Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά Z > Σειρά Z - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-10-12, 16:16
Το avatar του χρήστη theoman01
theoman01 Ο χρήστης theoman01 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-01-2008
Μηνύματα: 122
theoman01 is on a distinguished road
εντυπώσεις από ανάρτηση AP

Καλησπέρα μετά από πολύ καιρό!!!
Τελικα δεν το εδωσα το coupe…ασε που και να ήθελα να το δωσω θα επρεπε να το σκοτώσω οποτε το κρατησα…οι εντυπώσεις μου μετά την τελευταια μου βελτίωση που αφορούσε την αναρτηση έχουν ως εξης:
Εβαλα την ΑΡ…την εχω πανω περιπου 23000 χλμ χωρις κανενα προβλημα…είναι πιο σφιχτη από την μαμα αλλα πιο μαλακη από το set up που ειχα πριν…(bilstein B6+Eibach pro kit) είναι ανετη οσο πρεπει να είναι χωρις να υστερει καπου…και στα λεφτα της δεν υπαρχει άλλη, κακα τα ψεματα…σας την προτείνω ανεπιφύλακτα!!!!
απο θεμα ποιοτητας κατασκευης δεν εχω ενστασεις μιας και κατασκεθαζεται στο εργοστασιο της ΚW οποτε η ποιοτητα και η αντοχη ειναι δεδομενη..ειναι και εμφανισιακα ωραια,...διχνει αναρτηση ανω των € 1000 στη πλακα!!!
Αρνητικα?δεν μπορω να πω ότι βρήκα κατι αρνητικό….για την χρηση που κανω είναι πολύ καλη επιλογη…αν θελετε βεβαια πιο αγρια πραγματα,και να παίζετε με ρυθμίσεις υπαρχουν επιλογες…η δικια μου ρυθμίζεται μονο καθ-υψος…

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη theoman01 : 02-10-12 στις 16:18
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-10-12, 16:20
kplc16 Ο χρήστης kplc16 δεν είναι συνδεδεμένος
Νίκος ο Όμορφος
 
Εγγραφή: 08-05-2008
Μηνύματα: 979
kplc16 will become famous soon enoughkplc16 will become famous soon enough
καλοφορετη αλλα στη θεση σου τον συνδιασμο που ειχες θα τον εκανα περα μονο για pss9, pss10, variant 3.

καλες βολτες.
__________________
Θα τουρμπιστω απο το παραθυρο!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-10-12, 16:31
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Και ποιός στην πρότεινε Theo;

Κι εγώ στο MINI την είχα ενάμιση χρόνο περίπου, της έκανα κι εγώ κάπου 20.000km πριν την βγάλω και την δώσω για να βάλω την ΜΙΝΙ Challenge, την έβαλα με τα semislick 2 φορές Τρίπολη στο GTCC, και δεν με απογοήτευσε πουθενά. Η Challenge έχει αρχίσει και με κουράζει πολύ... βλέπω πάλι AP πάνω σύντομα.
Όντως υπάρχουν κι άλλες πιο "σκληρές" λύσεις με πιο πολλές ρυθμίσεις πέραν του ύψους, το θέμα όμως είναι να έχει κανείς τις γνώσεις και τον χρόνο να την ρυθμίσει σωστά, και αυτό δεν είναι πολύ εύκολο. Αυτή έρχεται έτοιμη σετ ελατήρια αμορτισέρ ρυθμισμένη από το εργοστάσιο, και ελατήρια με αμορτισέρ συνεργάζονται άψογα. Για χρήση όμως πίστας καθαρά δεν είναι η πλεον κατάλληλη, αν και δεν θα απογοητεύσει. 1ο GTCC που έτρεξα, 1η φορά στην πίστα, με τα semi να της πίνουν το αίμα, είχα κλίσεις, παρόλα αυτά έβγαλε πολύ καλούς χρόνους και κανένα πρόβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-10-12, 16:34
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kplc16 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλοφορετη αλλα στη θεση σου τον συνδιασμο που ειχες θα τον εκανα περα μονο για pss9, pss10, variant 3.

