Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-01-12, 10:23
highfidelity Ο χρήστης highfidelity δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Μηνύματα: 27
highfidelity is on a distinguished road
BMW Performance Brakes (Brembo) σε 120i E81

Μετά από παράκληση φίλου συμφορουμίτη, κάνω ένα θέμα για τα φρένα που έχει ο Άσσος μου. Το κείμενο είναι απο δημοσιεύσεις που είχα κάνει στο 4Τforum όταν τα είχα βάλει, ενώ έχω προσθέσει και κάποιες νέες εντυπώσεις.


-----------------

Πρώτες εντυπώσεις:

Πωλούνται εμπρόσθια φρένα από BMW 120i σε άριστη κατάσταση, με 33Κ χλμ! Έχουν και ωραία συσκευασία, BMW Performance!

Εντυπώσεις σοβαρές δεν έχω ακόμη, θα έλεγα πως είναι λίγο πιο σπογγώδης η αρχική αίσθηση και πιο έντονη μετά η επιβράδυνση... Αλλά έχω κάνει μόλις 200 χλμ, οπότε μπορεί να θέλουν τα τακάκια λίγο στρώσιμο ακόμη, ενώ δεν ξέρω αν υπάρχει και κάποιο θεματάκι εξαέρωσης...


(ΥΣ: Οι φωτό έχουν τα χάλια τους, γιατί μάλλον είχε έρθει η ώρα ν' αγοράσω και κινητό.... )
--------------------------------------

Κόστισαν 1600€. Στην τιμή περιλαμβάνονταν και η δωρεάν βαφή των πίσω (που δεν την έκανα τελικά ), όπως και η τοποθέτηση cruise control (εργατικά και προγραμματισμός, το ανταλλακτικό το είχα αγοράσει από Ebay).

Το σετάκι συμπεριλάμβανε 6πίστονες δαγκάνες, τακάκια, χαρακτούς-τρυπητούς δίσκους, πιατέλα, κλπ κλπ και είναι εντελώς bolt-on. Αγοράστηκε και τοποθετήθηκε στην αντιπροσωπεία Κατσιούλης ΑΕ στα Γιάννενα.


Γενικώς θεωρώ καλή την τιμή γι αυτό που παίρνεις, αν και κατά καιρούς βγαίναν κάτι προσφορές πιο φθηνές στο Internet. Aπλώς, έτσι έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και την εγγύση του συνεργείου κλπ κλπ. Εννοείται η τιμή ήταν με το ΦΠΑ και κόπηκε κανονικά τιμολόγιο.

---------------------

Μετά από μερικά χιλιόμετρα, σιγά σιγά άρχισαν να στρώνουν και είχε φύγει η σπογγώδης αίσθηση που είχα αρχικά. Δοκίμασα και 2-3 δυνατά φρεναρισματα από τα 200 στα 80 περίπου...

Η τοποθέτηση μεγάλων δαγκανών-φρένων εμπρός, δεν σε προστατεύει από το ...βράσιμο των υγρών και την σπογγώδη αίσθηση του φρένου μετά από πίεση. Στην κατάβαση από Παναγιά μέχρι Μουργκάνι (χρόνος κάπου στο μισάωρο, βρήκα και κίνηση... ), στο τέλος ένιωθα το πεντάλ....κάπως. Είναι σαφές πως χρειάζομουν άλλα υγρά είχα ένα κουτάκι με ATE BlueRacing και σε πρώτη ευκαιρία μπήκαν, ενώ τα μεταλλικά σωληνάκια αγοράστηκαν αργότερα κι ακόμη δεν τα έχω βάλει. Θα μπουν στην επόμενη αλλαγή υγρών φρένων που δεν αργεί κι αυτή....

----------------------------------------------


Τώρα, μετά από σχεδόν 2 χρόνια χρήσης, έχω να πω πως τα χρήματά τους τ' αξίζουν, ειδικά αν κάποιος ψάξει τιμές, θα τα βρει και φθηνότερα από εμένα. Επίσης, εννοείται πως για να τα εκμεταλευτείς, πρέπει ν' αλλάξεις ΚΑΙ υγρά (ΑΤΕ ή Castrol λογικά) με υψηλότερο σημείο βρασμού, ενώ και τα μεταλικά σωληνάκια θα δώσουν το κάτι παραπάνω.

