Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-11-12, 05:06
Το avatar του χρήστη Alex1991
Alex1991 Ο χρήστης Alex1991 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 01-11-2012
Μηνύματα: 4
Alex1991 is on a distinguished road
BMW e30 project

Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα ως καινούργιο μέλος του φόρουμ σας!

Απ' όσο έχετε καταλάβει ήδη απ' τον τίτλο ενδιαφέρομαι να στήσω απ' την αρχή ένα 30άρι. Συγκεκριμένα θέλω να "ξανά"-στήσω το 30άρι του πατέρα μου, το οποίο είναι οικογενειακή υπόθεση πλέον αφού ο πατέρας μου και αν δεν το χόρτασε το συγκεκριμένο αφού ήδη μετράει 2 30άρια και ένα ε21, εξ' ολοκλήρου φτιαγμένα και στημένα από τον ίδιο και τους φίλους του απ' τα συνεργία. Και έτσι όπως λένε το μήλο κάτω απ' την μηλιά θα πέσει, έτσι και εγώ του ζήτησα να ξανα-στήσουμε (την ήδη στημένη εδώ και τόσα χρόνια) μπέμπα.

Αποφασίσαμε έτσι να την ξαναρχίσουμε, αν και στην αρχή τον έπρηζα για ε46 και Ζ3, βλέποντας μερικά βιντεάκια και άλλα 30αρια φίλων κατέληξα σ' αυτή την απόφαση. Ο πατέρας μου είναι Ταπετσιέρης στην Κατερίνη εδώ και πολλά χρόνια και είναι σύμφωνα με τα λεγόμενα του κόσμου ο καλύτερος στο είδος του οπότε το θέμα σαλόνι κλπ είναι τελειωμένο απ' τώρα. Επίσης, η όλη διαδικασία δεν θα μας κοστίσει πολλά αφού έχει πολλούς φίλους στα συνεργεία και όσο να 'ναι ξέρετε πώς πάνε αυτά μεταξύ συνεργείων - αυτήν την φορά εσύ,την άλλη εγώ.

Έχω ένα ικανό budjet που μπορώ να διαθέσω από λεφτά που έχω μαζέψει τόσο καιρό στην νύχτα οπότε θα 'ναι ευκολότερο πιστεύω.
Το παρών 30άρι φοράει μοτέρ από 36άρι που βγάζει 200 άλογα αλλά λόγω των κυβικών δεν κυκλοφορεί άλλο διότι δεν θέλουμε να πληρώσουμε τέλη 900 ευρώ. Έτσι αποφασίσαμε να ψάξουμε για μοτέρ πάλι από 36άρι αλλά βέβαια το 1800 IS με τα 145 άλογα για να μπορώ και να το συντηρώ (τέλη,βενζίνες κτλ) αλλά και για λόγους οικονομίας σαν IS μοτέρ που είναι. Επίσης, θέλω να αλλάξω το χρώμα διότι έχει αρχίσει και φθείρεται μετά από τόσα χρόνια και από μαύρο θέλω να το κάνω σκούρο μώβ (σχεδόν μαύρο). Γενικά, το look θα 'ναι όλο σκούρο, δηλαδή σε σημεία όπως η μάσκα μπροστά με τα φανάρια θα βαφτεί και αυτή μαύρη όπως και τα φανάρια πίσω. Γενικά, εξωτερικά θέλω να την κάνω με τις λεπτομέρειες ενός ε30 μ3, δηλαδή να κάνω τα φουσκώματα,το πορτ μπαγκάζ,την αεροτομή, τα bodykits της M κανονικά με λαμαρίνα και πολυαστέρα αντίστοιχα. Ακόμη, είμαι σε δίλημμα σχετικά με τις ζάντες, δηλαδή με ποιές να αλλάξω τις ήδη φορεμένες 17άρες Borbet. Έχω κολλήσει με τις κλασσικές bbs RM (αν τις λέω σωστά) αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα ταιριάξει με το όλο "Black Project". Οι εξατμίσεις που φοράει (2 διπλές) θέλω να τις αλλάξω με τις ανοξείδωτες-χειροποίητες 2 διπλές που φοράει το 30αρι του αδερφού μου. Κάποια άλλα πράγματα που θέλω να αλλάξω είναι οι καθρέφτες αλλάζοντας τους μανίσιους με αυτούς του ε46 μ3 και να αλλάξω τον φωτισμό των φαναριών με Xennon. Τέλος, μπορεί να βάλω και σε κάποια σημεία αυτοκόλλητο carbon όπως καπό, καθρέφτες κτλ αλλά αυτό είναι το τελευταίο πράγμα που με απασχολεί.

