Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-02-07, 19:57
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Μ3 Ε46 ΜΕΙΩΣΗ ΒΑΡΟΥΣ VS ΑΥΞΗΣΗ ΙΣΧΥΟΣ

Μετά από διάφορα περιστατικά (δεν εννοώ τα περί αξιοπιστίας) επανέρχομαι στην προ μηνών θέση μου : ΑΡΧΗΣΤΕ ΤΟ ΒΓΑΞΙΜΟ....

Και εξηγούμαι:

1)Mετά από πολύ ψάξιμο - κουβέντα κλπ κατέληξα ότι το 99% των aftermarket για τον S54 EINAI ΑΧΡΗΣΤΑ , όσον αφορά την αύξηση της ισχύος. Πιό εύκολα θα βρεις σύλλογο με πάνω από ένα μέλος , εναντίον της έκδοσης γυναικών επί χρήμασι στην Ουκρανία παρά aftermarket που να δίνει πραγματικά ισχύ στο μοτέρ (μιλάω για διαφορά που θα φαίνεται στο δρόμο παραγματικά).

Πρόγραμμα , εξάτμιση ΚΑΙ μέχρι εκεί. Θα βελτιώσεις ποιοτικά την καμπύλη και θα πάρεις 10-15 άλογα στρόφαλο ΜΑΧ.

Εκκεντροφόροι ΝΑΙ μεν θα δώσουν αλλά με πιθανό κόστος στην αξιοπιστία , δυσκολία στο σετάρισμα του μοτέρ μετά (vanos , avans etc) και με αυξημένο κόστος αγοράς τοποθέτησεις (1500 αγορά + 500 τοποθέτηση + χχχχ σετάρισμα + 1000 χταποδάκι για να δουλέψουν στο optimum). AN TA KΑΤΑΦΕΡΕΙΣ θα πάρεις 10 άλογα ψηλά εις βάρος της ισχύος στις μεσαίες.

Εισαγωγή ΔΕΝ με πείθει ΚΑΜΙΑ ... (περιμένω πατέντα από το γνωστό μουρλό ... ίσως η μόνη που θα δουλέψει)

Alpha - N ...ναι αλλά μετά γνωστά προβλήματα και με το γνωστό κόστος...

Εγώ προσωπικά θεωρώ (από τα διάφορα πατήματα που έχω κάνει) ότι το μοτερ είναι πιό δυνατό από ότι πίστευα και τελικά το Μ3 πολύ πιό γρήγορο από ότι θεωρούσα.
Θεωρώ λοιπόν ότι δεν έχει νόημα η παραπάνω προσπάθεια άυξησης ισχύος .

2)Το μόνο σίγουρο (μετά το θάνατο και τους φόρους) είναι ότι ΑΝ ΒΓΑΛΕΙΣ 10 ΚΙΛΑ ΒΑΡΟΣ - ΕΒΓΑΛΕΣ 10 ΚΙΛΑ ΒΑΡΟΣ ... ούτε dyno , ούτε σετάρισμα , ούτε check engine , OYTE ΤΙΠΟΤΑ.

3)Το κέρδος αν μείωσεις π.χ. 10% το βάρος είναι ΠΟΛΥ μεγαλύτερο από το να αυξήσεις 10% την ισχύ.
Η απόδειξη είναι πολύ απλή .... τελικά δεν θα γράψω τα τυπολόγια γιατί μόνο θα μπερδέψουν ... απλά λέω ότι με πρόχειρους υπολογισμούς 50 κιλά κάτω στο Μ3 (3,1%)βελτιώνουν το 0-400 κατά 2,33% (που στα 13,5 σεκ είναι 0,31 σεκ ήτοι 15m) και στο χιλιόμετρο 2,5%.

Ποσοστό επιτυχίας 100% (αν το βγάλεις το βάρος πέτυχε) και το αντίστοιχο αποτέλεσμα το καταφέρνεις με περίπου 7-8% αύξηση ισχύος + πιθανότητα να μην πετύχει + κόστος tuners κλπ κλπ.

