Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 19-05-09, 17:59
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Απλά η BMW επί χρόνια χρησιμοποιούσε ως κύρια πλεονεκτήματα της οδηγικής απόλαυσης τους 6κύλινδρους εν σειρά κινητήρες και την ατμόσφαιρα.

Απλά δεν υπάρχει πανάκεια.
Και τώρα θα ακούγονται όλες αυτές οι διαμαρτυρίες από όσους έχουν μεγαλώσει με αυτά τα σλόγκαν και τα βλέπουν να...αποσυντίθενται.

Και V6 ατμοσφαρικός ή τούρμπο μπορεί να είναι καταπληκτικός, και V8, και 4κύλινδρος και 6κύλινδρος εν σειρά και πάει λέγοντας. (Κάποτε θεωρούσαν σαν καλύτερο, τον V12, τώρα απλά φαίνεται υπερβολή)

Έστω και για λίγο κάπου θα έχει ο ένας πλεονέκτημα επί του άλλου.
Τέλειο σύστημα δεν υπάρχει. Όλα είναι απλά θέμα εφαρμογής (και ρυθμίσεων).

Μπορεί να υπάρχει ένας σπορ κινητήρας V8 ή V6 turbo με χαρακτηριστικά λειτουργίας που θα ενθουσιάζουν, όπως φυσικά μπορεί να είναι και ατμοσφαιρικός ή S/C, ή ...ότι νομίζει ο καθένας.

Έτσι είναι η εξέλιξη σύμφωνα με τα δεδομένα της κάθε εποχής. Απλά μένει μια νοσταλγία για αυτά που αλλάζουν (αυτά που είχαμε συνηθίσει και φεύγουν).
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-05-09, 18:06
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
Εγώ τελικά αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι ΟΛΕΣ οι εταιρείες αλλάζουν τακτική και τα λεγόμενα τους με σκοπό την αύξηση των πωλήσεων.
Είναι τόσα τα παραδείγματα άλλων ‘ιερών τεράτων’. Εδώ ακόμα και η Ferrari έλεγε ότι δεν θα βάλει ποτέ turbo και ESP αλλά …
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-05-09, 18:43
Το avatar του χρήστη alexk
alexk Ο χρήστης alexk δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Μηνύματα: 2.065
alexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλά η BMW επί χρόνια χρησιμοποιούσε ως κύρια πλεονεκτήματα της οδηγικής απόλαυσης τους 6κύλινδρους εν σειρά κινητήρες και την ατμόσφαιρα.

Απλά δεν υπάρχει πανάκεια.
Και τώρα θα ακούγονται όλες αυτές οι διαμαρτυρίες από όσους έχουν μεγαλώσει με αυτά τα σλόγκαν και τα βλέπουν να...αποσυντίθενται.
Έχω εκφράσει την άποψή μου, οπότε δεν θέλω να αναλύσω πάλι τι πιστεύω.
Το μόνο σλόγκαν που ακουλουθεί η bmw τα τελευταία 6 χρόνια είναι του χρήμματος και τίποτε άλλο.
Δεν αναφέρομαι στα σλόγκαν σε προσπέκτους των bmw που μια ζωή είναι ΕΝΑΝΤΙΟΝ τούρμπο, αλλά σε σεμινάρια πωλήσεων bmw που πάντα λέγανε πόσο αρνητικό και μειονέκτημα είναι η υπερτροφοδότηση στους κινητήρες και πόσο ανώτεροι είναι η ατμοσφαιρική λύση της bmw.

Φυσικά όλοι θα πούνε περί τεχνολογίας, ρύπων κτλ.
Συγγνώμη αλλά
1. τα σημερινά αυτοκίνητα έχουν γίνει σχεδόν μιας χρήσεως
2. καλύτερα τεχνολογικά μοτέρ, αλλά το αμάξι καίει παραπάνω γιατί είναι θεόβαρο
335 καίει 18-20 λίτρα εκεί που το CSL καίει 13 (και με παραπάνω ταχύτητα)
325 καίει 14αρα και βάλε
Απίστευτη τεχνολογία !