Έχω και μια Lancia Y που τα σωληνάκια άλλαξαν προς το καλύτερο το αυτοκίνητο (έχει και αλλαγμένα φρένα από Punto GT βέβαια, στα φρένα είμαι πάντα... υπερβολικός! ).

Τώρα, αν κάποιος έχει απορία για τα πίσω, υπάρχουν και πίσω BMW Performance αλλά για να είναι διπίστονες, πρέπει να έχεις πιο μεγάλο μοντέλο (123d, 130i, 135i κλπ κλπ) τα οποία έχουν αεριζόμενους δίσκους πίσω και όχι απλούς, έχουν άλλα άκρα και άλλη αντλία φρένων. Οπότε, δεν υπάρχει κανένας πρακτικός λόγος να μπεις στον κόπο ν' αλλάξεις όλα αυτά, στην ουσία τα πίσω φρένα ως έχουν... περισσεύουν, τα μπροστά είναι που σηκώνουν το μεγάλο φορτίο.

Αυτά και ελπίζω να ήμουν κατατοπιστικός. Κάποια στιγμή, θα βγάλω και πιο καθαρές φωτογραφίες, μιας και από τότε... άλλαξα κινητό!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-01-12, 10:35
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Εγώ έτσι όπως διαβάζω review σου, κααλαβαίνω ότι δεν αξίζουν τελικά πάντως...τσάμπα επιπλέον μη αναρτώμενο βάρος.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-01-12, 11:10
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Βασικά 2 παρατηρήσεις.

Τα εμπρός δεν σηκώνουν μόνα τους το μεγάλο φορτίο. Εξαρτάται από την κατανομή βάρους.
Σε εμπροσθοκίνητα οχήματα με κατανομή 60-40 βλέπουμε ότι ο κατασκευαστής τοποθετεί μεγαλύτερους δίσκους εμπρός.
Στα πισωκίνητα οχήματα σχεδόν πάντα αν δούμε τις επιλογές του κατασκευαστή θα δούμε ομοιομορφία στο μέγεθος των δίσκων εμπρός και πίσω. (έχω ξαναβάλει παραδείγματα Nissan350Z-όλες οι BMW και ειδικά τα Μ).

Δεν είναι χαζή η BMW να βάζει (σε Ε46 το παράδειγμα)
316-320 286mm-279mm
325 300mm-294mm
330 325mm-320mm
Μ3 325mm-328mm (και 345-328 το CSL & competition pack)

Θα έβαζε 260-280 πίσω σε όλα και εμπρός θα έβαζε τα θηρία. (όπως έχει περίπου αντίστοιχα ένα επίσης ταχύτατο Focus ή Megane RS που σχεδιάστηκε και να ...ζορίζει τα φρένα του αλλά έχει άλλη κατανομή βάρους)

H αμερικάνικη Stoptech είχε μια ολόκληρη ανάλυση για το θέμα ''μεγαλύτερα φρένα εμπρός'' και ''ολόκληρο μεγαλύτερο κιτ εμπρός πίσω και αναλογικά με τα μαμά φρένα''.

Σε προσθιοκίνητα πάντως με 60-40, (για να μην πώ τα πιο πολλά είναι 63-37) κάτι κάνεις με τα εμπρός κιτ.


2η παρατήρηση. Το πιο σημαντικό από όλα είναι τα σωληνάκια και τα υγρά. Αν τα αλλάξεις με μαμά φρένα και πιέσεις θα δείς ότι έχει διαφορά (στη διάρκεια, αφού ότι δίσκους και να βάλεις τα υγρά θα βράσουν, τα σωληνάκια θα φουσκώσουν και ...δε θα έχεις δύναμη στο πεντάλ).
Μετά θα βάλεις και μεγαλύτερα φρένα και ΔΕΝ θα δείς πολύ μεγάλη διαφορά.