4)Εκτός από τη ΣΙΓΟΥΡΗ (μικρή ή μεγάλη) βελτίωση των επιδόσεων με το ελάφρωμα έχεις ακόμα:
*βελτιώσει την ικανότητα φρεναρίσματος
*μειώσει την απαιτούμενη πλευρική πρόσφυση (αφού πλέον έχεις μικρότερη μάζα - άρα ορμή) και συνεπώς έχεις τη δυνατότητα να στρίβεις σε χειρότερα οδοστρώματα ασφαλέστρα και ταχύτερα.
*μειώσει την κόπωση ΟΛΩΝ των μηχανικών μερών drivetrain κλπ
*βοηθήσει το μοτέρ να επιτυχγάνει τις ίδιες ταχύτητες ΜΕ ΛΙΓΟΤΕΡΗ καταπόνηση συνεπώς ΑΥΞΑΝΕΙΣ την διάρκεια ζωής του.

ΠΡΟΣΟΧΗ : Πάντα εννοώ ΧΩΡΙΣ να ξευτιλίζεις την κατανομή βάρους ... δεν εννοώ δηλαδή να ξηλώσεις 100 κιλά από πίσω ας πούμε ....

Σε συνέχεια όλων αυτών και πιστέυοντας ότι ΔΕΝ είναι μαλάκες στην Μsport που το CSL δεν το βγαλανε 100 άλογα πάνω αλλά 140 κιλά κάτω ... θα αρχίσω το ΜΕ ΛΟΓΙΚΗ βγάξιμο ...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-02-07, 20:12
Το avatar του χρήστη optostyle
optostyle Ο χρήστης optostyle δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-10-2006
Μηνύματα: 1.538
optostyle will become famous soon enoughoptostyle will become famous soon enough
αμα ξαναβαλω την πεθερα μου μεσα ...να με ...........130 κιλα ειναι
__________________
ΠΕΜΒΕ?????? BLIAXXXXXXX!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-02-07, 20:19
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Σκέψου το καλά πριν αρχίσεις να ξηλώνεις πράγματα... Έχεις Μ3 και όχι κανά Ε30. Αν πεις να βάλεις τπτ carbon κομμάτια θα πρέπει να βάλεις το χέρι πολύ βαθιά στην τσέπη.
Δεν ξέρω σε μια Μ3 τι μπορείς να ξηλώσεις για να το ελαφρώσεις αλλά και εγώ κάνω σχέδια για ελαφρωμα σύντομα.
-πίσω εταζέρα έξω
-εργαλεία και ρεζέρβα έξω
-εμπρός μόνωση καπό έξω
-μεταφορά μπαταρίας πίσω
-και κάποια στιγμή όταν μου το επιτρέψουν τα οικονομικά βγάλσιμο τα μαμά καθίσματα και μπάξιμο recaro poleposition (κάτι που μάλλον πρέπει να κάνεις και εσύ, υποψιαζομαι οτι τα καθίσματα του Μ3 πρέπει να είναι τούβλα)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-02-07, 21:18
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
O Panoz το ελεγε εδω και ποσο καιρο,οτι το μονο tuning που αποδιδει ειναι μια ολοσωμη εξατμιση και το προγραμμα.Μαλλον ειχε δικιο!!!Να τον ακουτε τον παλιο!!!
Απο εκει και περα,το ελαφρωμα ειναι καλο για τις επιδοσεις,αλλά θα θυσιασεις αλλα πραγματα οπως πχ. ανεση,θορυβο κλπ.Εισαι συμβιβασμενος με αυτα τα πραγματα???Ο Νικος ο Αλων. ελεγε οτι τα καθισματα που εχει στο Μ3 ειναι οτι καλυτερο για τα Μεγαρα αλλά οτι χειροτερο για ενα ταξιδι ή μια μακρινη βολτα.

