Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 29-05-09, 15:40
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sm6 Εμφάνιση μηνυμάτων
να διεκρινησω δυο πραγματα, επειδη το συγκεκριμενο θεμα το εχω ψαξει αρκετα.

το σημα με το λιμιτ και τον κοκκινο κυκλο εχει να κανει με τις προδιαγραφες της χωρας εκεινης και αναβει μετα απο καποιο αριθμο. μετα σβηνει και ξαναναβει. δεν θυμαμαι ακριβως τα χιλιομετρα, αλλα μπορω να το ψαξω για οποιον θελει. υπαρχει θεμα στο M6board.com

το σημα με το καπω αναβει σε πολλα τετοια αυτοκινητα που φορανε καπω καρμπον της βορσταϊνερ. συμβαινει και σε ελληνικο Μ6. ο λογος ειναι οτι το καρμπον στα πολλα παραμορφωνεται ελαφρα και μπερδευει τον αισθητηρα.

τελος το προτζεκτ εχει οντως προβλημα με τις αυξημενες θερμοκρασιες λαδιου...
λογικο αλλωστε και για τη χωρα που βρισκεται και για το κυκλωμα ψυξης που εχει παραμεινει σχεδον νορμαλ.

η εκτη κοφτιαζει βαγγελη. κατι πανω απο 300-305...

Δίκιο έχεις μαν για το λιμιτ ...

To limit στο Μ3 το προγραμματίζεις εσύ όπου θες και κάνει "μπιπ - μπιπ" ... στο Μ6 λογικό να το εμφανίζει και στο καντράν (δε ξέρω αν προγραμματίζεται από τον οδηγό και στα Ε63) ... ο τύπος στο βίντεο πάντως βλέπει την ένδειξη limit στα 372 ... πιο πριν δεν εμφανίζεται τίποτα

Για το καπώ κι εγώ αυτό λέω ... κάπου διάβασα ότι και το μαμά καπό μετά από κάποια χλμ/ω βγάζει την ίδια ένδειξη

Αλλά όσον αφορά τα λάδια , στο βίντεο αν δεις ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΚΩΣΕΙ καθόλου θερμοκρασία ... στον κόφτη 7ης έχει 110 βαθμούς περίπου

Απλά στον κόφτη 7ης βγάζει την ένδειξη ... έχω την εντύπωση ότι οφείλεται εκέι

Το Μ6 βγάζει πάντως 250 κοντέρ στον κόφτη της 5ης δηλαδή πραγματικά 250 (270 κοντέρ) στην αρχή της 6ης στο βίντεο αν παρατηρήσεις κοφτιάζει 6η με 300 κοντέρ (έχωντας μάλιστα ανάψει και φλάς για προσπέραση... χοντρό)
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 29-05-09, 15:57
sm6 Ο χρήστης sm6 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-12-2007
Μηνύματα: 1.833
sm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to all
παρατηρησε λιγο προσεκτικοτερα το βιντεο.

το λιμιτ αναβει στα 120. σβηνει οταν αναβει η ενδειξη για το καπω (την οποια προφανως ο κομπιουτερ θεωρει πιο σημαντικη).
οταν η πιεση στο χωρο του κινητηρα καπως εξισωνεται (ισως), και σβηνει η ενδειξη του καπω, ξαναναβει το λιμιτ. στα 370+ που φαινεται.
στα Ε63 δεν υπαρχει καποια ρυθμιση για το οριο (τουλαχιστον εγω δεν εχω την βρει), αλλα υπαρχει αυτη η ενδειξη μονο στα αυτοκινητα των UAE οπου και το οριο ειναι 120.
ειναι απαιτουμενη προδιαγραφη βασει νομοθεσιας...

το μαμα καπω μεχρι τα 330-335 ειναι οκ. το μετα αγνωστο...

επισης αν παρατηρησεις λιγο πριν το τελος αναβει και η ενδειξη θερμοκρασιας...
επιπροσθετα αν ψαξεις και το αλλο βιντεο που υπαρχει στο youtube θα δεις οτι ο δεικτης της θεμοκρασιας ανεβαινει σχεδον με ρυθμο στροφομετρου....!
εχω πληροφοριες απο τον ιδιο τον τσορνεγκε, ασχετα με τα βινετακια που ειναι τηζερς, οτι οντως ειχε (εχει?) θεμα με τη θερμοκρασια...

οντως το φλας στα 300, ειναι χοντρο.... χεχε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sm6 : 29-05-09 στις 16:00
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 29-05-09, 16:12
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sm6 Εμφάνιση μηνυμάτων
...επισης αν παρατηρησεις λιγο πριν το τελος αναβει και η ενδειξη θερμοκρασιας...

εχω πληροφοριες απο τον ιδιο τον τσορνεγκε, ασχετα με τα βινετακια που ειναι τηζερς, οτι οντως ειχε (εχει?) θεμα με τη θερμοκρασια...

οντως το φλας στα 300, ειναι χοντρο.... χεχε
το λιμιτ είναι το ίδιο με το λιμιτ στο δικό μου ... στα 46αρια ρυθμίζεται πανεύκολα από το obc ... σωστός ότι σε χώρες με κόφτη ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ από τον επίσημο κόφτη της BMW λογικά θα είναι ΠΡΟ-ρυθμισμένο να αάβει στον κόφτη της εκάστοτε χώρας ...

τώρα στο συγκεκριμένο βίντεο όπως φαίνεται και στο jpeg η θερμοκρασια λαδιού είναι 110 στον κόφτη 7ης ...

αν πάλι είναι θερμοκρασία νερού που ανάβει ???? ...

πάντως επειδή ΤΑΥΤΙΖΕΤΑΙ η εμφάνιση της ένδειξης με τον κόφτη 7ης και επειδή το θεωρώ περίεργο να ανέβασε νερό χωρίς λάδι θεωρώ ότι εκεί οφείλεται ...

γενικά κι εγώ συμφωνω ΧΩΡΙΣ να έχω ασχοληθεί με την Gpower ότι είναι ΠΟΛΥ πιθανό να έχουν θέματα τέτοιες βελτιώσεις ...
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg m6.JPG (58,8 KB, 15 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 29-05-09, 16:23
sm6 Ο χρήστης sm6 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-12-2007
Μηνύματα: 1.833
sm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to all
κοιτα, εικασιες κανουμε γενικα και οσο μπορουμε με οπλο την παρατηρητικότητά μας και πηγη ενα βιντεο...

η ενδειξη ναι, θερμοκρασια νερου ειναι... αγνωστο ομως γιατι...

το λαδι παραμενει στους 110 οντως, περιεργο και για μενα εως υποπτο...

π.χ. το δικο μου εχει ανεβασει 130 ευκολα, σε κατακαλοκαιρο κυνηγι...

και δεν ειναι και 750 αλογα...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 29-05-09, 16:32
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
το εξαντλήσαμε έχεις δίκιο μαν ...

τωρα να κάνουμε και ηχητικη ανάλυση ...

πως σου ακούγεται το μοτέρ ??? σα να έχει μισή μοίρα προπoρεία μου ακούγεται εμένα

χεχεχεχεχεχεχε ....
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 29-05-09, 16:35
sm6 Ο χρήστης sm6 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-12-2007
Μηνύματα: 1.833
sm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to all
χαχαχαχαχα εγραψες γιατρε!

τωρα ξερω τι δωρο θα σου κανω στη γιορτη σου...

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.