Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση

Συντήρηση Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τη συντήρηση του αυτοκινήτου μας (service, επισκευές, φανοποιία)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #611  
Παλιά 05-12-11, 22:23
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanassis Εμφάνιση μηνυμάτων
.....
έβαλα το Σάββατο από το Lukoil
.......
πήγα λοιπόν από Θεσσαλονίκη Βουλγαρία με μέση κατανάλωση 9.2
......
μέση κατανάλωση στον υπολογιστή ταξιδίου: 7,5λίτρα/100χλμ
λίτρα που πήρε το αυτοκίνητο μέχρι να ξεχειλίσει: 14,55
......
Ευχαριστούμε για την συμβουλή topmar
.......
Άρα κι άλλος επιβεβαιώνει τα λεγόμενά μου.......σήμερα έβαλα κι εγώ από εκεί βενζίνη στο Άστρα 1.4 της συζύγου, θα δω πως θα πάει και αυτό......με Ελληνική βενζίνη πάντως έβγαζε το πολύ 600ΚΜ ένα ρεζερβουάρ.....

Δεν κάνει τπτ, για να μοιραζόμαστε πληροφορίες είναι τα φόρουμ....

ΥΓ: Άλλη φορά να δίνουμε ραντεβού στην καφετέρια του Προμαχώνα για καφέ βρε....
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater
Απάντηση με παράθεση
  #612  
Παλιά 07-01-12, 23:10
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Καλημέρα,

μετά από το τελευταίο φουλάρισμα που ανέφερα στη σελίδα 58 (από Βουλγαρία), σήμερα το γέμισμα έδειξε Μ.Ο κατανάλωσης τα 5,47 l/100Km (945ΚΜ - 51,7 λίτρα), νομίζω η πιο χαμηλή που είχα ποτέ μετά τη βελτίωση.....πρέπει να έπαιξε ρόλο και το καύσιμο εκ Βουλγαρίας (LUKOIL)......

Ακολουθεί φωτό με την εκ νέου θεωρητική αυτονομία......1358KM...

__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater
Απάντηση με παράθεση
  #613  
Παλιά 07-01-12, 23:39
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ τα είπα και ....''μου 'δειξε''...

Τι το ψάχνουμε....εδώ στην χώρα μας τελικά υπάρχουν τα μεγαλύτερα μυαλά...τι να κλάσουν οι πετρελαιοεταιρείες με τους χημικούς τους.


...Εχω πρόβλημα...

Μετά από 2 χρόνια με κατανάλωση γύρω στο 8.0-9.0 (άντε και 9.5 πολύ βαριά!) στο τελευταίο ρεζερβουάρ πάω για 10.2-10.5. Ρεκόρ εποχών βρε παιδια.
Το πρόβλημα είναι ότι το βγάζω μια φορά το μήνα και δεν μπορώ να ...συγκρατηθώ...

...εεε δε βρίσκω και kerosene να βάλω
αυτο το πραγμα παρατηρώ και εγώ ρε Δημητράκη... τώρα μου έχει φτάσει 11.5. ενώ είχα το πολύ 9.5. τι να πώ ρε γμτ μου. πώς θα βρούμε το δίκιο μας?
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418
Απάντηση με παράθεση
  #614  
Παλιά 07-01-12, 23:58
Δημήτρης Ο χρήστης Δημήτρης δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-04-2007
Μηνύματα: 312
Δημήτρης is on a distinguished road
Αυτή η διαφορά στα πρατήρια Lukoil παρατηρείται και στην αμόλυβδη? Ξέρει κανείς?
Απάντηση με παράθεση
  #615  
Παλιά 08-01-12, 22:11
KAZA Ο χρήστης KAZA δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Μηνύματα: 652
KAZA will become famous soon enough
Καινούργια μέτρηση

