Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-03-13, 02:52
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.552
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Τρακάρισμα Ολική και Αποζημείωση (SOS)

Παίδες καλησπέρα,

όπως οι περισσότεροι γνωρίζετε έχω ένα 120D E87.

Το όχημα ενεπλάκη σε ατύχημα με υπαιτιότητα άλλου προ 2 μηνών και μετά από την διαδικασία της πραγματογνωμοσύνης κρίθηκε ότι δεν επισκευάζεται. (πλαγιομετωπική σύγκρουση με 40 το ένα και καμιά 40αριά το άλλο...)

Ευτυχώς πέρα από μικροτραυματισμούς δεν έγινε τίποτα άλλο.

Και τώρα ξεκινάει ο γολγοθάς, οι χριστοπαναγίες και η επιβεβαίωση του κανόνα
ΔΕΝ
ΚΑΝΟΥΜΕ
ΔΟΥΛΕΙΕΣ
ΜΕ
ΦΙΛΟΥΣ


Μετά την καταγραφή του συμβάντος από τροχαία και ασφαλιστικές ο άλλος οδηγός και ιδιοκτήτης απεδέχθει το φταίξιμο του (πέρασε στοπ).


Η πρόταση που έγινε από την άλλη ασφαλιστική ήταν καλή και την δεχτήκαμε (περίπου όσα ζήταγα στην αγγελία, όποιος την είχε προλάβει στο car)

Από εκεί και πέρα μας είπαν ότι θα πάρουμε ένα ποσό από την ασφαλιστική και ένα ποσό (τα σώστρα, διόλου ευκαταφρόνητο) από τον μαντρά ο οποίος θα αγοράσει τη μάζα με παλιοσίδερα.

Η διαδικασία ΘΑ είχε ως εξής.

Θα έπαιρνε ο μαντράς το όχημα, θα τον εξουσιοδοτούσα να κάνει διαγραφή και θα το μεταβίβαζε ως ανταλλακτικά στο όνομά του.

Πηγαίνοντας στην ασφαλιστική (για τρισεκατομυριοστή φορά και ακολουθώντας συμβουλές μέσα από το νετ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ασφαλιστή, ο οποίος μάλιστα την έπεσε και στην πρώην μου με την οποία έχω το αμάξι... επαγγελματίας όχι αστεία... για πολλές χριστοαλλάχβουδοπαναγίες παλούκωμα και καψάλισμα του όσχεου του μέχρις αποκαλύψεως των μπαλακίων) μου είπε ότι για να μπορέσει να εκταμιεύσει το υπόλοιπο ποσό της αποζημείωσης θα πρέπει να έχει το χαρτί ότι το όχημα έχει διαγραφεί.

Το όχημα πλέον βρίσκεται στα χέρια του μαντρά ο οποίος είναι σε αναμονή να του στείλω τις εξουσιοδοτήσεις να προχωρήσει την διαδικασία.

Δεν έχω βρει πουθενά στο νετ (γιατί κοινωνική ζωή μηδέν, ανεργία τάξη και ασφάλεια) πως θα έπρεπε να κινηθώ σε αυτό το βήμα, και πιο συγκεκριμένα, πως είμαι εγώ εξασφαλισμένος (από θέμα χαρτούρας) ότι η ασφαλιστική θα με εξοφλήσει.

Η άλλη ασφαλιστική λέει ότι πρέπει να προσκομίσω τα χαρτιά, ο μαντράς λέει θα τα στείλει αυτός, και εγώ μένω χωρίς κανένα χαρτί στο χέρι.