καλες βολτες.
Επειδή το αμάξι του Theo το είχα οδηγήσει και το είχα δει, δεν ήταν ότι καλύτερο. Επίσης δε θέλω να σχολιάσω για τα Bilstein Sport-Sprint χοντρομπούκαλα... και μη... εκτός του ότι πέφτουν γρήγορα (παρατηρημένο από όλη την παρέα μου, κολλημένοι όλοι με τα Bilstein, όλοι τα δοκιμάσαμε, και όλοι είπαμε ποτέ ξανά...), τα χοντρομπούκαλα μετά από 5-10.000km αρχίζουν να κάνουν και έντονο θόρυβο.

Τα παντρέματα ελατηρίων με αμορτισέρ ΣΠΑΝΙΑ βγαίνει σωστό, και έχω αλλάξει ΠΟΛΛΟΥΣ συνδυασμούς. Η 1η μου coilover ήταν η AP, και έκτοτε είπα ποτέ ξανά παντρέματα ελατήρια με αμορτισέρ.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-10-12, 16:47
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή το αμάξι του Theo το είχα οδηγήσει και το είχα δει, δεν ήταν ότι καλύτερο. Επίσης δε θέλω να σχολιάσω για τα Bilstein Sport-Sprint χοντρομπούκαλα... και μη... εκτός του ότι πέφτουν γρήγορα (παρατηρημένο από όλη την παρέα μου, κολλημένοι όλοι με τα Bilstein, όλοι τα δοκιμάσαμε, και όλοι είπαμε ποτέ ξανά...), τα χοντρομπούκαλα μετά από 5-10.000km αρχίζουν να κάνουν και έντονο θόρυβο.

Τα παντρέματα ελατηρίων με αμορτισέρ ΣΠΑΝΙΑ βγαίνει σωστό, και έχω αλλάξει ΠΟΛΛΟΥΣ συνδυασμούς. Η 1η μου coilover ήταν η AP, και έκτοτε είπα ποτέ ξανά παντρέματα ελατήρια με αμορτισέρ.
Να πάτε στο μαγαζί που αγοράσατε τα αμορτισέρ, με το τιμολόγιο σας,
και να ζητήσετε να σας δώσουν τα τιμολόγια αρχικής αγοράς.
Ετσι, θα δείτε, αν αγοράσατε καινούρια αμορτισέρ, ή ανακατασκευής..
(έτσι το λέω, για την κουλτούρα....)
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-10-12, 17:00
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Την ξέρω την ιστορία με τα Bilstein Παναγιώτη... ακόμα και έτσι να το δεις, ότι τα Bilstein είναι καλά, και πάλι επειδή όπως σου είπα έχω δοκιμάσεις ΠΟΛΛΟΥΣ συνδυασμούς, με διάφορα ελατήρια, αμορτισέρ (Koni κίτρινα, Bilstein, μαμά, eibach ελατήρια, μαμά ελατήρια, απλά KW ελατήρια χαμηλώματος κλπ) ΠΑΝΤΡΕΜΑΤΑ ποτέ ξανά. Την λειτουργεία που έχει η AP (που στην ουσία είναι μια KW Variant 1), δεν την είχε κανένας συνδυασμός.
Παράδειγμα στο ΜΙΝΙ :
1)μαμά ελατήρια, Koni κίτρινα, πολύ καλύτερο αμορτισέρ από το Bilstein για μένα, πάλι όμως η ανάρτηση δεν λειτουργούσε άψογα.
2)KW απλά ελατήρια στα Koni : μαλάκωσε λίγο και βελτιώθηκε σε σχέση με το 1, αλλά πάλι δεν ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος.
3)πλήρως μαμά ανάρτηση, χάλι μαύρο
4)AP coilover κιτ, τάπα κάτω ρυθμισμένη, η ανάρτηση σταμάτησε να έχει θόρυβο κατά τη λειτουργεία, έγινε πιο άνετο από κάθε άλλο συνδυασμό (ναι, παραδόξως), και για να τερματίσει και να χτυπήσει bump stop έπρεπε να καβαλήσω.... κανα κράσπεδο.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-10-12, 17:09
kplc16 Ο χρήστης kplc16 δεν είναι συνδεδεμένος
Νίκος ο Όμορφος
 