Και τελικά καταλήγεις σε αυτό
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ έτσι όπως διαβάζω review σου, κααλαβαίνω ότι δεν αξίζουν τελικά πάντως...τσάμπα επιπλέον μη αναρτώμενο βάρος.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-01-12, 11:13
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Κατ αρχην σ ευχαριστουμε που μπηκες στον κοπο και εκανες αυτο το review.

Τωρα επι του θεματος.

Να φανταστω οτι αγοραστηκαν καινουρια τα φρενα. Απο ιδιωτη , καποιο καταστημα ανταλλακτικων του εξωτερικου ή απο αντιπροσωπεια?
Χρειαστηκε καποιος επαναπρογραμματισμος πχ για το ABS, ή για τα ESP, DTC μετα την τοποθετηση των νεων φρενων ωστε να δουλευουν πλεον με τα μεγαλυτερα εμπρος φρενα;
Για να μπουν performance χρειαζονται 18αρες ζαντες ή χωρανε και σε 17αρες?..
Μπορεις αν ειναι ευκολο να μας γραψεις ποσο πηγαν ξεχωριστα οι χρεωσεις;
Για το cruise control τι πληρωσες και τι ακριβως χρειαστηκε να αγορασεις για να μπει aftermarket?..
Τα φρενα τα μαμα ποσο τα δινεις? Εχεις κανα λινκ να δουμε αγγελια;
Αληθεια η Brembo, που νομιζω οτι ειναι η κατασκευαστρια των BMW Performance, δεν εβγαζε ιδιο κιτ δικο της;.. Αν ναι, τι διαφορα εχει απ της BMW?..

Σορυ για τον καταιγισμο των ερωτησεων αλλα ειναι πολυ ενδιαφερουσες αυτες οι παρεμβασεις στα αυτοκινητα!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giannis 116 : 14-01-12 στις 11:18
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-01-12, 23:47
Το avatar του χρήστη kacey
kacey Ο χρήστης kacey δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-07-2004
Μηνύματα: 962
kacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ έτσι όπως διαβάζω review σου, κααλαβαίνω ότι δεν αξίζουν τελικά πάντως...τσάμπα επιπλέον μη αναρτώμενο βάρος.
Εγω παω στοιχημα οτι αυτα τα μεγαλα φρενα με την αλουμινενια δαγκανα Brembo, ειναι συνολικα πιο ελαφρια απο τα εργοστασιακα μικροτερα με την απλη μονοπιστονη δαγκανα oem.

Βεβαια το ιδανικο θα ηταν αυτη η δαγκανα με διαιρουμενο δισκο, αμεσως χειροτερη λυση (ως προς το βαρος παντα) θα ηταν η αλλαγη μονο της δαγκανας με τον εργοστασιακο δισκο να παραμενει. Αλλα σε καθε περιπτωση αυτο που γραφεις δεν ειναι σωστο, ΔΕΝ θα ειναι βαρυτερα αυτα εκτος αν ο δισκος ειναι εντελως γτπ κ τεραστιος σε σχεση με τον εργοστασιακο.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-01-12, 23:51
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kacey Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω παω στοιχημα οτι αυτα τα μεγαλα φρενα με την αλουμινενια δαγκανα Brembo, ειναι συνολικα πιο ελαφρια απο τα εργοστασιακα μικροτερα με την απλη μονοπιστονη δαγκανα oem.

Βεβαια το ιδανικο θα ηταν αυτη η δαγκανα με διαιρουμενο δισκο, αμεσως χειροτερη λυση (ως προς το βαρος παντα) θα ηταν η αλλαγη μονο της δαγκανας με τον εργοστασιακο δισκο να παραμενει. Αλλα σε καθε περιπτωση αυτο που γραφεις δεν ειναι σωστο, ΔΕΝ θα ειναι βαρυτερα αυτα εκτος αν ο δισκος ειναι εντελως γτπ κ τεραστιος σε σχεση με τον εργοστασιακο.
Ο δίσκος και τεράστιος είναι σε σχέση με τον εργοστασιακό (5cm παραπάνω νομίζω, και πιο χοντρός, και η δαγκάνα δεν ξέρω αν είναι αλουμινένια, γιατί δεν είναι όλες οι δαγκάνες της Brembo αλουμινένιες.