Ανυπομονώ να δω το πρώτο μη-πολυπετάλουδο Μ3 που θα φοράει ιντερκούλερ
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 19-05-09, 19:01
Το avatar του χρήστη stratos
stratos Ο χρήστης stratos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-02-2008
Μηνύματα: 1.673
stratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να δούμε πώς θα το καταφέρουν αυτό. Είδαμε την νέα Ζ4 να ανεβαίνει 200 κιλά πάνω σε βάρος, την νέα Μ3 περίπου 80 κιλά πάνω, παρότι υποτίθεται ότι έγινε προσπάθεια να κρατηθεί χαμηλά (carbon οροφή, ελαφρύτερο μοτέρ από την Ε46 κλπ). Και όλα αυτά σε ατμοσφαιρικές εκδοχές.

Η νέα Μ5/Μ6, θα φτάσουν τους 2 τόνους έτσι όπως το πάνε. Με 70 κιλά ροπή, είναι επακόλουθο ότι θα πρέπει να φορεθεί ένα κτήνος διαφορικό για να αντέξει, φορτηγήσιο σασμάν (έστω και 8τάχυτο, δεν έχει καμία σημασία, βαρύ θα είναι), θα θέλει φρένα ταψιά για να σταματάνε 560Ps και 70 κιλά ροπή, και 2 τόνους, και ζάντες τεράστιες για να χωρέσουν τα φρένα μέσα, και τα ελαστικά 335 μπας και μπορέσει ποτέ το αμάξι να πατήσει κάτω με 1η -2α -3η. Και πάει λέγοντας. Άλλωστε, αυτά ήταν και τα λόγια (πάνω κάτω) των ίδιων των μηχανικών του Μ Division πριν κάποια χρόνια, όταν είχαν ερωτηθεί γιατί επιμένουν στα ατμοσφαιρικά μοτέρ, και τι προσφέρουν. Εύχομαι να διαψευστώ πανηγυρικά.
Όλα βαδήζουν στιν δρόμο που έχει το νέο GTR. Χαμηλότερα κυβηκά, χρήση 1 ή 2 turbo για τεράστια ροπή και φυσικά πολύ λιγότερους ρύπους. Και το GTR έχει τεράστιο βάρος αλλά πηγαίνει τον κ..ο του. Και όχι μόνο στις εκκινήσεις λόγω τετρακίνησης αλλά σε όλες τις ταχύτητες.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexk Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω εκφράσει την άποψή μου, οπότε δεν θέλω να αναλύσω πάλι τι πιστεύω.
Το μόνο σλόγκαν που ακουλουθεί η bmw τα τελευταία 6 χρόνια είναι του χρήμματος και τίποτε άλλο.
Δεν αναφέρομαι στα σλόγκαν σε προσπέκτους των bmw που μια ζωή είναι ΕΝΑΝΤΙΟΝ τούρμπο, αλλά σε σεμινάρια πωλήσεων bmw που πάντα λέγανε πόσο αρνητικό και μειονέκτημα είναι η υπερτροφοδότηση στους κινητήρες και πόσο ανώτεροι είναι η ατμοσφαιρική λύση της bmw.

Φυσικά όλοι θα πούνε περί τεχνολογίας, ρύπων κτλ.
Συγγνώμη αλλά
1. τα σημερινά αυτοκίνητα έχουν γίνει σχεδόν μιας χρήσεως
2. καλύτερα τεχνολογικά μοτέρ, αλλά το αμάξι καίει παραπάνω γιατί είναι θεόβαρο
335 καίει 18-20 λίτρα εκεί που το CSL καίει 13 (και με παραπάνω ταχύτητα)
325 καίει 14αρα και βάλε
Απίστευτη τεχνολογία !

