Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-11-11, 16:34
m3e36 Ο χρήστης m3e36 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 18-06-2010
Μηνύματα: 44
m3e36 is on a distinguished road
m3 e36 s50b32 vanos

το αυτοκινητο ειναι m3 e36 με τα 321ps (s50b32)
απο την ημερα που το πηρα ακουγεται το vanos.
οταν ειναι εντελως κρυο το πρωι και το βαλω μπροστα δεν ακουγεται καθολου.
αργοτερα οταν ζεσταθει το μοτερ στο ρελαντι χτυπαει (κανει το χαρακτηριστικο γκρρρρρ).
οταν μαρσαρω λιγο σταματαει και δεν ακουγεται σε κανενα αλλο φασμα στροφων.μονο στο ρελαντι.
απο τοτε που το πηρα ο θορυβος ειναι ακριβως ο ιδιος (δεν εχει αυξηθει) και το εχω κανει περιπου 15000Km.
επισης απο την ημερα που το πηρα μεχρι σημερα παει ακριβως το ιδιο. (εχω μετρο συγκρισης m3e46 φιλου μου και τα εχουμε δοκιμασει παρα πολλες φορες.)
ο μαστορας που εφτιαχνε το αυτοκινητο μου (στη θεσσαλονικη) πριν το αγορασω (ετυχε και γνωριστηκαμε λιγο καιρο μετα αφου πηρα το αυτοκινητο) μου ειπε οτι δεν εχω κανενα προβλημα και να το αφησω οπως ειναι.
στο εξουσιοδοτημενο συνεργειο της bmw στην πολη μου μου ειπαν επισης να το αφησω οπως ειναι δεν εχω κανενα προβλημα.
χθες ομως εφτιαξα το αυτοκινητο του πατερα μου σε ενα αλλο συνεργειο (πρωην υπαλληλος της bmw servis στην πολη μου και τωρα εχει ανοιξει δικο του συνεργειο) και σε κουβεντα που πιασαμε τον ρωτησα για το vanos.
του περιεγραψα ποτε ακουγεται και μου ειπε οτι αν το αφησω ετσι μπορει το αυτοκινητο να χτυπησει μεχρι και μπιελα.
η αληθεια ειναι οτι με εβαλε σε προβληματισμο.
καποιος που ξερει μπορει να μου πει τη γνωμη του?
υπαρχει προβλημα αν το αφησω ετσι ή δεν υπαρχει?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-11-11, 16:45
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Άσχετα τι σου λέει ο καθένας, πρόβλημα τέτοιου είδους πρέπει να τι επισκευάσεις. Θα σε βοηθήσουν τα παιδιά από εδώ να το φτιάξεις οικονομικά, υπάρχουν λύσεις για επισκευή vanos χωρίς να δώσεις μια περιουσία στην BMW για το ανταλακτικό.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-11-11, 16:58
m3e36 Ο χρήστης m3e36 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 18-06-2010
Μηνύματα: 44
m3e36 is on a distinguished road
υπαρχει εδω στην ελλαδα καποιος που να το επισκευαζει?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-11-11, 17:06
spou_e36 Ο χρήστης spou_e36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Μηνύματα: 103
spou_e36 is on a distinguished road
Οχι απο Βανος δεν προκειτε να χτυπησει η μπιελα . Κροταλιζει δηλαδη το βανος σου πραγμα επιισκευσημο τωρα για το ακριβες κοστος θα σε πληροφορισει καποιος πιο σιγουρα γιατι δεν θυμαμε το κοστος αυτην την στιγμη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-11-11, 17:14
Το avatar του χρήστη Stunt Mike
Stunt Mike Ο χρήστης Stunt Mike δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Μηνύματα: 2.171
Stunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really nice
Καταστροφολογιες φιλε....Μπιελα δεν παιζει να χτυπησεις λογω βλαβης στο βανος.Στη χειροτερη να μην μπορεις να ''πιασεις'' με τιποτα τον φιλο σου με το Μ3Ε46 πια.....Το βανος επισκευαζεται,υπαρχουν πολλοι που γνωριζουν και ισως σε βοηθησουν απο δω μεσα
__________________
I was a fighter,I could turn on a thread,now I stand accused of the things I said......
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-11-11, 17:17
m3e36 Ο χρήστης m3e36 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 18-06-2010
Μηνύματα: 44
m3e36 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MikeT328E36 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταστροφολογιες φιλε....Μπιελα δεν παιζει να χτυπησεις λογω βλαβης στο βανος.Στη χειροτερη να μην μπορεις να ''πιασεις'' με τιποτα τον φιλο σου με το Μ3Ε46 πια.....Το βανος επισκευαζεται,υπαρχουν πολλοι που γνωριζουν και ισως σε βοηθησουν απο δω μεσα
ευχαριστω Mike.
*αν καποιος γνωριζει καποιον που τα επισκευαζει και εχει τηλεφωνο του ας μου στειλει με p.m
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-11-11, 09:28
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Καλημερα

Η BMW εδινε κιτ επισκευης βανος για τον κινητηρα σου,αλλα θα σου παει μια περιουσια...

