Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-01-09, 00:12
wiserman29 Ο χρήστης wiserman29 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-12-2006
Μηνύματα: 242
wiserman29 is on a distinguished road
ΡΥΘΜΙΣΗ XENON-kit

Καλησπέρα φίλοι μου,
σήμερα τοποθέτησα το XENON-kit που πήρα από φίλο του site στο Ε46 μου sedan pro-facelift. Έχω την εντύπωση ότι τα φώτα είναι πολύ έντονα και φοβάμαι ότι θα τυφλώνουν τους απέναντι. Ο πρώην κάτοχος μου είπε ότι αρχικά είχε παρόμοιο πρόβλημα, αλλά πήγε και του ρύθμισαν τα φώτα και μετά ήταν ΟΚ. Εγώ ρώτησα στο μαγαζί που μου τα πέρασαν και μου είπαν ότι δεν υπάρχει κάποια ρύθμιση πλην της σκάλας 0-1-2 ανάλογα του βάρους που γίνεται από το αντίστοιχο διακόπτη δίπλα στο τιμόνι όπως πριν. Ξέρει κάποιος φίλος κάτι σχετικό που θα μπορούσε να με βοηθήσει? Ίσως να μην υπάρχει πρόβλημα και να είναι η ιδέα μου, οπότε θα τα τεστάρω το Σαββατοκύριακο, αλλά δεν θα ήθελα να τυφλώνω και να βάζω σε κίνδυνο αλλήλους....
Ευχαριστώ πολύ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-01-09, 00:34
kefalismos Ο χρήστης kefalismos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-02-2008
Μηνύματα: 263
kefalismos will become famous soon enough
Έχει πίσω από τα φανάρια χειροκίνητους ρεγουλατόρους που ρυθμίζεις εσύ τα φότα με το χέρι κ μετά απο εκείνη τη ρύθμιση κάνεις πάνω κάτω από το εσωτερικό του αυτοκινήτου.Είναι η πρότυπη ρ;yθμiση που λέμε.Πήγαινε σε κάποιον ηλεκτρολόγο που έχει το κατάλληλο μηχάνημα να σου ρυθμίσει τα φώτα σου κατ αρχήν γιατι με το βάλε βγάλε λάμπες ξερυθμίζουν αυτά και λογικά θα είσαι οκ.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-01-09, 00:45
Το avatar του χρήστη E46 POWER
E46 POWER Ο χρήστης E46 POWER δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-04-2006
Μηνύματα: 910
E46 POWER is on a distinguished road
σωστος... θα επρεπε να το ξερει αυτος που στα εβαλε!
__________________
.all-in-stock.com