Καινούργια μέτρηση : Φουλάρω μέχρι λαρύγγι , κάνω 280 χιλιόμετρα τα 200 φορτωμένος με 4 άτομα και αποσκευές τα 2/3 του Πορτ μπαγκαζ σε επαρχιακό δρόμο , ταχύτητες από 40 μέχρι 140 , τα υπόλοιπα 80 χιλιόμετρα μόνος μου σε εθνική , ταχύτητες από 40 – 120. Φουλάρω πάλι μέχρι το λαρύγγι και παίρνει 28 λίτρα ακριβώς! Άρα 10 λίτρα στα 100 χιλιόμετρα φορτωμένος όμως τα 200! Τρόπος οδήγησης όχι και τόσο οικονομικός ……. πώς να το κάνεις όταν είσαι γεμάτος ……. Μόνο στις κατηφόρες τις καλές έπαιρνα το πόδι από το γκάζι ……
__________________
Έλεγε , λοιπόν , κλαίων ο Ισοκράτης ......
<<Η Δημοκρατία αυτοκαταστρέφεται , διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητος , διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα , την παρανομία ως ελευθερία , την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία ...>>
Απάντηση με παράθεση
  #616  
Παλιά 09-01-12, 21:21
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Βάζω 92 ευρώ αμόλυβδη..
Γεμίζει ο δείκτης στο φούλ και κάτι παραπάνω..
Το BC ανέβαζε απο τα 4χλμ, μέχρι και τα 520 σαν τρελό..
Μετά έκανε ένα κόμπιασμα, και κάπου στα 608 σταμάτησε..
Κάνω 136 χιλιόμετρα σε εθνική οδό, με κατανάλωση 7,1 λ/100 και μένω με 3/4 ρεζερβουάρ!!
Δηλαδή έκαψα 1/4+ καυσίμου, σε 136 χιλιόμετρα στην εθνική, ενώ φυσιολογικά με 1/4+
κάνω 232 χλμ πάνω απο τα βουνά με κατανάλωση 7,8-8,1λ/100..
Θεωρώ με κλέψανε με ζεστό καύσιμο..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #617  
Παλιά 09-01-12, 23:03
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Βάζω 92 ευρώ αμόλυβδη..
Γεμίζει ο δείκτης στο φούλ και κάτι παραπάνω..
Το BC ανέβαζε απο τα 4χλμ, μέχρι και τα 520 σαν τρελό..
Μετά έκανε ένα κόμπιασμα, και κάπου στα 608 σταμάτησε..
Κάνω 136 χιλιόμετρα σε εθνική οδό, με κατανάλωση 7,1 λ/100 και μένω με 3/4 ρεζερβουάρ!!
Δηλαδή έκαψα 1/4+ καυσίμου, σε 136 χιλιόμετρα στην εθνική, ενώ φυσιολογικά με 1/4+
κάνω 232 χλμ πάνω απο τα βουνά με κατανάλωση 7,8-8,1λ/100..
Θεωρώ με κλέψανε με ζεστό καύσιμο..
Και θεωρείς ότι η θέρμανση της δεξαμενής σε συνδυασμό με το κλέψιμο αφήνουν κάποιο κέρδος στον ιδιοκτήτη;

Πόσο πολύ να διαστέλλεται η βενζίνη ρε συ;
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #618  
Παλιά 09-01-12, 23:24
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
Και θεωρείς ότι η θέρμανση της δεξαμενής σε συνδυασμό με το κλέψιμο αφήνουν κάποιο κέρδος στον ιδιοκτήτη;

Πόσο πολύ να διαστέλλεται η βενζίνη ρε συ;
Οπως τα βλέπω, σε ένα ρεζερβουάρ 2,5 λίτρα αφού απο την εξίσωση μου, βάσει κατανάλωσης, μου λείπουν 4,0-4,5 λίτρα...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #619  
Παλιά 10-01-12, 00:17
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Ναι ρε συ οκ, ξέρω ότι σε εσένα (και εμένα και τον Χ αγοραστή βενζίνης λιανική) αυτό φαίνεται, αλλά το να θερμάνεις μια δεξαμενή με κάποιες χιλιάδες λίτρα βενζίνης για να εκμεταλλευθείς το όποιο κέρδος από την διαστολή της μου φαίνεται λίγο άκυρο, αλλά θα μου πεις ότι οι περισσότεροι βενζινάδες (ταξιτζήδες, φορτηγατζήδες) δεν έχουν βγάλει ούτε το λύκειο, οπότε...

Μήπως σε έκλεψαν στην μέτρηση; Δι ολντ φάσιονντ ουέι;
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #620  
Παλιά 10-01-12, 00:24
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως σε έκλεψαν στην μέτρηση; Δι ολντ φάσιονντ ουέι;
Μπα, ο δείκτης πήγε τέρμα και ένα κλίκ πιο δεξιά..
ή ζεστό ήταν το καύσιμο, ή είχε κάτι που εξατμίστηκε στην πορεία..
Η θερμοκρασία περιβάλλοντος ήταν -4 by the way.....
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.