Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-11-12, 10:05
Το avatar του χρήστη E46 Maniac
E46 Maniac Ο χρήστης E46 Maniac δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 24-10-2012
Μηνύματα: 27
E46 Maniac is on a distinguished road
BMW E46 πιεση ελαστικων

Γεια σας παιδια ειναι το πρωτο μου ποστ στο φορουμ... Λοιπον εχω ενα 316ι ε46 1,8 σενταν θελω να μου πει καπιος τι πιεση ( πςι, μπαρ) πρεπει να εχω στα λαστιχα... οι διαστασεις μου ειναι 225/45/17 μπρος πισω, και φοραω μισελεν παϊλοτ σπορτ 3.... Σας ρωταω γιατι θελω να στριβω...γιατι με τα παλια λαστιχα δν ειχα ασχολιθει καν.. μονο παντες εκαναν τιποτα αλλο.. ααα τςρα το αυτοκινητο εχει αζωτο
Σας ευχαριστω ολους.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη E46 Maniac : 01-11-12 στις 10:09
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-11-12, 10:54
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
To σωστό είναι αυτό που γράφει το ταμπελάκι σου στην πόρτα του οδηγού (και είναι γραμμένο και στο βιβλίο χρήσης).

Πρέπει να σου γράφει 29 εμπρός και 32-33psi πίσω (ή 2.0-2.2bar εμπρός πίσω) (εμπρός-πίσω). Με δική σου ευθύνη μπορείς να βάλεις διαφορετικές.

Εγώ χρησιμοποιώ 31-32 εμπρός και 35-36 πίσω (2.1-2.2 και 2.4-2.5 αντίστοιχα) (σε 225-45-17 και 245-40-17 και παλαιότερα σε 225-40-18 και 255-35-18). [οι πιέσεις δεν είναι στην τύχη, είναι από χειμερινά και τις πρότεινε και στα ασσύμετρα μόνο εμπρός πίσω (όχι σε 225 εμπρός-πίσω) στο βιβλίο αλλά ΟΧΙ στο ταμπελάκι].
318Ci
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dim77 : 01-11-12 στις 10:59
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-11-12, 10:32
Το avatar του χρήστη E46 Maniac
E46 Maniac Ο χρήστης E46 Maniac δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 24-10-2012
Μηνύματα: 27
E46 Maniac is on a distinguished road
Σε ευχαριστω για τον χρονο σου
Αυτο με το πινακα στην πορτα του οδηγου το ξερω απλα ρωτησα μηπως επαιζαι κατι αλλο σε θεμα στριψιματος.....

τελικα αζωτο η αερας????

ευχαριστω και παλι
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-11-12, 11:48
teo21 Ο χρήστης teo21 δεν είναι συνδεδεμένος
driftloveR
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Μηνύματα: 504
teo21 is on a distinguished road
Με ποια λογική η BMW προτείνει υψηλότερες πιέσεις πίσω? Λόγω βάρους αν φορτωθεί? Γιατί όσο μεγαλύτερη η πίεση τόσο χειρότερη πρόσφυση δεν έχουμε? Απλά δεν παραμορφώνεται το ελαστικό και είναι πιο απόλυτο στις αλλαγές κατεύθυνσης και γι αυτό προτιμώνται σε πίστα οι υψηλές πιέσεις... Μέχρι ένα όριο πάντα γιατί αν είναι μπαλόνι το λάστιχο πάει το κράτημα!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη teo21 : 02-11-12 στις 11:56
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-11-12, 12:19
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από teo21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Με ποια λογική η BMW προτείνει υψηλότερες πιέσεις πίσω? Λόγω βάρους αν φορτωθεί? Γιατί όσο μεγαλύτερη η πίεση τόσο χειρότερη πρόσφυση δεν έχουμε? Απλά δεν παραμορφώνεται το ελαστικό και είναι πιο απόλυτο στις αλλαγές κατεύθυνσης και γι αυτό προτιμώνται σε πίστα οι υψηλές πιέσεις... Μέχρι ένα όριο πάντα γιατί αν είναι μπαλόνι το λάστιχο πάει το κράτημα!
Αμαν...
Οχι, και πάνω και κάτω, υπάρχει όριο, όπου δεν έχεις το απόλυτο κράτημα, αλλά
καλύτερη κατευθυντικότητα, ή πιο προοδευτική..
Μπαλόνι το λάστιχο, δε σημαίνει δεν κρατάει καλά ή γλυστράει περισσότερο..
Στο λάστιχο που φοράς, μικραίνει το πέλμα όσο ανεβάζεις πίεση, για αυτό χάνεις κράτημα..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-11-12, 12:32
teo21 Ο χρήστης teo21 δεν είναι συνδεδεμένος
driftloveR
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Μηνύματα: 504
teo21 is on a distinguished road
Το ίδιο λέμε αγαπητέ νομίζω... Η μαμα εταιρία γιατί δίνει περισσότερη πίεση πίσω? Εγώ δε το φορτωνω πότε, γιατί να βάλω παραπάνω πίεση πίσω?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-11-12, 12:51
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από teo21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ίδιο λέμε αγαπητέ νομίζω... Η μαμα εταιρία γιατί δίνει περισσότερη πίεση πίσω? Εγώ δε το φορτωνω πότε, γιατί να βάλω παραπάνω πίεση πίσω?
Πάντα μεγαλύτερη στον άξονα κίνησης, διότι δέχεται δυνάμεις, οπότε ναι μεν το βάρος μπορεί να είναι σχεδόν το ίδιο με 50-50 ζυγισμένο όχημα αλλά αυτό δεν σημαίνει πως η δύναμη που δέχονται τα ελαστικά είναι ίδια.

