Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-01-13, 15:31
Harrism3 Ο χρήστης Harrism3 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 05-01-2013
Μηνύματα: 3
Harrism3 is on a distinguished road
E87 116i M-pack 125.000km

Καλησπέρα σε όλους τους φίλου του forum.
Είμαι νέο μέλος και γράφω για πρώτη φορά. Ζητάω συγγνώμη εάν έχει ξαναγίνει λόγος για τις απορίες αλλά δεν κατάφερα να βρω κάτι σχετικό.
Είμαι κάτοχος μιας E87 116i MY '06. Το αυτοκίνητό μου έχει 125.000 km στα 6 περίπου χρόνια που το οδηγώ. Είμαι άνθρωπος που μου αρέσει η προληπτική συντήρηση και όχι να περιμένω να φτάσει κάτι στα όριά του ή να χαλάσει για να το αντικαταστήσω.
Οι απορίες μου αφορούν τα εξής:
1. Αμορτισέρ-Ελατήρια. Σκέφτομαι να τα αντικαταστήσω χρησιμοποιώντας Bilstein B8 αμορτισέρ με Eibach ελατήρια.
2. Δίσκοι φρένων. Είμαι ανάμεσα σε δύο επιλογές. Δίσκους και τακάκια αντικατάστασης της Brembo ή δίσκους EBC USR και πράσινα τακάκια πάλι της EBC.
Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας για τα συγκεκριμένα ανταλλακτικά ή αν μου προτείνετε κάποιο άλλο.
Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει ασχοληθει κανείς με τα σινεμπλοκ (αντικατάσταση με σινεμπλοκ της Powerflex)
Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-01-13, 15:38
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Για τα φρένα μπορώ να σου πω ότι ο συνδυασμός ebc είναι πολύ καλός, αλλά δεν είναι για πόλη.. Όταν είναι κρύα δεν είναι τόσο αποδοτικά και επίσης σφυρίζουν.. Εμένα προσωπικά το σφύριγμα με τρελαίνει οπότε θα τα απέφευγα.. Για τα brembo δεν ξέρω κάτι, αλλά λογικά θα είναι πολύ καλά..
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-01-13, 15:44
Το avatar του χρήστη Vassilis E46 Cabrio
Vassilis E46 Cabrio Ο χρήστης Vassilis E46 Cabrio δεν είναι συνδεδεμένος
Αντιπεριφερειάρχης
 
Εγγραφή: 25-11-2010
Μηνύματα: 691
Vassilis E46 Cabrio will become famous soon enoughVassilis E46 Cabrio will become famous soon enough
Καλώς ήρθες στη μεγάλη παρέα....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-01-13, 15:48
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Καλωσηρθες στο φορουμ και καλη χρονια να εχεις.

Για τις ερωτησεις σου τωρα.

Για μενα να τα βαλεις ΟΛΑ ΜΑΜΑ! Μη κανεις πειραματισμους, ειδικα με φρενα κι αναρτησεις.

Εφ οσον εχεις Μ πακετο λογικα θα εχεις και αναρτηση Μ. Προσωπικα για 116 Ε87 δεν υπαρχει καλυτερος συνδυασμος, ανεσης, κρατηματος κι εμφανισης-χαμηλωματος. Εγω αλλαξα τη νορμαλ που ειχα με Μ και δε το μετανιωσα παρα τα παρα πολλα λεφτα που μου κοστισε, ασε που ειναι κι αθανατη παρα τους Ελληνικους χαλια καροδρομους. Οποτε αμορτισερ, εαν κι εφοσον ειναι πεσμενα αλλαξε τα με παλι τα ιδια που φοραγε.