Θα ήθελα, θα παρακαλούσα (θα έπαιρνα και πίπες αν ήξερα ότι καπνίζετε) να με συμβουλέψετε για το πως θα πρέπει να κινηθώ, ποιο θα πρέπει να είναι το επόμενο μου βήμα. Στέλνω τις εξουσιοδοτήσεις και υπεύθυνες δηλώσεις (αν θέλετε τις σκανάρω ή μεταφέρω το κείμενο που υπέγραψα) στον μαντρά να προχωρήσει την διαδικασία; ή κάτι άλλο;

Ο ασφαλιστής μου το καλό που του θέλω είναι να έχει θερμοκρασία περιβάλλοντος γιατί γνωρίζοντας την προσωπική φάση που περνάω φέρθηκε όπως φέρθηκε, οπότε δεν υπάρχει περίπτωση επικοινωνίας μαζί του.

Εκ των προτέρων ευχαριστώ.

ΥΓ1: τα ονόματα των ασφαλιστικών καθώς και την πορεία συνεργασίας μεταξύ τους θα τα αναφέρω αργότερα, γιατί λόγω του παραπάνω φορτισμένου κειμένου ίσως πω κάτι το οποίο δεν ισχύει.
ΥΓ2: Παίδες οτιδήποτε λεπτομέρειες που δεν αφορούν την διαδικασία θα τις απαντήσω εν ευ θέτω γιατί σε μια εβδομάδα παρουσιάζω - επιτέλους αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία - διπλωματική, είμαι σχεδόν 8 μήνες απλήρωτος και γενικά δεν έχω κάτι άλλο στο μυαλό μου από την διαδικασία της αποζημίωσης και της σχολής.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-03-13, 10:27
Dimpas Ο χρήστης Dimpas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-04-2008
Μηνύματα: 325
Dimpas has a spectacular aura aboutDimpas has a spectacular aura about
Exclamation

Καλημέρα φίλε μου !

Σου ευχομαι να πάνε όλα καλά και ελπίζω στο τέλος να πάρεις τα λεφτά που δικαιούσαι !

Λοιπόν, όταν μπλέκεις στην χώρα μας με τις ασφαλιστικές το πρώτο πράγμα που πρέπει να έχεις στο μυαλό σου είναι ότι θα προσπαθήσουν με κάθε τρόπο να σε ρίξουν, να σου δώσουν λιγότερα χρήματα από όσα δικαιούσαι !
Υπάρχουν χίλιοι δυο τρόποι να το κάνουν αυτό , αυτός όμως που φταίει στο τέλος είναι ο ριγμένος που δεν τους πήγε στα δικαστήρια !
Λοιπόν το πρώτο πράγμα που έχεις να κάνει είναι να ρωτήσεις δικηγόρο για το τι δικαιούσαι και τι σου δίνουν αυτοί. Βέβαια την αξία του οχήματός σου και το τι ζητάς απο την ασφαλιστική του άλλου πρέπει να το σκευτείς και να καταλήξεις.

Τώρα, θα κάνω μια προτροπή σε όσους τρακάρουν φταίνε δεν φταίνε !
Μέσα σε 3-4 ώρες από το ατύχημα να πάνε σε Δημόσιο Νοσοκομείο και να βάλουν ένα κολάρο αυχένα ! Την ώρα του ατυχήματος μπορεί να μην νιώθεις πόνο η ζάλη αλλά μετά μπορεί να έχεις τα συμπτώματα !

Στην χώρα που ζούμε και το δίκαιο δεν είναι αυτονόητο , δώσε λίγα χρήματα και κάνε μια νομική ασφάλεια σε ARAG ή DAS κτλ ! Μην εμπιστεύεσαι την νομική προστασία της ασφαλιστικής σου .Υπάρχει ΜΟΝΟ σαν γράμματα γραμμένα σε ένα χαρτί ! Δεν θα σε βοηθήσει όταν την χρειαστείς.

Τώρα τα χαρτιά θα τα πάρεις εσύ , θα τα βγάλεις φωτοτυπίες και θα τα κρατήσεις για το αρχείο σου και μετά τα αυθεντικά θα τα δώσεις στην ασφαλιστική !

