 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 21-10-2014
Μηνύματα: 9
eru657 is on a distinguished road
Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση

Άμα λειτουργούν παρόμοια δεν αξίζει. Άμα το κάνω χειροκίνητα μετά μένουν τα αυτόματα φωτα διασταύρωσης στα τούνελ από αυτή τη μόντα το οποίο δε με ενδιαφέρει.

Σχετικά με το DIY δε φαίνεται δύσκολο καθώς αλλάζεις τον ήδη υπάρχον αισθητήρα του κλιματισμού με αυτόν που τα κάνει όλα (δλδ δεν είναι κολλημένο στο μπαρμπριζ)...

Το "esys" με φοβίζει... και στο αν θα το βρω και στο να το χειριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-12-14, 14:30
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
o αισθητηρας βροχης δεν πρεπει να ειναι πανω στο παρμπριζ αλλα στηριζεται πανω σε θεση που βρισκεται στο παρμπριζ, μεσα στο πλαστικη θηκη του μεσαιου καθρεπτη. τουλαχιστον αυτο εχω καταλαβει απο το realoem και αποτι εχω δει με τα ματια μου.
εγω που εχω αθερμικο παρμπριζ, εχω δει οτι υπαρχει αυτη η συγκεκριμενη θεση για να μπει το κουτακι του αισθητηρα βροχης (που δεν εχω) κ απο κατω ακριβως μπαινει ο αισθητηρας υγρασιας καμπινας για το auto clima (που εχω).

αρα θες συγκεκριμενο παρμπριζ, αισθητηρα βροχης, καλωδιωση αλλη φλασιερα για να εχει το κουμπακι με το Auto wipers και ισως προγραμματισμο. (η φλασιερα που εχεις τωρα ισως να κανει με μονο εναν προγραμματισμο του κουμπιου για auto function ή επισης μπορει να λειτουργησει κ χωρις αυτο). ελπιζω να μην σε μπερδεψα
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-12-14, 14:48
eru657 Ο χρήστης eru657 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 21-10-2014
Μηνύματα: 9
eru657 is on a distinguished road
Σύμφωνα με αυτό που έχω δει (στο λίνκ στο 1ο ποστ) το μπαρμπρίζ είναι οκ και η φλασιέρα παραμένει ίδια αλλά θέλει επαναπρογραμματισμό το κουμπί.
Για τα αυτόματα φώτα διασταύρωσης λύνεις το διακόπτη για τα φώτα και σπας το στοπ που έχει από πίσω ώστε να μπορεί γυρίζει αριστερόστροφα.

Το ουσιαστικό θέμα είναι ... αν αξίζει.

Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ αυτόματους γυαλοκαθαριστήρες.
Είναι λειτουργικοί?
Δουλεύουν σωστά ή ξεκινάν με μία σταγόνα στο μπαρμπρίζ?
Στο συγκεκριμένο μοντέλο λειτουργούν βολικά προς τον οδηγό ή πιο πολύ τον ταλαιπορούν?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-12-14, 22:46
stefanos116 Ο χρήστης stefanos116 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 18-06-2009
Μηνύματα: 33
stefanos116 is on a distinguished road
εγω που εχω αυτοματους υαλοκαθαριστηρες ,ειναι πολυ βολικοι ,εχουν ρυθμιση ευαισθησιας και γενικα σου λυνουν τα χερια...δεν ασχολεισαι καθολου απλα ενεργοποιεις...
μ ενα πατημα οταν βλεπεις οτι θα βρεξει,,,,

τωρα πως γινεται εγκατασταση μετα,μου φαινεται καπως,,εμενα παντως ειναι μεσα στο παμπριζ ο αισθητηρας φωτον-βροχης....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-12-14, 10:18
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Είναι από τα αδιάφορα extra που είναι ωραίο να το έχει αλλά δεν χρειάζεται κιόλας.
Επίσης δεν λειτουργεί υποδειγματικά για να πεις ότι αξίζει η διαδικασία.

Προσωπικά δεν θα ασχολούμουν καθόλου με το θέμα από την στιγμή που δεν είναι μια απλή κωδικοποίηση ή ένα plug and play part.
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-12-14, 14:56
eru657 Ο χρήστης eru657 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 21-10-2014
Μηνύματα: 9
eru657 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BMW Power Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι από τα αδιάφορα extra που είναι ωραίο να το έχει αλλά δεν χρειάζεται κιόλας.
Επίσης δεν λειτουργεί υποδειγματικά για να πεις ότι αξίζει η διαδικασία.
Με κάλυψες απόλυτα... ειδικά με το 2ο.

Οπότε βάση και των προηγουμένων post δε κάνω τίποτα.

Θα τα πιω σε μπύρες
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-12-14, 15:04
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
οντως ειναι αδιαφορο εξτρα κ δεν διευκολυνει τοσο καλα οπως π.χ. τα αυτοματα φωτα μεσα σε ενα τουνελ που σου λυνουν τα χερια...
ακολουθεις το λινκ λοιπον αν θες να το βαλεις κ μας λες εντυπωσεις.
εγω πριν βαλω αθερμικο παρμπριζ δεν ειχα θεση για τον αισθητηρα ουτε ειχα το συγκεκριμενο πλαστικο καλυμμα του μεσαιου καθρεπτη (ηταν πιο στενο κ πιο μικρο περιλαμβανοντας μονο το fogging sensor για το αυτοματο κλιμα. οταν αλλαξα σε αθερμικο παρμπριζ τοτε υποχρεωτικα πηγα κ στην αγορα του μεγαλυτερου πλαστικου καλλυματος που περιλεμβανει κ τη θεση για τον αισθητηρα βροχης
αφου λοιπον εσυ εχεις τετοιο φαρδυ καλυμμα αρα εχεις κ τη θεση στηριξης του αισθητηρα οποτε προχωρας πιο ανετα..

edit: τωρα ειδα θα καταληξουν σε μπυρες τα $$$ ...μια χαρα
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-12-14, 15:32
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από eru657 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα τα πιω σε μπύρες
το καλύτερο
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.