Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση

Συντήρηση Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τη συντήρηση του αυτοκινήτου μας (service, επισκευές, φανοποιία)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #391  
Παλιά 27-07-09, 08:16
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chalyps Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαδρομή Ασπρόπυργος - Πάτρα την Πέμπτη που μας πέρασε κατανάλωση?
Στο ΒC έδειχνε 5.8 με ταχύτητα ταξιδίου 94 χλμ
Στο 90% της διαδρομής χρησιμοποιήθηκε το cruise control.
Δεν είμαι diesel είμαι ο 2 λιτρος E92 (για τα νέα παιδιά)
Μα αν δεις τις μετρήσεις ουσιαστική διαφορά ανάμεσα στο μοτέρ σου και 2.0 Ντίζελ υπάρχει μόνο στον αστικό κύκλο
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #392  
Παλιά 27-07-09, 08:29
Το avatar του χρήστη Chalyps
Chalyps Ο χρήστης Chalyps δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 08-02-2007
Μηνύματα: 903
Chalyps will become famous soon enoughChalyps will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bimmer-corfu Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα αν δεις τις μετρήσεις ουσιαστική διαφορά ανάμεσα στο μοτέρ σου και 2.0 Ντίζελ υπάρχει μόνο στον αστικό κύκλο
Εντάξει αλλά ο φίλος topmar είχε υψηλότερη ταχύτητα ταξιδίου....
Η κατανάλωση των bmw diesel είναι πολύ καλές , αλλά και ο βενζινοκινητήρας της 2 λιτρης Ε 92 είναι διαμάντι και βάζει τα γυαλιά σε όλους τους κινητήρες της ίδιας χωρητικότητας και ίδιου τρόπου καύσης αλλά ταυτόχρονα βάζει σε δύσκολη θέση και τους diesel των υπόλοιπων βιομηχανιών.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #393  
Παλιά 27-07-09, 08:31
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
Γενικά η BMW έχει τόσο υψηλότερη τιμή στα diesel πού δύσκολα κάνεις απόσβεση αν το θέμα είναι η κατανάλωση και μόνο
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #394  
Παλιά 27-07-09, 08:34
bmw330vasilis Ο χρήστης bmw330vasilis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 01-10-2007
Μηνύματα: 2.452
bmw330vasilis is just really nicebmw330vasilis is just really nicebmw330vasilis is just really nicebmw330vasilis is just really nicebmw330vasilis is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από swstos330Ci318is Εμφάνιση μηνυμάτων
E46 330Ci Cabrio και 12.9 με κινηση σε πολη και 9.1 εκτος πολης

μαλλον εχεις ελαφρυ ποδι.........13.4 με κινηση πολυ.....οσο το κυκλοφορω βεβαια...σχεδον καθολου....και 13,5 με 13,9 εκτος πολης......μαλλον παω λιγο γρηγορα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #395  
Παλιά 27-07-09, 11:41
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από strof Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν, μόλις γύρισα από μία βόλτα στην θάλασσα..
-Η διαδρομή: Μυτιλήνη- Μόλυβος (πήγα μέσω Μανταμάδου και γύρισα από Καλλονή για όσους γνωρίζουν). -Συνολικά χλμ: 87.
-Μ.Ο. ταχύτητας : (ένδειξη b.c.): 45,6.
-Μ.Ο. κατανάλωσης : >> : 6,2.
Όπως καταλαβαίνετε και από τον μέσο όρο ταχύτητας πρόκειται για έναν κλασικό επαρχιακό δρόμο, στενό και γεμάτο στροφές..
Μετά από αυτά 2 πράγματα έχω να πω:
-DIESEL ΟΛΕ!!! (οικονομία και ροπή που σου επιτρέπει προσπέραση πριν καν το σκεφτείς!!) και
-STEPTRONIC OΛE!!! (άμεση και ταχύτατη αλλαγή ταχυτήτων ενώ με το δεξί σου χέρι κρατάς τον καφέ σου!!)
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από topmar Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα,

Αφίχθη οδικώς από Γερμανία το Σάββατο που μας πέρασε και έχω απίστευτα χαμηλές καταναλώσεις:

Διαδρομή Monchengladbach - Θεσνίκη = 1683 ΚΜ
Ώρες = 15
Καύσιμο = 93,5 Λίτρα Diesel Plus
Μ.Ο Ταχύτητας = 115,65ΚΜ/Ω
Μ.Ο Κατανάλωσης = 5,51 λ/100ΚΜ
Ένδειξη BC Κατανάλωσης = 5,55λ/100ΚΜ

Συμπέρασμα: Οι καταναλώσεις είναι απίστευτα χαμηλές με CC και νορμάλ οδήγηση, ακόμα και Ελλάδα...

ΑΥΤΑ είναι!!!Είμαι σε αναμονή του 120d (με τα 163, δε μπορώ οικονομικά να πάω στο 177)και είχα ΜΕΓΑΛΟ άγχος για το τι θα καίει!!
Επειδή η μόνημου επαφή με σύγχρονο diesel είναι ΜΟΝΟ σε ταξί αν έχετε κάποια γνώμη ή κάτι να προσθέσετε παρακαλώ δείτε λίγο το θέμα μου, παρόλη τη χαρά μου δεν κρύβω ότι είμαι ακόμα επιφυλακτικός ως προς θέματα επιδόσεων - κατανάλωσης - συντήρησης.