Edit : Αλουμινένιες είναι τελικά, οπότε ναι ίσως να έκανα λάθος, μπορεί το συνολικό βάρος να μην έχει μεγάλη διαφορά.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick_compact : 15-01-12 στις 23:53
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-01-12, 00:12
Dimpas Ο χρήστης Dimpas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-04-2008
Μηνύματα: 325
Dimpas has a spectacular aura aboutDimpas has a spectacular aura about
Σε σύγκριση με την παλιά μαμά δαγκάνα , η Brembo τη χωρητικότητα έχουν ?
Αν είναι μεγάλύτερη κατά πολύ τότε δεν θα κάνεις κάτι !
Αντιθέτως θα χάσεις αντί να κερδίσεις !
Θα πρέπει να πατάς μεγαλύτερη διαδρομή στο πετάλ για να μετακινούνται το ίδιο τα τακάκια !
__________________
Opel Kadett D GTE
Looking for a REAL car .....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-01-12, 00:27
Το avatar του χρήστη kacey
kacey Ο χρήστης kacey δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-07-2004
Μηνύματα: 962
kacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the rough
Σωστο το τελευταιο. Μεγαλες δαγκανες με πολλα εμβολα = αναγκη για "πολυ" υγρο φρενων να μετακινηθει για να κουνησει τα εμβολα. Με εργοστασιακο σερβο, δυσκολα τα πραγματα.

Οι πολυπιστονες δαγκανες της Brembo ειναι φυσικα αλουμινενιες. Nick_Compact, για να παρεις μια ιδεα για τι μιλαμε: το εχω ξαναγραψει εδω μεσα νομιζω. Σε S3 TFSI, βγηκαν τα εργοστασιακα φρενα (μεγαλη μονοπιστονη με 325 νομιζω δισκο) κ μπηκαν ΟΚΤΑπιστονες Brembo με 380mm δισκο. Ο δισκος βεβαια ηταν διαιρουμενος, αλλα δεν παει να ειναι ΠΟΛΥ μεγαλυτερος. Ε, τα 8πιστονα ηταν (συνολικα οχι μονο ο δισκος ή η δαγκανα) ελαφρυτερα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-01-12, 00:49
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Δεν έχει σημασία η χωρητικότητα σε υγρό της δαγκάνας, αλλά το συνολικό εμβαδών των πιστονιών της δαγκάνας, που επιβάλει μεγαλύτερο σερβό. Και για να τα δίνει η BMW, δε μπορεί κάτι θα ξέρει.

Όσον αφορά τα αλουμινένια φρένα, γνωρίζω ότι είναι ελαφρύτερα. Αλλά δεν είναι όλες οι Brembo δαγκάνες αλουμινένιες. Πχ οι τετραπίστονες του Cooper S JCW είναι μαντεμένιες και βαριές.
Οι μαμά δίσκοι στο S3 είναι 345mm.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-01-12, 11:46
highfidelity Ο χρήστης highfidelity δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Μηνύματα: 27
highfidelity is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ έτσι όπως διαβάζω review σου, κααλαβαίνω ότι δεν αξίζουν τελικά πάντως...τσάμπα επιπλέον μη αναρτώμενο βάρος.
Το αναρτώμενο βάρος μειώθηκε, αν αυτό είναι το πρόβλημά σου... Οι δαγκάνες είναι αλουμινένιες και πανάλαφρες.
Το αν αξίζει, αφορά τον καθένα χωριστά. Ναι είναι πιο δυνατές, ναι κουράζονται πιο δύσκολα, να το φρενάρισμα βελτιώνεται λίγο, αλλά βελτιώνεται (μην φανταστείτε διαφορές σε... κολώνες ή δεκάδες μέτρα ε; )

Εγώ πχ δεν βλέπω λόγο να δώσει κάποιος 500 ή 1000€ για 10 άλογα, άλλος δεν θέλει να δώσει 1500€ για καλύτερο φρένο κλπ κλπ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.