Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 16-09-04, 11:10
Το avatar του χρήστη S38B38 Monsta
S38B38 Monsta Ο χρήστης S38B38 Monsta δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-08-2004
Μηνύματα: 704
S38B38 Monsta has a spectacular aura aboutS38B38 Monsta has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strax
Είναι ένα χαρακτηριστικό βουητό? Εγώ προσωπικά το παρατηρώ κυρίως σε έντονα φρεναρίσματα σε κατηφορικά κομμάτια.
Πάντως το βουητό στα φρένα των Ε46 Μ3 δεν είναι τίποτα μπροστά στο εκκωφαντικό βουητό (μόλις ζεσταθούν) από τα 4-πίστονα της δικιάς μου Μ5. Τη πρώτη φορά νόμιζα ότι πάταγα ποδόφρενο σε ....747.
__________________

E46 M3 Άλφα-Νι
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 16-09-04, 12:01
Το avatar του χρήστη ks50:50
ks50:50 Ο χρήστης ks50:50 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-09-2004
Μηνύματα: 269
ks50:50 is on a distinguished road
Εγώ έχω ένα compact E46 1,6 με 5000χλμ. Δεν ξέρω αν φταίνε οι δίσκοι αλλά μετά από πολύ πλάκωμα σε στροφές που λογικά ζεστάθηκαν αρκετά τα φρένα με το που φρέναρα απότομα στο πρώτο φανάρι που βρήκα,την ώρα που σταματούσε εντελώς το αυτοκίνητο το τιμόνι γυρνούσε 1/4 της στροφής.Μετά όλα καλά. Μάλιστα το έκανα πολλές φορές και μου το ξαναπαρουσίασε αλλά μόνο μετά απο πλάκωμα. Στραβώνουν δηλαδή οι δίσκοι και ξαναφτιάχνουν?
__________________
ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΩ ΜΕ ΤΙΣ ΠΟΡΤΕΣ,
ΚΑΙ ΟΛΟ Ο ΑΕΡΑΣ ΜΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ,
ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΟΥ ΟΛΟ ΘΕΛΩ ΣΤΡΟΦΙΛΙΚΙΑ,
ΚΑΙ ΚΑΤΕΒΑΣΜΑΤΑ ΠΟΛΛΑ.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 16-09-04, 12:21
Το avatar του χρήστη DoctorAbo
DoctorAbo Ο χρήστης DoctorAbo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-08-2004
Μηνύματα: 1.106
DoctorAbo has a spectacular aura aboutDoctorAbo has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ks50:50
Εγώ έχω ένα compact E46 1,6 με 5000χλμ. Δεν ξέρω αν φταίνε οι δίσκοι αλλά μετά από πολύ πλάκωμα σε στροφές που λογικά ζεστάθηκαν αρκετά τα φρένα με το που φρέναρα απότομα στο πρώτο φανάρι που βρήκα,την ώρα που σταματούσε εντελώς το αυτοκίνητο το τιμόνι γυρνούσε 1/4 της στροφής.Μετά όλα καλά. Μάλιστα το έκανα πολλές φορές και μου το ξαναπαρουσίασε αλλά μόνο μετά απο πλάκωμα. Στραβώνουν δηλαδή οι δίσκοι και ξαναφτιάχνουν?
Χωρίς να είμαι ειδικός (απλά μηχανικός), καταλαβαίνω ότι όταν διαστέλλονται από τη μεγάλη θερμοκρασία στραβώνουν, μέχρι να ξανακρυώσουν και να συσταλλούν πάλι. Υπάρχει μια παλίά θεωρία,που λέει ότι αν το μέταλο δεν έχει εσωτερικές τάσεις μπορεί να διαστέλεται και να συστέλεται από τος θερμοκρασίες χωρίς τελικά να στραβώνει. Οι χαλύθβδινοι δίσκοι παραδοσιακά στραβώνουν δυσκολότερα από τους μαντεμένιους.
__________________
Καπ καπ κει κατ, κατ καν γκαπ γκαπ!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 16-09-04, 14:49
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Εγώ έχω παρατηρήσει στο 330 πολύ έντονο βουητό σε απότομο φρενάρισμα αλλά λίγες φορές και αυτό με σχετικά κρύα φρένα.
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 19-09-04, 11:06
Το avatar του χρήστη alexk
alexk Ο χρήστης alexk δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Μηνύματα: 2.065
alexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of light
Γεια σας!

