Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-10-09, 07:41
Το avatar του χρήστη individual
individual Ο χρήστης individual δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Μηνύματα: 251
individual will become famous soon enough
ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΚΙΝΗΣΗ

πιστευω οτι αφορα πολλους αυτο το θεμα.
μηπως γνωριζει καποιος-καποια......αν δηλαδη θα επιτραπει....ποτε.....με ποια κριτηρια κλπ
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-10-09, 10:06
Το avatar του χρήστη dimitro$
dimitro$ Ο χρήστης dimitro$ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-10-2006
Μηνύματα: 216
dimitro$ is on a distinguished road
επίσης καλό θα ήταν να αναφερόταν και από τους γνώστες/κατόχους τέτοιων αυτοκινήτων το συμφέρον ή τη ζημία που αποκομίζει κάθε ένας σε σύγκριση με ένα όμοιο βενζινοκίνητο (BMW) σε παρόμοιες καταστάσεις..

diesel or petrol guys?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-10-09, 10:07
deepblue Ο χρήστης deepblue δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 19-03-2007
Μηνύματα: 1.605
deepblue has a spectacular aura aboutdeepblue has a spectacular aura aboutdeepblue has a spectacular aura about
Ακουσα εχθες στην τηλεοραση πως θα επιτραπει.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-10-09, 12:10
Το avatar του χρήστη nino x3
nino x3 Ο χρήστης nino x3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-11-2008
Μηνύματα: 998
nino x3 is just really nicenino x3 is just really nicenino x3 is just really nicenino x3 is just really nicenino x3 is just really nice
Δεν γνωριζω αν και ποτε θα επιτραπει για Αθηνα Θεσσαλονικη, ισως ειναι μια απο τις μεγαλες και αυτη υποκρισιες στην Ελλαδα, ειδικα τωρα που τα τελευταια μοντελα αποδεδειγμενα εχουν και μικροτερους ρυπους.
Γνωριζοντας τα θετικα δηλαδη χαμηλοτερη καταναλωση, φθηνοτερη τιμη λιτρου και φυσικα μακροζωια του κινητηρα- διαφορετικα διαστηματα συντηρησης, απο την αλλη ως αρνητικο την σημαντικη διαφορα στη τιμη αγορας, η οποια δεν ξερω κατα ποσο αποσβαινεται ή σε ποσο καιρο, απο την οικονομια στο καυσιμο, εχω την εξης απορια η οποια σημειοτεων δεν ειναι υστεροβουλη... Γιατι στην επαρχια που δικαιουνται χρηση αυτου του μετρου δεν αγοραζουν diesel αυτοκινητα περαν των επαγγελματικων και φυσικα παντα μιλαω αναλογικα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-10-09, 12:23
Το avatar του χρήστη strof
strof Ο χρήστης strof δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-08-2007
Μηνύματα: 309
strof will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nino x3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν γνωριζω αν και ποτε θα επιτραπει για Αθηνα Θεσσαλονικη, ισως ειναι μια απο τις μεγαλες και αυτη υποκρισιες στην Ελλαδα, ειδικα τωρα που τα τελευταια μοντελα αποδεδειγμενα εχουν και μικροτερους ρυπους.
Γνωριζοντας τα θετικα δηλαδη χαμηλοτερη καταναλωση, φθηνοτερη τιμη λιτρου και φυσικα μακροζωια του κινητηρα- διαφορετικα διαστηματα συντηρησης, απο την αλλη ως αρνητικο την σημαντικη διαφορα στη τιμη αγορας, η οποια δεν ξερω κατα ποσο αποσβαινεται ή σε ποσο καιρο, απο την οικονομια στο καυσιμο, εχω την εξης απορια η οποια σημειοτεων δεν ειναι υστεροβουλη... Γιατι στην επαρχια που δικαιουνται χρηση αυτου του μετρου δεν αγοραζουν diesel αυτοκινητα περαν των επαγγελματικων και φυσικα παντα μιλαω αναλογικα.
Η απάντηση κρύβεται σε μία λέξη φίλε μου.... ΑΓΝΟΙΑ!! Όταν ψαχνόμουν κι εγώ να πάρω το δικό μου diesel ούτε ένας δεν μου είπε καλό λόγο για την αγορά μου. Όλοι μου έλεγαν πως είναι χειρότερα, τα πετρέλαια είναι χάλια στην Ελλάδα και χίλιες δυό μ@λ@κιες.. Κανείς όμως δεν βρέθηκε να μου απαντήσει στο απλό ερώτημά μου: αφού ειναι τόσο χάλια και τόσο ριψοκίνδυνη η αγορά μου, γιατί όλα τα ταξι είναι diesel;;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-10-09, 13:11
Το avatar του χρήστη Leonidas_Thess
Leonidas_Thess Ο χρήστης Leonidas_Thess δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-02-2008
Μηνύματα: 558
Leonidas_Thess will become famous soon enough
Εγω προσωπικα ετοιμαζομαι για αγορα diesel αυτοκινητου γιατι μετα απο αρκετο ψαξιμο μπορω να πω οτι η ζυγαρια εγηρε στο πετρελαιο.

