Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #4111  
Παλιά 31-07-17, 06:51
Το avatar του χρήστη Sport_Evolution
Sport_Evolution Ο χρήστης Sport_Evolution δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-05-2010
Μηνύματα: 107
Sport_Evolution will become famous soon enough
(Συνέχεια από προηγούμενο.)

Οι εργασίες ολοκληρώθηκαν. Συνολικά χρειάστηκαν 17 ώρες δουλειάς εξαιτίας της προσοχής στην εγκατάσταση των εξαρτημάτων για να αποφευχθούν τυχόν διαρροές σε σημεία με δύσκολη πρόσβαση, π.χ. πίσω από τον κινητήρα και πίσω απο την γεννήτρια όπου υπάρχει το μικρότερο όλων των κολάρων στην έξοδο της αντλίας νερού. Παρόλο που έχω αλλάξει αυτούς τους σωλήνες πολλές φορές στο παρελθόν, δεν παύει να αποτελεί μια εργασία που χρειάζεται αργές και μεθοδικές κινήσεις.


Όλα είναι πλέον εντάξει. Η μέρα με τη νύχτα εν συγκρίσει με την πρώτη φωτογραφία που δημοσίευσα στην πρώτη ανάρτηση επί του θέματος!



Τι ωραία που είναι όταν υπάρχει τάξη!



Ας βγάλω και μια φωτογραφία από πίσω αφού έχω την κάμερα εύκαιρη.



Νυχτερινή όψη του κόκπιτ......συγνώμη, της καμπίνας των επιβατών ήθελα να πω.


Έπεται λειτουργία του κινητήρα εντός της εβδομάδος. Ίσως ετοιμάσω κι ένα δοκιμαστικό βίντεο με την φωτογραφική μηχανή (όχι κανονική βιντεοκάμερα).

Ευχαριστώ τον georgepap, τον stef και τον PetrosD για τα καλά τους σχόλια. Πέτρο, το υγρό φρένων είναι φρέσκο αλλά μάλλον θα το αλλάξω του χρόνου αν είμαστε καλά. Δεδομένου ότι το αλλάζω μόνος μου και παρότι έχω αντλία κενού για να με βοηθά στην εξαέρωση του συστήματος, χρειάζεται τουλάχιστον 10 φορές πήγαινε-έλα μεταξύ σωλήνα φρένου (αναρρόφηση με την αντλία κενού), πεντάλ φρένου (σανίδωμα) και αμέσως στο δοχείο του υγρού στον χώρο της μηχανής για συμπλήρωση με το νέο υγρό ώστε να αποφύγω δημιουργία νέων φυσαλλίδων. Πολλαπλασίασε επί 4 τροχούς και αντιλαμβάνεσαι τι μαρτύριο είναι όταν δουλεύεις χωρίς συνεργάτη όπως ο υποφαινόμενος...

Γ. Ν.
Απάντηση με παράθεση
  #4112  
Παλιά 31-07-17, 22:18
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sport_Evolution Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ τον georgepap, τον stef και τον PetrosD για τα καλά τους σχόλια. Πέτρο, το υγρό φρένων είναι φρέσκο αλλά μάλλον θα το αλλάξω του χρόνου αν είμαστε καλά. Δεδομένου ότι το αλλάζω μόνος μου και παρότι έχω αντλία κενού για να με βοηθά στην εξαέρωση του συστήματος, χρειάζεται τουλάχιστον 10 φορές πήγαινε-έλα μεταξύ σωλήνα φρένου (αναρρόφηση με την αντλία κενού), πεντάλ φρένου (σανίδωμα) και αμέσως στο δοχείο του υγρού στον χώρο της μηχανής για συμπλήρωση με το νέο υγρό ώστε να αποφύγω δημιουργία νέων φυσαλλίδων. Πολλαπλασίασε επί 4 τροχούς και αντιλαμβάνεσαι τι μαρτύριο είναι όταν δουλεύεις χωρίς συνεργάτη όπως ο υποφαινόμενος...