Το θέμα του εσωτερικού του αμαξιού είναι θέμα ωρών για τον πατέρα μου. Ήδη έχει πουλήσει το παλιό σαλόνι και μπορεί να τοποθετηθεί το καινούργιο. Έχει ήδη φτιάξει καινούργιο επίσης από ε30 μετατρέποντάς το σε Bucket μπρος-πίσω. Βέβαια τώρα τελευταία μου είπε πως μπορεί να βάλει και ένα σαλόνι που έχει από 190Ε που θα δείξει καλύτερα. Γενικά δεν έχω αποφασίσει ακόμη τι χρώμα θα το κάνει. Ταμπλό και ουρανός θα παραμείνουν ως έχουν, αλλάζοντας μόνο το χρώμα.

Γενικά,ο father έχει κάποιες διαφωνίες για το όλο project επιμένοντας στο να μείνει ε30 με τα bodykits από m-technic. Με είπε πως τα φουσκώματα που θέλω να κάνω μετά από κάποιο καιρό θα αρχίσει να "σκάει" το χρώμα τους στην ένωση διότι διαφέρει το γνήσιο που είναι ένα ενιαίο κομμάτι με τα πρόσθετα. Επίσης, υπάρχει πιθανότητα να έχουμε πρόβλημα με τα άκρα (δίσκους, άξονες) αφού το γνήσιο μ3 φοράει διαφορετικά απ' ότι ένα απλό ε30.

Σχετικά, αυτό είναι το project που θέλω να πραγματοποιήσω στην μπέμπα. Θα 'θελα γνώμες, εμπειρίες και συμβουλές για το παρών θέμα διότι θέλω να υπάρξει ένα καλό αποτέλεσμα. Δεκτές όλες οι απόψεις...!
Συγνώμη που δεν ασχολήθηκα πολύ με τα μηχανολογικά διότι δεν τα ξέρω εις βάθος...!

Ελπίζω να μην σας κούρασα και σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων...!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-11-12, 07:21
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Ο πατέρας σου έχει δίκαιο. Μην του κάνεις φουσκώματα.

Εγώ θα σου έλεγα να περιορίσεις περιττά έξοδα όπως ζάντες (αφού έχεις ήδη), body kit (αφού έχεις M-technics προφυλακτήρες).

Βάψε το αυτοκίνητο, βάλε του μοτέρ M42B18 (140ps) (από όσο έχω ακούσει από παιδιά που γνωρίζουν περισσότερα έχει κάποια δυσκολία η τοποθέτηση του Μ44 στο Ε30 - κάνε μια αναζήτηση αν δεν δούν το θέμα να τα ξαναγράψουν).
Κάνε ότι σέρβις χρειαστεί και βάψιμο εφόσον θέλεις και είναι μια χαρά το αυτοκίνητο.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-11-12, 07:29
Το avatar του χρήστη themis78
themis78 Ο χρήστης themis78 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-12-2007
Μηνύματα: 258
themis78 is on a distinguished road
Φίλε από Κατερίνη καλώς ήρθες στην παρέα μας.Ακούγεται ενδιαφέρον το πρότζεκτ σου και το Ε30 θα δείξει κούκλα.Και εγώ θα σου έλεγα να περιορίσεις τα περιττά έξοδα.Γιατί δε βάζεις κάποιο μοτέρ από Ε30?
__________________
There is no exception to the rule that everyone thinks they are an exception to the rule!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-11-12, 10:57
Το avatar του χρήστη e30 1984
e30 1984 Ο χρήστης e30 1984 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Μηνύματα: 378
e30 1984 will become famous soon enough
συμφωνώ
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο πατέρας σου έχει δίκαιο. Μην του κάνεις φουσκώματα.

