Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-03-05, 15:46
Το avatar του χρήστη m_power_lunatic
m_power_lunatic Ο χρήστης m_power_lunatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-07-2004
Μηνύματα: 2.578
m_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to behold
Question TUNING FOR M3 E36

Εχοντας κατα νου να βελτιωσω και αλλο το Μ3 Ε36 μου-μεχρι την αποκτηση νεας αγαπης-αποφασισα να προβω στην τοποθετηση καποιων extra.Αποφασισα να αλλαξω τα μπεκ μου με μεγαλυτερα απο Μ5 μαλλον,να τοποθετησω ελαφρυτερο βολαν και να φτιαξω και ενα προγραμμα πανω στο δυναμομετρο ειδικα για τα πραγματα που φοραει το αυτοκινητο.Ισως να κανω κατι και για το θεμα της εισαγωγης αερος αλλα οχι κατι πανακριβο....θα δω.Πολλοι λενε οτι με το ελαφρυτερο βολαν θα κερδισω χαμηλα σε ευστροφια αλλα θα χασω ψηλα,εχει ακουσει καποιος κατι σχετικο????Περιεργο μου φαινεται...εγω ηξερα οτι ωφελει πολυ ειδικα στα ΒΜW ενα ελαφρυτερο βολαν αλλα να χειροτερευει σε καποιο φασμα στροφων πρωτη φορα το ακουω.Θα εκτιμουσα τη γνωμη οποιουδηποτε ξερει κατι......καμια γνωμη??????????
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-03-05, 16:36
Το avatar του χρήστη VIC
VIC Ο χρήστης VIC δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 08-10-2004
Μηνύματα: 313
VIC is on a distinguished road
απ' οσο ξερω ενα πιο ελαφρυ βολαν εχει επιπτωσεις στην ροπη! τωρα αν αυτο θα ειναι χαμηλα η ψηλα δεν το ξερω αν και πιστευω πως χανει παντου και απλα οι διαφοροι παραμετροι θα επηρεασουν το μεγεθος σε σχεση με το φασμα των στροφων
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-03-05, 17:31
Το avatar του χρήστη VIC
VIC Ο χρήστης VIC δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 08-10-2004
Μηνύματα: 313
VIC is on a distinguished road
εγω παντως λεω να βαλω πιο ελαφρυ οταν χρειαστει να το αλλαξω!
Υ.Γ.το αμαξι μου δεν εχει καμια σχεση Ε46 compact 1,8
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-03-05, 23:23
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
Απο συζητηση με αλλα μελη του club μας εχω μαθει οτι το βολαν ναι μεν βελτιωνει την ευστροφια αλλα με το παραμικρο αφημα του γκαζιου οι στροφες πεφτουν αποτομα με αποτελεσμα να κρεμαει το μοτερ οταν ξαναδωσεις γκαζια...αυτο μπορει να δυσκολεψει την κατασταση σε περιπτωσεις που εισαι σε στροφιλικι και μολις αφησεις λιγο γκαζι για να μετριασεις τα χιλιομετρα που θα μπεις,θα σου κρεμασει το μοτερ λογω του οτι θα εχουν πεσει πολυ οι στροφες,με οτι αυτο συνεπαγεται σε μια στροφη.Βεβαια ειναι κατι που κανουν συχνα ιδιοκτητες Ε36 το οποιο εχει μεν τα θετικα του αλλα καλο να ξερουμε και τα αρνητικα!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fanatic : 19-03-05 στις 23:25
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-03-05, 19:25
Το avatar του χρήστη m_power_lunatic
m_power_lunatic Ο χρήστης m_power_lunatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-07-2004
Μηνύματα: 2.578
m_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to behold
Question ??????