Εγγραφή: 08-05-2008
Μηνύματα: 979
kplc16 will become famous soon enoughkplc16 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή το αμάξι του Theo το είχα οδηγήσει και το είχα δει, δεν ήταν ότι καλύτερο. Επίσης δε θέλω να σχολιάσω για τα Bilstein Sport-Sprint χοντρομπούκαλα... και μη... εκτός του ότι πέφτουν γρήγορα (παρατηρημένο από όλη την παρέα μου, κολλημένοι όλοι με τα Bilstein, όλοι τα δοκιμάσαμε, και όλοι είπαμε ποτέ ξανά...), τα χοντρομπούκαλα μετά από 5-10.000km αρχίζουν να κάνουν και έντονο θόρυβο.

Τα παντρέματα ελατηρίων με αμορτισέρ ΣΠΑΝΙΑ βγαίνει σωστό, και έχω αλλάξει ΠΟΛΛΟΥΣ συνδυασμούς. Η 1η μου coilover ήταν η AP, και έκτοτε είπα ποτέ ξανά παντρέματα ελατήρια με αμορτισέρ.
εχω κανει πανω απο 15000 χλμ και δεν εχω θεμα.
__________________
Θα τουρμπιστω απο το παραθυρο!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-10-12, 17:23
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
15.000km είναι λίγα ακόμα για να έχεις θέμα, και προφανώς δεν θα παρουσιάσουν όλα τα αμορτισέρ τα ίδια συμπτώματα στα ίδια ακριβώς χιλιόμετρα κλπ γιατί οι συνθήκες διαφέρουν κατά πολύ από περίπτωση σε περίπτωση.
Στο Ε36 μου είχα τα Β8 twin tube εμπρός, όχι τα monotube, δεν είχα πρόβλημα με θορύβους, στα 40.000 km όμως ήταν για πέταμα.
Ο κολλητός μου στο Focus του, Eibach με Bilstein Β8 (monotube) έχει τώρα 40.000km, και ήδη από τα 30.000 παραπονιέται ότι τα αμορτισέρ έχουν πέσει και θέλουν αλλαγή.
Του Theo, δεν θυμάμαι, ένα χρόνο τα είχε; Όταν άρχισαν να χτυπάνε.
Όλα αγορασμένα από διαφορετικά μαγαζιά, δεν μπορεί όλα να ήταν ανακατασκευή.
Και δεν είδαν ποτέ αγωνιστική χρήση όλα αυτά.

EDIT : Μάιο 2012, Ε92 325i N52 στο συνεργείο, ο ιδιοκτήτης γνωστός μου, κάποια στιγμή είδα το αμάξι στη ράμπα και έπεσε το μάτι μου στην ανάρτηση του. Φόραγε Bilstein PSS10 από ότι μου είπε (γιατι εγώ δεν ξέρω να ξεχωρίσω PSS9 και 10), και... τα έβγαλε και γύρισε στο εργοστασιακό μαμά M Pack γιατί ήδη είχαν αλαχτεί μια φορά στην εγγύηση και μετά από λίγο πάλι κοπάναγαν.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick_compact : 02-10-12 στις 17:28
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-10-12, 17:32
Το avatar του χρήστη theoman01
theoman01 Ο χρήστης theoman01 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-01-2008
Μηνύματα: 122
theoman01 is on a distinguished road
pragmati, meta apo 15.000 arxisan na varane ta bilstein....htan kainourgia otan ta phra kai oxi anakataskeuh.....o sindiasmos autos htan poly <<skliros>>kai poly koyrastikos sto dromo...mono kai mono pou akouga ta <<glouk>> <<glouk>> meta ta 15000 xlm xalastika poly...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-10-12, 18:27
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Tα bilstein δεν είναι πια ''για μια ζωή''... Βάζεις, χαίρεσαι 20.000χλμ, μετά αρχίζεις να αναρωτιέσαι και πριν φτάσεις 50.000χλμ κάποιο έχει κλατάρει...
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.