1) Δεν με ενδιαφερει να μπαινω στο κεντρο της πολης (Θεσ/νικη) εχω δευτερο αμαξι για αυτην την δουλεια.

2) Δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο τις βενζινοκινητες εκδοσεις (καταναλωση-αποδοσεις-συχνοτητα service κ.α)

3) Η υψηλοτερη τιμη αγορας δεν ισχυει για μενα γιατι θα φερω αυτοκινητο απο εξω.

Τωρα αν πάτε μια βολτα Θεσνικη θα δειτε αρκετα αμαξια (ελληνικες πινακιδες) να κυκλοφορουν ελευθερα στην πολη.

Απλα θα συμφωνησω με το φιλο strof οτι η αγνοια ειναι ενας λογος για το πως αντιμετωπιζει ενα ευρυ κοινο το Diesel .

Φιλικα Λεωνιδας
__________________

Οι βλάκες και οι ηλίθιοι είναι ανίκητοι
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-10-09, 13:59
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από strof Εμφάνιση μηνυμάτων
Η απάντηση κρύβεται σε μία λέξη φίλε μου.... ΑΓΝΟΙΑ!! Όταν ψαχνόμουν κι εγώ να πάρω το δικό μου diesel ούτε ένας δεν μου είπε καλό λόγο για την αγορά μου. Όλοι μου έλεγαν πως είναι χειρότερα, τα πετρέλαια είναι χάλια στην Ελλάδα και χίλιες δυό μ@λ@κιες.. Κανείς όμως δεν βρέθηκε να μου απαντήσει στο απλό ερώτημά μου: αφού ειναι τόσο χάλια και τόσο ριψοκίνδυνη η αγορά μου, γιατί όλα τα ταξι είναι diesel;;
Ο λογος ειναι οτι δε συμφερει τις αντιπροσωπιες γιατι εχουν μικροτερα εσοδα μετα. Θελουν να σε εχουν πιο συχνα στο χερι και αυτο το καταφερνουν με το βενζινοκινητο
__________________
αλλαξα υπογραφη
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-10-09, 14:06
Το avatar του χρήστη a.samaro
a.samaro Ο χρήστης a.samaro δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-08-2009
Μηνύματα: 307
a.samaro will become famous soon enough
Το μέτρο της απαγόρευσης της πατρελαιοκίνησης σε Αθήνα-Πειραιά -Θεσσαλονίκη,
θεωρώ οτι είναι απαράδεκτο και θα πρέπει νάρθεί άμεσα.
Αλλωστε δεν καταλαβαίνω γιατί τα μέτρα δεν ισχύουν σε άλλες Ευρωπαικές μεγαλουπόλεις.
Εκεί δεν έχουν ευαισθησίες με τα καυσαέρια; (Ακουσα λόγου χαριν οτι στο Παρίσι ενω
επιτρέπεται η πετρελαιοκίνηση απαγορέυεται στα σπίτια να καίνε τζάκια!!!)