Καλό θα είναι κάθε επικοινωνία με την ασφαλιστική σου να γίνεται Εγγράφως για να είσαι μελλοντικά καλυμμένος.
__________________
Opel Kadett D GTE
Looking for a REAL car .....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-03-13, 11:38
Το avatar του χρήστη InsaneDriver
InsaneDriver Ο χρήστης InsaneDriver δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-06-2004
Μηνύματα: 2.889
InsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to behold
Αν θυμάμαι σωστά και έχοντας ένα smart που μου βγήκε ολική, ήρθε ο μαντράς το είδε στο συνεργείο αφού το είχε βγάλει ολική η εταιρεία και του υπέγραψα χαρτί για την μεταβίβαση και μου έδωσε στο χέρι τα χρήματά του αυτός.
Θυμάμαι ότι μετά από λίγες ημέρες πήρα τα χρήματα από την ασφαλιστική τα υπόλοιπα και η δουλειά έγινε στο προφορικό μέχρι να τα πάρω.
Δηλαδή, δεν μου είχανε στείλει προσφορά ότι τόσα θα πάρεις από εμάς τόσα από τον μαντρά.
Απλά του μαντρά τα πήρα στο χέρι μόλις υπέγραψα την μεταβίβαση.

Αυτά...
__________________

"Exhaust gases go into the turbocharger and spin it, witchcraft happens, and you go faster..." - Jeremy Clarkson
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-03-13, 19:25
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από InsaneDriver Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν θυμάμαι σωστά και έχοντας ένα smart που μου βγήκε ολική, ήρθε ο μαντράς το είδε στο συνεργείο αφού το είχε βγάλει ολική η εταιρεία και του υπέγραψα χαρτί για την μεταβίβαση και μου έδωσε στο χέρι τα χρήματά του αυτός.
Θυμάμαι ότι μετά από λίγες ημέρες πήρα τα χρήματα από την ασφαλιστική τα υπόλοιπα και η δουλειά έγινε στο προφορικό μέχρι να τα πάρω.
Δηλαδή, δεν μου είχανε στείλει προσφορά ότι τόσα θα πάρεις από εμάς τόσα από τον μαντρά.
Απλά του μαντρά τα πήρα στο χέρι μόλις υπέγραψα την μεταβίβαση.

Αυτά...
και μετά από κάποιες μέρες πρέπει να πήγες στον μαντρά και να πήρες το χαρτί της οριστικής διαγραφής του αυτοκινήτου.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-03-13, 00:08
Το avatar του χρήστη 120ihatch
120ihatch Ο χρήστης 120ihatch δεν είναι συνδεδεμένος
N46B20
 
Εγγραφή: 04-11-2004
Μηνύματα: 789
120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice
Εύχομαι να έχει το θέμα την καλύτερη κατάληξη και να πάρεις τα χρήματα σου.

Προσωπικά σε ευχαριστώ που ανέβασες το θέμα, για να δούμε το παράδειγμα σου και να μην πάθουμε τα ίδια.

Η ασφαλιστική σου νομίζω πρέπει να συμφωνήσουμε όλοι ότι δεν έκανε αυτό που έπρεπε για να πάρεις απλά τα χρήματα για τα οποία είχες ασφαλίσει το αμάξι? Το όνομα της ασφαλιστικής αν δεν αναφερθεί ανοιχτά, θα μπορούσα να το έχω παρακαλώ με πμ για να το .... ξανασκεφτώ όταν μου προτείνουν να ασφαλίσω το αυτοκίνητο μου εκεί?


...
Εύχομαι τα καλύτερα και πάλι. Χαλαρά με το θέμα του τύπου που την έπεσε στην κοπέλα, θα βρει το δάσκαλο του.... μην ασχοληθείς καλύτερα μαζί του - δεν αξίζει...


(θετική δεν μπορώ να σου δώσω άλλη.....τα γνωστά με το (αναχρονιστικό κατά την -ταπεινή- άποψη μου) σύστημα των θετικών....)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-03-13, 00:26
Το avatar του χρήστη Bassakos
Bassakos Ο χρήστης Bassakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-12-2009
Μηνύματα: 554
Bassakos has a spectacular aura aboutBassakos has a spectacular aura about
Λευτερη σου ειχα πει να μην μπλεξεις με μαντραδες και μλκιες!!!

