Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-10-12, 17:32
Το avatar του χρήστη ΛΑΓΟΣ ΑΝΤΩΝΗΣ
ΛΑΓΟΣ ΑΝΤΩΝΗΣ Ο χρήστης ΛΑΓΟΣ ΑΝΤΩΝΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-10-2007
Μηνύματα: 216
ΛΑΓΟΣ ΑΝΤΩΝΗΣ is on a distinguished road
ΑΠΟΡΙΑ

ελατηρια μ-πακ σε ε87 ποσο χαμηλωνει μπροστα-πισω?
πρεπει να αλαξω και αμορτισερ?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη rapid_fast : 16-10-12 στις 18:46 Αιτία: ΑΠΟΡΕΙΑ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-10-12, 18:16
Το avatar του χρήστη 120ihatch
120ihatch Ο χρήστης 120ihatch δεν είναι συνδεδεμένος
N46B20
 
Εγγραφή: 04-11-2004
Μηνύματα: 789
120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice
τι χρονολογίας είναι η e87 σου? pre-fl ή fl ?

επίσης, πόσα χιλιόμετρα έχεις κάνει με τα ελατήριά σου?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-10-12, 18:20
Το avatar του χρήστη ΛΑΓΟΣ ΑΝΤΩΝΗΣ
ΛΑΓΟΣ ΑΝΤΩΝΗΣ Ο χρήστης ΛΑΓΟΣ ΑΝΤΩΝΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-10-2007
Μηνύματα: 216
ΛΑΓΟΣ ΑΝΤΩΝΗΣ is on a distinguished road
2009 και εχω κανει 12000 χιλιομετρα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-10-12, 18:43
Το avatar του χρήστη 120ihatch
120ihatch Ο χρήστης 120ihatch δεν είναι συνδεδεμένος
N46B20
 
Εγγραφή: 04-11-2004
Μηνύματα: 789
120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice
περίπου 2εκ (20mm) εμπρός-πίσω