Λογικο μου φαινεται τωρα που το σκεφτομαι να πεφτουνε οι στροφες τοσο γρηγορα οσο ανεβαινουνε....κανενας αλλος συμφωνει με την αποψη του M-POWER FANATIC??????Καλα θα ητανε να ξερω γιατι το Μ3-ακι μου το εχω μεσα απο το Σαββατο και δεν εχω αποφασισει ακομα τι να κανω με το βολαν....any ideas?????
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-03-05, 23:01
Το avatar του χρήστη manosm3
manosm3 Ο χρήστης manosm3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 2.881
manosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to all
Ναι, γιατι η αδρανεια των μερων ειναι μικροτερη και συνεπως η μεταβολη της ταχυτητας τους μεγαλυτερη!
__________________
Τουριστας!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sakkunen
Ο Μανος και η αδερφη του με κοροϊδευουν
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-03-05, 23:07
Το avatar του χρήστη Action Man
Action Man Ο χρήστης Action Man δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 4.576
Action Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από m_power_lunatic
Λογικο μου φαινεται τωρα που το σκεφτομαι να πεφτουνε οι στροφες τοσο γρηγορα οσο ανεβαινουνε....κανενας αλλος συμφωνει με την αποψη του M-POWER FANATIC??????Καλα θα ητανε να ξερω γιατι το Μ3-ακι μου το εχω μεσα απο το Σαββατο και δεν εχω αποφασισει ακομα τι να κανω με το βολαν....any ideas?????
Eγω φιλε μου θα σου προτεινα να μην πειραξεις βολαν...καπου θα κερδιζεις αλλα καπου αλλου θα χανεις.Για να εισαι σιγουρος αφησε το οπως ειναι!
__________________


"Treat all tires like they deserve to die"
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-03-05, 23:56
Το avatar του χρήστη Minas DASC
Minas DASC Ο χρήστης Minas DASC δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-12-2004
Μηνύματα: 329
Minas DASC is on a distinguished road
Εγω θα προτεινα να μην πειραξεις τιποτα!
Απ' οτι εχω ακουσει, τα Μ3 δυσκολα παιρνουν αλογα σαν ατμοσφαιρικα, γιατι η BMW για να τα φτασει εκει που ειναι θα το μελετησε αρκετα.....
Πιστευω οτι θα δωσεις πολλα λεφτα, θα μπεις σε περιπετειες και θα κερδισεις ελαχιστα......

Η βελτιωση του Μ3 ειναι μονοδρομος: o δρομος που εχει παρει ο skandalis!!!
__________________
www.downingatlanta.com
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-03-05, 16:45
Το avatar του χρήστη m_power_lunatic
m_power_lunatic Ο χρήστης m_power_lunatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-07-2004
Μηνύματα: 2.578
m_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to behold
Thumbs up Μαλλον οχι......

Πολυ σωστες οι συμβουλες των παιδιων που ακουστηκανε.Ολοι εισασταν κατα της αλλαγης του βολαν-σχεδον ολοι-αυτο επιβεβαιωθηκε απο τον ανθρωπο που ακουει στο ονομα Αλεκος Καρρας.Επαγγελματιας με κεφαλαια γραμματα,πρωτη φορα τον επισκεφτηκα,ειλικρινης χωρις διαθεση να εκμεταλλευτει καταστασεις και ενω ψαχνομουνα να επενδυσω καποιο ποσο για αναβαθμιση ο ιδιος με απετρεψε αφου θα πληρωνα μεγαλο ποσο για μικρο αποτελεσμα....πραγματικος γνωστης και αψογος,σπανια συναντας σε αυτον το χωρο τετοια συμπεριφορα,αξιζαν με το παραπανω τα χλμ μεχρι το Αργος.Μπραβο του δημοσια απο εμενα και το βολαν οπως με προετρεψε δεν προοριζεται για τοσο δρομισια οσο για αγωνιστικη χρηση.Μαλλον το Μ3-ακι μου εφθασε το ατμοσφαιρικο του οριο και μαλλον 7-8 PS ειναι αυτα που θα αποκομισω με μια αναβαθμιση προγραμματος και ενα βαρελακι φιλτρου μετα το AFM.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-03-05, 08:47
Το avatar του χρήστη Strax
Strax Ο χρήστης Strax δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 2.285
Strax has a spectacular aura aboutStrax has a spectacular aura about
Το ελαφρύ βολάν βοηθάει στο Μ3 Ε36. Πάντα ένα ελαφρύ βολάν βοηθάει στις χαμηλές ταχύτητες (1η, 2α κλπ) και τα ωφέλη του μειώνονται όσο ανεβαίνουν τα χιλιόμετρα. Όπως οι στροφές ανεβαίνουν πιο γρήγορα, έτσι πέφτουν και πιο γρήγορα. Το αμάξι γίνεται λίγο πιο περίεργο σε στροφές, αλλά τελικά είναι θέμα συνήθειας και προσαρμογής της οδήγησης. Το άλλο μειονέκτημα είναι κάποιοι αυξημένοι θόρυβοι και συντονισμοί από το σετ σασμάν, δίσκος.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.