Εγώ θα σου έλεγα να περιορίσεις περιττά έξοδα όπως ζάντες (αφού έχεις ήδη), body kit (αφού έχεις M-technics προφυλακτήρες).

Βάψε το αυτοκίνητο, βάλε του μοτέρ M42B18 (140ps) (από όσο έχω ακούσει από παιδιά που γνωρίζουν περισσότερα έχει κάποια δυσκολία η τοποθέτηση του Μ44 στο Ε30 - κάνε μια αναζήτηση αν δεν δούν το θέμα να τα ξαναγράψουν).
Κάνε ότι σέρβις χρειαστεί και βάψιμο εφόσον θέλεις και είναι μια χαρά το αυτοκίνητο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-11-12, 12:16
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
όχι στα πρόσθετα φουσκώματα.

όχι στο εσωτερικό από 190Ε

όχι στις δύο διπλές εξατμίσεις

όχι στους καθρέφτες από Μ3 Ε46

όχι στα ξένον

Ναι στις ΒΒS RM

ναι στο ολικό φρεσκάρισμα με το Mtech Bodykit

Φρένα αν έχεις μπρος αεριζόμενα πίσω δίσκους δε νομίζω να χρειαστείς.

Βάλε φωτό επειγόντως.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-11-12, 12:21
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Όταν λες 2 διπλές εξατμίσεις εννοείς μια διπλή που φοράει το Ε30, ή 4 εξατμίσεις όπως π.χ. Ε39 Μ5 ή Ε46 Μ3?

Αν εννοείς 4 ....όχι...ΟΧΙ

Γενικά συμφωνώ με τον oldcars. Όχι σε 2-2πλες (ναι σε μια διπλή), όχι σε xenon, καθρέπτες Μ3 Ε46 (Ε30 έχεις) και είναι γωνιώδες το σχήμα του αυτοκινήτου και του ταιριάζουν οι καθρέπτες του Ε30.
Για τα καθίσματα από Ε190, τι να σου πώ...αν είναι από απλό Ε190...δεν καταλαβαίνω τι σου προσφέρουν. Αν είναι από κανένα 2.3-2.5 EVO...λογικά θα είναι ωραία.

Γενικά να ξέρεις (όπως σε προτρέπει και ο πατέρας σου από ότι κατάλαβα), μια ''φτιαγμένη'' BMW μπορεί να θεωρείται ωραία όταν όλα γίνονται με μέτρο.
Μια άλλη ''φτιαγμένη'' BMW μπορεί να θεωρείται απλά κιτς γιατί απλά όλα έγιναν με υπερβολή.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dim77 : 01-11-12 στις 12:34
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-11-12, 12:38
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Όταν λες 2 διπλές εξατμίσεις εννοείς μια διπλή που φοράει το Ε30, ή 4 εξατμίσεις όπως π.χ. Ε39 Μ5 ή Ε46 Μ3?

Αν εννοείς 4 ....όχι...ΟΧΙ

Γενικά συμφωνώ με τον oldcars. Όχι σε 2-2πλες (ναι σε μια διπλή), όχι σε xenon, καθρέπτες Μ3 Ε46 (Ε30 έχεις) και είναι γωνιώδες το σχήμα του αυτοκινήτου και του ταιριάζουν οι καθρέπτες του Ε30.
Για τα καθίσματα από Ε190, τι να σου πώ...αν είναι από απλό Ε190...δεν καταλαβαίνω τι σου προσφέρουν. Αν είναι από κανένα 2.3-2.5 EVO...λογικά θα είναι ωραία.

Γενικά να ξέρεις (όπως σε προτρέπει και ο πατέρας σου από ότι κατάλαβα), μια ''φτιαγμένη'' BMW μπορεί να θεωρείται ωραία όταν όλα γίνονται με μέτρο.
Μια άλλη ''φτιαγμένη'' BMW μπορεί να θεωρείται απλά κιτς γιατί απλά όλα έγιναν με υπερβο
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-11-12, 16:01
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Γιατί όχι σε 2 διπλές; Εγώ έχω μια διπλή και θα ήθελα πάρα πολύ να βγάζω 2 διπλές.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-11-12, 16:35
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Με τα λεφτά που θα δώσεις για το στήσιμο,
θα μπορείς να πληρώνεις τα τέλη για τα επόμενα 5 χρόνια..
Και με IS δε θα χαρείς το αυτοκίνητο ούτε στο 10% όπως με το μοτέρ που φοράει τώρα..
Οπότε όπως καταλαβαίνεις, για εμένα μόνο τα λεφτά σου θα πετάξεις..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-11-12, 18:33
Το avatar του χρήστη Alex1991
Alex1991 Ο χρήστης Alex1991 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 01-11-2012
Μηνύματα: 4
Alex1991 is on a distinguished road
Κατ' αρχήν ευχαριστώ πολύ παιδιά για την γρήρορη ανταπόκριση!