25mm max

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 120ihatch : 16-10-12 στις 18:47
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-10-12, 22:16
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Εχω αλλαξει ΟΛΗ την αναρτηση μεχρι τελευταιας βιδας και ροδελας απο απλη σε Μ σε 116 Ε87 προ φ/λ. Χαμηλωσε περιπου 1μιση ποντο μπρος πισω, κανενα προβλημα σε ραμπες, παρκιν, πλοια κλπ. Καλο θα ειναι να μην αφησεις τα μαμα μαλακα αμορτισερ με τα Μ ελατηρια, κανονικα θελει και τις αντιστρεπτικες και ολα τα σινεμπλοκ της Μ, τετοιες αλχημειες με αλλα αμορτισερ αλλα ελατηρια κλπ μονο σωστα δεν ειναι.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-10-12, 21:08
Το avatar του χρήστη Veldrin
Veldrin Ο χρήστης Veldrin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-04-2010
Μηνύματα: 220
Veldrin is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω αλλαξει ΟΛΗ την αναρτηση μεχρι τελευταιας βιδας και ροδελας απο απλη σε Μ σε 116 Ε87 προ φ/λ. Χαμηλωσε περιπου 1μιση ποντο μπρος πισω, κανενα προβλημα σε ραμπες, παρκιν, πλοια κλπ. Καλο θα ειναι να μην αφησεις τα μαμα μαλακα αμορτισερ με τα Μ ελατηρια, κανονικα θελει και τις αντιστρεπτικες και ολα τα σινεμπλοκ της Μ, τετοιες αλχημειες με αλλα αμορτισερ αλλα ελατηρια κλπ μονο σωστα δεν ειναι.
Γιάννη πως ήταν το αυτοκίνητο με τη Μ ανάρτηση απο διαφορές στο δρόμο;
__________________
Κι όπως θα παίρνω τις στροφές, κάτσε στο VAG και κοίταζε με
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-10-12, 16:44
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Πιο σκληρο αλλα οχι να ενοχλει, πιο χαμηλο, αλλα οχι να βρισκει στην παραμικρη ανωμαλια, σαφεστατα πιο μικρες κλισεις στις στροφες, βελτιωση του στησιματος του αυτοκινητου, σε ανθρωπινα ορια παντως, οπτικα πιο χαμηλο, αλλα οχι σαυρα, η χρυση τομη απ το εργοστασιο, που την πληρωνεις...αληθινα χρυση το μονο κακο!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-10-12, 21:08
Το avatar του χρήστη Veldrin
Veldrin Ο χρήστης Veldrin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-04-2010
Μηνύματα: 220
Veldrin is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιο σκληρο αλλα οχι να ενοχλει, πιο χαμηλο, αλλα οχι να βρισκει στην παραμικρη ανωμαλια, σαφεστατα πιο μικρες κλισεις στις στροφες, βελτιωση του στησιματος του αυτοκινητου, σε ανθρωπινα ορια παντως, οπτικα πιο χαμηλο, αλλα οχι σαυρα, η χρυση τομη απ το εργοστασιο, που την πληρωνεις...αληθινα χρυση το μονο κακο!
Χαχαχαχα, κατάλαβα. Ψάχνομαι λίγο με το θέμα ανάρτηση, γιατί η δική μου είναι η 116i sport, οπου θα έλεγα οτι έχει ΠΟΛΥ σκληρή ανάρτηση, αλλα έχει παραδώσει πνεύμα. (47% μπρος πίσω). Παρόλο που φοράω πλέον συμβατικά λάστιχα, το αυτοκίνητο είναι πέτρα σε σημείο που κάνω σλάλομ στο δρόμο να μην ακουμπάω λακούβες...
__________________
Κι όπως θα παίρνω τις στροφές, κάτσε στο VAG και κοίταζε με
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-10-12, 22:59
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαχαχαχα, κατάλαβα. Ψάχνομαι λίγο με το θέμα ανάρτηση, γιατί η δική μου είναι η 116i sport, οπου θα έλεγα οτι έχει ΠΟΛΥ σκληρή ανάρτηση, αλλα έχει παραδώσει πνεύμα. (47% μπρος πίσω). Παρόλο που φοράω πλέον συμβατικά λάστιχα, το αυτοκίνητο είναι πέτρα σε σημείο που κάνω σλάλομ στο δρόμο να μην ακουμπάω λακούβες...
Εαν δε κανω λαθος αυτη η εκδοση φοραγε μια αναρτηση μεταξυ της εντελως απλης μαλακης μαμα αναρτησης και της Μ. Θα σου προτεινα να αλλαξεις τα αμορτισερ σου, να γινει ενας καλος ελεγχος σε ολη την υπολοιπη αναρτηση για τυχον φθορες σε σινεμπλοκ πχ, συνηθως τα μπροστα που τρωνε πιο πολυ ζορι και λογω τιμονιου και λογω απο λακουβες, χαλανε πρωτα. Οτι απαιτειται να αλλαχτει με καινουριο ΜΑΜΑ και ειμαι σιγουρος οτι θα δεις σημαντικη βελτιωση. Τελος και τα λαστιχα παιζουν ρολο, εγω μια περιοδο ειχα συμβατικα Κοντινενταλ με την Μ αναρτηση και το ενιωθα τ αμαξι πιο μαλακο, με τα Ποτεντζα που εχει τωρα ειναι εως κουτσουρο, φταινε τα λαστιχα. Μια μεση και καλη λυση για μενα ειναι ρανφλατ μαλακα λαστιχα οπως Κοντι, Μισελεν ή Γκουντγιαρ και καινουρια αμορτισερ και αν απαιτηθει αλλαγη φθαρμενων μερων και θα σαι μια χαρα με ενα κλασμα των χρηματων που θα χρειαστεις ν αλλαξεις ολη την αναρτηση με καποια αλλη και δε θα πειραματιστεις με τ αμαξι σου με αφτερμαρκετ με αμφιβολα αποτελεσματα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-10-12, 02:00
Το avatar του χρήστη Veldrin
Veldrin Ο χρήστης Veldrin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-04-2010
Μηνύματα: 220
Veldrin is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εαν δε κανω λαθος αυτη η εκδοση φοραγε μια αναρτηση μεταξυ της εντελως απλης μαλακης μαμα αναρτησης και της Μ. Θα σου προτεινα να αλλαξεις τα αμορτισερ σου, να γινει ενας καλος ελεγχος σε ολη την υπολοιπη αναρτηση για τυχον φθορες σε σινεμπλοκ πχ, συνηθως τα μπροστα που τρωνε πιο πολυ ζορι και λογω τιμονιου και λογω απο λακουβες, χαλανε πρωτα. Οτι απαιτειται να αλλαχτει με καινουριο ΜΑΜΑ και ειμαι σιγουρος οτι θα δεις σημαντικη βελτιωση. Τελος και τα λαστιχα παιζουν ρολο, εγω μια περιοδο ειχα συμβατικα Κοντινενταλ με την Μ αναρτηση και το ενιωθα τ αμαξι πιο μαλακο, με τα Ποτεντζα που εχει τωρα ειναι εως κουτσουρο, φταινε τα λαστιχα. Μια μεση και καλη λυση για μενα ειναι ρανφλατ μαλακα λαστιχα οπως Κοντι, Μισελεν ή Γκουντγιαρ και καινουρια αμορτισερ και αν απαιτηθει αλλαγη φθαρμενων μερων και θα σαι μια χαρα με ενα κλασμα των χρηματων που θα χρειαστεις ν αλλαξεις ολη την αναρτηση με καποια αλλη και δε θα πειραματιστεις με τ αμαξι σου με αφτερμαρκετ με αμφιβολα αποτελεσματα.
Να 'σαι καλά Γιάννη και σ'ευχαριστώ για την απάντηση σου. Λάστιχα άλλαξα το καλοκαίρι και απο Continental Premiumcontact SSR πήγα σε Bridgestone Turanza T001 (τα καινούρια που έβγαλε φέτος). Το αμάξι σαφώς μαλάκωσε, και κέρδισε αρκετά σε συμπεριφορά (τρομερό λάστιχο) αλλά μετά έρχεται η συνήθεια και πάλι μέσα στην Αθήνα (ειδικά σε κάτι δρόμους σα την αναθεματισμένη Καλαμακίου) μου φαίνεται πως είναι δράμα. Όταν πέρασα ΚΤΕΟ και είδα το 47άρι το έπιασα το υπονοούμενο.
Σινεμπλόκ ελπίζω να μην έχω θέμα, έχω 50 χιλ. χλμ. Προ τριμήνου στο μεγάλο service ο μηχανικός είπε πως όλα είναι πολύ καλά που το είδε απο κάτω. Μακάρι να στρώσει με την αντικατάσταση των αμορτισέρ και μόνο (Crossing fingers)
__________________
Κι όπως θα παίρνω τις στροφές, κάτσε στο VAG και κοίταζε με

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Veldrin : 22-10-12 στις 02:03
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.