Τώρα όσον αφορά το αν συμφερει η όχι το πετρέλαιο γνωρίζω οτι εχουν γίνει κατα καιρούς
σχετικά άρθρα απο αυτοκινητιστικά περιοδικά.
Το αποτέλεσμα λοιπόν που προκύπτει είναι οτι η πετρελαιοκίνηση ειναι συμφέρουσα όταν
κάνουμε πολλά χιλιόμετρα ετησίως και πάντως πάνω απο 15-20.000 χιλ.
Η απόσβεση διαφέρει απο αυτοκίνητο σε αυτοκίνητο ανάλογα με την αξία κτίσης
το κόστος συντήρησης (μεγαλήτερα διαστήματα αλλα και μεγαλήτερο κόστος) κλπ.
Φυσικά ως γνωστό τα αυτοκίνητα Diesel έχουν καλήτερη ροπή είναι ταξιδιάρικα και πλέον
δεν υστερόυν σε επιδόσεις (τούρμπο) και δεν κάνουν και θόρυβο.
Καλή απόφαση.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-10-09, 14:11
Το avatar του χρήστη stratos
stratos Ο χρήστης stratos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-02-2008
Μηνύματα: 1.673
stratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the rough
Βασικά είναι ελάχιστα τα αυτοκίνητα diesel που έχω δεί (και δεν μηλάω μόνο για ταξί) που δεν βγάζουν ντουμάνι απο πίσω. Σίγουρα αν γινόταν πιο σωστή συντήρηση (που ο μέσος Έλληνας δεν κάνει) δεν θα υπήρχε όλη αυτή η μαυρίλα.

Τέλος, εμένα με ενοχλούν τα καυσαέρια του diesel, με πιάνει ένα κάψιμο στον λαιμό και την μύτη. Και ρωτάω εγώ τώρα, είναι πιο υγειηνά τα καυσαέρια του πετρελαίου απο της βενζίνης? Όταν βγαίνουν σε τεράστιες ποσότητες απο αυτοκίνητα φορτηγά και λεωφορεία στο περιβάλλον είναι καλήτερα απο ότι η βενζίνη?
__________________
E36 3.16i.... 1993 - 2009.... R.I.P.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-10-09, 14:15
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Κάθε άλλο παρά άγνοια είναι παίδες.

Σκεφτείτε το 50% των βενζινοκίνητων οχημάτων αν το γυρίσουν σε πετρέλαιο τι ζημιά θα είναι αυτό για τον κλάδο των βενζινοπωλών και γενικά των φόρων καυσίμων.

Σκεφτείτε ότι ένα οικονομικό και ψόφιο βενζινοκίνητο 1600άρι έχει μέση κατανάλωση 8 - 10 λίτρα.

Εγώ στο δικό μου στα 5500χλμ έχω μέσο όρο 6.4lt/100km.

Πολλαπλασιάστε τη μείωση της κατανάλωσης και βγάλτε το συμπέρασμα μόνοι σας...

Πλέον δε βρίσκω μειονέκτημα στην πετρελαιοκίνηση εκτός από τον ήχο.

Αλλά πότε κάποιος διάλεξε όχημα με ΜΟΝΑΔΙΚΟ κριτήριο τον ήχο;

Ροπή και δύναμη από τις 1400rpm, ΟΡΟΠΕΔΙα ροπής που ουσιαστικά σε βοηθούν να πηγαίνεις με μια δύο ή ακόμα και 3 ταχύτητες πάνω (πχ σε ταξίδι από Αγία τριάδα Κοζάνη, δε χρειάστηκε να βγάλω την 6 παρά μόνο στα διόδια, και σε ταχύτητες κάτω από τα 60χλμ/ώρα), ΑΣΦΑΛΕΣΤΑΤΕΣ προσπεράσεις, ξεκούραση στις ανωφέρειες και εμβέλεια που μπορεί να φτάσει και τα 900χλμ (με το τεπόζιτο του άσσου).

Οπότε ΔΕΝ είναι άγνοια, γιατί μεγαλύτερη κατανάλωση καυσίμων-->> περισσότεροι φόροι, και αν σκεφτείς ότι και ένας βενζινοκινητήρας θέλει μεγαλύτερη συντήρηση και έχει ένα κάρο πολύπλοκα συστήματα δε νομίζω ότι υπάρχει πρακτικό δίλημμα.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.