Γ. Ν.
Μα δεν υπάρχει κάποιος κολλητός ή ακόμα και η σύντροφος, να σε βοηθήσει;
__________________
1988 E30 318i.
Απάντηση με παράθεση
  #4113  
Παλιά 01-08-17, 01:02
Το avatar του χρήστη Sport_Evolution
Sport_Evolution Ο χρήστης Sport_Evolution δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-05-2010
Μηνύματα: 107
Sport_Evolution will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PetrosD Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα δεν υπάρχει κάποιος κολλητός ή ακόμα και η σύντροφος, να σε βοηθήσει;


Υπάρχει μόνον ένας με τις κατάλληλες τεχνικές προδιαγραφές που επιτρέπω γενικά να βάζει χέρι ή να μπαίνει στο αυτοκίνητο αλλά με επισκέπτεται πολύ αραιά από την Ελλάδα. Γι' αυτό η αλλαγή του υγρού φρένων είναι προτιμότερο να συμπτίπτει με την επίσκεψη του συνεργάτη και......πατέρα μου. Θα με ρωτήσεις τι γίνεται στο ΚΤΕΟ (MOT) εδώ στην Αγγλία. Λοιπόν, ενώ έχω ΚΤΕΟ 1 χιλιόμετρο από το σπίτι μου προτιμώ να διανύω συνολικά 150 χιλιόμετρα και να πηγαίνω στο ΚΤΕΟ που χρησιμοποιούν οι Munich Legends, το οποίο προφανώς έχει δει τα πάντα από Μ3 και όπου εμπιστεύομαι τον μεσήλικα τεχνικό που πλέον γνωρίζω καλά. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είμαι δίπλα ση Μ3 ακόμη και τότε.

Οι Munich Legends με γνώριζαν σαν τον παρανοϊκό που πάντα μπερδευόμουν στα πόδια τους μέσα στο συνεργείο με την Cristin στην ράμπα. Πάντα δούλευα παράλληλα με τον αρμόδιο τεχνικό όταν αλλάζαμε εξαρτήματα... Ούτε τον αρχιμηχανικό τους δεν άφηνα να βάλι χέρι χωρίς να του κάνω ενίοτε υποδείξεις.

Βέβαια έτσι μάθαινα κι εγώ στην πράξη πριν ακολουθήσω solo καριέρα

Τελειώνοντας, να αναφέρω για όσους δεν το γνωρίζουν ήδη ότι η 2-λιτρη, GP-A, Labatt's M3 του αγγλικού πρωταθλήματος BTCC 1991 που είχα αναφέρει προ καιρού εδώ με βίντεο πουλήθηκε σε δημοπρασία 146,250 λίρες στερλίνες (περίπου 161,000 Ευρώ) συν την προμήθεια του δημοπράτη: http://www.silverstoneauctions.com/1...ex-tim-harvey-

Γ. Ν.
Απάντηση με παράθεση
  #4114  
Παλιά 01-08-17, 11:46
Το avatar του χρήστη georgepap
georgepap Ο χρήστης georgepap δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-12-2008
Μηνύματα: 405
georgepap is on a distinguished road
Πραγματικα ενα μεγαλο μπραβο για το μερακι σου !!!
...τα χαλακια κατω απο τους τροχους...δηλωνουν πολλα...!!

Να τη χαίρεσαι τη κουκλα σου κ παλι !!
__________________
Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται, διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία._Ισοκράτης.
Απάντηση με παράθεση
  #4115  
Παλιά 01-08-17, 12:05
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Έχω τόσα πολλά να γράψω που θα γίνω κουραστικός.

Συγχαρητήρια γιατί όχι μόνο το συντηρείς σωστά, αλλά το οδηγείς και το χαίρεσαι παράλληλα.
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #4116  
Παλιά 01-08-17, 16:03
santo Ο χρήστης santo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-09-2004
Μηνύματα: 1.691
santo has a spectacular aura aboutsanto has a spectacular aura aboutsanto has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BMW Power Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω τόσα πολλά να γράψω που θα γίνω κουραστικός.