Σχετικά με τα φρένα. Κατά την ταπεινή μου άποψη, τα φρένα από τα Μ3 σας, προκαλούνε τους κραδασμούς στο τιμόνι, μετά από σκληρή χρήση, η οποία συνεπάγεται και την αύξηση της θερμοκρασίας. Επιπλέον, η θερμοκρασία μεταξύ των αριστερών και δεξιών δίσκων, μπορεί να διαφοροποιείται αρκετά, αν η διαδρομή που διανύουμε, έχει περισσότερες στροφές μίας φοράς (π.χ. αν έχει πιο πολλές αριστερές ανοιχτές, πρίν τη στροφή πατάμε συνήθως φρένο, και οι δεξιοί τροχοί διανύουν μεγαλύτερη απόσταση, οπότε και οι δεξιοί δίσκοι θα φρενάρουν πιο πολύ). Όσο και να μας φαίνεται περίεργο, ένα δυνατό φρενάρισμα από 180χλμ (π.χ.), είναι αρκετό για να κοκκινήσουν οι δίσκοι (δοκιμάστε το με ένα φίλο σας, που θα κάθεται στο δρόμο, βράδυ). Έτσι, και το φαινόμενο που ανέφερε ένας φίλος σε ένα compact, που στρίβει το τιμόνι ελαφρώς, πιθανότατα οφείλεται σε διαφορά θερμοκρασίας μεταξύ αριστερών/δεξιών δίσκων/ελαστικών.

Ο συντελεστής τριβής σε υλικά τριβής όπως δίσκοι/τακάκια, εξαρτάται άμεσα από τη θερμοκρασία. Οι περισσότεροι ξέρετε ότι τα αγωνιστικά φρένα, θέλουν υψηλή θερμοκρασία για να αποδώσουν και όταν είναι κρύα δεν φρενάρουν. Έτσι και τα απλά, εάν ζεσταθούν πολύ, δεν αποδίδουν...

Τώρα, για τις τάπες. Όλα τα E46 έχουν κλειστές τάπες στους αεραγωγούς για τα φρένα (σε αντίθεση με το Ε36). Το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι ότι ενδεχομένως να θέλουν υψηλότερη θερμοκρασία λειτουργίας για τα νέα φρένα των Ε46. Όμως, αυτό δεν ταιριάζει και τόσο στις θερμοκρασίες της χώρας μας. Οπότε, βρίσκω πολύ σωστή την κίνηση να βγάλετε τις τάπες (στο κόμπακτ μου, αγοράστηκε το 2000, και σε μία εβδομάδα, βγάλαμε τις τάπες). Όσο για το φιλτροκούτι της Μ3. Άν δεν κάνω λάθος, η Μ3 έχει το ram-air (το οποίο δεν είναι και τόσο aggressive, απλά κρύο αέρα φέρνει σε όλες τις bmw, πλήν της CSL) εμπρός στην μετώπη, και πέρνει αέρα κάτω από τα νεφρά. Οπότε, λογικά δεν θα υπάρχει πρόβλημα με τον αέρα στο φιλτροκούτι.