Δισκους δε το συζηταω, παλι μαμα, εγω ειχα δοκιμασει και Zimmermann aftermarket και δεν ειχα μεινει ευχαριστημενος, θορυβο, κραδασμους και μικρη διαρκεια ζωης, φαγωθηκαν με την ιδια χρηση πολυ πιο γρηγορα απ τους μαμα, σκουριασαν πολυ πιο ευκολα οποτε παλι μαμα εβαλα. Τακακια εχω δοκιμασει Ferrodo, Mintex και μαμα, ισως τα Mintex να ειναι με μικρο προβαδισμα μπροστα. Μη βαλεις 'extreme' τακακια παντως αν δε τα θες για ακραια φρεναρισματα οπως πιστες πχ κλπ. Για νορμαλ χρηση, Ferrodo, Mintex, μαμα BMW και Textar ειναι μια χαρα.

Να σημειωθει οτι ολα αυτα δε τα κατεβασα απ το κεφαλι μου ουτε τα ειδα, ακουσα, διαβασα απο καπου. Οπως ελεγε κι η διαφημιση...σου μιλαω εκ πειρας, με το ιδιο αμαξι, πιο παλιο βεβαια, 116i E87 MY04 με πανω απο 223.000χλμ στην πλατη του τη στιγμη που γραφω τωρα, σε καθε συνθηκη δρομου και περιβαλλοντος κυριολεκτικα και με απειρα σερβις, αλλα και βλαβες...

Μια αναζητηση στο φορουμ και θα βρεις αρκετη πληροφορια για τ αμαξι σου παντως. Καλη περιηγηση και παλι καλωσορισες!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-01-13, 18:04
Το avatar του χρήστη 120ihatch
120ihatch Ο χρήστης 120ihatch δεν είναι συνδεδεμένος
N46B20
 
Εγγραφή: 04-11-2004
Μηνύματα: 789
120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice
1. Άλλαξε τη τσιμούχα κάτω από το καπάκι του φίλτρου λαδιού. Βγάζεις όλο το μεταλλικό περίβλημα μέσα στο οποίο βρίσκεται το φίλτρο λαδιού και από κάτω έχει μια τσιμούχα της πλάκας. Άλλαξέ τη.
2. Άλλαξε τα υγρά του ψυγείου και βάλε σε αναλογία 1:1 αντιψυκτικό γνήσιο BMW (και μόνο) και νερό βρύσης (και μόνο). Αγόρασε την πλαστική διπλή βίδα κάτω από το ψυγείο (2 ευρώ κάνει) επειδή ενώ βγάζεις την παλιά μπορεί να σπάσει και δεν ξαναχρησιμοποιείται αν σπάσουν τα "αυτάκια" της. ΑΝ ΣΠΑΣΟΥΝ ΤΑ ΑΥΤΑΚΙΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ ΧΑΜΠΑΡΙ, ΤΟΤΕ ΜΕΤΑ ΑΠΌ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΚΑΙ ΕΝΩ ΕΙΣΑΙ ΕΝ ΚΙΝΗΣΕΙ ΚΑΙ ΑΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΤΑ ΘΑ ΣΤΗΝ "ΠΕΤΑΞΕΙ" ΑΠΌ ΚΆΤΩ ΚΑΙ ΘΑ ΑΔΕΙΑΣΕΙ ΑΚΑΡΙΑΙΑ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΑΠΟ ΥΓΡΑ ΨΥΓΕΙΟΥ! Για να μην σπάσει η παλιά, κράτησε πολύ σταθερά με κλειδί το γκρι εξωτερικό και ξεβίδωσε με πλατύ κατσαβίδι τη μπλε εσωτερική βίδα. Τα αυτάκια σπάνε αν δεν κρατήσεις τελείως σταθερή την εξωτερική γκρι βίδα. Το αντιψυκτικό της BMW κάνει 10 ευρώ το 1 1/2 λίτρο και θα χρειαστείς 2 μπουκάλια - συνολικά 20 ευρώ δηλαδή για 3 λίτρα.Να σου κάνει εξαέρωση και όταν θα κρυώσει το μοτέρ να προσθέσετε λίγο ακόμα νερό βρύσης αν χρειαστεί.
3. Τακάκια βάλε brembo άφοβα, είναι πολύ καλά - δισκόπλακες βάλε τις αντίστοιχες με τις εργοστασιακές (luk).
4. Δες αν χρειάζεται αλλαγή δίσκος-πλατώ και βάλε luk - είναι πολύ καλός (στην σπύρου πάτση, νομίζω το μαγαζί λέγεται "πλατωτεχνική" - θα βρεις το σετ δισκο-πλατω-ρουλεμάν κομπλέ στα 170 ευρώ περίπου με ΦΠΑ).
5. Άλλαξε υγρά στο κιβώτιο ταχυτήτων με γνήσια bmw καθώς και υγρά διαφορικού πάλι με τα γνήσια.