σε μια μαντρα/εταιρια ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗΣ επρεπε να πας!
να δωσεις το αμαξι εκει, να παρεις το γαμοχαρτο ΣΕ 3 ΜΕΡΕΣ!

και να πας να παρεις τα λεφτα σου! τωρα δεν ξερω τι να σου πω, πηγες σε μαντρα με ανταλλακτικα και περιμενεις απο αυτον να τρεξει να σου διαγραψει το αυτοκινητο ,....

υπομονη ...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-03-13, 08:54
Το avatar του χρήστη kacey
kacey Ο χρήστης kacey δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-07-2004
Μηνύματα: 962
kacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bassakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Λευτερη σου ειχα πει να μην μπλεξεις με μαντραδες και μλκιες!!!

σε μια μαντρα/εταιρια ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗΣ επρεπε να πας!
να δωσεις το αμαξι εκει, να παρεις το γαμοχαρτο ΣΕ 3 ΜΕΡΕΣ!

και να πας να παρεις τα λεφτα σου! τωρα δεν ξερω τι να σου πω, πηγες σε μαντρα με ανταλλακτικα και περιμενεις απο αυτον να τρεξει να σου διαγραψει το αυτοκινητο ,....

υπομονη ...
Αυτο που λες δεν ειναι σωστο. Ο μαντρας εδωσε χρημα για να ΑΓΟΡΑΣΕΙ το οχημα ως ανταλλακτικα, ως εμπορευμα. Το ποσο το συμφωνησε με την ασφαλιστικη η οποια με αυτο το τροπο γλιτωσε κομματι απο τα χρηματα που εκεινη θα δωσει. Κ ακριβως αυτος ηταν ο σκοπος, να δημιουργησει ωφελος και για την ασφαλιστικη αλλα κ το μαντρα (αλλα με δημιουργια τρεξιματος για τον παθοντα)*.

Η εταιρια ανακυκλωσης δεν θα εδινε τιποτα γιατι απλα διαγραφει το οχημα κ μετα το καταστρεφει. Κ αυτο δεν θα το δεχοταν η εταιρια.

*Για αυτο το λογο λοιπον, αυτο που θα επρεπε να εχει κανει ειναι να πει "κ. Ασφαλιστικη, βασει νομου ειστε υποχρεωμενοι να με εχετε αποζημιωσει μεσα σε τρεις μηνες απο τη δηλωση του συμβαντος. Εδω ειναι τα κλειδια του αυτοκινητου, εδω η αδεια του, στειλ'τε μου κ τι να υπογραψω ΟΤΑΝ ταυτοχρονα θα μου δινεται τα λεφτα αλλα μεχρι εκει, εγω δεν κανω τιποτα αλλο. Το αυτοκινητο ειναι δικο σας θεμα πια κ το αναλαμβανεται εσεις".
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-03-13, 09:28
Το avatar του χρήστη gearboxer
gearboxer Ο χρήστης gearboxer δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-04-2010
Μηνύματα: 869
gearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of light
Η διαδικασία έχει ως εξής:

1) Η ασφαλιστική ορίζει την αποζημίωση και ψάχνει αγοραστή για το κουφάρι
2) Ο μαντράς με την μεγαλύτερη προσφορά κερδίζει το κουφάρι
3) Ο μαντράς έρχεται και μαζεύει το κουφάρι, το φωτογραφίζει και στέλνει στην ασφαλιστική φωτογραφίες
(οι φωτογραφίες πρέπει να ταιριάζουν με αυτές που τραβήχτηκαν μετά το ατύχημα, μην έχουν αλλαχτεί ζάντες κτλ)
4) Μεταβιβάζεις το αυτοκίνητο στον μαντρά ή υπογράφεις τα χαρτιά διαγραφής για ανακύκλωση που θα σου δώσει εισπράττοντας τα χρήματα που στο αγοράζει μετρητά.
5) Ο φάκελλος έχει ολοκληρωθεί και πηγαίνεις να πληρωθείς από την ασφαλιστική το αρχικό ποσό αποζημίωσης μείον αυτό που σου έχει δώσει ο μαντράς για το κουφάρι.
6) Υπογράφεις ότι δεν απαιτείς τίποτα άλλο από την ασφαλιστική και παίρνεις επιταγή ημέρας
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-03-13, 09:38
Το avatar του χρήστη zami
zami Ο χρήστης zami δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-11-2009
Μηνύματα: 510
zami will become famous soon enough
Οταν μια ασφαλιστικη εταιρεια πραγματογνωματευει ενα οχημα ως ολικα κατεστραμενο,το αποζημιωνει (με την δικη της τιμολογιακη πολιτικη.......) και το αυτοκινητο περιερχεται στην κυριοτητα της για τα περαιτερω.Δηλαδη το παραλαμβανει και κανει αυτα που γραφει ο νομος.Ο νομος λεει οτι το οχημα διαγραφεται οριστικα,δεν μεταβιβαζεται ,δεν πωλείται και δεν διαλυεται για ανταλλακτικα,αυτο απαγορευεται!!τωρα στην πραξη το τι γινεται ,διαφερει.....Το μονο που δεν αλλαζει ειναι οτι μετα την πραγματογνωμοσυνη ειναι υποχρεωση της ασφαλιστικης να ολοκληρωσει τις διαδικασιες και να αποζημιωσει τον παθων, χωρις την εμπλοκή του....Καπου σε μπερδεψανε ή τα μπερδεψες εσυ.Αυτο που μπορεις να κανεις,ως μεσο πιεσης στον μαντρα,ειναι να παρεις μια εταιρει ανακυκλωσης και να του πεις οτι θα περασουν να παρουν το αμαξι σου γιατι εχει καθυστερησει η διαγραφη ,ωστε να την ολοκληρωσουν αυτοι αμεσα...
__________________
once a BMWer,always a BMWer...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-03-13, 13:15
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Στην πράξη οι ασφαλιστικές μεταβιβάζουν τα αυτοκίνητα σε μαντράδες, και αν συμφέρει τα επισκευάζουν κιόλας.. το compact μου το έχω πετύχει 3-4 φορές, παρότι είχα μεικτή και είχε βγει και αυτό ολική και αποζημιώθηκα.
Εμένα μου έκαναν άλλη πουστιά, ενώ όταν έκανα την μεικτή είχα πάνω 15άρες ζάντες, και ένα ραδιοcd της πλάκας, αυτοί το φωτογράφισαν και έστειλαν φωτογραφίες στον μαντρά με τις 17άρες BBS RK που είχα, θολόμπαρες μπρος πίσω, ακριβό ραδιοcd και διάφορα άλλα αξεσουάρ. Εγώ τα έβγαλα όλα αυτά πρωτού το δώσω και έβαλα τα παλιά πράγματα, και δεν με πλήρωναν αν δεν τα γύριζα στον μαντρά.. επειδή αυτός τους εδωσε μια χ προσφορά για να το αγοράσει με αυτά που είδε... τα οποία πουθενά δεν φαίνονταν στην φωτογράφιση που έγινε κατά την ασφάλιση.. γιατί δεν υπήρχαν καν. Τελικά προκειμένου να πάρω τα λεφτά μου για να προχωρήσω στην αγορά του επόμενου, και όντας πιτσιρικάς (6 χρόνια πριν) τα έδωσα. Αν μου το έκαναν τώρα θα τους γ@%$^σα και για τα πράγματα που μου πήραν παράνομα, και επειδή έφτιαξαν το αμάξι και το έδωσαν σε κυκλοφορία.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dim77 : 08-03-13 στις 13:19
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
αποζημίωση, ασφαλιστική, ολική, τρακάρισμα, διαδικασία

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.