Θα ρωτήσω και τον προσωπικό μου τεχνικό ( ), να σας πω και τη δικιά του άποψη.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 19-09-04, 15:23
Το avatar του χρήστη ks50:50
ks50:50 Ο χρήστης ks50:50 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-09-2004
Μηνύματα: 269
ks50:50 is on a distinguished road
Αυτές οι τάπες που λες ποιές είναι?Με ενδιαφέρει το θέμα.Πες ότι μάθεις.
__________________
ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΩ ΜΕ ΤΙΣ ΠΟΡΤΕΣ,
ΚΑΙ ΟΛΟ Ο ΑΕΡΑΣ ΜΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ,
ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΟΥ ΟΛΟ ΘΕΛΩ ΣΤΡΟΦΙΛΙΚΙΑ,
ΚΑΙ ΚΑΤΕΒΑΣΜΑΤΑ ΠΟΛΛΑ.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 20-09-04, 09:35
Το avatar του χρήστη Strax
Strax Ο χρήστης Strax δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 2.285
Strax has a spectacular aura aboutStrax has a spectacular aura about
Οι τάπες στη πλευρά του οδηγού είναι ημίκλειστές (2 από τις 4). Όσο και αν φαίνεται υπερβολικό, τα τακάκια μου από αυτή την πλευρά ήταν ελαφρώς πιο φαγωμένα!! Ίσως και για αυτό έχει από εκείνη πάλι την πλευρά και τον αισθητήρα για τα τακάκια! Πάντως, ο Ε46Μ3, μου έλεγε στο meeting ότι όταν έβγαλε τις τάπες, ένιωσε μια πολύ μικρή μείωση της ιπποδύναμης!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 20-09-04, 09:47
Το avatar του χρήστη Ray
Ray Ο χρήστης Ray δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-08-2004
Μηνύματα: 121
Ray is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strax
Οι τάπες στη πλευρά του οδηγού είναι ημίκλειστές (2 από τις 4). Όσο και αν φαίνεται υπερβολικό, τα τακάκια μου από αυτή την πλευρά ήταν ελαφρώς πιο φαγωμένα!! Ίσως και για αυτό έχει από εκείνη πάλι την πλευρά και τον αισθητήρα για τα τακάκια! Πάντως, ο Ε46Μ3, μου έλεγε στο meeting ότι όταν έβγαλε τις τάπες, ένιωσε μια πολύ μικρή μείωση της ιπποδύναμης!!
Κάτι άκουσα όμως να λέει οτι εν μέρη την αντιστάθμισε την μείωση με τη χρήση εκείνης της εισαγωγής που έμοιαζε με gruppe-m.
__________________
If you cant run fast with 100HP,
500HP wont make a difference...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ray : 20-09-04 στις 09:52
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 20-09-04, 10:25
Το avatar του χρήστη alexk
alexk Ο χρήστης alexk δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Μηνύματα: 2.065
alexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of light
Η θέση που είναι ο αισθητήρας για τα τακάκια είναι άσχετο πιστεύω.

Το ram air στην μετώπη δεν είναι Strax στη Μ3 σου? Τι σχέση έχουν τότε οι τάπες (μπορεί και να κάνω λάθος) με την ιπποδύναμη? Η csl έχει την εισαγωγή μέσα από τον προφυλακτήρα.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 20-09-04, 10:33
Το avatar του χρήστη DoctorAbo
DoctorAbo Ο χρήστης DoctorAbo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-08-2004
Μηνύματα: 1.106
DoctorAbo has a spectacular aura aboutDoctorAbo has a spectacular aura about
Καλημέρα - Ποιό φρέσκα νέα. Το Σαββατοκύριακο ήμουν στο Πήλιο. Οι 2 τάπες (δεν ξέρω να υπάρχουν 4) είναι βγαλμένες. Τα φρένα δε ζεσταίνονται πλέον και δεν εμφανίζεται κανένα φαινόμενο κραδασμών. Όμως - λέω - όμως - στις ψηλές ταχύτητες το αυτοκίμητο έχει χάσει κάτι. Δηλαδή, καλά τα έλεγε ο Ε46 Μ3 . Συνεπώς το επόμενο βήμα είναι η τοποθέτηση του συστήματος εισαγωγής από τα νεφρά της μάσκας με το φαινόμενο ram air.
Θερμή παράκληση, όποιος ξέρει που να το βρώ να μου στείλει ένα private message . Το φο΄ραει ήδη ο Ε 46 Μ3 , μου είπε τι ήταν ... αλλά το ξέχασα
__________________
Καπ καπ κει κατ, κατ καν γκαπ γκαπ!!!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.