Ανυπομονώ να δω το πρώτο μη-πολυπετάλουδο Μ3 που θα φοράει ιντερκούλερ
Νομίζω οτι υπερβάλεις κατα πολύ. Δεν ξέρω πόσο έχει το CSL αλλά ο Panoz_335 με PROcede V.3 και σχεδόν 400 ps έχει 12.1 σταθερή κάνωντας και ίγο βίαιη χρήση με αρκετές επιταχύνσεις και διαδρομές με πάνω απο 200 km/h
__________________
E36 3.16i.... 1993 - 2009.... R.I.P.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 19-05-09, 19:05
thomelef Ο χρήστης thomelef δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-08-2008
Μηνύματα: 1.056
thomelef is a jewel in the roughthomelef is a jewel in the roughthomelef is a jewel in the roughthomelef is a jewel in the rough
κρίμ πάντως μία εταιρεία που έει κοινό το οποίο είναι πλήρως ςρωτευμένο με τη καθαρή γνήσια και ξερή δύναμη ενός τουμπανιασμένου ατμοσφαιρικού μοτέρ να κάνει τέτοια στροφή.
θα προτιμούσα η υπερτροφοδότηση να μην έκανε την εισοδο του στο division αι να περιοριστεί στις συμβατικές σειρές.
τες πά άλλοι αποφασίζουν και εμείς απλά πρακολουθούμε.
gt3 ole άλλα που λεφτά τέτοιες εποχές ρε γμτ..........
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 19-05-09, 19:24
sm6 Ο χρήστης sm6 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-12-2007
Μηνύματα: 1.833
sm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratos Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω οτι υπερβάλεις κατα πολύ. Δεν ξέρω πόσο έχει το CSL αλλά ο Panoz_335 με PROcede V.3 και σχεδόν 400 ps έχει 12.1 σταθερή κάνωντας και ίγο βίαιη χρήση με αρκετές επιταχύνσεις και διαδρομές με πάνω απο 200 km/h
χωρις να θεωρηθει οτι αμφισβητω κατι, απλα απο εγκυκλοπαιδικο ενδιαφερον επειδη παρακολουθησα απο πολυ κοντα μια μετατροπη 335 φιλου ως τα 420 αλογα και ειδα και τι αλλαχθηκε, και τι κοστισε (...) και πως πηγαινε και τι εκαψε απο την αθηνα ως το μοναχο (οπου μας εμεινε και στα χερια...)
τι ακριβως μετατροπη ειναι αυτη που εχει 400 ps με 12 λιτρα καταναλωση?


φωτο απο το ταξιδι...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 19-05-09, 19:35
Christos 330i ///M Ο χρήστης Christos 330i ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-03-2006
Μηνύματα: 5.426
Christos 330i ///M is a jewel in the roughChristos 330i ///M is a jewel in the roughChristos 330i ///M is a jewel in the rough
Στρατο 11.2 λιτρα ειχε το 330 μου ρε συ . . .

Το 335 εχει μονο τοσο λιγο καταναλωση ; ; ;

Δεν το εψαξα να σου πω την αληθεια αλλα ειναι λιγο μικρο το ποσοστο που αναφερεις . . .


συγνωμη για το off topic . . .

Υ.Γ Σταθη για πες τι εγινε με το 335 μου ακουγεται ενδιαφερον

μιας και δυσκολευωνται να αγγιξουν Ε90-92-93 για τροπετ,ασχετα που ειδα ασπρο Ε92 Μ3 κομενο για