Τα φουσκώματα με προβληματίζουν και μένα η αλήθεια είναι γιατί δεν ξέρω κατα πόσο καλή δουλειά θα γίνει... Δεν θέλω σε καμία περίπτωση το αμάξι να βγει ένα τέρας γιατί μετά θα ακούω τα κλασσικά "Αφού στα 'λεγα, άκου και κανέναν έμπειρο..."

Όσο για τις εξατμίσεις, το παρών σκάφος φοράει 2 χειροποίητες μονές και δεν έχει παρουσιαστεί κανένα πρόβλημα και εμφανισιακά εμένα μου αρέσουν. Αλλά θέλω να βάλλω του αδερφού μου τις 2 διπλές γιατί στο δικό του που το πουλάει παρεπιπτώντως έχουν δείξει πολύ ωραία... Για τους καθρέφτες δεν είναι σίγουρο αν θα τους αλλάξω γιατί έχετε δίκιο με τις γωνίες του αμαξιού κτλπ. Τα bodykits θα γίνουν από τον ξάδερφό μου ο οποίος κάνει πολυαστερικά και θα μου βγουν μόνο τα υλικά...

Τα καθίσματα του 190Ε φυσικά και είναι του EVO...Δεν παίζει να έβαζα του απλού γιατί δεν με αρέσουν καθόλου. Του EVO ταιριάζουν ακριβώς και ο φάδερ είπε πως θα δείξουν αρκετά γιατί είναι πιο Bucket (Ενισχυμένα). Για τα Xennon δεν ξέρω γιατί γίνεται τόσος ντόρος, απλά μου αρέσει σαν ιδέα και το έχω άχτι... Έτσι κι αλλιώς δεν υπερβαίνει το budjet που θα διαθέσω οπότε δεν το θεωρώ σπατάλη...

Όσο για το μοτέρ δεν παίζει να το κρατήσω πάνω γιατί πέρυσι που το πήρα στην πόλη που σπουδάζω (Κέρκυρα) κάθε 2-3 μέρες έριχνα και 20 ευρώ για βενζίνες... Ντάξει, να πω την αλήθεια το ψυλο-έστιβα σε κάτι ευθείες και κάτι κυκλάκια αλλά και πάλι. Τώρα αν το πάρεις με ακρίβεια τα επόμενα 5 χρόνια με 900 ευρώ τέλη, ε δεν έχω και 5000 budjet ηρεμίστε φοιτητής είμαι. Βέβαια και ποιος δεν θα ήθελε 2μισάρι με 200 άλογα σε σχέση με 18αρι και 145 άλογα. Άλλα εμένα μου αρκούν για πρώτο αυτοκίνητο και νομίζω πως είναι αρκετά γρήγορο για τα δεδομένα του το μοτέρ.

Εδώ είναι και το αυτοκίνητο του αδερφού μου για να δείτε κάποιες φώτο και την δουλειά του πατέρα μου για να μου πείτε και εσείς την γνώμη σας. Δυστυχώς έχω μόνο μία απ' την δικιά μας στο πι-σι μου εδώ, τις περισσότερες τις έχω στο λαπτοπ στην Κατερίνη...


Σε καμία περίπτωση δεν τρώω τα λεφτά του "Μπαμπά"... Τα λεφτά που θα διαθέσω τα έχω βγάλει με αρκετό κόπο σερβίροντας ποτά... Δεν θέλω να υπάρξει παρεξήγηση.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη rapid_fast : 02-11-12 στις 07:28 Αιτία: Διαφήμηση
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.