Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Ταξίδια

Ταξίδια Γράφουμε τις εντυπώσεις μας και προτάσεις απο οδικά ταξίδια που έχουμε κάνει

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 11-02-12, 21:34
Το avatar του χρήστη zami
zami Ο χρήστης zami δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-11-2009
Μηνύματα: 510
zami will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από E36 RULES!! Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστός ο Dimpas, απλά να προσθέσω στο θέμα των φώτων: Θα χρειαστει να τα ρυθμισεις απο το ρεγουλατόρο να χτυπανε στην αλλη κατεύθυνση (τα φωτα μας, χτυπάνε παντα προς τη μεριά του πεζοδρομίου δεξιά, για να μην τυφλώνουν τους απέναντι, επομενως μολις μπεις UK θα πρεπει να τα γυρισεις να χτυπανε αριστερα). Εχει οδηγιες στο manual, και ειναι ευκολο, τουλαχιστον στο 36αρι. Δεν νομιζω να ειναι πιο δυσκολο σε εσενα, μαλλον ακομα ευκολοτερο θα'ναι.
Το θέμα φωτων είναι ήδη λυμένο.....Ευχαριστω και για τις οδηγιες αλλα και για τις ευχες(εαν τελικά γίνει το ταξίδι...)
__________________
once a BMWer,always a BMWer...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-02-12, 21:38
Το avatar του χρήστη zami
zami Ο χρήστης zami δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-11-2009
Μηνύματα: 510
zami will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xx60 Εμφάνιση μηνυμάτων
έρχομαι παρέα.... ωραίο ταξίδι φίλε μου!!!

περνάς με καράβι Ανκόνα 370€ με καμπίνα για δυο άτομα, απο Ανκόνα καρφί Μιλάνο σε τέσσερις ώρες με 150-160κμ οχι περισσότερα προσοχή ο αυτοκινητόδρομος έχει ΠΑΝΤΟΥ κάμερες ελέγχου ταχύτητας...και τα πρόστιμα είναι τσουχτερά. Μιλάνο 115€ η καλύτερα como chiasso 85€ διανυκτέρευση. Την επομένη περνάς Ελβετία (μεγάλη προσοχή στις πινακίδες ταχύτητας οσο γραφούν) προσοχή στα τούνελ!! περνάς από Basel ( φευγάτος όπως είσαι) συνεχίζεις Metz και διανυκτέρευση Reims 120€. Τρίτη μέρα φτάνεις Calais όπου και περνάς με καράβι για Dover με 110€ ντεκ από εκεί σε δυο ώρες είσαι Λονδίνο. θα σου φανεί περίεργο που οδηγούν αντίθετα... αλλά θα το συνηθίσεις γρήγορα.
Το ταξίδι το έκανα με την γυναίκα χωρίς να την κουράσω χιλιομετρικά, αν είσαι μόνος η με φίλο μπορείς να κάνεις μόνο μια διανυκτέρευση. να έχεις μαζί σου τουλάχιστον 3.000€ μετρητά + πιστωτική, πράσινη κάρτα, διαβατήριο. Καλό ταξίδι σου εύχομαι και καλά να περάσεις.
Να και η πρωτη δόση ρεαλισμού...προσγειωθηκα απότομα.Οι τιμες αυτες :καράβι ειναι απο Πατρα?εγω λεω να παω απο Ηγουμενίτσα και μου φαινονται πολλά τα 300τόσα €....Επίσης πιστευεις πραγματικά οτι θα πρέπει να εχω 3000 ευρω μετρητα μαζί μου?Απλά για να εχω μην τυχει κατι φανταζομαι οτι θα το λες γιατι εγω εχω κανει ενα προχειρο budget 1600-1700€ οτι θα μου κοστίσει.......
__________________
once a BMWer,always a BMWer...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-02-12, 21:43
Το avatar του χρήστη E36 RULES!!
E36 RULES!! Ο χρήστης E36 RULES!! δεν είναι συνδεδεμένος
JDM as ファック
 
Εγγραφή: 01-06-2005
Μηνύματα: 5.490
E36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud of
3 ατομα τον 15Αυγουστο (ακριβη περιοδος), με καμπίνα, 600 ευρώ (μαζι με το αυτοκινητο) μ'επιστροφή, Πάτρα-Ανκόνα πληρώσαμε εμεις πάντως.. Dover-Calais αν δεις στο λινκ που εβαλα στο πρωτο μου ποστ, εκανα μια αναζητηση και μου εβγαλε 39 λιρες 3 ατομα με αμαξι για την Τεταρτη με το καράβι, 70 λιρες με το τρένο.