Διαλεγεις και παιρνεις
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-02-07, 22:00
Christos 330i ///M Ο χρήστης Christos 330i ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-03-2006
Μηνύματα: 5.426
Christos 330i ///M is a jewel in the roughChristos 330i ///M is a jewel in the roughChristos 330i ///M is a jewel in the rough
Ρε συ Evangele γιατι κανεις ετσι ; ; ;
Νομιζα πως το ειχες ξεχασει το ξεμπαξιμο . . .
Θα ειναι ωραιο να εχεις απλα μια κονσερβα και τιποτα αλλο ; ; ;

Ξερεις οτι στο λεω φιληκα
και με ολο το θαρρος που σου εχω φιλε . . . !
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-02-07, 22:15
Το avatar του χρήστη M3MAN
M3MAN Ο χρήστης M3MAN δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 381
M3MAN is on a distinguished road
Δεν καταλαβαίνω ποιο ειναι το πρόβλημα αφου πατας για Π-Λ-Α-Κ-Α το 99% των αυτοκινητων εκει εξω.

Θα το τρεχεις σε πιστες; αν ναι τοτε αλλαζει το πραμα...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-02-07, 22:23
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geo_3D Εμφάνιση μηνυμάτων
O Panoz το ελεγε εδω και ποσο καιρο,οτι το μονο tuning που αποδιδει ειναι μια ολοσωμη εξατμιση και το προγραμμα.Μαλλον ειχε δικιο!!!Να τον ακουτε τον παλιο!!!
....
Eγώ τουλάχιστον δεν έχω κάνει και τίποτα διαφορετικό έτσι και αλλιώς.
Για να είμαι ειλικρηνείς το παρακάτω ποστ του Πάνου αποτέλεσε και τη βάση για τις επιλογές μου αν και σε κάποια πράγματα δεν συμφωνώ π.χ. χταπόδια: ο Πάνος έχει εμπειρία με το US spec που έχει και προκαταλύτες στα χταπόδια και φιμωμένη εξαγωγή .

Παράθεση:
...Το Μ3 δεν αξίζει να το πειράξεις ατμόσφαιρα. Τα χρήματα που θα δώσεις θα είναι πολλά και τα ωφέλη μικρά. Δε πιστεύω ότι υπάρχει καλύτερα βελτιωμένος κινητήρας απο του CSL, ούτε και πιστεύω ότι μπορείς να πας πάνω απο 360 hp χωρίς να κάνεις το αυτοκίνητο αγωνιστικό

Για τους νέους, τα παραπάνω δε τα βγάζω απο το κεφάλι μου. Ήμουν κάτοχος Μ3 και είχα κάνει τα πάντα. Τα συμπεράσματά μου ήταν τα εξής:

1) Χταπόδια, καταλύτες και εξάτμιση: +13 hp τροχό και πακέτο οι ωτοασπίδες.
2) Μια καλή ανάρτηση είναι ότι πρέπει. (χωρίς υπερβολικό χαμήλωμα και το εμπρός μέρος να είναι 1cm χαμηλότερα απο το πίσω).
3) Εάν γίνεται συχνή χρήση πίστας, ένα καλό σετ φρένα χρειάζεται οπωσδήποτε. Ακόμα και αυτό που έκανε ο Strax (δίσκοι CSL και σκληρά τακάκια) είναι ένα σοβαρό upgrade.

Αν γίνουν τα παραπάνω, το αυτοκίνητο θα είναι απλά ΤΕΛΕΙΟ.
Τελικά με τα γνωστά μπαξίματα κάπου εκεί - λίγο πάνω λέω εγώ ... είμαι.

Τώρα όσον αφορά το τι θα θυσιάσεις ... υπάρχουν λίγα αλλά πολύ βασικά που χωρίς να καθιστούν το αμάξι τραγέλαφο μπορούν να γίνουν.

Θα εκπλαγούν οι μή γνώστες αν ακούσουν ΠΟΣΑ κιλά είναι η ηλιοροφή και τα καθίσματα ας πούμε ... ή πόσα κιλά κάτω είναι το double sided carbon boot lid (δε λέω του csl , λέω το carbon).

Eπίσης θα εκπλαγούν πόση διαφορά έχει το Μ3 με μείον 50 -70 κιλά ... ΕΠΙΜΕΝΩ γιατί με το μυαλό τους πολύ θεωρούν το θέμα μικρής σημασίας. Απλά λέω ότι με αμάξι που ήταν κολώνα μπροστά, την ίδια μέρα με συνοδηγό ήταν κολώνα πίσω (υπάρχει και video...).
Eπίσης θα εκπλαγούν πολλοί αν ακούσουν ότι αμάξι με +60 άλογα είναι κόπια , ακριβώς λόγω βάρους....και όμως έτσι είναι.