Αν θέλετε δείτε εδώ :
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=20651
Sorry για το offtopic!!
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #396  
Παλιά 30-07-09, 18:35
Το avatar του χρήστη thanassis
thanassis Ο χρήστης thanassis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 24-01-2006
Μηνύματα: 1.974
thanassis is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
ΑΥΤΑ είναι!!!Είμαι σε αναμονή του 120d (με τα 163, δε μπορώ οικονομικά να πάω στο 177)και είχα ΜΕΓΑΛΟ άγχος για το τι θα καίει!!
Επειδή η μόνημου επαφή με σύγχρονο diesel είναι ΜΟΝΟ σε ταξί αν έχετε κάποια γνώμη ή κάτι να προσθέσετε παρακαλώ δείτε λίγο το θέμα μου, παρόλη τη χαρά μου δεν κρύβω ότι είμαι ακόμα επιφυλακτικός ως προς θέματα επιδόσεων - κατανάλωσης - συντήρησης.

Αν θέλετε δείτε εδώ :
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=20651
Sorry για το offtopic!!
Λευτέρη μια 320d Ε90 που είχα πετύχει στο συνεργείο που πηγαίνω, είπε ότι έχει τρελά χαμηλές καταναλώσεις (γύρω στα 5 με 6 και ότι έχει δει και 4άρια κάποιες φορές...)
Απάντηση με παράθεση
  #397  
Παλιά 15-09-09, 00:28
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Καλησπέρα,

Σε μέτρηση κατανάλωσης που είχα πριν 1 εβδομάδα..........παρακάτω οι ενδείξεις:

Χιλιόμετρα = 432
Καύσιμο = 23 Λίτρα Diesel
Μέση Κατανάλωση = 5.32 l/100Κm
Μ.Ο Ταχύτητας (σύμφωνα με το BC) = 67.7 Km/h
Μ.Ο Κατανάλωσης (σύμφωνα με το BC) = 5.4 λ/100Κm
Είδος Διαδρομής = 30% Επαρχιακός - 20% Πόλη - 45% Autobahn - 5% Πίστα

ΥΓ:* Εάν δεν υπήρχε η πίστα, πρέπει να είχα ως Μ.Ο κάτω από 5l/100Km
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater
Απάντηση με παράθεση
  #398  
Παλιά 15-09-09, 01:38
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Μεσα στην πολη και για να ακριβολογω με μικρες διαδρομες σε Αττικη Οδο και Εθνικη και με λιγη χρηση κλιμα, με φορτιο οδηγο κ εναν συνοδηγο σχεδον παντα μου βγαζει γυρω στο 10.5λτ/100χμ. Βεβαια εχω δει και 12+ μετα απο λιωσιματα βεβαια και το πιο οικονομικο που χα πετυχει ηταν με 110-120χαω σε Εθνικη και με 2 επιβατες, γυρω στα 7.5λτ/100χμ.
Συνδυασμο Εθνικης και επαρχιακων οδων με εμενα οδηγο (περιπου 90 κιλα), 1 συνοδηγο (γυρω στα 60 κιλα) και 2 τσαντες μπαγκαζια (οχι πανω απο 40 κιλα) και οχι και τοσο προσοχη για οικονομικη οδηγηση, μου δειχνει 8.9-9.5λτ/100χμ.
Να σημειωσω πως ειναι με 5αρι κιβωτιο κι εννοειτε χωρις efficient dynamics. Καυσιμο συνηθως απλη 95αρα αμολυβδη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giannis 116 : 15-09-09 στις 01:40
Απάντηση με παράθεση
  #399  
Παλιά 15-09-09, 15:44
Το avatar του χρήστη TAZ118!
TAZ118! Ο χρήστης TAZ118! δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-11-2008
Μηνύματα: 684
TAZ118! has a spectacular aura aboutTAZ118! has a spectacular aura about
2 φορες που πηγα Πορτο Χελι-την μια με το φορουμ- ειχα μεση 7.1.
Με αρκετο στροφιλικι και μερικα βουνα....
__________________
SIX TURNING,FOUR BURNING...
Απάντηση με παράθεση
  #400  
Παλιά 18-09-09, 19:25
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanassis Εμφάνιση μηνυμάτων
Λευτέρη μια 320d Ε90 που είχα πετύχει στο συνεργείο που πηγαίνω, είπε ότι έχει τρελά χαμηλές καταναλώσεις (γύρω στα 5 με 6 και ότι έχει δει και 4άρια κάποιες φορές...)
Άργησα να απαντήσω για να το επιβαιβεώσω.

Ναι όντως στο δικό μου* μπορείς σε πορεία να δεις σταθερά 4 με 5 λίτρα, σε ευθεία ΜΕΧΡΙ όμως τα 100 - 110, για παραπάνω ανεβαίνει στα 5 με 5.5!!

Έχω πάθει πλάκα, ήμουν ΠΟΛΥ επιφυλακτικός, διάβαζα ότι τα νέα ντίζελ πάνε αρκετά καλά και με το φτωχό μυαλό μου λέει ότι αφού πάνε καλά θα καίνε!

Αμ δε όμως.

Λοιπόν
120d prefacelift M47TU2N20
Στοιχεία από το OBC
3544χλμ
μέση κατανάλωση 6.7λτ/100κμ
μέση ταχύτητα 50.1χλμ.


Κάθε μέρα το γουστάρω και περισσότερο (οδηγώντας το, γιατί ούτε να το βλέπεις δεν είναι)
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.