ανταλλακτικα Θεσσαλονικη και κοντεψα να παθω εφργαμα 1ου βαθμου . . .
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 19-05-09, 19:41
Το avatar του χρήστη stratos
stratos Ο χρήστης stratos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-02-2008
Μηνύματα: 1.673
stratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the rough
Έιναι το αυτοκίνητο που έχει ο φίλος που προανέφερα. Έχει αρκετα καλούδια πάνω αλλά δεν ξέρω ακριβώς. Πάντως αν δεν παίζει εκεί, είναι πολύ κοντά στα 400. Τα 400 που είδε ο φίλος σου ήταν τροχό? Ένας άλλος συμφορουμίτης απο εδώ έχει γράψει οτι με cruise control στα 180 έχει γύρω στα 11 lt/100km. Επίσης Χ6 έχει μέσα στην πόλη 21 και εκτός 13-14 στιγμιαία κατανάλωση που είναι και 2 τόνους αυτοκίνητο. Ό ίδιος έγραψε 9.8 km μέση κατανάλωση ώς το Ναύπλιο. Οι πηγές προέρχονται απο αδελφό forum και δεν έχω πρόβλημα να ποστάρω link εκτός αν υπάρχει κάποιος λόγος που δεν πρέπει να το κανω.

Για να κλείσουμε με το off topic, πιστεύω πως έτσι και αλλιώς ένας turbo κινητήρας υπερτερεί λόγω καθαρότερης καυσης και επειδή λόγω ροπής καταναλώνει λιγότερη ενέργεια (και συνεπώς καύσιμο) για να κινήσει ένα βαρύ αμάξωμα. Αλλά αν είναι έτσι το μέλλον του m division θα περιμένουμε. Σίγουρα για καλό μας θα είναι...
__________________
E36 3.16i.... 1993 - 2009.... R.I.P.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 19-05-09, 19:42
sm6 Ο χρήστης sm6 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-12-2007
Μηνύματα: 1.833
sm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Christos 330i ///M Εμφάνιση μηνυμάτων
Σταθη για πες τι εγινε με το 335 μου ακουγεται ενδιαφερον
δεν θελω να πω πολλα χρηστο διοτι ο ιδιοκτητης του μπορει να μην επιθυμει.
παντως το γεγονος ειναι οτι το αυτοκινητο τωρα ειναι τουφεκι...
αλλα παιδευτηκε πολυ να το φερει σε λογαριασμο...
και ξοδεψε και εναν σκασμο λεφτα...



edit:
οχι και 400 τροχο...! πως θα γινει αυτο??? 418-420 στροφαλο ειναι.
σε κινηση με σταθερη ταχυτητα σε αυτοκινητοδρομο δεν παιζει ρολο το βαρος, οσο η μετωπικη επιφανεια και ο αεροδυναμικος συντελεστης.
κι εγω εχω καψει 12 λιτρα, εχω καψει ομως και 28... δεν λέω ομως 12... ουτε 14-16 που ειναι ενα χαλαρο εως σβελτο ταξιδι...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sm6 : 19-05-09 στις 19:48
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 19-05-09, 19:44
Το avatar του χρήστη stratos
stratos Ο χρήστης stratos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-02-2008
Μηνύματα: 1.673
stratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Christos 330i ///M Εμφάνιση μηνυμάτων
Στρατο 11.2 λιτρα ειχε το 330 μου ρε συ . . .

Το 335 εχει μονο τοσο λιγο καταναλωση ; ; ;

Δεν το εψαξα να σου πω την αληθεια αλλα ειναι λιγο μικρο το ποσοστο που αναφερεις . . .


συγνωμη για το off topic . . .
Είναι turbo οι κινητήρες και μάλιστα άμεσου ψεκασμού (νομίζω εσένα δεν είναι) οπότε έχουν χαμηλότερη κατανάλωση. Τα νούμερα δεν ξέρω πόσο είναι ακριβή, αλλά τα θεωρώ πιστευτά. Μακάρι να είχα και το δικό μου να σας έλεγα απο πρώτο χέρι. Θα έχει ενδιαφέρον γιατί έχω και λίγο βαρύ πόδι...
__________________
E36 3.16i.... 1993 - 2009.... R.I.P.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.