Τέλος ξεχνώντας το θέμα επιδόσεων ... που εδώ που τα λέμε είναι ένα θέμα όχι το παν ... υπάρχει η γενικότερη ΩΦΕΛΕΙΑ με την μείωση βάρους και το ΣΟΒΑΡΟΤΕΡΟ ...

ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΟΥΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟΤΕ ΤΙ ??? ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΚΑΙ ΘΑ ΜΕΙΝΩ ΕΤΣΙ ??? ΘΑ ΠΑΘΩ ΣΤΕΡΗΤΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΜΠΑΞΙΜΑΤΑ ???

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη EVANGELOS : 16-02-07 στις 22:26
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-02-07, 22:24
Το avatar του χρήστη MPOWER
MPOWER Ο χρήστης MPOWER δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 931
MPOWER will become famous soon enoughMPOWER will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετά από διάφορα περιστατικά (δεν εννοώ τα περί αξιοπιστίας) επανέρχομαι στην προ μηνών θέση μου : ΑΡΧΗΣΤΕ ΤΟ ΒΓΑΞΙΜΟ....

Και εξηγούμαι:

1)Mετά από πολύ ψάξιμο - κουβέντα κλπ κατέληξα ότι το 99% των aftermarket για τον S54 EINAI ΑΧΡΗΣΤΑ , όσον αφορά την αύξηση της ισχύος. Πιό εύκολα θα βρεις σύλλογο με πάνω από ένα μέλος , εναντίον της έκδοσης γυναικών επί χρήμασι στην Ουκρανία παρά aftermarket που να δίνει πραγματικά ισχύ στο μοτέρ (μιλάω για διαφορά που θα φαίνεται στο δρόμο παραγματικά).

Πρόγραμμα , εξάτμιση ΚΑΙ μέχρι εκεί. Θα βελτιώσεις ποιοτικά την καμπύλη και θα πάρεις 10-15 άλογα στρόφαλο ΜΑΧ.

Εκκεντροφόροι ΝΑΙ μεν θα δώσουν αλλά με πιθανό κόστος στην αξιοπιστία , δυσκολία στο σετάρισμα του μοτέρ μετά (vanos , avans etc) και με αυξημένο κόστος αγοράς τοποθέτησεις (1500 αγορά + 500 τοποθέτηση + χχχχ σετάρισμα + 1000 χταποδάκι για να δουλέψουν στο optimum). AN TA KΑΤΑΦΕΡΕΙΣ θα πάρεις 10 άλογα ψηλά εις βάρος της ισχύος στις μεσαίες.

Εισαγωγή ΔΕΝ με πείθει ΚΑΜΙΑ ... (περιμένω πατέντα από το γνωστό μουρλό ... ίσως η μόνη που θα δουλέψει)

Alpha - N ...ναι αλλά μετά γνωστά προβλήματα και με το γνωστό κόστος...

Εγώ προσωπικά θεωρώ (από τα διάφορα πατήματα που έχω κάνει) ότι το μοτερ είναι πιό δυνατό από ότι πίστευα και τελικά το Μ3 πολύ πιό γρήγορο από ότι θεωρούσα.
Θεωρώ λοιπόν ότι δεν έχει νόημα η παραπάνω προσπάθεια άυξησης ισχύος .

2)Το μόνο σίγουρο (μετά το θάνατο και τους φόρους) είναι ότι ΑΝ ΒΓΑΛΕΙΣ 10 ΚΙΛΑ ΒΑΡΟΣ - ΕΒΓΑΛΕΣ 10 ΚΙΛΑ ΒΑΡΟΣ ... ούτε dyno , ούτε σετάρισμα , ούτε check engine , OYTE ΤΙΠΟΤΑ.

3)Το κέρδος αν μείωσεις π.χ. 10% το βάρος είναι ΠΟΛΥ μεγαλύτερο από το να αυξήσεις 10% την ισχύ.
Η απόδειξη είναι πολύ απλή .... τελικά δεν θα γράψω τα τυπολόγια γιατί μόνο θα μπερδέψουν ... απλά λέω ότι με πρόχειρους υπολογισμούς 50 κιλά κάτω στο Μ3 (3,1%)βελτιώνουν το 0-400 κατά 2,33% (που στα 13,5 σεκ είναι 0,31 σεκ ήτοι 15m) και στο χιλιόμετρο 2,5%.