Επίσης, όταν μπει βάρος στο αυτοκίνητο, πέφτει κατά 90% στον πίσω άξονα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-11-12, 00:13
Το avatar του χρήστη M__Power
M__Power Ο χρήστης M__Power δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 08-06-2012
Μηνύματα: 44
M__Power is on a distinguished road
Εγω παιδες βαζω 38 μπροστα 40 psi πισω.Το αμαξι το νοιωθω πιο ανλαφρο στισ επιταγχυνσεις του και πιο ξεκουραστο...στο ταξιδι +plus αθορυβο(18αρια).

Τι να πει κανεις περι ορεξεως ....κολοκυθοπυτα..
Νομιζω οτι ειναι καθαρα υποκειμενικο το τι πιεση περαν της εταιρεις χρησιμοποιηει ο καθένας.

Ουτως η άλλως πιστευω οτι πειραματικα παντα βρισκουμε το τη ταιριαζει στο εκαστοτε οδηγικο στιλ που θελουμε για μια δεδομενη διαδρομη και αναλογως προσαρμοζουμε και την πιεση..!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-11-12, 14:46
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
οπως τα λες ειναι. περι πιεσεως...κολοκυθοπιτα
δηλαδη εχεις την πινακιδα του κατασκευαστη σαν μπουσουλα (ταμπελακι ή βιβλιο) και απο εκει κ περα δοκιμαζεις παιζεις κ οτι σου αρεσει το κρατας. η διαφορετικη διαστασιολογιση ενος ελαστικου σε συγκριση με ενα αλλο πιθανον να σημαινει και διαφορετικη πιεση οπως επισης και οταν αλλαζεις απο ενα Χ μοντελο ελαστικου σε ενα αλλο Ψ ελαστικο τοτε ισως παλι να αλλαξεις πιεσεις για να δεις τι ταιριαζει πιο πολυ για τα γουστα. αν ολα αυτα ειναι βαρετα τοτε απλα κοιτας την πινακιδα κ απλα την ακολουθεις.

επισης να μην ξεχναμε να ελεγχουμε την πιεση των ελαστικων μας αρκετα συχνα λογω ασφαλειας-αποδοσης αλλά πλεον κυριως λογω οικονομιας

@god : φιλε μου συμφωνω μαζι σου, εγω κ εσυ μπορουμε να βαζουμε διαφορετικη πιεση στον αξονα μεταδοσης κινησης αλλα υπαρχουν πολλοι κατασκευαστες που προτεινουν ιδια πιεση εμπρος και πισω! γι'αυτο υπαρχουν κ πολλοι που λενε 30 εμπρος-πισω κ τελος. προσωπικα εγω στην ε90 βαζω 31-34 οπως και σε καποια μπροσθιοκινητα αυτοκινητα που υπαρχουν στην οικογενεια βαζω 32-30 αλλά ξερω παρα πολλους που προτιμουν 30-30 (οπως επισης εχω δει πολλα ταμπελακια κατασκευαστη να προτεινουν 30-30 παντα σε μπροσθιοκινητα αμαξια).
φιλικα παντα
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-11-12, 17:34
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LefterisK Εμφάνιση μηνυμάτων
@god : φιλε μου συμφωνω μαζι σου, εγω κ εσυ μπορουμε να βαζουμε διαφορετικη πιεση στον αξονα μεταδοσης κινησης αλλα υπαρχουν πολλοι κατασκευαστες που προτεινουν ιδια πιεση εμπρος και πισω! γι'αυτο υπαρχουν κ πολλοι που λενε 30 εμπρος-πισω κ τελος. προσωπικα εγω στην ε90 βαζω 31-34 οπως και σε καποια μπροσθιοκινητα αυτοκινητα που υπαρχουν στην οικογενεια βαζω 32-30 αλλά ξερω παρα πολλους που προτιμουν 30-30 (οπως επισης εχω δει πολλα ταμπελακια κατασκευαστη να προτεινουν 30-30 παντα σε μπροσθιοκινητα αμαξια).
φιλικα παντα
Καλά, εννοείται πως "περί ορέξεως κολοκυθόπιτα". Κι εγώ 28-28 βάζω στο δικό μου γιατί το αυτοκίνητο είναι ελαφρύ, πάντα άδειο και 99.99% των διαδρομών γίνεται με μόνο εμένα μέσα. Απλά δικαιολόγησα το γιατί η εταιρία δίνει διαφορετικές πιέσεις στα πίσω ελαστικά για τον ερωτηθέντα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.