Και μετρητα να μην εχεις, μπορεις να βγαλεις απο ΑΤΜ παντού, αρκει να'ναι Visa/Maestro, ανάλογα με την κάρτα σου.

Για ξενοδοχεία, τσέκαρε τιμές εδώ: http://www.booking.com/index.en-gb.h...a570a0a;dcid=1

Θα σε συμβούλευα να μην κοιταξεις σε κοσμοπολιτικες περιοχες κλπ γιατι θα ειναι ακριβα εκει, κοίτα πολεις που θα ειναι στη διαδρομή σου και κλείσε εκεί.

ΥΓ: Δεν θυμαμαι ποιο site ειχα χρησιμοποιήσει για να κανω κρατησεις, σαν το booking ηταν, παιζει να ήταν και αυτό, αν το βρω θα σου πω!

edit: www.hotels.com
__________________
There are two kinds of people: those who like me, and those who can go to hell...
Some day, we're gonna break free from the chains, and keep on, keep on, keep on, keep on, keep on FLYING...
Straights are for fast cars. Corners are for fast drivers...
I don't mean to be mean but it's all I can be, that's just me..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη E36 RULES!! : 11-02-12 στις 21:57
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-02-12, 23:19
Το avatar του χρήστη zami
zami Ο χρήστης zami δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-11-2009
Μηνύματα: 510
zami will become famous soon enough
Εαν ταξιδεψω τελικα,θα παω απο Ηγουμενιτσα καθ το εισιτηριο θα ειναι μονής κατευθυνσης,γιατι θα γυρισω αεροπορικως...Οι διαμονη/ες θα γινονται παντα σε μερη πανω στο δρομο και πολυ οικονομικα!!
__________________
once a BMWer,always a BMWer...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-02-12, 02:37
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Επίσης να μην κουβαλάς μπετόνι βενζίνη που είπε κάποιος φίλος πιο πάνω.. Απαγορεύεται..

Να σταματάς για βενζίνη όταν πέφτεις στο 1/2 με 1/3 και δεν θα έχεις πρόβλημα..

Μια απορία όμως: Αφού θα πάς με αμάξι πως θα γυρίσεις αεροπορικώς? Το αμάξι θα το στείλεις με φορτωτική?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-02-12, 09:58
Το avatar του χρήστη zami
zami Ο χρήστης zami δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-11-2009
Μηνύματα: 510
zami will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostastnt Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης να μην κουβαλάς μπετόνι βενζίνη που είπε κάποιος φίλος πιο πάνω.. Απαγορεύεται..

Να σταματάς για βενζίνη όταν πέφτεις στο 1/2 με 1/3 και δεν θα έχεις πρόβλημα..