Συγχαρητήρια γιατί όχι μόνο το συντηρείς σωστά, αλλά το οδηγείς και το χαίρεσαι παράλληλα.
Πλζ φίλο πες!!! φούντωσε μας!!
__________________
Ε39 Μ5
Απάντηση με παράθεση
  #4117  
Παλιά 01-08-17, 16:20
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Ναι πες!

(Άχρηστοι χαρακτήρες για να γεμίσει το μήνυμα.)
__________________
1988 E30 318i.
Απάντηση με παράθεση
  #4118  
Παλιά 02-08-17, 01:11
Το avatar του χρήστη Sport_Evolution
Sport_Evolution Ο χρήστης Sport_Evolution δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-05-2010
Μηνύματα: 107
Sport_Evolution will become famous soon enough
Λοιπόν, το πρώτο δοκιμαστικό μου βίντεο στο youtube με φωτογραφική μηχανή (όχι βιντεοκάμερα). Aν το σώσετε σε σκληρό δίσκο και το αναπαράγετε με VLC, ο ήχος είναι πολύ καλύτερος απ' ό,τι στο youtube. Εν πάσει περιπτώσει, το βίντεο καταγράφηκε κυρίως για τον ήχο, όμως η φωτογραφική μηχανή δεν άντεξε την ένταση κι έτσι δεν κατέγραψε με ακρίβεια το μέγεθος και το εύρος του ήχου που ήθελα να εκθέσω. Από κοντά και υπό φορτίο (επιτάχυνση), ο ήχος είναι πολύ άγριος. Η καταγραφή έγινε μέχρι τις 3500 στροφές/λεπτό, δηλαδή τις μισές από το κόκκινο στο στροφόμετρο.

Enjoy!


Σημειωτέον ότι το βίντεο δεν είναι ανιχνεύσιμο στο youtube διότι προς το παρόν δεν θέλω να το δουν άλλοι εκτός της παρούσης λίστας.

Γ. Ν.
Απάντηση με παράθεση
  #4119  
Παλιά 07-08-17, 07:55
Το avatar του χρήστη Sport_Evolution
Sport_Evolution Ο χρήστης Sport_Evolution δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-05-2010
Μηνύματα: 107
Sport_Evolution will become famous soon enough
Δύο φωτογραφίες μετά το πέρας των εργασιών συντήρησης της περασμένης εβδομάδας και πριν το πλύσιμο και το γυάλισμα (φροντίζω για την υγεία των ματιών σας). Οι ζάντες είναι ανακαινισμένες στους Lepsons στην Αγλλία όπως έγραψα προ καιρού και ακόμη δεν έχουν δει δρόμο. Τα ελαστικά (TOYO Proxes T1-R) καινούργια με τις λευκές και πράσινες γραμμές στο πέλμα να είναι ευδιάκριτες.







Γ. Ν.
Απάντηση με παράθεση
  #4120  
Παλιά 07-08-17, 10:31
Το avatar του χρήστη stef
stef Ο χρήστης stef δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Μηνύματα: 3.953
stef is just really nicestef is just really nicestef is just really nicestef is just really nice
Εντάξει, τα υπογλώσσια παρακαλώ...
Μας διέλυσες τώρα...
Δεν έχω λόγια, μάλλον έχω σαν κλασσικός detailer πρόσεξα ότι θέλουν περιποίηση/καθαρισμό οι θόλοι από μέσα (θα πέσει ο BMW Power να με φάει ζωντανό... ) χα χα χα
Πέραν της πλάκας το αμάξι είναι κουκλι και να το χαίρεσαι όπως μόνο εσύ θες!
__________________
BMW-SHEER DRIVING PLEASURE

Καλοκαιρινές διακοπές για πάααντα...!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
m3 30

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.