Τσεκαρε εδω http://www.beisansystems.com/products.html και στειλε ενα email να σε ενημερωσει ο τυπος αν ταιριαζουν για τον κινητηρα σου τα
Double Vanos Seals Repair Kit (6-cyl)
Double Vanos Rattle Repair Kit (6-cyl)
ειναι αυτα τα οποια θα χρειαστεις για την επισκευη.
Επισης αγορασε και απο αντιπροσωπεια τα solenoid valves και φλατζα καπακιου βαλβιδων μιας τα πρωτα καλο ειναι να αλλαχτουν και αυτα κατα την επισκευη.
Αν και εφοσον σου κανουν,η επισκευη του ειναι μια πολυ ευκολη διαδικασια και σιγουρα θα εχεις δωσει το 1/5,ισως και λιγοτερο των χρηματων που θα εδινες για το κιτ επισκευης,και ΣΙΓΟΥΡΑ με πολυ μεγαλυτερο κυκλο ζωης.
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-11-11, 15:36
m3e36 Ο χρήστης m3e36 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 18-06-2010
Μηνύματα: 44
m3e36 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geo_3D Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα

Η BMW εδινε κιτ επισκευης βανος για τον κινητηρα σου,αλλα θα σου παει μια περιουσια...

Τσεκαρε εδω http://www.beisansystems.com/products.html και στειλε ενα email να σε ενημερωσει ο τυπος αν ταιριαζουν για τον κινητηρα σου τα
Double Vanos Seals Repair Kit (6-cyl)
Double Vanos Rattle Repair Kit (6-cyl)
ειναι αυτα τα οποια θα χρειαστεις για την επισκευη.
Επισης αγορασε και απο αντιπροσωπεια τα solenoid valves και φλατζα καπακιου βαλβιδων μιας τα πρωτα καλο ειναι να αλλαχτουν και αυτα κατα την επισκευη.
Αν και εφοσον σου κανουν,η επισκευη του ειναι μια πολυ ευκολη διαδικασια και σιγουρα θα εχεις δωσει το 1/5,ισως και λιγοτερο των χρηματων που θα εδινες για το κιτ επισκευης,και ΣΙΓΟΥΡΑ με πολυ μεγαλυτερο κυκλο ζωης.
τα λαστιχακια που λες ειναι αυτα εδω ή κανω λάθος?
http://www.ebay.co.uk/itm/BMW-S50B32...item256941af68
αν ειναι αυτα μενουν τα Double Vanos Rattle Repair Kit (που αν καταλαβαινω καλα ειναι δαχτυλιδια).
οι βαλβιδες που λες μαλλον ειναι οι 25 και 26

http://bmwfans.info/parts/catalog/E3...er_head_vanos/
και μαλλον πανε πακετο με τα λαστιχακια 27-28
οπως βλεπω ομως οι βαλβιδες ειναι ακριβες.ειναι απαραιτητο να αλλαχτουνε αυτες?
γιατι αν αλλαξω και αυτες το υπολογιζω να βγουνε τα ανταλλακτικα περιπου στα 700 ευρω.
στο ebay κατα διαστηματα βρισκεις μεταχειρισμενο vanos να λειτουργει καλα χωρις να χτυπαει (ετσι γραφουν τουλαχιστον κατα ποσο ειναι αληθεια ενας θεος ξερει) με 500 ευρω περιπου.
και πες οτι αποφασιζω να αγορασω το kit ολο.
το ερωτημα ειναι ποιος αναλαμβανει να τα αλλαξει?
η bmw παντως στην πολη μου δεν αναλαμβανει με τιποτα αυτη τη δουλεια.
μου λενε να ψαξω για μεταχειρισμενο.
υπαρχει καποιος μαστορας στην ελλαδα που να αναλαμβανει αυτο?
ετσι οπως το βλεπω στο bmw fans catalog (σε τομη) δεν ειναι κατι δυσκολο να το αλλαξεις.
εγω προσωπικα μπορω να το ανοιξω και να τα αλλαξω ολα αυτα.
απο εκει και περα ομως να το βιδωσω πανω και να βαλω μπροστα τον κινητηρα (προφανως θελει να ξερεις πως να το τοποθετησεις το vanos να γινει σωστος χρονισμος )δεν ξερω να το κανω αυτο.φοβαμαι μην παρω το μοτερ στο χερι.
εσυ γνωριζεις καποιο συνεργειο να αναλαμβανει να το φτιαξει?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-11-11, 18:34
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Αυτα ειναι που εχεις βαλει στα links
Απο εκει και περα τα solenoid valves μπορεις να τα αλλαξεις και εκ των υστερων,αν δεις οτι χρειαζονται
Τα λαστιχακια ειναι για την στεγανοποιηση εσωτερικα του βανος...προσωπικα θα προτιμουσα απο beissan που σου εγραψα πιο πανω,γιαυτο και σου ειπα να του στειλεις ενα εμαιλ...
Μεταχειρισμενο βανος δεν θα επερνα με την καμια ειτε για Μ,ειτε για απλο 6κυλινδρο...ετσι και αλλιως οπως εχω πει,εκτος απτα πιστονακια και τα λαστιχακια,ολα τα αλλα ειναι σιδερα και βιδες.Σε μεταχειρισμενο μπορει πολυ πιθανον να χρειαστει να τα αλλαξεις παλι,σε καινουργιο,ρωτα σε μια αντιπροσωπεια ποσο κοστιζει ολη η μοναδα.....οποτε επισκευαζεις το δικο σου


Οσο για συνεργειο...σε ποια περιοχη βρισκεσαι?
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.