Δείξε τα παραπάνω στον μηχανικό σου - ακόμα και αν εσύ δεν καταλαβαίνεις κάτι, αυτός θα καταλάβει.


---------------------------------------
ΑΝΤΙΨΥΚΤΙΚΟ ΜΟΝΟ ΓΝΗΣΙΟ BMW ΚΑΙ ΑΡΑΙΩΣΗ 1:1 ΜΕ ΝΕΡΟ ΒΡΥΣΗΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ (ΟΧΙ ΑΠΙΟΝΙΣΜΕΝΟ). ΤΟ ΓΝΗΣΙΟ ΑΝΤΙΨΥΚΤΙΚΟ ΤΗΣ BMW ΚΑΝΕΙ 10 ΕΥΡΩ ΤΟ ΕΝΑΜΙΣΗ ΛΙΤΡΟ. ΜΗΝ ΒΑΛΕΤΕ ΠΟΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ. ΑΓΟΡΑΣΤΕ 3 ΛΙΤΡΑ ΣΥΝΟΛΙΚΑ (ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ 20 ΕΥΡΩ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ - για την ακρίβεια περίπου 19.50ευρώ) ΚΑΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΤΕ ΜΕ ΝΕΡΟ ΒΡΥΣΗΣ

--------------------------------------

Καλά + φθηνά αμορτισέρ είναι τα Koni Street και ταιριάζουν με ελατήρια χαμηλώματος. Χαμήλωσέ το εως 3 εκατοστά για να μην βρίσκει σε λακούβες/σαμαράκια (περί ορέξεως σε αυτά όμως, κολοκυθόπιτα)



------------------------------------------------
ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΕΙΜΕΝΟ ΝΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΑΣΕΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΕΤΕ ΟΤΙ ΘΕΛΕΤΕ ΜΟΝΟ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΛΑ ΤΙ ΓΡΑΦΕΤΕ.
ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΟΛΟΙ - ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 120ihatch : 05-01-13 στις 18:18
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-01-13, 09:14
Harrism3 Ο χρήστης Harrism3 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 05-01-2013
Μηνύματα: 3
Harrism3 is on a distinguished road
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια.
Θα ήθελα απλά να ρωτήσω τον 120ihatch γιατί τέτοιο ''πάθος'' με αυτά που αναφέρεις.
Όλα αυτά έχουν γίνει εκτός από την τσιμούχα κάτω από το φίλτρο και δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί.
Γενικά αυτό που ήθελα να μάθω είναι εάν όταν πρόκειται να αλλάξετε κάτι αν βάζετε κάποιο προιόν βελτίωσης ή αντίστοιχο του εργοστασιακου. Τώρα αν αυτό (το αντίστοιχο του εργοστασιακού) είναι μαμά, OEM, από έμπορο ανταλλακτικών ή από τη θεία από το Σικάγο είναι μεγάλη και ατελείωτη κουβέντα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-01-13, 12:04
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Ο 120ihatch έχει σε όλα δίκιο Το νερό βρύσης βέβαια δεν ξέρω γιατί το λέει και δεν προτιμάει αφαλατισμένο ή απιονισμένο..