Μια απορία όμως: Αφού θα πάς με αμάξι πως θα γυρίσεις αεροπορικώς? Το αμάξι θα το στείλεις με φορτωτική?
Δεν σκοπευα να κουβαλαω βενζινη μαζι μου,δεν νοιωθω άνετα!!!Θα βαζω βενζινη συχνα και δεν θα περιμενω να αδειαζει.Το αυτοκινητο θα το αφήσω εκει (για καποιο διαστημα..)
__________________
once a BMWer,always a BMWer...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-02-12, 10:16
ermis1975 Ο χρήστης ermis1975 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-12-2004
Μηνύματα: 773
ermis1975 will become famous soon enough
Εχω οδηγήσει πολλές φορές εξωτερικό. Να έχεις μαζί σου κέρματα ή 10ευρα (οχι τσαλακωμένα), για τα διόδια και πιστωτική κάρτα. Βενζίνη καλύτερα να βάζεις με καρτούλα για να μή ψάχνεις χρήματα και να τα πληρώσεις όλα μαζί οταν με το καλό βγεί ο λογαριασμός (και στα διόδια δέχονται κάρτα, αλλά προτιμούσα τα μετρητά). Αν πάς τώρα, μπορεί να συναντήσεις χιόνια! Εκεί αλυσίδες δε χρησιμοποιούν, γιατί στις βόρειες περιοχές έχουν χειμερινά λάστιχα. Και μιας και θα πάς Λονδίνο μπορείς να βάλεις απο εδώ 1 τετράδα χειμερινά να είσαι άρχοντας! Και αλυσίδες για πάν ενδεχόμενο. Αγγλία προσοχή στην ανάποδη οδήγηση. Εχω οδηγήσει ανάποδα...σε άλλη χώρα, δεν είναι δύσκολο αλλά στην αρχή πρέπει να μπείς στο νόημα !(αναποδα στις πλατείες, ανάποδα να κοιτάς το δρόμο και να προσπερνάς...ακόμα και πεζός προσοχή). Στο δρόμο μπορείς να βρείς πολλά motel - hotel.. σε πολύ καλές τιμές, δε θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα διαθεσιμότητας, οπότε όπου κουραστείς κοιμάσαι. Ολα τα ταξίδια μου τα έκανα με αφετηρία Ρώμη ή Μιλάνο και νοικιασμένο ΙΧ, γιατί το εισητήριο του πλοιου βγαίνει ακριβο!
Η ασφάλεια σου τώρα (πράσινη κάρτα) σε καλύπτει μόνο αν φταιες εσύ. Οποιαδήποτε κάλυψη κλοπής, φωτιάς κλπ δε καλύπτεται εκτός και αν πληρώσεις ένα σεβαστό ποσό!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-02-12, 13:07
Το avatar του χρήστη zami
zami Ο χρήστης zami δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-11-2009
Μηνύματα: 510
zami will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ermis1975 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω οδηγήσει πολλές φορές εξωτερικό. Να έχεις μαζί σου κέρματα ή 10ευρα (οχι τσαλακωμένα), για τα διόδια και πιστωτική κάρτα. Βενζίνη καλύτερα να βάζεις με καρτούλα για να μή ψάχνεις χρήματα και να τα πληρώσεις όλα μαζί οταν με το καλό βγεί ο λογαριασμός (και στα διόδια δέχονται κάρτα, αλλά προτιμούσα τα μετρητά). Αν πάς τώρα, μπορεί να συναντήσεις χιόνια! Εκεί αλυσίδες δε χρησιμοποιούν, γιατί στις βόρειες περιοχές έχουν χειμερινά λάστιχα. Και μιας και θα πάς Λονδίνο μπορείς να βάλεις απο εδώ 1 τετράδα χειμερινά να είσαι άρχοντας! Και αλυσίδες για πάν ενδεχόμενο. Αγγλία προσοχή στην ανάποδη οδήγηση. Εχω οδηγήσει ανάποδα...σε άλλη χώρα, δεν είναι δύσκολο αλλά στην αρχή πρέπει να μπείς στο νόημα !(αναποδα στις πλατείες, ανάποδα να κοιτάς το δρόμο και να προσπερνάς...ακόμα και πεζός προσοχή). Στο δρόμο μπορείς να βρείς πολλά motel - hotel.. σε πολύ καλές τιμές, δε θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα διαθεσιμότητας, οπότε όπου κουραστείς κοιμάσαι. Ολα τα ταξίδια μου τα έκανα με αφετηρία Ρώμη ή Μιλάνο και νοικιασμένο ΙΧ, γιατί το εισητήριο του πλοιου βγαίνει ακριβο!
Η ασφάλεια σου τώρα (πράσινη κάρτα) σε καλύπτει μόνο αν φταιες εσύ. Οποιαδήποτε κάλυψη κλοπής, φωτιάς κλπ δε καλύπτεται εκτός και αν πληρώσεις ένα σεβαστό ποσό!
Κατατοπιστικότατος!ευχαριστώ πολύ.Οπως προανεφερα παραπάνω το ταξίδι .εαν τελικά γίνει, θα γίνει κατα το Πασχα ,οπότε φαντάζομαι οτι το θεμα χιόνια το εχω γλυτώσει....ενδιαφερουσα πληροφορία αυτή για τις λεπτομερειες της πρασινης καρτας....
__________________
once a BMWer,always a BMWer...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 12-02-12, 14:12
Το avatar του χρήστη E36 RULES!!
E36 RULES!! Ο χρήστης E36 RULES!! δεν είναι συνδεδεμένος
JDM as ファック
 