Ποσοστό επιτυχίας 100% (αν το βγάλεις το βάρος πέτυχε) και το αντίστοιχο αποτέλεσμα το καταφέρνεις με περίπου 7-8% αύξηση ισχύος + πιθανότητα να μην πετύχει + κόστος tuners κλπ κλπ.

4)Εκτός από τη ΣΙΓΟΥΡΗ (μικρή ή μεγάλη) βελτίωση των επιδόσεων με το ελάφρωμα έχεις ακόμα:
*βελτιώσει την ικανότητα φρεναρίσματος
*μειώσει την απαιτούμενη πλευρική πρόσφυση (αφού πλέον έχεις μικρότερη μάζα - άρα ορμή) και συνεπώς έχεις τη δυνατότητα να στρίβεις σε χειρότερα οδοστρώματα ασφαλέστρα και ταχύτερα.
*μειώσει την κόπωση ΟΛΩΝ των μηχανικών μερών drivetrain κλπ
*βοηθήσει το μοτέρ να επιτυχγάνει τις ίδιες ταχύτητες ΜΕ ΛΙΓΟΤΕΡΗ καταπόνηση συνεπώς ΑΥΞΑΝΕΙΣ την διάρκεια ζωής του.

ΠΡΟΣΟΧΗ : Πάντα εννοώ ΧΩΡΙΣ να ξευτιλίζεις την κατανομή βάρους ... δεν εννοώ δηλαδή να ξηλώσεις 100 κιλά από πίσω ας πούμε ....

Σε συνέχεια όλων αυτών και πιστέυοντας ότι ΔΕΝ είναι μαλάκες στην Μsport που το CSL δεν το βγαλανε 100 άλογα πάνω αλλά 140 κιλά κάτω ... θα αρχίσω το ΜΕ ΛΟΓΙΚΗ βγάξιμο ...
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!
Να αγιάσει το στόμα σου αγόρι μου!


Και για να εξηγηθώ και εγώ...(ο μαμάκιας)
Κρατήστε το αυτοκίνητό σας όσο πιο μαμά μπορείτε...
το Ξεμπάξιμο και αυτό με προσοχή, μην χάσει το αυτοκίνητό σας τον χαρακτήρα του.
__________________
ΟΥΔΕΙΣ ΑΧΑΡΙΣΤΟΤΕΡΟΣ ΤΟΥ ΕΥΕΡΓΕΤΗΘΕΝΤΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-02-07, 22:35
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MPOWER Εμφάνιση μηνυμάτων
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!
Να αγιάσει το στόμα σου αγόρι μου!


Και για να εξηγηθώ και εγώ...(ο μαμάκιας)
Κρατήστε το αυτοκίνητό σας όσο πιο μαμά μπορείτε...
το Ξεμπάξιμο και αυτό με προσοχή, μην χάσει το αυτοκίνητό σας τον χαρακτήρα του.
Nαι το θέμα με τα ΟΕΜ είναι έτσι και το όσο πιό μαμά είναι τελικά σωστό....

Πάντως δε σκοπέυω να κυκλοφορώ να roll cage , ιμάντες στα παράθυρα και σελοφάν στα τζάμια....
Λέω για απλά πράγματα όπως ηλιοροφή , pole position , ίσως το carbon-άκι πορτ μπαγκαζ και διάφορα τέτοια ....
Νομίζω μια χαρά θα είναι ....

p.s. Eκρηξη ΔΙΚΑΙΩΣΗΣ Μαικ ...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-02-07, 22:39
Το avatar του χρήστη m_power_lunatic
m_power_lunatic Ο χρήστης m_power_lunatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-07-2004
Μηνύματα: 2.578
m_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to behold
Exclamation ????

Tι εννοεις με το βγαλσιμο της ηλιοροφης?????Μαμακιας δηλωμενος και εγω εδω και καιρο.....
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.