Πάντως αυτά με τις τσιμούχες και τις φλάντζες σε αυτό το αμάξι είναι λίγο θέμα.. Οπότε για να συμπληρώσω το post του αναφέρω άλλαξε προληπτικά και τσιμούχα διαφορικού (εμένα η δεξιά ίσα ίσα έγλειφε) και επίσης άλλαξε και φλάντζα κάρτερ.. Εκεί έχανε αρκετά περισσότερο (3-4 σταγόνες την μέρα όταν ήταν ζεστό) και μου γέμισε λαδίλες την ποδιά από μέσα..

Για τα φρένα μπορώ να πω ότι τα εργοστασιακά είναι πολύ ενοχλητικά.. Δεν έχω παράπονο από το πόσο καλά είναι, αλλά σφυρίζουν τα μαμίδια ότι κι αν κάνεις.. Και τα εργοστασιακά μου σφύριζαν αλλά και τα δεύτερα που πάλι χρυσοπλήρωσα γνήσια bmw.. Αυτό είναι το μόνο σημείο που θα έβαζα οτιδήποτε άλλο ακόμα και κινέζικα αρκεί να φύγει ο θόρυβος..

Εμένα με την χρήση που κάνω το αμάξι με ικανοποιεί με όλα εργοστασιακά οπότε είμαι της άποψης ότι ξαναμπαίνουν όλα εργοστασιακά αφού δουλεύει όπως το θέλω.. Ούτε πιο ενισχυμένα αντιψυκτικά, ούτε πιο σκληρά αμορτισέρ αφού και με αυτά στρίβει όπως θέλω αλλά και εθνική μου πάει με 200 και δεν χοροπηδάει.. Και στις λακούβες έχουν πολύ καλή ανοχή..

Όσο για την καταγωγή του ανταλλακτικού προτιμώ να τα βρίσκω μόνος μου τα γνήσια είτε από ανεξάρτητους εισαγωγείς είτε από ebay είτε απευθείας από την bmw στην Γερμανία μέσω φίλου..
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-01-13, 12:33
Harrism3 Ο χρήστης Harrism3 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 05-01-2013
Μηνύματα: 3
Harrism3 is on a distinguished road
Σε καμία περίπτωση δεν λέω πως κάποιος έχει άδικο. Απλά μου κάνει εντύπωση το θέμα με τις διαροές. Το δικό μου δεν χάνει τίποτα από πουθενά. Δεν έχω δει πουθενά ούτε μια μικρή ένδειξη δαιροής και δεν χρειάστηκε ποτέ συμπλήρωμα στα λάδια του κινητήρα. Οπότε για ποιο λόγο όλα αυτά?
__________________
Nothing is a straight line ....
Always sideways!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-01-13, 12:51
Το avatar του χρήστη 120ihatch
120ihatch Ο χρήστης 120ihatch δεν είναι συνδεδεμένος
N46B20
 
Εγγραφή: 04-11-2004
Μηνύματα: 789
120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice
Η bmw η ίδια προτείνει νερό βρύσης με συγκεκριμένες προδιαγραφές σκληρότητας ph κτλ KAI TO NEΡO ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΤΕΛΕΙΟ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΧΡΗΣΗ (οι προδιαγραφές του νερού βρίσκονται στην πίσω πλευρά της ταμπέλας του εργοστασιακού αντιψυκτικού ).



Το πάθος υπάρχει για να γλιτώσουν κάποιοι από έξοδα/ταλαιπωρία. Αν δεν κάνεις αυτά, θα πάθεις και θα μάθεις - εδώ είμαστε. Οι προδιαγραφές των περιφερειακών του κινητήρα είναι της πλάκας - οι τσιμούχες αργά ή γρήγορα θα φθαρούν. ΕΔΩ ΕΙΜΑΣΤΕ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 120ihatch : 06-01-13 στις 12:54
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-01-13, 21:01
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Άρα είμαστε οκ Γιατί νερό βρύσης μου είχαν βάλει κι εμένα και μου είπε έτσι πρέπει.. Απλά μετά δεν έδωσα σημασία.. Έχει κανείς κανά μπουκάλι να μας πει τι γράφει ακριβώς η ετικέτα?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.