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη E46 POWER : 13-01-09 στις 00:48
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-01-09, 01:24
wiserman29 Ο χρήστης wiserman29 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-12-2006
Μηνύματα: 242
wiserman29 is on a distinguished road
Δυστυχώς όλοι το έπαιζαν δύσκολοι να μου τα περάσουν γιατί δεν αγόραζα από αυτούς το κιτ. Σκεφτείτε ότι μου ζητήγανε 50ευρώ! Τελικά τα έβαλα σε έναν με 30ευρώ που και πάλι τα θεωρώ πολλά για 10 λεπτά δουλειά! Απλά δεν είχα χρόνο να ψάξω περισσότερο. Αυτός ασχολείται κυρίως με ραδιο-cd, αλλά πουλάει-περνάει και xenon. Φάνηκα ότι ήξερε την δουλειά, αλλά δεν νομίζω να είχε τέτοιο μηχάνημα που λέτε, οπότε ίσως έκανε το κορόιδο όταν τον ρώτησα σχετικά με την ρύθμιση. Μάλλον θα περιμένω το σέρβις να τα ρυθμίζω τότε για να μην πάω αλλού και μου ζητήσουν πάλι τίποτα τρελά χρήματα για 5 λεπτών δουλειά, αφού δεν έχω να κάνω ταξίδι άμεσα.
Ευχαριστώ πάντως για την πληροφορία.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη wiserman29 : 13-01-09 στις 01:26
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-01-09, 01:32
Το avatar του χρήστη E46 POWER
E46 POWER Ο χρήστης E46 POWER δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-04-2006
Μηνύματα: 910
E46 POWER is on a distinguished road
do it yourself.. ακομη κ τα xenon ειναι ευκολο να μπουν..αρκει να πιανουν λιγο τα χερια σου. κανε ενα search για κανενα diy.
__________________
.all-in-stock.com
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-01-09, 01:40
kefalismos Ο χρήστης kefalismos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-02-2008
Μηνύματα: 263
kefalismos will become famous soon enough
Αυτός που πήγες είναι πολύ λογικό να μην έχει.Σε ηλεκτρολόγο αυτοκινήτων πρέπει να πας.Αν πας σε κάποιον δικό σου γνωστό δε θα πληρώσεις καν.5 λεπτά υπόθεση είναι.Το πολύ 5 ευρώ για αυτό από τυχαίο ηλεκτρολόγο..Αλλά μην το αφήσεις για το service γιατί οι άλλοι χρήστες του δρόμου δε φταίνε καθόλου για τα αρύθμιστα φώτα που τώρα έχεις.Δες το το συντομότερο δυνατό, είναι θέμα ασφάλειας δικής σου κ των άλλων.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-01-09, 01:54
wiserman29 Ο χρήστης wiserman29 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-12-2006
Μηνύματα: 242
wiserman29 is on a distinguished road
Φίλε KEFALISMOS το ξέρω ότι είναι θέμα ασφάλειας και για αυτό ρωτάω χωρίς να είναι σίγουρο ότι όντως υπάρχει πρόβλημα, αφού το αυτοκίνητο δεν το μετακίνησα για να δω αντιδράσεις από άλλους οδηγούς. Απλά όπως τα άναψα στο γκαράζ να δω πως φέγγουν μου φάνηκαν πολύ έντονα. Μπορεί λοιπόν να είναι και η ιδέα μου ότι θα τυφλώνουν. Γενικά μέσα στην πόλη δεν το κινώ, οπότε μέχρι το επόμενο ταξίδι θα το έχω πάει για το σέρβις και θα έχει λυθεί το πρόβλημα -εάν όντως υπάρχει- χωρίς να κινδυνέψει κάποιος. Ίσως μέσα στην βδομάδα περάσω από την express service που είμαι γραμμένος να μου τα τσεκάρουν για να ξέρω αν σίγουρα υπάρχει θέμα.
Φίλε E46_POWER ήξερα ότι ήταν εύκολη σχετικά διαδικασία, αλλά επειδή δεν το είχα ξανακάνει δεν θέλησα να το ρισκάρω. Γενικά τα χέρια μου πιάνουν, αλλά δεν θέλω να μπλέκομαι σε πράγματα που δεν κατέχω....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-01-09, 02:08
Το avatar του χρήστη E46 POWER
E46 POWER Ο χρήστης E46 POWER δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-04-2006
Μηνύματα: 910
E46 POWER is on a distinguished road
αν δεν χαλασεις δεν θα μαθεις!

υγ. καλα εκανες!
__________________
.all-in-stock.com
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-01-09, 09:08
wiserman29 Ο χρήστης wiserman29 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-12-2006
Μηνύματα: 242
wiserman29 is on a distinguished road
Καλημέρα φίλοι μου,
Θα σας θέσω μια απορία που μου δημιουργήθηκε εκ των υστέρων. Όταν ανοίγεις τα φώτα πορείας στο Ε46 για κλάσματα δευτερολέπτου η δέσμη του φωτός ανεβοκατεβαίνει σαν να ρυθμίζει το ύψος αυτόματα ενώ ταυτόχρονα ακούγεται ένας απαλός θόρυβος. Αυτό γίνεται από τότε που πήρα το αυτοκίνητο και όχι τώρα που έβατα τα Ξένον. Αυτή η αυτόματη ρύθμιση τι είναι? Μήπως είναι αντί των χειροκίνητων ρεγουλατόρων που μου είπατε ότι υπάρχουν πίσω από τα φανάρια? Εννοείται ότι είναι ανεξάρτητη της ρύθμισης από τον εσωτερικό διακόπτη δίπλα στο τιμόνι. Μπορεί να είναι χαζό αυτό που ρωτάω, αλλά αν ξέρει κάποιος ας μας πει να μαθαίνουμε και οι υπόλοιποι.......
Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-01-09, 10:29
Το avatar του χρήστη gyiama
gyiama Ο χρήστης gyiama δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-01-2007
Μηνύματα: 1.247
gyiama has a spectacular aura aboutgyiama has a spectacular aura about
τα φαναρια στα ε46 ρυθμιζουν το υψος τους με υποπιεση οταν παρκαρεις το αυτοκινητο και μεινει πχ μια μερα με σβηστα τα φωτα το φαναρι χανει τη ρυθμιση του (ως προς το υψος μονο)στην ουσια <<καθεται>>αναβοντας τα φωτα απλα επαναφερει το φαναρι στο υψος που εχεις ρυθμισειεσυ μεσα απο την καμπινα 0-1-2-3.τωρα οτι δεν το κανει με τα xanon που εβαλες μαλλον το κανει αλλα επειδη φεγγουν αλλου γι αλλου εφοσων δεν τα εχεις ρυθμισει απλα δεν το βλεπεις.
__________________
Το πάθος
Το λάθος
Και οι γυναίκες
Πληρώνονται!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.