Εγγραφή: 01-06-2005
Μηνύματα: 5.490
E36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud of
Mεση και νοτια Αγγλια (προσοχη, Αγγλια, οχι Βρετανια) κανεις δεν εχει χειμερινα.. Πιο πανω ειναι must. Δεν κρατανε τα χιονια για πολύ διάστημα, αν και, την πρώτη μερα που θα χιονίσει, γινεται της μουρλής

Xιονισε το προηγουμενο Σαββατο, σε 2 ωρες το'χε στρωσει, και κρατησε μεχρι και την Κυριακη, τώρα που μιλάμε δεν εχει χιονι καθόλου. Και οπως το βλέπω, δεν προκειται να ξαναχιονίσει.. () Απο το Μάρτιο και μετά κανει καλύτερο καιρό απο την Ελλάδα, δεν εχεις τιποτα να φοβάσαι. Μιλάμε για ήλιο, ενας φιλος μου που εκατσε μια μερα κανα δυωρο για καφε, την αλλη μερα ηταν καμμενος ολος και ηταν ασπρος μονο γυρω απο τα γυαλια ηλιου, τον φωναζαμε panda. Μαρτιος-Ιουνιος στην Αγγλια ειναι απο τους πιο καλους καιρους που εχω δει ποτε. Και χτες λιακαδα ειχε εδω (West Midlands), 0 με 2 βαθμους βέβαια, αλλα λιακάδα.

Το αυτοκίνητο θα σε συμβούλευα να το αφηνες σε καποιο πάρκιν, κλειστό ή ανοιχτό, ή στο δρόμο αλλα σε ήσυχη γειτονιά. Μακριά απο δρομους που περνανε απο φοιτητικές εστιες, το πρωι θα το βρεις με σπασμενο καθρευτη, γυρισμενους υαλοκαθαριστήρες, πατατες και κεμπάμπ επάνω στο καπώ και ουρανό, τσουτσουνίτσες ζωγραφισμένες πανω στη σκόνη, και λοιπά χαρούμενα. Οταν πίνουνε, γινονται ζώα.- Στους παραδιπλα δρομους, μια χαρά! Βεβαια εξαρταται απο τη γειτονια και την πόλη.

Οπως ειπε και ο Ερμής, προσοχή στις διασταυρώσεις, ακομα και πεζός. Ενα κολπο που εκανα στην αρχή (αρχη= ολοκληρος ο πρωτος χρονος ) ηταν να κοιταω διπλή και τριπλή φορά και απο τις 2 μεριές, πριν διασχίσω απέναντι. Οδηγώντας στο δρόμο, μην ανησυχείς, το αργότερο στο τελος της πρώτης μερας θα το'χεις παρει το κολάι.

Για την Ηγουμενίτσα, καλά θα κανεις, θα σου έρθει φθηνοτερα.
__________________
There are two kinds of people: those who like me, and those who can go to hell...
Some day, we're gonna break free from the chains, and keep on, keep on, keep on, keep on, keep on FLYING...
Straights are for fast cars. Corners are for fast drivers...
I don't mean to be mean but it's all I can be, that's just me..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη E36 RULES!! : 12-02-12 στις 14:16
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 12-02-12, 17:14
Το avatar του χρήστη zami
zami Ο χρήστης zami δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-11-2009
Μηνύματα: 510
zami will become famous soon enough
Φιλε μου Ε36 Rules μιας και εισαι κατοικος,μηπως ξερεις ποσο κοστιζει το περασμα απο Γαλλια σε Αγγλια και με ποιο τροπο ειναι πιο συμφερον;Μαλλον απο την συραγγα της Μανχης αλλα εκει οδηγείς η ανεβαινεις σε τραινο;;
__________________
once a BMWer,always a BMWer...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.